Jak wygląda kleszcz u psa?
Kleszcze to niewielkich rozmiarów pajęczaki, które wbijają się w skórę, żywiąc się krwią ludzi i zwierząt. Najczęściej można je spotkać na polach, łąkach, w lasach, miejskich parkach, a nawet w prywatnych ogrodach. Ukąszenie tych malutkich pajęczaków jest jednak na tyle niebezpieczne, że należy skutecznie chronić siebie i swojego pupila głównie przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Jakie są objawy ukąszenia oraz w jaki sposób bezpiecznie usuwać pasożyty, które zdążyły wbić się w skórę? Jak skutecznie chronić zwierzę przed chorobami?
Contents
Wyciąganie kleszcza u psa
Wielu niedoświadczonych właścicieli czworonogów zastanawia się, czy kleszcz u psa sam odpadnie? Niestety, wbity w skórę zwierzęcia pasożyt wymaga usunięcia specjalnymi narzędziami lub pęsetą przeznaczoną właśnie do tego celu. W momencie, gdy właściciel zauważy wbitego w skórę pajęczaka, powinien jak najszybciej usunąć go, wykonując ruch obrotowy. Należy delikatnie chwycić pasożyta blisko skóry zwierzęcia w taki sposób, aby go nie zgnieść lub nie urwać tylko fragmentu. Przyciśnięcie kleszcza powoduje przedostanie się jego zawartości pod skórę zwierzęcia. Dlatego też nie wolno go niczym smarować, zgniatać, ani wyrywać. Co zrobić, gdy kleszcz u psa się urwie? Często zdarzają się i takie sytuacje, kiedy podczas usuwania pasożyta ze skóry dojdzie do przypadkowego zerwania tułowia oraz pozostawienia aparatu gębowego w ranie. W momencie, gdy fragment pajęczaka pozostanie nadal wbity w skórę, należy udać się do weterynarza, który usunie pozostałości oraz zdezynfekuje ranę. Źle wyciągnięty kleszcz u psa może skutkować pojawieniem się nieprzyjemnych powikłań, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia czworonoga. Najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli pupili jest zaopatrzenie się w specjalne lasso lub szczypce przeznaczone do usuwania tych pasożytów.
Choroby odkleszczowe u psa
Leczenie psa po ukąszeniu kleszcza nie jest przyjemne, wymaga czasu oraz stosowania silnych leków przepisanych przez weterynarza. Nawet codzienna pielęgnacja w postaci przeczesywania sierści może spowodować, że właściciel pupila nie zauważy wbitego w skórę pasożyta. Wbity pajęczak jest niewielki, dlatego ciężko go zauważyć i wyczuć w gęstej sierści zwierzęcia. Dopiero po czasie pasożyt staje się większy z tego powodu, że zaczyna żywić się krwią. Wówczas dochodzi także do wprowadzenia do organizmu czworonoga toksycznych substancji powodujących choroby. Kleszcz u psa znajdujący się pod skórą może być w miejscach, gdzie jest ciemno i wilgotno. Dlatego też najczęściej pajęczaki znajdują się w uszach, pod ogonem, pod obrożą, pod pachami czy między palcami. Niektóre osobniki potrafią także wbić się w powiekę, powodując ogromny ból i dyskomfort dla zwierzęcia. Co zrobić, kiedy mimo szybkiej reakcji ze strony właściciela pies został zarażony chorobą? Przede wszystkim należy udać się do weterynarza, który sprawdzi stan zdrowia zwierzęcia i podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu.
Kleszcz u psa – objawy choroby
♦ Babeszjoza: Choroba zwana babeszjozą to jedna z najgroźniejszych i najczęściej występujących w przypadku ugryzienia czworonogów przez kleszcza. Pierwsze objawy groźnej choroby pojawiają się dopiero w 1 lub 3 tygodniu po ukąszeniu przez zakażonego pasożyta. Bez leczenia śmierć psa następuje w zaledwie kilka dni. Typowymi objawami babeszjozy są senność, brak łaknienia, wymioty, wysoka gorączka, a także czerwone zabarwienie moczu. W przypadku nasilonych objawów mogą występować również problemy z poruszaniem się czy przyjmowaniem pokarmu. Chory pies może dostać krwotoku lub oślepnąć.
♦ Borelioza u psa: Borelioza, podobnie jak u ludzi, jest chorobą, która bardzo często występuje po ukąszeniu kleszcza. Szacuje się, że u 95% psów nie daje żadnych objawów. W przypadku pozostałych 5% mogą wystąpić problemy ze stawami, takie jak przewlekłe zapalenia. Według przeprowadzonych badań nie wszystkie zwierzęta reagują na leczenie, które trwa do miesiąca. Najlepszym sposobem zapobiegania boreliozy jest stosowanie różnego rodzaju odstraszaczy, które pozwolą uniknąć problemu.
♦ Bartoneloza: Inną chorobą przenoszoną nie tylko przez kleszcze, ale także komary i pchły jest bartoneloza wywoływana przez szkodliwe bakterie Bartonella bacilliformis. Do zakażenia może dojść po ukąszeniu przez pasożyta, ale także podczas kontaktu z innym chorym zwierzęciem. Czworonóg, u którego wystąpiły objawy, takie jak zapalenie wsierdzia czy zapalenie mięśnia sercowego otrzymują leczenie w postaci antybiotykoterapii. W większości przypadków bartoneloza przebiega całkowicie bezobjawowo.
♦ Erlichioza: Kolejną chorobą wywołaną przez kleszcze, a dokładnie przez bakterie przenoszone przez te szkodliwe pasożyty, jest erlichioza. Pajęczak przenosi bakterie zwane riketsje, które powodują ogromne spustoszenie w organizmie psa. Chore zwierzę bardzo często wymaga przeprowadzenia zabiegu transfuzji krwi wraz z podaniem specjalnych preparatów krwiotwórczych. Podczas leczenia choroby najczęściej stosuje się tetracyklinę podawaną do 4 tygodni w odpowiednio dobranych dawkach. Czworonogi cierpiące z powodu erlichiozy mają następujące objawy: Apatia, osłabienie, gorączka, zanik masy ciała, powiększenie węzłów chłonnych i śledziony, obrzęk tylnych kończyn, ropne zapalenie nosa i oczu, bladość błon śluzowych, a także krwawienie z nosa. Często zdarzają się problemy z krwiomoczem.
♦ Anaplazmoza: Anaplazmoza to choroba przenoszona przez kleszcze zakażone bakterią Gram-ujemną zwaną Anaplasma phagocytophilum. W przypadku psów można wyróżnić dwa rodzaje tej dolegliwości, które objawiają się gorączką, sennością, bladością błon śluzowych, biegunką, wymiotami, a także powiększeniem węzłów chłonnych. Bardzo często, podobnie jak przy erlichiozie, konieczne jest wykonanie transfuzji krwi oraz podanie specjalistycznych preparatów krwiotwórczych.
♦ Dirofilarioza: Jedna z najniebezpieczniejszych chorób, która dotyka zarówno psy, jak i koty. Może być bezpośrednią przyczyną śmierci zwierzęcia, które na czas nie zostanie poddane leczeniu. Dirofilarioza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze powodujące powstawanie nicieni sercowych umiejscowionych m.in. w tętnicach płucnych. Bardzo często pasożyty znajdują się w prawej komorze serca oraz w bezpośrednio przylegających naczyniach (żyła główna przednia oraz tylna). Zdarzają się także sytuacje, kiedy przemieszczają się do mózgu, aorty lub gałek ocznych, jednak najczęściej takie objawy spotykane są u kotów. Zakażone zwierzęta przez wiele lat mogą nie wykazywać żadnych objawów, które rozwijają się stopniowo. Na początku właściciel czworonoga może zauważyć problemy psa lub kota z oddychaniem przejawiającym się dusznościami oraz osłabieniem po bieganiu, lub zabawie. Często występuje także nasilenie kaszlu, który staje się coraz bardziej uporczywy. Po zdiagnozowaniu choroby weterynarz najpierw musi usunąć larwy znajdujące się w żyle głównej, a następnie zastosować długie leczenie farmakologiczne.
♦ Zapalenie mózgu: Zapalenie mózgu zwane także europejskim odkleszczowym zapaleniem mózgu jest wywołane przez groźnego wirusa TBE. Najczęstsze objawy tej choroby to wysoka gorączka, apatia oraz ospałość zwierzęcia. W zależności od stadium wyróżnia się trzy postacie choroby: Nadostrą trwającą od 3 do 7 dni, ostrą trwającą od 1 do 3 tygodni, a także przewlekłą, czyli bezobjawową, która może trwać nawet kilka miesięcy.
♦ Mycoplasma: Mycoplasma nazywana także hemobartonellozą jest groźną chorobą występującą zarówno u psów, jak i u kotów. Wywoływana jest przez szkodliwe drobnoustroje, takie jak: Mycoplasma haemocanis oraz Mycoplasma haemofelis. Objawy, które mogą świadczyć o chorobie to osłabienie, wysoka gorączka, blade błony śluzowe oraz senność. Po postawieniu diagnozy lekarz weterynarii stosuje antybiotyki pochodzące z grupy tetracyklin. Leczenie trwa zazwyczaj od 3 do 4 tygodni.
Kleszcz u psa – objawy
Objawy po kleszczu u psa mogą być bardzo niebezpieczne dla zwierzęcia. Początkowo pies może wcale nie wykazywać żadnych problemów zdrowotnych. Może być jedynie ospały i nie mieć apetytu. Należy wiedzieć, że pierwsze objawy choroby są zazwyczaj nietypowe, dlatego też podczas wizyty u lekarza weterynarii koniecznie trzeba powiedzieć o tym, że w ostatnim czasie pies miał usuwanego kleszcza. Istnieje duża możliwość, że pasożyt nie został w całości usunięty lub na ciele pupila znajduje się kolejny osobnik wymagający usunięcia. Źle urwany kleszcz u psa może spowodować poważne konsekwencje objawiające się zazwyczaj od 1 do 3 tygodni po zabiegu. Oprócz senności i braku łaknienia zwierzę może wymiotować, mieć wysoką gorączkę, być osłabione, a w niektórych przypadkach oddawać zabarwiony na czerwono mocz. Właściciel, który dobrze wie, jak zachowuje się jego pupil, od razu dostrzeże różnice w zachowaniu i będzie wiedział, że pies wymaga pomocy ze strony lekarza weterynarii.
Kleszcz u psa – co robić, aby temu zapobiegać?
Ugryzienie kleszcza u psa oraz wyciąganie wbitego w skórę pajęczaka nie jest niczym przyjemnym zarówno dla zwierzęcia, jak i właściciela. Ukąszenie może być przyczyną nieprzyjemnych chorób oraz groźnych powikłań, które wymagają specjalistycznego leczenia. Aby temu zapobiec, warto stosować skuteczne środki odstraszające, które pomogą ochronić czworonoga przed pchłami i kleszczami.
♦ Krople: Jedną z najczęściej stosowanych metod ochrony przed pajęczakami jest regularne zakrapianie kroplami zawierającymi substancję IR3535 stosowaną także w przypadku środków na komary. Produkt mający w składzie substancję jest bardzo skuteczny i zapewnia dobrą ochronę nawet do 16 tygodni. W zależności od wagi zwierzęcia w sprzedaży są dostępne różne warianty, które należy odpowiednio dopasować do psa lub kota. Podczas aplikowania preparatu trzeba pamiętać, aby wniknął on w skórę zwierzęcia, ponieważ pozostawiony na sierści nie będzie na tyle skuteczny. Oprócz tego należy nanieść substancję w taki sposób, aby pies lub kot nie miał możliwości zlizania kropli. Z tego względu najlepiej aplikować produkt na kark zaczynając od wysokości tuż za uszami i przeciągnąć do łopatek.
♦ Obroża przeciw kleszczom: Równie dobrym rozwiązaniem jest obroża przeciw kleszczom chroniąca czworonoga przed szkodliwym pajęczakiem. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju produkty, które mogą być nasączone substancjami, takimi jak: Flumetryna, imidaklopryd, a także propoksur. Bardzo często można kupić model nasączony dwoma lub trzema substancjami, które działają skutecznie nie tylko na kleszcze. W zależności od wyboru obroża może skutecznie chronić przed pchłami, wszami czy komarami. Wybierając odpowiedni produkt, warto jednak zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak: Długość paska odpowiadająca szerokości szyi czworonoga, okres ochronny, podczas którego preparat działa i skutecznie odstrasza pasożyty, a także na bezpieczeństwo i komfort noszenia dla pupila. Niektóre produkty są mocno nasączone substancjami mającymi odstraszać kleszcze czy pchły, jednak sam zapach może być wyczuwalny nie tylko przez psa lub kota, ale także przez właściciela. Jest to szczególnie uciążliwe dla ludzi będących z czworonogiem w jednym pomieszczeniu.
♦ Odstraszacz na ultradźwięki: Innym skutecznym sposobem jest stosowanie ultradźwiękowego odstraszacza emitującego irytujące dla pasożytów dźwięki. Sygnał wysyłany przez urządzenie nie jest słyszalny przez psy oraz ludzi, a co najważniejsze nie powoduje rozdrażnienia. Zastosowanie ultradźwiękowego odstraszacza jest proste, wymaga jedynie przyczepienia do obroży zawieszki z wbudowanym sprzętem do emisji dźwięku. Zaleca się, aby w czasie wzmożonej aktywności kleszczy czworonóg miał przymocowane urządzenie do obroży przez cały czas. Właściciele czworonogów, którzy często zabierają swoich pupili na długie spacery, powinni zadbać o dodatkową ochronę w postaci kropel lub specjalnych szamponów działających odstraszająco zarówno na kleszcze, jak i pchły.
♦ Olejki eteryczne: Stosowanie olejków eterycznych u zwierząt pomaga skutecznie pozbyć się problemu pcheł, kleszczy i komarów, a co najważniejsze minimalizuje ilość sztucznych substancji wchłanianych przez organizm. Ogromną zaletą olejków eterycznych jest to, że są otrzymywane w procesie destylacji kwiatów, korzeni, liści, kory oraz innych naturalnych części pochodzących z roślin. W ten sposób uzyskuje się w pełni naturalne substancje, które nie są szkodliwe dla zdrowia zwierząt i ludzi. Najczęściej wybierane to olejek lawendowy, goździkowy oraz miętowy. Lawenda od zawsze znana jest ze swoich właściwości odstraszających komary, pchły oraz kleszcze. Silne działanie zapobiega ukąszeniom oraz wkłuciu pasożyta, co sprawia, że zwierzę jest bezpieczne. Zaletą olejku lawendowego jest także skuteczne działanie pozytywnie wpływające na redukcję stresu.
Regularne stosowanie pozwala się zrelaksować i odprężyć. Oprócz lawendy zalecane jest także stosowanie olejku goździkowego pochodzącego z drzew w Indonezji, które mają charakterystyczne ciemnoróżowe kwiaty. Stosowanie naturalnego preparatu o właściwościach przeciwgrzybiczych, przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych działa kojąco oraz gojąco na wszelkie stany zapalne, a co najważniejsze skutecznie odstrasza insekty i owady. To właśnie z tego powodu jest często spotykanym składnikiem w różnego rodzaju preparatach chroniących przed pasożytami oraz komarami. W przypadku psów i kotów zaleca się stosowanie naturalnych mgiełek przeciwpchelnych o działaniu odstraszającym nie tylko pchły, ale i kleszcze. Stosowanie olejku z lawendy i goździka warto uzupełnić o preparat miętowy powstający w procesie ekstrahowania liści mięty pieprzowej. Olejek miętowy może być używany jako środek odstraszający owady oraz preparat pozytywnie wpływający na świeży oddech u ludzi. W przypadku czworonogów zaleca się regularne kąpiele z mydłem lub szamponem z dodatkiem lawendy. Decydując się jednak na aplikowanie produktów na bazie olejków eterycznych, należy pamiętać, aby nie stosować ich bezpośrednio na skórę lub sierść zwierzęcia. Należy wybierać preparaty w wersjach rozcieńczonych lub mające skład bazujący na naturalnych produktach. Ważne jest także to, aby nie przesadzić z ilością, ponieważ olejki eteryczne mają bardzo intensywny zapach, który zwierzęta wyczuwają o wiele mocniej. Z tego powodu nie wolno aplikować produktu blisko głowy psa czy kota.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ