Opinie o Jack Russell terrierze
Jack Russell terrier to inteligentny, energiczny i odważny pies, który jednocześnie bardzo przywiązuje się do swojej rodziny. Przedstawicieli wspomnianej rasy coraz częściej można spotkać na ulicach i w parkach, spacerujących razem ze swoimi właścicielami. Czy Jack Russell terrier to dobry wybór do domu zamieszkiwanego np. przez małe dzieci? Jakimi cechami wyróżnia się ta rasa?
Contents
Pies Jack Russell terrier – pochodzenie
Obecnie hodowla Jack Russell terrier odbywa się w wielu miejscach w Polsce, a także w innych krajach. Jednak nie wszyscy właściciele psów tej rasy znają jej historię i wiedzą, jak powstała. Nazwa pochodzi od imienia i nazwiska mężczyzny, który postanowił zająć się hodowlą myśliwskich terierów, wykorzystywanych podczas polowań na lisy. Jack Russell był brytyjskim pastorem, a za założycielkę stworzonej przez niego rasy uznaje się należącą do niego suczkę o imieniu Trump (był to Jack Russell terrier szorstkowłosy), którą kupił w czasie studiów teologicznych. Mężczyźnie zależało na tym, aby należące do nowej rasy psy były w stanie nie tylko wytrwale gonić lisy, ale dodatkowo wypłoszyć je z nory. Musiały one być małe i mieć bardzo dobrą kondycję fizyczną.
Przyjmuje się, że oficjalna historia rasy Jack Russell terrier rozpoczyna się w ok. 1872 roku. Wówczas powstał ‘Jack Russell terrier Club of Australia’, gdyż to właśnie do Australii trafili pierwsi potomkowie brytyjskiej suczki Trump. Kiedy pastor Jack Russell zmarł, wyhodowana przez niego rasa terriera była określana mianem ‘working terrier’, a więc terierów pracujących. Nazwisko mężczyzny pojawiło się w oficjalnej nazwie w latach 30. XX wieku. Co ciekawe, do dzisiaj to Australia ma decydujące słowo we wszystkich kwestiach, jakie dotyczą rozwoju tej odmiany terierów. Psy tej rasy są wykorzystywane do polowań na lisy, a także borsuki czy świstaki, niemniej jednak coraz częściej są wybierane jako zwierzęta rodzinne. Na popularność Jack Russell terrier istotny wpływ miał amerykański serial ‘Frasier’, opowiadający historię radiowego psychiatry Frasiera Crane’a, który po rozwodzie wraca do rodzinnego Seattle. W 192 odcinkach pojawił się Eddie Crane, czworonóg głównego bohatera, przedstawiciel rasy Jack Russell terrier.
Jak wygląda Jack Russell terrier?
Jack Russell terrier to stosunkowo niewielki pies. Jego rozmiar w kłębie to 25 – 30 cm (dotyczy to zarówno suczki, jak i samca). Typowy przedstawiciel tej rasy ma krępą i mocną budowę ciała, jego sylwetka jest prostokątna. Średnia waga Jack Russell terrier to 5 – 6 kg. Charakterystyczne cechy psa to: Prosty grzbiet, umięśnione tylne łapy, głęboka klatka piersiowa, a dodatkowo wyraźnie zaznaczony mostek. Ogon w ruchu jest postawiony, w spoczynku przeważnie opada. Jack Russell terrier to pies mający ciemne oczy, uszy są niewielkie i załamane do przodu. Idealny wzorzec tej odmiany teriera ma białą sierść oraz zabarwione na czarno, rudo lub brązowo głowę i ogon (tricolor Jack Russell terrier). Im mniej plamek znajduje się na tułowiu zwierzęcia, tym w większym stopniu przypomina ono ideał Jack Russell terrier. Niemniej jednak możemy wyróżnić trzy podstawowe wzorce:
♦ Jack Russell terrier szorstkowłosy – ma gęstą, długą i twardą sierść. Włos układa się w różnych kierunkach.
♦ Jack Russell terrier typ złamany – ma tzw. umaszczenie drutowate, sierść jest biała i pojawiają się na niej czarne oraz brązowe łatki. Włos jest półtwardy i średniej długości, układający się w jednym kierunku.
♦ Jack Russell terrier krótkowłosy (Jack Russell terrier gładkowłosy) – ma białe umaszczenie i czarne oraz brązowe plamy. Szata jest krótka, wygładzona, włos układa się w jednym kierunku i przylega do ciała.
Jack Russell terrier – charakter
Usposobienie Jack Russell terriera, ze względu na niewielki rozmiar zwierzęcia, wielu osobom wydaje się łagodne. Jednak trzeba mieć na uwadze, że przedstawiciele tej rasy to bardzo energiczne i pewne siebie zwierzęta. Mają one bardzo mocny instynkt myśliwski, jednocześnie wykazują duży potencjał w kwestii dyscyplin sportowych, choć w tym przypadku wymagają szkolenia (co nie jest łatwe). Jack Russell terrier jest łowcą, ma bardzo dobrze wykształcony zmysł węchu, co w połączeniu z determinacją pozwala mu na wytropienie lisów lub innych dzikich zwierząt. To niezawodny pomocnik myśliwego, gdyż może polować nie tylko na ziemi, ale i pod ziemią, wytropi każdą norę.
Czytając opinie o Jack Russell terrier, można wywnioskować, że z natury są to czworonogi miłe i przyjazne. Uwielbiają zabawę, w szczególności z dziećmi, są żywe i dynamiczne. Wielu właścicieli psów Jack Russell terrier przyznaje, że ich czworonogi nie potrafią być spokojne przez dłuższy czas. To zwierzęta, które nie boją się żadnych wyzwań, często popadają w konflikty z innymi psami, również przedstawicielami znacznie większych ras. Jack Russell terrier może sprawdzić się jako stróż domu. Ponieważ jest żywiołowy, nie jest typowym psem salonowym, jednak uwielbia towarzystwo i życie rodzinne.
Wychodząc na spacer z psem Jack Russell terrier, trzeba zachować ostrożność, ponieważ w każdej chwili może ujawnić się jego instynkt łowiecki. Często zdarza mu się biegać za kotami, wiewiórkami i innymi zwierzętami, lubi również kopać dziury, ignorując przy tym komendy swojego właściciela, aby szybko wrócił. Warto mieć też na uwadze, że psy Jack Russell terrier potrafią być bardzo hałaśliwe, zwłaszcza gdy w pobliżu pojawią się obce mu osoby. Głośne ujadanie pojawia się też w chwilach radości i podczas domagania się zabawy czy uwagi.
Jack Russell terrier – żywienie
Już jako szczeniak Jack Russell terrier powinien mieć zapewnioną odpowiednio zbilansowaną dietę, to pozwoli mu prawidłowo się rozwijać. Przedstawiciel tej rasy jest żywiołowy, dlatego potrzebuje jedzenia o właściwym poziomie kaloryczności, które da mu dużo energii do zabawy czy polowania. Zaleca się, aby psom Jack Russell terrier podawać średniobiałkową karmę. Przeważnie mają one dobry apetyt i nie są wybredne, dlatego trzeba kontrolować ilość pokarmu, żeby zapobiec problemom z nadwagą. Należy również pamiętać o tym, że jako szczenięta czworonogi potrzebują więcej białka niż dorosłe osobniki czy seniorzy, dlatego sposób żywienia musimy dopasować do wieku swojego pupila. Istotną rolę w tej kwestii odgrywa także poziom aktywności fizycznej i stan zdrowia.
Standardowo szczeniaki Jack Russell terrier karmi się od 4 do 6 razy dziennie, a dorosłe psy 2 razy dziennie. Podstawą diety powinno być mięso, ale posiłki warto wzbogacić o dodatki, takie jak warzywa (są źródłem cennych witamin i minerałów). Mniej więcej w 9 – 12 miesiącu życia psy Jack Russell terrier przechodzą na tzw. dorosłe żywienie, mniej kaloryczne, ale jednocześnie bogate w składniki odżywcze.
Dla kogo rasa Jack Russell terrier jest odpowiednia?
Czworonogi należące do rasy Jack Russell terrier nie są dobrym wyborem dla osób, które do tej pory nie miały psa. Brak odpowiedniej wiedzy czy doświadczenia w wychowywaniu zwierząt sprawi, że opieka nad tak energicznym i momentami niesfornym pupilem może okazać się dużym wyzwaniem. Każdy właściciel Jack Russell terrier musi być świadomy, że długie spacery w przypadku tej rasy to nie wszystko. Trzeba też dbać o inne, codzienne formy aktywności fizycznej, pozwalające na zaspokojenie zwierzęcego instynktu łowieckiego. Psy Jack Russell terrier lubią polować i mają dużą potrzebę ruchu. Osoby mieszkające na wsi czy na przedmieściach muszą w odpowiedni sposób zabezpieczyć swoją posesję, aby wdający się w pościg pupil nie uciekł poza jej granicę (co mogłoby okazać się bardzo niebezpieczne). Należy także zabezpieczyć czworonoga przed zewnętrznymi pasożytami, w tym pomocna może okazać się obroża na kleszcze dla psa.
Jack Russell terrier to psy niezależne i uparte, dlatego trudno będzie im zaprzyjaźnić się z innymi małymi zwierzętami domowymi, a w szczególności z kotami. Problemem często jest też towarzystwo innych psów. Jednak jeśli Jack Russell terrier trafi do domu pełnego czworonogów jako szczeniak i zostanie odpowiednio wyszkolony, istnieje duże prawdopodobieństwo, że między nim a resztą zwierząt do konfliktów będzie dochodziło rzadko. Takiego psa można wybrać do domu zamieszkiwanego przez dzieci, maluchy będą dla niego współtowarzyszami zabawy. Niemniej jednak należy uczyć pociechy, że zwierzę nie akceptuje braku szacunku i bardzo gwałtownych zachowań, szybko może stracić cierpliwość. Czy Jack Russell terrier to dobry wybór dla seniorów? Osoby starsze mogą mieć duży problem z zapanowaniem nad swoim pupilem, przedstawiciel tej rasy potrzebuje nie tylko odpowiedzialnego, ale przede wszystkim aktywnego fizycznie właściciela. Jeśli zwierzę jest dobrze wyszkolone, może bez przeszkód towarzyszyć swojej rodzinie w każdej podróży.
Jack Russell terrier – cena
Osoba, której marzy się pies Jack Russell terrier, powinna znaleźć profesjonalnego i sprawdzonego hodowcę. Rasa ta cieszy się coraz większą popularnością i pojawia się wiele tzw. pseudohodowli, w których najważniejszy jest zysk, a nie dobro zwierząt. To inaczej niezarejestrowane hodowle, które nie mają odpowiednich uprawnień, a pochodzące z nich czworonogi często nie tylko nie mają rodowodu, ale też są bardziej podatne na choroby.
Wybierając miejsce, z którego kupimy wymarzonego psa należy sprawdzić przede wszystkim to, czy jest zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKWP). To najważniejsze i jednocześnie najstarsze stowarzyszenie hodowlane w naszym kraju, a do tego jedyna polska organizacja należąca do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Pseudohodowle nie zawsze są miejscem, gdzie zwierzęta są traktowane bardzo źle (taki obraz zazwyczaj przedstawiają nam media). Niektórzy właściciele zapewniają czworonogom stosunkowo dobre warunki, ale przede wszystkim nie mają właściwych uprawnień do tego, aby je rozmnażać i sprzedawać (są to psy ‘w typie rasy’ a nie rasowe).
Jako opiekunowie psa sami nie potrzebujemy rodowodu, ale tego typu dokument potwierdza, że zwierzę rzeczywiście jest przedstawicielem określonej rasy. Otrzymując rodowód, zyskujemy pewność, że pies wygląda tak, jak powinien, a dodatkowo jego charakter okaże się taki, jakiego się spodziewamy. Adopcja Jack Russell terriera ze schroniska jest możliwa, ale rasowe psy rzadko trafiają w tego typu miejsca (zwykle z powodu skrajnej nieodpowiedzialności poprzedniego właściciela). Znacznie częściej na nowy dom czekają zwierzęta ‘w typie rasy’, które wyglądają podobnie jak przedstawiciele Jack Russell terrier. Szczeniaki ze sprawdzonej hodowli przeważnie kosztują od 2500 do 3500 zł, choć czasami cena przekracza kwotę 4000 zł. Zdarza się to w sytuacjach, gdy są to psy po rodzicach odnoszących sukcesy np. w wystawach. Niższa cena za szczenię Jack Russell terrier powinna być dla nas sygnałem, że hodowla może nie być zarejestrowana w ZKWP.
Ile żyje Jack Russell terrier?
Jack Russell terrier to pies, którego średnia długość życia to ok. 14 lat. Najczęstszymi chorobami i schorzeniami, z jakimi zmagają się zwierzęta tej rasy, są:
♦ miastenia,
♦ głuchota,
♦ zwichnięcie rzepki,
♦ zwichnięcie soczewki,
♦ zaćma,
♦ ataksja,
♦ choroba von Willebranda.
Psy Jack Russell terrier mają wytrzymały organizm, ale są podatne na niektóre choroby wrodzone, których przyczyną jest chów wsobny (kojarzenie zwierząt spokrewnionych przez wspólnych przodków). Czworonogi pochodzące z pseudohodowli zazwyczaj okazują się bardzo nadpobudliwe i trudno nad nimi zapanować, nawet po wielu godzinach szkoleń. Psy Jack Russell terrier dobrze znoszą upały, ale w bardzo gorące dni lepiej unikać prowokowania do wzmożonej aktywności fizycznej. Zimą czworonogom nie przeszkadza mróz, uwielbiają wychodzić i przebywać na zewnątrz, bez względu na warunki atmosferyczne. Dobrze zbilansowana dieta pozwala psom uniknąć otyłości, która może prowadzić m.in. do cukrzycy, zwyrodnienia kręgosłupa, zerwania więzadła krzyżowego, nadciśnienia tętniczego czy nadczynności kory nadnerczy.
Czworonogi należące do rasy Jack Russell terrier nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji, poza odpowiednim sposobem żywienia, regularnymi kontrolami weterynaryjnymi i dużą dawką aktywności fizycznej. Krótkowłosy Jack Russell terrier może wymagać czesania kilka razy w miesiącu, a w czasie intensywnego linienia podcinania podszerstka, ale nie powinno to być kłopotliwe. Do kąpieli należy stosować łagodne szampony, np. hipoalergiczne, gdyż ta odmiana terierów ma skłonności do alergii skórnych.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ