Opinie o krótkowłosych kotach brytyjskich 

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Kot brytyjski jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ras kotów na całym świecie. Jego charakterystyczny wygląd, czyli krótkowłosa, niebieskoszara sierść oraz bursztynowe oczy sprawiają, że nietrudno go pomylić z innymi gatunkami. Jednak warto podkreślić, że koty tej rasy występują w ponad 150 kolorach. Jeżeli właśnie ten kot skradł Twoje serce i chcesz się dowiedzieć o nim nieco więcej, przeczytaj poradnik, który zamieściliśmy poniżej.

 

Hodowla

Niebieski krótkowłosy kot brytyjski uważany jest za pierwszą rasę, która pochodzi z Wielkiej Brytanii. Według historyków przybył on na Wyspy wraz z Rzymianami. Profesjonalne hodowle kotów tej rasy na Wyspach Brytyjskich istnieją już ponad 100 lat. Pierwsze koty brytyjskie krótkowłose zostały wystawione w Pałacu Kryształowym w Londynie już w 1871 roku. 

Po zakończeniu II wojny światowej nastąpiło skrzyżowanie kotów brytyjskich z innymi rasami. Miało to na celu zwiększenie populacji oraz zapobieganie przed ich całkowitym wyginięciem. Skrzyżowano je z kotami perskimi oraz kartuskimi. Połączenie to spowodowało tak duże zbliżenie się cech kotów brytyjskich do kotów kartuskich, że w 1970 roku związek felinologiczny zdecydował się na połączenie obu ras. W wyniku tego działania wszystkie koty niebieskie określane są jako kartuskie, a czworonogi o innym ubarwieniu jako brytyjskie krótkowłose. Jednak 7 lat później wycofano ten podział. Jednak w dalszym ciągu obie te rasy są ze sobą mylone. Krzyżowanie doprowadziło do zmiany wyglądu zewnętrznego kotów brytyjskich. Ich połączenie z persami spowodowało skrócenie ich budowy ciała oraz sprawiło, że jest ona bardziej zwarta. Koty rasy kartuskiej są szczuplejsze, a budową swojego ciała przypominają przeciętnego domowego kota. 

Podczas krzyżowania z persami powstała także rasa kotów brytyjskich długowłosych, która powszechnie nazywana jest highlander o średniej długości sierści. Odmiana ta hodowana jest w takich samych standardach co wcześniejsza – krótkowłosa. Koty brytyjskie długowłose są bardzo spokojne oraz przyjazne i mają wyważoną osobowość. Z łatwością przystosowują się one do nowych warunków. 

Wygląd

Kot brytyjski krótkowłosy, jak sama nazwa na to wskazuje, ma krótką sierść, Jego futro jest grube, ale mimo tego jego pielęgnacja nie jest skomplikowana. Koty mają okrągłą głowę, na której usytuowane są duże żółte oczy. Sprawia to, że rasa ta swoim wyglądem przypomina misie. Ze względu na piękno, rasa ta jest jedną z najchętniej wybieranych przez miłośników kotów.

Krótkowłosy kot brytyjski ma zwartą budowę. Podobnie jak w przypadku kotów innych ras, jego wzrost jest bardzo wolny. Pełne rozmiary osiąga dopiero nawet po upływie 3 lat. Samice ważą zwykle do 5 kg, a samce do 7 kg. Z pewnością zastanawiasz się, ile żyje krótkowłosy kot brytyjski? Zwierzęta tej rasy żyją długo. Większość z nich cieszy się zdrowiem i odpowiednio pielęgnowane oraz odżywiane żyją minimum 15 lat. 

Najczęściej spotykane są brytyjczyki o niebieskoszarym ubarwieniu. Z tego powodu wiele osób myli je z kotami kartuskimi, co jak wcześniej wspominaliśmy, ma swój związek z krzyżowaniem obu wymienionych ras. Obecnie brytyjczyki możemy spotkać praktycznie w każdym ubarwieniu. Sprawia to, że każdy z nas powinien z łatwością znaleźć kota, który swoim wyglądem najbardziej przypadnie mu do gustu. 

 

Ubarwienie

Koty brytyjskie bez względu na ubarwienie uważane są za jedne z najpiękniejszych. Wśród jednokolorowych możemy wyróżnić niebieskoszare oraz czarne. Dużą popularnością cieszą się koty o umaszczeniu “lilac”, powszechnie nazywany jako liliowy krótkowłosy kot brytyjski oraz “fawn”, czyli kremowy krótkowłosy kot brytyjski. Oba z nich to odcienie beżu. Często spotykany jest także krótkowłosy kot brytyjski rudy. Rzadziej występują także trójkolorowi przedstawiciele tej rasy. Najrzadziej spotykane są kotki o ubarwieniu „czekoladowo dymnym”, „tabby niebieski szylkret” czy „srebrzysty cieniowany”. Czworonogi określane mianem „cieniowane” wyróżniają się tym, że określony kolor jest widoczny jedynie na końcach włosów.

Krótkowłosy kot brytyjski – charakter

Brytyjczyki są kotami bardzo przyjaznymi. Odznaczają się dużym spokojem. Z tego względu wiele osób decyduje się na trzymanie ich w mieszkaniach. To, czy jest to dobry wybór, nie zależy tylko od samego charakteru tej rasy, ale również od wyglądu mieszkania. Koty wymagają urozmaiconego otoczenia. Powinny mieć zapewnioną dużą ilość miejsc do drapania oraz zabawy. Rudy kot brytyjski czy też zwierzak o innym kolorze umaszczenia ze swojej natury jest zwierzęciem drapieżnym, dlatego nawet te spokojniejsze mają w sobie instynkt łowcy.

W małych mieszkaniach można zamontować specjalny drapak dla kota. Miejsce to można cały czas przekształcać i rozbudowywać. Koty bardzo chętnie bawią się w tym miejscu, wspinając po zamontowanych drabinkach, czy bawiąc się na drapaku. Wspinając się, mogą obserwować całe otoczenie z góry. Wiele osób decyduje się na ustawienie regałów w taki sposób, aby utworzyć z nich dla swojego kota tor wspinaczkowy.

 

Kot brytyjski krótkowłosy – hodowla

Dla kotów najlepszym wyborem jest stosowanie pełnowartościowego pokarmu, w który skład wchodzi duża zawartość świeżego mięsa, protein oraz śladowe ilości roślinnych produktów ubocznych. Dla kotów brytyjskich możemy zakupić stworzone specjalne dla nich, rozmiarowo dopasowane kotleciki, które ułatwiają spożywanie pokarmu przy pomocy krótkiej żuchwy. 

Aby zapobiec chorobom serca i stawów do karm często dodawane są także zwiększone dawki tauryny oraz wartości odżywcze, które wchodzą w skład chrząstek, np. glukoza. Dodawanie do pokarmu takich składników jak witamina B, czy olej z łososia pozytywnie wpływają na wygląd oraz pielęgnację futra naszego pupila.

Zdrowie

Masywna oraz zwarta budowa ciała kotów może powodować u nich występowanie schorzeń związanych z kośćmi, oraz stawami. Ponadto koty tej rasy są narażone na występowanie chorób serca, takich jak hemofilia B. Wiele brytyjczyków zapada także na chorobę zwaną wielotorbielowatością nerek. Choroba ta dotyka głównie krótkowłose  koty brytyjskie oraz koty perskie. Symptomy tej choroby zauważalne są dopiero w późnych latach życia naszego czworonoga. Dlatego często zdarza się, że przed zdiagnozowaniem choroby, uszkodzony gen przekazywany jest potomstwu. Choroba nerek dziedziczona jest dominująco. Oznacza to, że chory kot przekaże gen swoim dzieciom. Mały krótkowłosy kot brytyjski, który został poddany badaniu USG w 10-tygodniu życia, może mieć zdiagnozowaną chorobę. Dlatego w przypadku zwierząt hodowanych tak bardzo istotne są regularne wizyty u weterynarza. Takie działanie pozwala zapobiec dalszemu dziedziczeniu części chorób.

 

Jak znaleźć odpowiedniego hodowcę?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje krótkowłosy kot brytyjski. W większości hodowli koty poddawane są regularnym badaniom, które mają na celu wyeliminowanie wszelkich chorób dziedzicznych. Osoby, które zainteresowane są adopcją kota brytyjskiego krótkowłosego, powinny zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego hodowcy. Powinien on zadbać o przeprowadzenie wszelkich niezbędnych badań czworonoga. W zależności od linii, z której pochodzi dany krótkowłosy kot brytyjski, jego cena waha się od tysiąca, do nawet kilku tysięcy złotych. Wiele osób uważa, że jest ona bardzo wysoka. Jednak w momencie, kiedy znajdziemy odpowiedniego hodowcę, możemy mieć pewność, że była to dobra inwestycja. Dobry hodowca dba nie tylko o regularne kontrole zdrowotne czworonoga, ale także podaje mu pełnowartościowe karmy. Ważne jest także odpowiednie parowanie zwierząt oraz zachowanie właściwego odstępu pomiędzy narodzinami. Istotne jest także to, aby kocięta miały wystarczającą ilość czasu, która potrzebna jest im na rozwój oraz usamodzielnienie się przed przekazaniem ich do nowego domu. Panuje powszechna zasada, że małe kotki powinny zostać z mamą oraz ze swoim rodzeństwem do dwunastego, a często nawet do szesnastego tygodnia życia. W tym czasie powinny one nabrać wszystkich umiejętności, które są im potrzebne do długiego oraz spokojnego życia. 

Nie warto wierzyć hodowcom, którzy oferują koty brytyjskie krótkowłose bez rodowodu. Hodowcy działający w związkach fachowych, mogą nam dać gwarancję, że hodowane przez nich zwierzęta są zadbane, regularnie badane oraz prawidłowo odżywione. Wielu pseudohodowców oszczędza na prawidłowym odżywianiu czworonogów. Kotki parowane są często przy dużym spokrewnieniu się, dlatego występują u nich choroby dziedziczne. Wiele kociąt jest za wcześnie odseparowanych od matki, co sprawia, że nie są one w pełni gotowe do samodzielnego życia. 

Profesjonalnych hodowców najlepiej znaleźć przy pomocy związków zrzeszających. Każdą hodowlę, którą jesteśmy zainteresowani, warto uprzednio dobrze sprawdzić. 

 

Koty rasowe w schroniskach

Niekiedy zdarza się, że do schronisk trafiają także koty rasowe z rodowodem. W tej grupie często znajduje się także kot angielski krótkowłosy. Osoby, które są chętne na stworzenie domu rasowemu zwierzakowi, i nie przeszkadza im wiek czworonoga, z łatwością będą mogły znaleźć rasowego kotka w miejskim przytułku. Wiele z nich z utęsknieniem czeka na nowy kochający dom. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ