Top 8 ras psów z włosami

Ostatnio aktualizowane: 18.04.24

 

Nie wszystkie psy mają sierść, jest też wiele ras z krótkimi lub długimi włosami. Przeważnie są one pozbawione podszerstka i są polecane alergikom, choć trzeba pamiętać, że również mogą uczulać. Istotne jest to, że wśród czworonogów z włosami znajdziemy zarówno duże zwierzęta, jak i miniaturki, dlatego każdy z nas może znaleźć dla siebie odpowiedniego psa, dopasowanego do swojego charakteru oraz stylu życia.

Psy z włosami – co trzeba o nich wiedzieć?

Pies, który ma włosy zamiast sierści, często polecany jest osobom borykającym się z alergią. Często pozwala on spełnić marzenie o zwierzęciu w domu, ale trzeba mieć świadomość, że mimo wszystko może wywoływać uczulenie. Dzieje się tak, ponieważ alergicy niekiedy odczuwają nieprzyjemne dolegliwości nie tylko na skutek kontaktu z psią sierścią, ale i śliną, pasożytami skórnymi czy złuszczonymi komórkami naskórka. Niemniej jednak psy, które mają włosy, pozwalają w pewnym stopniu na ograniczenie kontaktu z alergenami, gdyż okrywę ich skóry można łatwiej utrzymać w czystości. Tak naprawdę trudno jest wskazać czworonoga, który w ogóle nie uczula, dlatego zanim w domu zamieszkiwanym przez alergika pojawi się pies z włosami, trzeba się upewnić, że jest to słuszna decyzja (warto np. wykonać testy alergiczne). Inaczej codzienne życie z pupilem może nie należeć do przyjemnych, a coraz bardziej uciążliwe dolegliwości przyczynią się do podjęcia decyzji o oddaniu czworonoga.

Duże, jak również małe psy z włosami wciąż zyskują na popularności i coraz częściej można spotkać je na spacerach z właścicielami. Decydując się na takiego czworonoga, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach dotyczących m.in. ich pielęgnacji. Psy z włosami zamiast sierści przeważnie nie linieją. To nie oznacza, że w ogóle nie gubią włosa, ponieważ tego nie można uniknąć, jednak ciągle brudząca się kanapa czy dywan nie powinny być problemem. Takiego czworonoga trzeba regularnie kąpać, gdyż jego włosy mają tendencję do przetłuszczania się. Aby nie sprawiało to dużych trudności, warto przyzwyczajać swojego pupila do tego typu zabiegów już od samego początku. Konieczne jest częste szczotkowanie zwierzęcia, aby zapobiec powstawaniu kołtunów, w ten sposób możemy także usunąć listki, gałązki i inne zanieczyszczenia przyniesione ze spaceru. Ponadto bardzo przydatna z pewnością okaże się maszynka do strzyżenia psów. Pozwoli ona na szybkie przystrzyżenie włosa czworonoga, choć na początek warto wybrać się do profesjonalnego groomera, aby zobaczyć, jak należy to robić. Jakie psy mają włosy i które rasy są najbardziej popularne?

Bolończyk

Wiele osób, w szczególności tych mieszkających w bloku, decyduje się na małe rasy psów z włosem. Przykładem jest bolończyk, który waży od 2,5 do 4 kg, a jego wysokość w kłębie to średnio 25 – 30 cm (zależnie od płci). Zwierzę żyje nawet 14 lat, a jego szata jest długa na całym ciele i puszysta. Jest ono bardzo spokojne, inteligentne oraz wrażliwe, jego temperament określa się jako umiarkowany. Bolończyki dobrze sprawdzają się jako psy do towarzystwa, szybko przywiązują się do człowieka i gdyby mogły, nie odstępowałyby go nawet na krok. Bardzo lubią one pieszczoty, ale w razie potrzeby mogą też być stróżem domu i głośno szczekać, kiedy coś je zaniepokoi. Te psy miniaturki z włosami wymagają szkolenia, ale nie powinno to być trudne. Dobrze przeprowadzona socjalizacja sprawia, że bolończyki są posłuszne i zrównoważone. Nie są one odpowiednim wyborem dla osób zapracowanych, spędzających wiele czasu poza domem i tych, które szybko się irytują. Bolończyk źle znosi długą rozłąkę z właścicielem, w dodatku wymaga codziennego szczotkowania, kąpieli raz w tygodniu i przycinania włosów.

 

Hawańczyk

Hawańczyki należą do rasy małych psów z włosami, sprawdzają się jako czworonogi do towarzystwa. Ich wysokość w kłębie to 23 – 27 cm, a średnia waga od 5 do 6 kg. Zwierzęta żyją przeważnie ok. 15 lat, są odporne na choroby. Hawańczyki mają długą szatę, może ona być prosta lub falista, podszerstek jest słabo rozwinięty, a czasami nie ma go w ogóle. To wesołe i przyjaźnie nastawione czworonogi, które przywiązują się do właścicieli i wymagają poświęcania im uwagi. Niemniej jednak dobrze wyczuwają, kiedy jest czas na odpoczynek, a kiedy na zabawę. Hawańczyki to polecane psy z włosem dla dzieci, bardzo lubią przebywać z pociechami, zwykle są też otwarte w stosunku do obcych. Tak jak inne czworonogi, potrzebują one socjalizacji, uczą się chętnie i szybko. To zwierzęta odpowiednie nie tylko dla rodzin, ale i par bez dzieci, a nawet osób samotnych czy seniorów. Najważniejsze jest to, aby wychodzić z nimi na spacery, czesać przynajmniej dwa razy w tygodniu i kontrolować uszy, w szczególności po kąpieli.

Basenji

Co prawda psy rasy basenji są nieco mniej znane w porównaniu np. do bolończyków, ale powinny się nimi zainteresować osoby szukające wiernego i lojalnego towarzysza. Jeśli czworonogi wychowują się z dziećmi, dobrze je rozumieją, jednak zwykle traktują maluchy nieco lekceważąco i domagają się uwagi głównie od swojego właściciela. Basenji to zwierzęta ważące od 9 do 12 kg, w zależności od płci, ich wysokość w kłębie to średnio 40 – 43 cm, a długość życia nawet 16 lat. Są to mądre psy z krótkimi włosami, które chcą być w centrum zainteresowania, nie lubią samotności oraz zamykania w małych pomieszczeniach. W stosunku do obcych są nieufne, ale kiedy zauważą, że nie grozi im niebezpieczeństwo, stosunkowo szybko się zaprzyjaźniają. Cechą wyróżniającą rasę basenji jest to, że czworonogi nie szczekają, tylko wydają wiele różnych dźwięków, przypominających m.in. jodłowanie. Pod względem charakteru są one podobne do kotów, a szkolenie bywa trudne ze względu na ich upór. Zwierzęta te są polecane osobom cierpliwym, zrównoważonym i aktywnym. Ich pielęgnacja ogranicza się do codziennego czesania, a także regularnego kontrolowania pazurów, oczu i uszu.

 

Yorkshire terrier

Yorkshire terriery to prawdopodobnie najbardziej popularne małe psy z włosami, ich wzrost to ok. 25 cm, a waga 3,1 kg. Są one pozbawione podszerstka, a ich szata jest cienka, długa i prosta. To zwierzęta, które żyją 15 – 16 lat, są wesołe i pełne energii, a jednocześnie wrażliwe i nierzadko zazdrosne o swojego właściciela. Mogą one stać się dobrym przyjacielem starszych dzieci, zabawy z maluchami muszą odbywać się pod opieką dorosłych. Psy rasy yorkshire terrier są odważne, spostrzegawcze oraz czujne, dlatego niekiedy okazują się bardzo hałaśliwe. Mimo że lubią one przebywać na świeżym powietrzu, nie potrzebują długich spacerów. Standardowe szkolenie w przypadku yorkshire terrierów prawdopodobnie się nie sprawdzi. Czworonogi wymagają indywidualnego podejścia, ale mogą nauczyć się podstawowych komend (jeśli zostaną odpowiednio zmotywowane, bardzo szybko je opanują i będą się tym chętnie popisywać). Już od szczeniaka psy powinny być przyzwyczajane do zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza do czesania i strzyżenia włosa. Raz w tygodniu wymagają one kąpieli.

Samoyed

Coraz częściej na ulicach spotyka się samoyedy, czyli duże psy z włosami mające ponad 50 cm wysokości i ważące od 15 do 30 kg (zależnie od płci). Ich długość życia to 9 – 11 lat. Czworonogi mają lekko podniesione kąciki warg, dlatego często określa się je mianem uśmiechniętych psów północy. Są one przyjacielskie, potrzebują bliskiego kontaktu z właścicielem i źle znoszą podniesiony ton głosu. Samoyedy są cierpliwe i lubią się bawić, chętnie spędzają czas z dziećmi, ale bywają hałaśliwe. Potrzebują one regularnych wyjść na świeże powietrze, są żywiołowe i zdarza im się wdać w pogoń za innymi zwierzętami, ale w przeciwieństwie np. do husky, nie wymagają intensywnych treningów. Co istotne, czworonogi szybko się uczą, potrzebują łagodnego, a jednocześnie konsekwentnego wychowania. Ich pielęgnacja nie powinna być kłopotliwa. Tego typu rasy psów z włosami obficie linieją dwa razy w roku, najpierw gubią gęsty podszerstek, a później szatę okrywową. Trzeba je wtedy codziennie wyczesywać odpowiednią szczotką, aby zapobiec stanom zapalnym skóry.

 

Lhasa apso

Lhasa apso to azjatyckie psy z długimi włosami, które przypominają nieco shih tzu, ale są większe i mają dłuższą kufę. Ich wysokość to ok. 25 cm, a waga mieści się w zakresie od 5 do 8 kg. Zwierzęta żyją średnio 15 lat, są wiernymi towarzyszami, ale czasami pokazują swój indywidualizm i upór. Ponieważ są one nieufne wobec obcych i czujne, dobrze sprawdzają się w roli stróża domu. Wychowanie lhasa apso może być nieco kłopotliwe, ponieważ wobec psa trzeba być stanowczym, a jednocześnie delikatnym. Niemniej jednak konsekwentne szkolenie udowadnia, że są to bardzo inteligentne i chętne do nauki czworonogi. Są one przyjazne zarówno wobec dzieci, jak i innych zwierząt w domu, łatwo przystosowują się do warunków i nie są hałaśliwe. Ponieważ lhasa apso to pies z długimi włosami, wymaga starannej pielęgnacji. Trzeba czesać go ok. 3 razy w tygodniu, choć czasami konieczne jest wykonywanie tej czynności codziennie (jeśli włos jest miękki). Ponadto w deszczowe dni po powrocie ze spaceru należy umyć łapy i brzuch pupila.

Pudel

Pudle nierzadko kojarzone są ze zwierzętami-maskotkami, ale są bardzo inteligentne, posłuszne, a do tego rodzinne, lubią kontakt z ludźmi. Ich wysokość jest różna, gdyż są czworonogi miniaturowe, toy, średnie oraz duże. Zwierzęta te są bardzo żywiołowe, uwielbiają zabawy, ale też wylegiwanie się na kanapie z właścicielem. Przeważnie szkolenie jest dla nich świetną rozrywką, ponieważ cieszą się, kiedy poprzez wykonywanie poleceń sprawiają radość opiekunowi. Pudle nie radzą sobie dobrze z samotnością, izolacja powoduje, że tracą wesołe usposobienie, mogą też niszczyć przedmioty pachnące właścicielem, przykładowo poduszkę. Szczekają, kiedy wyczują coś nietypowego, dobrze dogadują się z innymi zwierzętami i chętnie przebywają z dziećmi, jeśli te wiedzą, jak je traktować. Pielęgnacja pudli to codzienne szczotkowanie oraz regularne strzyżenie.

 

Papillon

Papillon to jeden z najmniejszych psów mających włosy zamiast sierści, jego wysokość w kłębie wynosi 28 cm, a waga to maksymalnie 5 kg. Żyją one ok. 16 lat i mimo niewielkiego rozmiaru są wytrzymałe oraz pełne energii. Papillon jest towarzyski i domaga się pieszczot, zarówno od domowników, jak i gości. To odpowiedni pies z naturalnym włosiem dla dzieci, ale pod warunkiem, że wiedzą, jak się z nim obchodzić (maluchy mogą przypadkowo zrobić mu krzywdę). Nie jest on konfliktowy, dlatego toleruje inne zwierzęta, w dodatku chętnie wykonuje polecenia. Szczenięta rasy papillon nie powinny być izolowane, inaczej w dorosłym życiu mogą być nerwowe i tchórzliwe. Mimo że są to czworonogi z długą szatą, ich pielęgnacja nie jest trudna. Czesanie należy wykonywać 1 – 2 razy w tygodniu.

Pies z hodowli czy adopcji?

Psy z włosami zamiast sierści zazwyczaj kupuje się z hodowli. Musi to być sprawdzone miejsce, zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. Tylko wtedy mamy gwarancję, że zwierzę nie jest obciążone wadami genetycznymi na skutek niekontrolowanego rozmnażania. W dobrze prowadzonej hodowli psy mają zapewnioną właściwą opiekę, także weterynaryjną, w dodatku możemy zapoznać się z jego pochodzeniem i poznać minimum 3 pokolenia wstecz. Ponadto doświadczony hodowca może nam doradzić w kwestii żywienia czy szkolenia czworonoga, w razie potrzeby bez wątpienia zapewni nam pomoc. Jednak coraz częściej pojawiają się pytania o psy z włosami do adopcji. Przeważnie są to zwierzęta w typie rasy, a nie rasowe z rodowodem, odebrane z tzw. pseudohodowli lub od nieodpowiedzialnych właścicieli, którzy nie zapewnili im odpowiednich warunków do życia. Niekiedy praca z takimi psami jest trudna, ale cierpliwość i wytrwałość pozwalają na zdobycie ich zaufania.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ