Ostatnio aktualizowane: 09.08.22

 

Owczarek belgijski malinois to pies odpowiedni dla osób lubiących nowe wyzwania. Ma on silną osobowość i potrzebuje dużo ruchu, to zwierzę stworzone do pracy. Mimo że nie jest typowym pieszczochem rodziny, może stać się wiernym przyjacielem właściciela, ale wymaga przy tym dobrego szkolenia. Co należy wiedzieć o owczarkach belgijskich malinois?

Owczarek belgijski malinois – historia rasy

Istnieje teoria, że owczarki belgijskie malinois wywodzą się od psów pasterskich, które żyły na terenie Europy w epoce brązu. Jest także inna, mówiąca o tym, że czworonogi te są potomkami mastifa belgijskiego oraz charta szkockiego deerhounda. Jednak według specjalistów przodkami owczarków belgijskich malinois są najprawdopodobniej psy farmerskie, które nazywano ‘reklami’, czyli psotnikami. Zwierzęta te pochodzą z okolic belgijskiego miasta Mechelen (po francusku Malines). Dawniej nie przywiązywano wagi do wyglądu psów, ale w 1891 roku założono Klub Owczarka Belgijskiego i wkrótce rozpoczęto prace nad ujednoliceniem wyglądu czworonogów oraz ustaleniem wzorca rasy. Pierwszy pies belgijski malinois to według wielu przekazów Tommy, w 1899 roku urodził się jego potomek, Tjop.

 

Jak wygląda owczarek belgijski malinois?

Psy rasy owczarek belgijski malinois mają proporcjonalną, smukłą sylwetkę. Dorosłe osobniki ważą 25 – 30 kg lub 20 – 25 kg, zależnie od płci (odpowiednio samce i suczki). Ich wysokość w kłębie to średnio 60 – 66 cm lub 56 – 62 cm. Wzorcowe owczarki belgijskie malinois z rodowodem mają płową szatę z czarnym nalotem, w tym samym kolorze jest także maska w obrębie kufy. Psy tej rasy mają krótką sierść, nie ma odmiany długowłosej. Co ciekawe, początkowo często spotykane były zwierzęta w niemal każdym kolorze, nawet pręgowane i płowe. Jednak obecnie nie ma takich czworonogów, jak całkowicie czarny owczarek belgijski malinois. Taką sierść mają psy odmiany groenendael.

Owczarek belgijski malinois – charakter

Owczarki belgijskie malinois są bardzo bystre, inteligentne i przede wszystkim aktywne. Chętnie współpracują one z ludźmi, są żywiołowe i mają wrodzoną zwinność. Jeśli właściciel zadba o odpowiednie szkolenie, owczarek z pewnością stanie się jego wiernym towarzyszem. Zwierzę jest czujne i nieco nieufne w stosunku do obcych. Bardzo dobrze sprawdza się jako stróż, ale tylko pod warunkiem, że ma zagwarantowane właściwe warunki. Zostawienie psa na posesji bez kontroli nie jest dobrym pomysłem. Zarówno szczeniak, jak i dorosły owczarek belgijski malinois pozostawiony sam sobie może przysporzyć wielu problemów. Teren, na którym znajduje się czworonóg, powinien być zabezpieczony płotem o wysokości ponad 2 m (niższe ogrodzenie może bez trudu przeskoczyć).

Sprawdzając opinie na temat rasy owczarek belgijski malinois, możemy się przekonać, że są to psy mające silny instynkt obrony swojego terytorium. Kiedy na posesji pojawi się intruz, zwierzę zacznie zajadle szczekać, atak to dla niego ostateczność. Początkowo owczarki belgijskie pomagały przy wypasie stada, niekiedy był wykorzystywane również do stróżowania. Obecnie pracują one w różnych służbach, jak wojsko czy policja. Owczarek belgijski malinois jest także pomocnikiem osób niepełnosprawnych oraz psem gruzowym i lawinowym. To prawdziwy sportowiec, który może uprawiać różne dyscypliny: Frisbee, flyball lub agility (pokonywanie toru przeszkód).

Należy pamiętać, że owczarek belgijski malinois nie jest najlepszym wyborem dla rodzin z dziećmi. Zwierzę nie jest przytulanką, wymaga dużej ilości ruchu oraz pracy. Psy tej rasy nie są polecane również osobom mało aktywnym, które wolny czas spędzają głównie na kanapie. Potrzebują one energicznych, konsekwentnych i jednocześnie cierpliwych właścicieli.

 

Szkolenie owczarka belgijskiego malinois

Szkolenie psów rasy owczarek belgijski malinois jest bardzo istotne. Co prawda są to inteligentne zwierzęta, ale jeśli nie pokażemy im, jak powinny się zachowywać, nie będą posłuszne i grzeczne. Już od początku należy zapewnić swojemu pupilowi socjalizację z innymi psami, a także z ludźmi. Treningi można rozpocząć w momencie, kiedy owczarek skończy 8. tygodni. Mimo że będzie on bardzo młody, z pewnością skupi się na szkoleniu, choć powinno ono być krótkie i dynamiczne. Jeśli chcemy mieć pewność, że zwierzę będzie dobrze wychowane, najlepiej zapisać je na treningi ze specjalistą. Warto jednocześnie ćwiczyć z czworonogiem samodzielnie, bo według większości osób jest to bardzo przyjemna zabawa. Pozwala to także na zacieśnianie więzi między psem a właścicielem.

Owczarek belgijski malinois – żywienie i pielęgnacja

Jeśli pies belgijski malinois jest bardzo aktywny i codziennie pracuje, potrzebuje starannie skomponowanej diety, która dostarczy mu odpowiednią ilość białka i energii. Zwykle psy tej rasy nie są wybredne i chętnie jedzą to, co podają im właściciele. Może to być karma sucha, mokra czy też samodzielnie przygotowywane posiłki zgodnie z zasadami diety BARF. Czasami niezbędne jest zadbanie także o suplementację, aby mieć pewność, że zwierzę każdego dnia otrzymuje składniki odżywcze niezbędne do jego prawidłowego rozwoju i funkcjonowania.

Ze względu na to, że owczarki belgijskie malinois nie mają długiej sierści, ich pielęgnacja zwykle nie okazuje się bardzo kłopotliwa. Jedną z podstawowych czynności, o jakiej należy pamiętać, jest czesanie za pomocą zgrzebła lub specjalnej rękawicy, należy robić to raz na tydzień. Wyjątkiem jest okres linienia, kiedy czworonogi intensywnie gubią podszerstek, wtedy trzeba starannie wyczesywać je każdego dnia. Co ciekawe, owczarki odmiany malinois nie wymagają częstych kąpieli, bo ich sierść nie zbiera brudu. Nawet jeśli wybierzemy się z pupilem na spacer przy niesprzyjającej pogodzie, zwykle po powrocie do domu wystarczy poczekać, aż zwierzę będzie suche i pozbyć się piachu za pomocą szczotki. Właściciel owczarka powinien mieć w domu sprzęt, taki jak maszynka do strzyżenia psów, choć prawdopodobnie nie będzie musiał go bardzo często używać. Decydując się na owczarka malinois, należy też pamiętać o regularnym kontrolowaniu jego oczu, uszu i pazurów.

 

Ile żyje owczarek belgijski malinois?

Średnia długość życia owczarków belgijskich malinois to 12 – 15 lat. Psy tej rasy są odporne i bardzo wytrzymałe, jednak niekiedy mają one problemy ze zdrowiem. Dolegliwości i schorzenia, z którymi najczęściej borykają się owczarki odmiany malinois to:

dysplazja stawów,

padaczka,

niedoczynność tarczycy,

postępujący zanik siatkówki.

Co więcej, psy tej rasy są wrażliwe na substancje wykorzystywane podczas podawania narkozy. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz pupil będzie zdrowy i aktywny, należy dobrze zweryfikować miejsce, w którym planujemy kupić szczeniaka. Hodowla, z której pochodzi owczarek belgijski malinois, musi być zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. To jednak nie wszystko, bo wybrane przez nas miejsce powinno też cieszyć się dobrymi opiniami. Należy zwrócić uwagę na to, czy hodowca dopuszcza do rozrodu tylko dobrze przebadane i w pełni zdrowe osobniki. Powinien on dawać też możliwość odwiedzenia hodowli i obejrzenia zwierząt, a do tego opisać cechy charakteru wybranego czworonoga i przekazać wskazówki na temat jego wychowania, żywienia oraz pielęgnacji.

Owczarek belgijski malinois – cena

Cena szczeniaka owczarka belgijskiego malinois nie jest niska, to średnio 1500 – 3000 zł (dotyczy zwierząt z rodowodem). Należy mieć na uwadze, że kwota ta może być wyższa, jeśli zdecydujemy się na jedną z najlepszych hodowli w Polsce. Co prawda zakup owczarka malinois nie jest małym wydatkiem, ale psy tej rasy wciąż zyskują na popularności. Cena za zwierzę nie powinna być dla nas jedynym istotnym wyznacznikiem, ale warto zwracać na nią uwagę. Jeśli zauważymy, że hodowca oferuje za owczarka belgijskiego malinois mniej niż 1000 zł, prawdopodobnie prowadzi nielegalną działalność i nie dba we właściwy sposób o zwierzęta (nawet jeśli miejsce jest czyste, a czworonogi wyglądają na zdrowe). Pseudohodowle stają się coraz bardziej poważnym problemem, a kupowane w nich psy nie są socjalizowane, często mają problemy zdrowotne i słabszy organizm. Kupując zwierzę o udokumentowanym pochodzeniu, możemy mieć pewność, że będzie zdrowe.

Osoba, której marzy się owczarek belgijski malinois, przed podjęciem decyzji o zakupie szczeniaka musi dobrze zastanowić się, czy zapewni mu odpowiednie warunki do życia i rozwoju. Miesięczny koszt utrzymania psa tej rasy to przeciętnie 250 – 350 zł. Kwota ta obejmuje zarówno dobrą jakościowo karmę, jak i niezbędne wyposażenie, w tym starannie dobrany kaganiec, szelki oraz zabawki. Poza tym owczarki odmiany malinois są żywiołowe i tym samym narażone na częste kontuzje, a wizyty u weterynarza to dodatkowe koszty.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ