Top 8 ras małych psów
Małe rasy psów cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością już od kilkudziesięciu lat. Decydują się na nie zarówno osoby mieszkające w blokach, jak i w domach jednorodzinnych, szukające wiernego przyjaciela dla całej rodziny. Czy mały piesek to dobry wybór dla każdego? Jakie rasy zasługują na szczególną uwagę?
Contents
Małe rasy psów – dlaczego są tak popularne?
Większość z nas marzy o czworonogu, ponieważ jest on lojalnym towarzyszem, poprawia samopoczucie, a dodatkowo zachęca do częstszej aktywności fizycznej i pomaga w walce z różnymi przeciwnościami losu. Uważa się, że małe rasy psów do domu to dobry wybór z kilku istotnych powodów. Niewielkie czworonogi nie zajmują dużo miejsca na kanapie, dlatego dobrze czują się w mieszkaniach, gdzie ilość wolnej przestrzeni jest ograniczona. Nierzadko żyją one nawet kilkanaście lat, większość z nich można swobodnie zabierać na wakacyjne wyjazdy, ponadto bez trudu można znaleźć rasy bardzo ceniące sobie towarzystwo dzieci.
Małe puchate pieski wyglądają uroczo, ale trzeba też pamiętać, że wymagają one właściwej pielęgnacji, jak również tresury. Podobnie jak zwierzęta większych ras, trzeba je socjalizować, najlepiej już od momentu pojawienia się w rodzinie. Ważne jest pokazanie pupilowi, co może robić i jakie zachowania są nieodpowiednie. Mały piesek do domu to duża odpowiedzialność i trzeba mieć tego świadomość. Musimy być gotowi na to, że nasz pupil np. zachoruje i będzie potrzebować pomocy specjalisty, nie powinno się lekceważyć niepokojącego zachowania i dawanych przez niego sygnałów. Poza tym zarówno duży, jak i mały pies potrzebuje wyposażenia, w skład którego wchodzi m.in.: Legowisko, miski i zabawki. Trzeba dobrze dopasować też sposób żywienia czworonoga, może to być metoda BARF (oparta na naturalnych produktach pochodzenia zwierzęcego), posiłki gotowane lub mokra i sucha karma dla psa. Kwestię żywienia swojego pupila warto omówić ze specjalistą, aby mieć pewność, że każdego dnia otrzymuje on zalecaną ilość witamin i innych niezbędnych składników odżywczych. Jakie rasy psów małych są najczęściej wybierane?
Yorkshire terrier
Yorkshire terriery to małe psy rasowe osiągające wzrost 18 – 23 cm, ich waga zwykle nie przekracza 3,2 kg. To, co je wyróżnia, to delikatna, długa i jedwabista szata, niemal całkowicie zasłaniająca łapy. Mimo że czworonogi nie są duże, mają silny charakter i odwagę, mogą przeciwstawiać się znacznie większym psom. Jeśli pojawi się taka konieczność, obronią one swoją rodzinę i dom, są bardzo pewne siebie. Choć yorkshire terrier jest temperamentny, za sprawą szkolenia z pewnością stanie się grzeczny i lojalny, będzie uważnie słuchał swojego właściciela. To malutki piesek, który odnajdzie się jako pupil rodziny, można zabierać go ze sobą na wyjazdy. Ponieważ dawniej yorkshire terriery były traktowane jako zwierzęta myśliwskie, potrzebują one stosunkowo dużo ruchu. Mowa tu nie tylko o regularnych spacerach, ale i zabawach, tak małe rasy psów z włosami bardzo lubią też kopać w ziemi, to dla nich jedna z lepszych rozrywek. Pielęgnacja czworonogów to przede wszystkim systematyczne kąpiele, czesanie i przycinanie futerka, a także obcinanie pazurów. Najczęstsze schorzenia, z jakimi borykają się tego typu rasy psów małych z włosami to: Zaburzenia tarczycy, choroby oczu (m.in. barwnikowe zwyrodnienie siatkówki) oraz problemy ze stawami.
Chihuahua
Bardzo małe rasy psów są często wybierane przez celebrytów, którzy mogą nosić je np. w eleganckich torebkach. Przykładem są czworonogi chihuahua, wśród których znajdziemy zwierzęta krótko-, jak i długowłose. Ich waga to średnio 1,5 – 3 kg, standard rasy nie określa konkretnej wysokości w kłębie. Takie psy są niewielkie i mają nieproporcjonalnie duże uszy, szpiczasty nos oraz głowę przypominającą swoim kształtem jabłko. Bardzo lubią być w centrum uwagi, są odważne i pewne siebie, choć czasami przeceniają swoje możliwości. Chihuahua w wielu krajach jest traktowany jako pies terapeutyczny, jednak może sprawdzić się również w roli stróża domu. Należące do tej rasy czworonogi uwielbiają zabawę i niechętnie rozstają się ze swoim właścicielem. Są one otwarte w stosunku do obcych osób i zwierząt, nie lubią małych dzieci, ale z pociechami w wieku szkolnym mogą dojść do porozumienia. Chihuahua to pieski miniaturki, które potrzebują profesjonalnej socjalizacji. Ich pielęgnacja to przede wszystkim szczotkowanie, trzeba też poświęcać im dużo czasu oraz uwagi. Długość życia zwierząt to nawet 16 lat, a do najczęściej pojawiających się chorób i schorzeń zaliczamy: Zwichnięcie rzepki, problemy z sercem, uzębieniem i oczami.
Jamnik
Jamnika można rozpoznać po charakterystycznej budowie ciała. Ten mały pies pokojowy ma muskularny, wydłużony tułów oraz krótkie łapki, standardem rasy jest ponadto klinowata głowa i wiszące uszy. Zwierzę porusza się szybko i zwinnie, a jego waga uzależniona jest od tego, do której grupy należy: Standardowej, miniaturowej czy króliczej (maksymalnie jest to odpowiednio: 9 kg, 6 – 7 kg lub 3 kg). Jamniki to małe słodkie psy, które mogą być długowłose, szorstkowłose oraz krótkowłose. Dawniej hodowano je po to, aby brały udział w polowaniach, wykorzystywano je do wypłoszenia zwierzyny z nory. Obecnie czworonogi te są traktowane głównie jako kolejny członek rodziny, zalicza się je do grupy: Małe rasy psów do mieszkania. Jamniki są pewne siebie i bardzo samodzielne, warto jak najwcześniej rozpocząć proces ich socjalizacji. Więź ze swoim pupilem należy tworzyć ostrożnie, gdyż z natury psy tej rasy nie odnoszą się z dużym szacunkiem do ludzi oraz innych zwierząt. Niemniej jednak dobrze wychowany jamnik może zostać wiernym przyjacielem. Ponieważ ma on nieproporcjonalnie długi kręgosłup, jest narażony na tzw. porażenie jamnicze, to jeden z typów dyskopatii. Średnia długość życia czworonogów to 15 lat, a ich pielęgnacja sprowadza się do regularnego szczotkowania i ewentualnie usuwania kleszczy oraz innych pasożytów (jamniki uwielbiają bawić się w zaroślach).
Shih tzu
Niektóre małe rasy psów polecane do mieszkania mają piękną, bardzo długą i bujną sierść,a shih tzu jest bardzo dobrym przykładem. To czworonogi, które ważą maksymalnie 7,5 kg, ich wysokość to przeważnie ok. 27 cm. Ich przodkowie byli hodowani przez mnichów w tybetańskich klasztorach, ponieważ uważano, że takimi małymi pieskami otaczał się Budda. Shih tzu to rasa pełna temperamentu, ale nie należy się obawiać, że pies okaże się nerwowy. Z charakteru zwykle bardziej przypomina on kota, sprawia wrażenie niezależnego. Niemniej jednak czworonogi shih tzu lubią się bawić i zwykle są w dobrym nastroju, mają przyjacielskie nastawienie zarówno do ludzi, jak i innych zwierząt. Do najczęstszych schorzeń należą problemy z oczami i oddychaniem, a pielęgnacja czworonogów polega na starannym wyczesywaniu oraz strzyżeniu sierści. Należy pamiętać, że shih tzu nie należą do rasy małych piesków lubiących wylegiwać się na kanapie. Są one aktywne nawet w zaawansowanym wieku, lubią długie spacery i zabawy w kałużach.
Sznaucer miniaturowy
Sznaucery to rasy psów małych i średnich. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na czworonoga miniaturowego, którego wysokość w kłębie to 30 – 45 cm, a waga 4 – 8 kg. Jest on bardzo wysportowany i towarzyski, a jednocześnie czujny oraz odważny. Mimo że psy tej rasy są nieco uparte, po zapewnieniu odpowiedniej ilości ruchu i zabawy są przyjacielskie oraz chętnie spędzają czas z rodziną. Sznaucery miniaturowe mają szorstką sierść, szczupłą sylwetkę, a także krzaczastą brodę i długie, delikatnie nachodzące na oczy brwi. Nie są one duże, ale za to silne i wytrzymałe. Takie psy miniaturki nie chorują za często, a ich głównym problemem jest za mała produkcja łez, co prowadzi do infekcji lub zapalenia oczu. Ich pielęgnacja to systematyczne szczotkowanie i strzyżenie. Sznaucery miniaturowe są dowodem na to, że niektóre małe rasy psów z krótką sierścią są dobrym wyborem nawet dla alergików. Wynika to z tego, że nie mają one problemów z nadmiernym linieniem, jeśli są poddawane niezbędnym zabiegom pielęgnacyjnym.
Mops
Mopsy to małe krępe psy z krótką kufą, które mają zabawne i czarujące usposobienie, a dodatkowo są bardzo inteligentne. Decydując się na takiego czworonoga, możemy zyskać lojalnego towarzysza, który nie będzie odstępować nas nawet na krok. W przypadku mopsa wysokość w kłębie nie przekracza 35 cm, a waga to 6,3 – 8,1 kg. Jego charakterystyczne cechy to: kwadratowa kufa, czarna trufla nosowa z szeroko otwartymi nozdrzami i okrągłe, duże oczy. Takie rasy małych psów domowych jak mopsy mają miękkie, gładkie i krótkie futro. Bardzo lubią być w ruchu, ale też chętnie leniuchują na kanapie. W stosunku do ludzi oraz innych zwierząt czworonogi zawsze są nastawione przyjaźnie, jeśli tylko mogą, towarzyszą swoim opiekunom przez cały czas. Jednak jeżeli mops nie dostanie odpowiednio dużo uwagi, może stać się złośliwy. Nie jest on podatny na choroby, ale może mieć problemy z oddychaniem, a także zapaleniem lub owrzodzeniem rogówki. Jakiej pielęgnacji wymagają tego typu małe rasy psów krótkowłosych? Ze względu na silne linienie trzeba je często czesać, istotne jest też wycieranie fałdek na pyszczku, jak również kontrolowanie uszu i oczu.
Bichon frise
Pytając o małe rasy psów odpowiednie dla dzieci, prawdopodobnie usłyszymy o bichon frise. To inaczej biszony kędzierzawe, których wysokość w kłębie wynosi 30 cm, a waga ich to maksymalnie 6 kg. Mają one cienką, jedwabistą sierść w białym kolorze, włosie okrywowe tworzy drobne loczki. Psy tej rasy są otwarte i wesołe, bardzo lubią pieszczoty, są też ufne i przyjaźnie nastawione do innych zwierząt oraz do obcych. Co ciekawe, szczekają one wyłącznie w sytuacjach, kiedy mają słuszny powód, są czujne. Czworonogi rasy bichon frise borykają się z nadmiernym łzawieniem oczu, co przyczynia się do powstawania brązowych śladów. Może dochodzić u nich również do podrażnienia siatkówki czy zapaleń dróg oddechowych, ale ich długość życia to nawet 15 – 17 lat. Pielęgnacja biszonów kędzierzawych polega na szczotkowaniu raz w tygodniu i strzyżeniu sierści, zwłaszcza w okolicach oczu.
Maltańczyk
Śnieżnobiałe maltańczyki bardzo dobrze sprawdzają się jako zwierzęta do towarzystwa. Te małe psy długowłose mają czarne oczy i nos, ich waga to średnio 4 kg, a wysokość w kłębie 21 – 25 cm. Nierzadko porównuje się je do biszonów kędzierzawych. Maltańczyki są mądre, chętne do zabawy, łagodne oraz czujne. Do obcych przyzwyczajają się powoli, przeważnie całą swoją uwagę poświęcają właścicielowi. Ze względu na wrażliwość, nie należy krzyczeć na czworonoga, jednak trzeba zapewnić mu konsekwentne wychowanie, aby był posłuszny. Maltańczyków nie należy zostawiać samotnie w domu na wiele godzin, gdyż od samego początku hodowano je po to, aby towarzyszyły ludziom. Podobnie jak bichon frise czy shih tzu, są to małe psy i przedstawiciele rasy odpowiedniej dla dzieci, ale nieco starszych (które już umieją bawić się ze zwierzętami). Pielęgnacja maltańczyków jest czasochłonna. Mają one jedwabiste i długie włosie wymagające codziennego szczotkowania, dwa razy w miesiącu pupil potrzebuje kąpieli. To psy, które są narażone głównie na zwichnięcie rzepki, problemy z kanalikami łzowymi oraz cukrzycą.
Małe psy do kupienia – jaką rasę wybrać?
Wszystkie psy małych ras są urocze, ale wybór czworonoga nie powinien być przypadkowy. Nie możemy kierować się wyłącznie tym, jak zwierzę wygląda, pod uwagę trzeba wziąć inne, bardziej istotne kwestie. To m.in.: Aktywność psa, charakter, łatwość szkolenia oraz wymagania pielęgnacyjne. Nie należy kupować czworonoga, który potrzebuje dużo ruchu, jeśli wolny czas spędzamy głównie na kanapie. Ponadto jeśli często przebywamy poza domem, nie możemy zdecydować się na psa, który potrzebuje bardzo dużo uwagi, bo wiele godzin samotności wpłynie negatywnie na jego zdrowie i samopoczucie (często prowadzi to nawet do depresji). Pamiętajmy też o tym, aby sprawdzić hodowlę, z której chcemy kupić zwierzę. Musi być ona zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Psy pochodzące z tzw. pseudohodowli są tańsze, ale zwykle mają poważne problemy zdrowotne i są obciążone wadami genetycznymi, ponieważ ich rozmnażanie nie jest kontrolowane we właściwy sposób.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ