Opinie o kocie Maine Coon

Ostatnio aktualizowane: 27.05.24

 

Duży kot Maine Coon jest marzeniem niejednej osoby. Zwierzę tej rasy ma charakterystyczny wygląd, który u wielu kocich miłośników budzi podziw i miłość. Nie bez znaczenia jest oczywiście także charakter, który nierzadko określany jest mianem psiego. Jakie dokładnie są Maine Coony? Co je wyróżnia? Czy to rasa dla każdego? 

 

Pochodzenie

Osoby, które marzą o tym, aby w ich domu znalazł się kot Maine Coon czarny lub z umaszczeniem w innym kolorze, z pewnością zastanawiają się nad tym, skąd wzięła się ta rasa. Jej historia nie jest jednoznaczna, dlatego można spotkać się z różnymi opowieściami na temat tego, skąd wzięły się te koty. Niepodważalne jest jednak to, że zwierzęta te pochodzą z Ameryki Północnej, a rasa powstała bez ingerencji człowieka. Jedna z historii mówi o pokrewieństwie Maine Coona z rysiem. Inna z kolei dotyczy islandczyka Leifa Erikssona, który jeszcze setki lat przed Kolumbem miał odkryć Amerykę. Podobno podczas wyprawy towarzyszyły mu norweskie koty leśne, a jeden z nich zawieruszył się podczas wyprawy i dał początek omawianej rasie. 

Nazwa Maine Coon wzięła się o amerykańskiego stanu Maine, bo właśnie tam zainteresowano się hodowlą tej rasy. Druga część nazwy pochodzi od słowa ‘racoon’, które oznacza szopa pracza. Kot Maine Coon szary na początku umaszczeniem bardzo przypominał właśnie wspomniane zwierzę. Stąd też sądzono, że nowa rasa być może stanowi skrzyżowanie domowego kota z szopem praczem. Z biegiem czasu teoria ta została jednak obalona.

Jak widać, historii o tym, skąd wzięły się koty Maine Coon jest dużo, jednak najbardziej prawdopodobna jest teza, że są to przodkowie długowłosych kotów z rejonów Azji i Europy, które dotarły do Stanów Zjednoczonych w XVIII wieku na statkach handlowych. Możliwe też, że przodkami Maine Coonów są koty angorskie, które trafiły w te rejony dzięki marynarzom z Nowej Anglii. W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że w Polsce pierwszy kot Maine Coon pojawił się w 1994 r. dzięki Annie Górskiej. Od tego czasu zwierzęta zdobywały popularność, a dzisiaj są jedną z najczęściej wybieranych ras.

Kot Maine Coon – charakter

Każda osoba, które decyduje się na wzięcie zwierzęcia do swojego domu, niezależnie od gatunku i rasy, powinna dokładnie się nad tym zastanowić. Wydaje się to oczywiste, ale wciąż są ludzie, którzy nie poświęcają czasu na to, aby dokładnie zapoznać się np. z daną rasą, a w konsekwencji okazuje się, że podjęta kiedyś decyzja nie jest dobra i jej żałują. Warto być odpowiedzialnym opiekunem i wcześniej możliwie najwięcej dowiedzieć się o potrzebach, charakterze czy zdrowiu swojego przyszłego pupila.

Kot rasy Maine Coon to osobnik, który stosunkowo dobrze czuje się w towarzystwie innych zwierząt, czy to kotów czy psów. Jest on nastawiony pokojowo, niemniej jednak zazwyczaj stara się być na szczycie zwierzęcej hierarchii, dlatego też może dominować nad innymi. 

Maine Coon to kot towarzyski, który łatwo nawiązuje kontakt z innymi ludźmi, także z obcymi. Lubi być w centrum uwagi, dlatego też wizyty gości są dla niego przyjemnością. Decydując się na takie zwierzę, trzeba być przygotowanym na to, że konieczne będzie poświęcanie mu sporo czasu na zabawę i po prostu bycie razem. Jeśli Maine Coon często czuje się samotny i zaniedbany, szybko traci swój optymizm. Tego kota odznacza też cierpliwość i wyrozumiałość, więc stanowi dobry wybór dla rodzin, w których są dzieci  seniorzy. Oczywiście, jak każde zwierzę, również i te koty wymagają odpowiedniego wychowania. Mały kot Maine Coon szybko się uczy. Ta rasa jest wyjątkowo inteligentna. Pupila można nauczyć całkiem dużo sztuczek. 

Maine Coony szybko adaptują się do nowego otoczenia i można bez problemu przystosować je do ciągłego przebywania w domu. Warto pamiętać, że koty niewychodne, a dokładniej te, które nie są puszczane luzem, są zdecydowanie mniej narażone na choroby i inne niebezpieczeństwa. W razie chęci Maine Coona można stosunkowo łatwo nauczyć chodzenia na smyczy. Koty te z pewnością będą się czuły dobrze także w mieszkaniach czy domach z odpowiednio zabezpieczonym balkonem. 

Decydując się na Maine Coona, warto od razu wyposażyć się w dobrej jakości drapak dla kota. Ta rasa bardzo lubi się wspinać, ale jednocześnie nie trzeba szczególnie obawiać się o to, że kot będzie chodził po wysokich meblach i zrzucał z nich rzeczy. Kluczem do sukcesu jest poświęcanie zwierzęciu odpowiednio dużo czasu i wspólna zabawa. Wracając do drapaka, wybierając go, należy mieć na uwadze to, że Maine Coony sporo ważą, dlatego zakupiony produkt musi odznaczać się ponadprzeciętną solidnością. 

 

Wygląd zgodny ze standardem rasy

Tak jak w przypadku psów, tak i w przypadku kotów istnieje międzynarodowa federacja (Federation Internationale Féline), która zrzesza hodowców kotów rasowych z Europy, Azji i Ameryki Południowej. Reprezentantem tej organizacji w naszym kraju jest Felis Polonia, czyli Polska Federacja Felinologiczna. FIFe określa standard rasy, czyli przygotowuje opis cech kotów zaliczanych do danej grupy, według których są one oceniane podczas wystaw. 

Zgodnie ze standardem rasy Maine Coon to duże, muskularne zwierzę, którego wzrost można obserwować nawet do 3. czy 4. roku życia. Drugą z kolei cechą jest waga. Kot Maine Coon może ważyć 10 kg lub więcej. Waga kocurów zazwyczaj mieści się w zakresie 5-10 kg, a kotek 5-8 kg. Przeciętna długość życia wynosi 12-18 lat, więc jest całkiem spora. Koty te mają podłużny, masywny tułów i szeroką klatkę piersiową. Głowa jest średniej wielkości i ma kanciasty kształt. Broda wraz z górną wargą i nosem tworzą pionową linię. Patrząc na rasowego kota, można też zauważyć zarysowane kości policzkowe. Kot Maine Coon biały czy w innym kolorze ma duże, nieco skośne oczy. Zazwyczaj mają one złoty, miedziany lub zielony kolor, choć zdarza się też, że zwierzęta z białym umaszczeniem mają niebieską lub różnobarwną tęczówkę.

Uszy u Maine Coonów są duże i mają trójkątny kształt. Są też wysoko osadzone, a na końcach znajdują się rysie pędzelki. Ogony są długie i puszyste, włos okrywowy przypomina pióro. Ogon służy kotu do okrywania się podczas snu. Stopy Maine Coonów są duże i owłosione między palcami. Koty te mają gładką i luźno opadającą sierść z gęstym podszerstkiem. Sierść nie ma jednakowej długości, w okolicach brzucha, boków i tylnej stronie ud jest dłuższa. Ważną kwestią jest także umaszczenie. Sporą popularnością cieszy się kot Maine Coon niebieski. Do wyboru są też zwierzęta z innym umaszczeniem (czarnym, kremowym), także kot Maine Coon rudy. Wyróżnia się kilka typów umaszczeń: Jednolite, srebrzyste, złociste, szylkretowe i tabby.

 

Zdrowie

Za zakupem Maine Coona przemawia nie tylko jego wyjątkowy charakter i wygląd, ale również to, że jest to rasa niemająca dużych problemów ze zdrowiem. Oczywiście u zwierzęcia mogą wystąpić wady wrodzone czy inne schorzenia, ale nie jest to powszechne. Maine Coony najczęściej mierzą się z policystowatością nerek i kardiomiopatią przerostową (choroby wrodzone). Inne problemy dotyczą problemów ze stawami i jamą ustną. 

Warto mieć świadomość tego, że z uwagi na gęstą okrywę włosową, u Maine Coonów w przewodzie pokarmowym często powstają pilobezoary, czyli niestrawione, zbite kule włosowe. Sierść trafia tam podczas codziennego mycia, co jest nieuniknione. Dużą rolę odgrywa oczywiście regularne wyczesywanie zwierzęcia, ale też dbanie o prawidłową dietę. Jeśli pokarm, jaki dostarczamy naszemu kotu, jest dobrze zbilansowany, układ pokarmowy lepiej radzi sobie z wydalaniem sierści. Dieta jest również ważna z uwagi na wspomniane wcześniej problemy ze stawami. Trzeba dbać o to, aby waga kota utrzymywała się na odpowiednim poziomie.

 

Pielęgnacja

Dobrą wiadomością jest również to, że pielęgnacja Maine Coonów nie jest skomplikowana i nie zajmuje dużo czasu. Przeciętnie co dwa dni należy wyczesywać swojego kota, bo w innym wypadku na długiej sierści będą tworzyć się kołtuny. Warto uważać na puszysty ogon. Jeśli nie potraktujemy go delikatnie, może on stracić na objętości. Należy też regularnie sprawdzać stan uszu kota i przycinać mu pazury. 

Kot Maine Coon – hodowla

Patrząc na zdjęcia i czytając o charakterze zwierząt tej rasy, wiele osób marzy, aby kupić kota Maine Coon. Kocięta warto brać ze sprawdzonej hodowli, bo tylko wtedy można mieć pewność, że przyszły one na świat w odpowiednich warunkach, a ich rodzice są sprawdzeni. Na stronie Felis Polonia można znaleźć zrzeszone kluby, do których należą najlepsi hodowcy. Osoby te muszą spełnić wiele formalności, aby zarejestrować tam swoją hodowlę. To daje gwarancję kupującym, że nabywają zwierzę ze sprawdzonego źródła. Ile kosztuje kot Maine Coon? Cena osobnika z rodowodem mieści się w granicach 1500 zł do 3000 zł. Ktoś może zachęcać nas tym, że cena Maine Coon bez rodowodu jest niższa, jednak nie warto decydować się na zakup takiego zwierzęcia. W ten sposób wspiera się działalność pseudohodowli, które nie są w żaden sposób kontrolowane. 

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci lepiej poznać interesującą Cię rasę i być może przyczynił się do podjęcia decyzji o zakupie nowego zwierzęcia. Maine Coon, czyli kot olbrzym to wyjątkowo przyjemna, towarzyska rasa, która zachwyca oryginalnym wyglądem.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ