Opinie o rasie terier rosyjski
Czarny terier rosyjski to pies, który został wyhodowany na potrzeby wojska. Co prawda historia rasy nie jest długa, ale z pewnością jest godna uwagi. Przedstawiciele tej rasy wyróżniają się wytrzymałością i opanowaniem, a także intensywnie czarnym umaszczeniem. Dla kogo terier rosyjski okaże się dobrym wyborem?
Contents
Czarny terier rosyjski – historia rasy
Rasa terier rosyjski pojawiła się ok. 60 lat temu. W latach 20. XX wieku na terenie ówczesnego Związku Radzieckiego zakładano szkoły wojskowe, przy których działały również specjalne hodowle i placówki szkolenia psów. Zazwyczaj były to: Sznaucery olbrzymy, szkockie i niemieckie owczarki, dobermany czy rottweilery. W 1924 roku swoją działalność rozpoczęła hodowla zajmująca się m.in. szkoleniem zwierząt na potrzeby armii. Podczas II wojny światowej okazało się, że większość wychowanych czworonogów źle znosi nieprzyjazny klimat, a rasy uznawane za rodzime (jak np. owczarki kaukaskie) były zbyt nieprzewidywalne i niezależne. Postanowiono więc wyhodować psy, które będą podatne na szkolenie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. Rozpoczęto prace i krzyżowanie różnych ras, w tym nowofundlanda z owczarkiem kaukaskim czy owczarka niemieckiego z dogiem niemieckim. Próby te nie skończyły się sukcesem, wtedy zwrócono uwagę na airedale teriery, sznaucery olbrzymy oraz rottweilery. Do hodowli stopniowo wprowadzano kolejne grupy mieszańców, aż w końcu uzyskano taką, w której ojcami były rottweilery, a matkami airedale terriery oraz moskiewskie wodołazy. Ponieważ czworonogi wciąż różniły się od siebie i były mało wyrównane w typie, prace prowadzono dalej, skupiając się na kryciu w bliskim pokrewieństwie.
W 1955 roku opracowany został pierwszy opis rasy czarny terier. Później kilka razy go uaktualniano, aż w końcu kynolodzy opublikowali oficjalny wzorzec. Miało to miejsce w 1979 roku. 5 lat później rasa została uznana przez FCI jako czarny terier rosyjski. Najpierw czworonogi zaklasyfikowano do grupy terierów, ale później przeniesiono je do pinczerów, molosów i sznaucerów. W Polsce czarne teriery pojawiły się w latach 80., sprowadziła je do swojej hodowli Zofia Szczepańska.
Czarny terier – wzorzec rasy
Według wzorca rasy samce czarnych terierów rosyjskich ważą 50 – 60 kg, a ich wysokość w kłębie to 72 – 76 cm. Nieco inaczej wygląda to w przypadku suk, ich waga powinna mieścić się w przedziale 45 – 50 kg, a wysokość w kłębie 60 – 72 cm. Co ciekawe, dopuszczalny jest nieco większy rozmiar psa, ale pod warunkiem, że jest on proporcjonalnie zbudowany. Pod względem sylwetki czarny terier przypomina nieco sznaucera olbrzymiego, jednak ma grubsze kości, bardziej harmonijne proporcje i jest lepiej umięśniony. Sierść przedstawicieli tej rasy jest falująca i gęsta, w kłębie oraz na szyi układa się w charakterystyczny sposób, tworząc grzywę. Długość włosa właściwego to 4 – 10 cm. Czarne teriery mają też miękki i gęsty podszerstek, zapewnia im ochronę przed zimnem i wilgocią (są równie wytrzymałe, co np. owczarki kaukaskie).
Jak sama nazwa wskazuje, czarny terier rosyjski ma ciemne umaszczenie. Wzorzec dopuszcza nieznaczną siwiznę, ale dominującym kolorem musi być czerń. Oczy psów są średniej wielkości i mają ciemną barwę, podobnie jak same powieki oraz nos.
Jaki charakter ma czarny terier?
Biorąc pod uwagę usposobienie, teriery rosyjskie bardziej przypominają molosy niż czworonogi z grupy terierów. To zrównoważone i opanowane psy, które są pewne siebie oraz odważne. Mocno przywiązują się one do swoich opiekunów, ale dobrze zapamiętują też wrogów. Przedstawiciele tej rasy szczekają stosunkowo rzadko i nie są hałaśliwe. Przeważnie nie zwracają one uwagi na przechodniów, niemniej jednak nie pozwalają na wejście na posesję obcym, zwłaszcza pod nieobecność właściciela. Mimo że psy mają silny charakter, nie lubią dominować. W stosunku do dzieci są tolerancyjne i cierpliwe, jednak wspólne zabawy powinny zawsze odbywać się pod kontrolą dorosłych (głównie ze względu na rozmiar czworonoga). Bardzo ważna jest odpowiednia tresura. Terier rosyjski bywa uparty, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Pies szybko zapamiętuje polecenia i chętnie się uczy, a urozmaicone ćwiczenia i motywacja sprawiają, że łatwo można nad nim zapanować. Jako szczeniak terier rosyjski potrzebuje konsekwentnego wychowania, ale bez zbędnej oschłości. Bardzo dobrym pomysłem jest znalezienie psiego przedszkola, w którym pupil może poznawać inne zwierzęta, a także nowe miejsca i zjawiska.
Terier rosyjski – pielęgnacja i żywienie
Obowiązkowe w przypadku rasy czarny terier rosyjski jest regularne strzyżenie, a także czesanie. Co prawda czworonogi nie linieją sezonowo, ale ich sierść przez cały czas jest wymieniana. Systematyczne szczotkowanie pupila pozwala zapobiec powstawaniu kołtunów. Bardzo ważny jest sposób wykonywania tego typu zabiegu. Włos należy rozczesywać od skóry, zgodnie z kierunkiem jego wzrostu. Bardzo dobrze sprawdzi się w tym celu metalowy grzebień oraz szczotka tzw. pudlówka. Po spacerze należy usunąć z sierści pupila zebrane zanieczyszczenia, przykładowo liście i cienkie gałązki. Teriery rosyjskie kąpie się w razie potrzeby, zazwyczaj raz w miesiącu lub nawet rzadziej. Jeżeli są to psy niewystawowe, należy strzyc je co 3, maksymalnie 6 miesięcy. Przyglądając się czworonogom, możemy zauważyć duże, mocno owłosione i opadające uszy. Są one podatne na infekcje, dlatego sierść w tej okolicy trzeba często przycinać, a włoski rosnące wewnątrz małżowiny wyskubywać. Ponadto minimum dwa razy w tygodniu należy starannie umyć, wysuszyć oraz rozczesać brodę i wąsy czworonoga.
Terier rosyjski to nie miniatura. Przedstawiciele tej rasy są dużymi psami potrzebującymi dobrze zbilansowanej diety ze średnią zawartością białka. Możemy podawać swojemu pupilowi gotowe karmy lub samodzielnie przygotowywać posiłki, ta decyzja należy do nas. Opiekunowie szczeniąt muszą pamiętać o tym, aby ich nie przekarmiać, powinny rosnąć powoli i pozostać szczupłe. Jak często powinna być napełniana miska dla psa? Zaleca się, aby dzienną porcję podzielić na minimum dwa posiłki, a po jedzeniu zapewnić pupilowi odpoczynek. Jeżeli zdecydujemy się na podawanie czworonogowi suchej karmy, od czasu do czasu możemy ją urozmaicić, dodając do niej: Warzywa, owoce, jogurt, biały ser lub kefir.
Jak długo żyje terier rosyjski?
Średnia długość życia czarnych terierów rosyjskich to 9 – 11 lat. Rasa jest uznawana za bardzo wytrzymałą. Psy osiągają dojrzałość w wieku 3 – 4 lat. Są one odporne na niskie temperatury, ale latem radzą sobie gorzej, dlatego w czasie upałów potrzebują zacienionego miejsca do odpoczynku i stałego dostępu do świeżej wody. Na co najczęściej chorują czarne teriery? Nierzadko diagnozuje się u nich rozszerzenie i skręt żołądka, a także dysplazję stawów biodrowych. Rosnące szczenięta są narażone głównie na: Gnilec, młodzieńcze zapalenie kości (enostozę) oraz krzywicę. Czasami zdarzają się wady ustawienia powiek, alergie, choroby serca, kamica moczowa lub infekcje grzybicze w okolicach nieprawidłowo pielęgnowanej brody i wąsów.
Czarny terier rosyjski – opinie
Czarny terier rosyjski potrzebuje dużo ruchu, podobnie jak sznaucery olbrzymie czy owczarki bengalskie. To oznacza, że rasa nie jest odpowiednim wyborem dla osób mało aktywnych, które lubią wypoczywać na kanapie. Czarny terier lubi długie wędrówki, bieganie, a także wycieczki po bardziej wymagającym terenie. Należy też pamiętać, że jego pielęgnacja bywa czasochłonna. Właściciel czarnego teriera musi być cierpliwy, a także odpowiedzialny, powinna to być osoba mająca doświadczenie w wychowywaniu czworonogów. Dobrze wyszkolony pies zaakceptuje inne zwierzęta domowe i chętnie pobawi się z dziećmi, nie powinien też zaczepiać innych czworonogów podczas spacerów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kiedy czarny terier zostanie zaatakowany przez inne zwierzę, może być niebezpieczny.
Obecnie teriery rosyjskie to przede wszystkim psy do towarzystwa, ale niekiedy wykorzystuje się je również jako czworonogi tropiące i ratownicze. Co więcej, niektórzy przedstawiciele rasy pracują w straży granicznej, a nawet biorą udział w dogoterapii.
Terier rosyjski – cena
Ile kosztuje czarny terier rosyjski? Cena za szczeniaka to średnio 3500 – 4000 zł. To stosunkowo wysoka kwota, ale trzeba pamiętać, że rasa nie cieszy się bardzo dużą popularnością w naszym kraju, co przekłada się na niewielką ilość hodowli. Zazwyczaj konieczne jest zarezerwowanie czworonoga jeszcze przed narodzinami.
Co należy zrobić, jeśli marzy nam się czarny terier rosyjski? Znaleziona przez nas hodowla wymaga uważnej weryfikacji. Musi to być placówka zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce, czyli jedynej organizacji kynologicznej w naszym kraju należącej do FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, która ustala światowe standardy dotyczące wzorców). Kiedy kupujemy szczeniaka w renomowanej hodowli, otrzymujemy rodowód lub metrykę urodzenia. Hodowca wydaje też przyszłemu opiekunowi książeczkę zdrowia, w której znajdują się podstawowe informacje na temat czworonoga, m.in. o przebytych szczepieniach i medycznych zabiegach. Kupując zwierzę z niesprawdzonej hodowli, nie mamy pewności, że jest ono rasowe. Ponadto często trudno jest określić pochodzenie i kondycję zdrowotną rodziców szczeniaka (również psychiczną). To może wiązać się z późniejszym wykryciem u pupila groźnych chorób, w tym genetycznych, a także z problemami z socjalizacją.
January 29, 2022 at 7:28 pm
W żadnym wypadku czernysze nie mogą uczestniczyć w przejażdżkach rowerowych. To ciężkie psy, uwielbiające zabawy , ale nie gonitwy. Lubią biegać, ale nigdy przy rowerze, to dla nich katastrofa.
Odpowiadać
February 7, 2022 at 7:51 am
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz. Tekst został poprawiony.
Pozdrawiamy,
Zespół ZwD
Odpowiadać