Opinie o rasie cocker spaniel angielski

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Cocker spaniel angielski to bardzo popularna rasa psów. Jej przedstawiciele mają myśliwskie pochodzenie i wyróżniają się przede wszystkim długą, błyszczącą sierścią oraz zwisającymi uszami. Obecnie czworonogi te są wybierane na przyjaciela rodziny, głównie ze względu na łagodny charakter. Co warto wiedzieć o cocker spanielu angielskim?

 

Historia rasy cocker spaniel angielski

Dokładne pochodzenie rasy cocker spaniel angielski nie jest znane, ale krążą pogłoski, że przodkowie jej przedstawicieli żyli już w czasach starożytnych. Istnieje teoria mówiąca o tym, że czworonogi przypominające spaniele na przełomie VII i VIII wieku dotarły na Półwysep Iberyjski (do czego przyczyniły się wyprawy krzyżowe), a następnie przewieziono je do Francji i Anglii. Na terenie Wysp Brytyjskich spaniele stały się szczególnie popularne pod koniec XVI wieku, kiedy to wprowadzono hodowle pozwalające na uzyskanie ras odpowiednich do prac na lądzie, a także w wodzie. W XVII wieku zaczęto starać się także o to, aby psy były jak najbardziej pomocne podczas polowań. Klub rasy cocker spaniel angielski utworzono w 1902 roku, wtedy sporządzono też opis wzorca, który obowiązuje do dziś (z niewielkimi modyfikacjami). AKC, czyli American Kennel Club, uznał wspomnianą rasę w 1946 roku. W Polsce pojawiła się ona jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, m.in. za sprawą księżnej Izabelli Radziwiłłowej. Po zakończeniu wojny w naszym kraju kontynuowano hodowlę cocker spanieli angielskich, w latach 50. doszło do kilku udanych importów zwierząt z Niemiec i Anglii.

Cocker spaniel angielski – opis rasy

Psy należące do rasy cocker spaniel angielski mają sylwetkę zbliżoną do kwadratowej. Odległość dzieląca kłąb od podłoża jest taka sama jak odległość od kłębu do nasady ogona. Budowa ciała czworonogów jest zwarta, lędźwie są krótkie, klatka piersiowa dobrze ożebrowana i głęboka, a grzbiet mocny i lekko opadający od lędźwi do nasady ogona. Co istotne, nie znajdziemy takiej odmiany rasy jak cocker spaniel angielski miniaturka. Możemy za to spotkać czworonogi pracujące jako tropowce lub płochacze, jak również wystawowe, które mają bardziej krępą budowę ciała i są nieco cięższe. Nie należy również szukać takich psów jak cocker spaniel angielski krótkowłosy. Przedstawiciele tej rasy mają długą sierść, która jest prosta i gładka (nigdy kręcona czy pofalowana). Dobrze owłosione partie ciała to głównie tułów, łapy przednie w całości i tylne powyżej stawu skokowego.

Wysokość czworonogów w kłębie uzależniona jest od ich płci. W przypadku samców jest to 39 – 41 cm, a samic 38 – 39 cm. Przeciętna masa ciała psów mieści się w przedziale od 13 do 14,5 kg. Co ciekawe, cocker spaniel angielski może mieć różne umaszczenie: Jednolite, dwubarwne, trójbarwne lub przesiane. Często spotykane są m.in. czworonogi czarne podpalane, czekoladowe, rude i biało-czarne, jednak wielu osobom marzy się biało-cytrynowy lub też złoty cocker spaniel angielski. Oczy psów są brązowe, błyszczące i wyraziste, a uszy długie, pokryte jedwabistym i prostym włosem. Bez względu na to, czy jest to biało-czekoladowy, czekoladowy, biało-czarny z podpalaniem czy czarny cocker spaniel angielski, może delikatnie gubić włos przez cały rok, jednak najbardziej intensywne linienie przypada na okres wiosny oraz jesieni. Sierść tych psów jest miękka, a jej usunięcie nie stanowi problemu, choć w niektórych częściach ciała mogą powstawać kołtuny.

Jaki charakter ma cocker spaniel angielski?

Cocker spaniel angielski to uczuciowy i łagodny pies z przyjaznym nastawieniem, ale czasami trudno jest poskromić jego temperament. Właściciele zwykle mają problem z agresją wobec innych czworonogów, a czasami także w stosunku do ludzi. Cocker spaniele angielskie bardzo przywiązują się do swojego pana, a długotrwała samotność źle na nie wpływa. Co prawda odpowiednie wyszkolenie sprawi, że pies będzie dobrze znosił kilkugodzinną rozłąkę, jednak nie powinno się go trzymać w kojcu i stale izolować od rodziny. Ponadto można zabierać go ze sobą na wakacyjne wyjazdy, dobrze wychowany pupil nie będzie sprawiał żadnych problemów w podróży.

Zarówno dorosłe psy, jak i szczeniaki rasy cocker spaniel angielski, są bardzo radosne i lubią się bawić, w szczególności ze starszymi dziećmi. To wierni przyjaciele rodziny, jednak nie można zapomnieć o ich myśliwskim pochodzeniu. Już od samego początku należy dobrze socjalizować swojego czworonoga oraz przedstawić mu zasady życia razem z ludźmi i innymi zwierzętami. Brak szkolenia spowoduje, że cocker spaniel angielski będzie niesforny i nieposłuszny, zapanowanie nad nim może czasami być bardzo kłopotliwe. Konieczne jest wychodzenie z psem na spacery, podczas których będzie mógł się pobawić i pobiegać. Z tego powodu nie jest to rasa polecana osobom zapracowanym, które w domu spędzają niewiele czasu. Bardzo ważne jest też to, że cocker spaniel angielski ma wrażliwą psychikę. Źle reaguje on nawet na podniesiony ton głosu właściciela, dlatego warto panować nad swoimi emocjami.

Mały cocker spaniel angielski wymaga określenia jasnych i konkretnych reguł, jak powinien się zachowywać. Jednocześnie między nim, a człowiekiem muszą być przyjacielskie relacje, należy poświęcać czworonogowi dużo czasu (najlepiej tak dużo, jak tylko możemy). Pies z pewnością sprawdzi się jako stróż domu, reaguje na każdy szmer za drzwiami. Zwykle akceptuje on inne zwierzęta. Podczas spacerów w pobliżu zbiorników wodnych nie powinno się spuszczać czworonoga ze smyczy. Cocker spaniel angielski bardzo lubi pływanie i nurkowanie, ale nie zawsze taka zabawa jest dla niego w pełni bezpieczna.

 

Cocker spaniel angielski – pielęgnacja i żywienie

Każdy właściciel cocker spaniela angielskiego musi poświęcać dużo czasu na jego pielęgnację. Najważniejsze jest regularne szczotkowanie psa, nawet co dwa dni lub codziennie. Warto przyzwyczajać do tego pupila, kiedy jest jeszcze szczeniakiem, wówczas tego typu zabiegi na pewno będą sprawiały mu przyjemność. Po spacerze należy dokładnie obejrzeć psa i w razie potrzeby usunąć gałązki, liście czy robaki znajdujące się na sierści. Raz na dwa miesiące cocker spaniel angielski wymaga strzyżenia, można to robić samodzielnie lub zabierać pupila do profesjonalnego salonu groomerskiego. Konieczne jest ponadto regularne przycinanie kosmyków na łapach oraz codzienne kontrolowanie uszu (są one wiszące, co sprzyja rozwojowi stanu zapalnego i infekcji grzybiczych).

Cocker spaniel angielski bardzo lubi jeść, dlatego trzeba kontrolować ilość podawanej karmy. Inaczej pies szybko przytyje i może zacząć mieć problemy z nadwagą, a tym samym kondycją zdrowotną. Czworonogi, które regularnie polują, potrzebują wysokoenergetycznego pokarmu, aby miały wystarczająco dużo sił. Najlepsza karma dla psa rasy cocker spaniel angielski dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, dzięki którym ma energię do zabawy, lśniącą sierść oraz dobrą kondycję zdrowotną. Jednocześnie ilość znajdującego się w składzie białka musi być ograniczona, gdyż w nadmiarze wywołuje ono choroby skórne. Swojemu pupilowi możemy podawać suchą i mokrą karmę lub zdecydować się na żywienie BARF, tę kwestię warto przedyskutować ze specjalistą.

Ile żyje cocker spaniel angielski?

Średnia długość życia rasy cocker spaniel angielski to 12 – 14 lat, choć wiele czworonogów żyje nawet kilka lat dłużej. Psy przeważnie nie mają poważnych problemów zdrowotnych ze względu na silny organizm. Niemniej jednak na skutek braku odpowiedniej ilości ruchu mogą przytyć, a nawet wpaść w depresję, dlatego tak ważne jest regularne wychodzenie na długie spacery. Cocker spaniel angielski najczęściej boryka się z różnymi schorzeniami oczu: Kataraktą, atrofią siatkówki, a także podwinięciem powieki. Niekiedy u psów tej rasy pojawia się też zapalenie spojówek, co wiąże się z częstymi zabawami w zaroślach. Choroby przewlekłe rozwijają się u nich rzadko, to głównie kardiomiopatia rozstrzeniowa czy idiopatyczne zapalenie wątroby.

 

Hodowla rasy cocker spaniel angielski

Osoby, które chcą mieć psa rasy cocker spaniel angielski, powinny zdecydować się na zwierzę z zarejestrowanej hodowli. Czworonogi z takich miejsc mają zapewnione odpowiednie warunki do życia, są zaszczepione i mają silnych, zdrowych rodziców. Średnio za szczeniaka trzeba zapłacić od 1500 zł do nawet 5000 zł. Bardzo niska cena za psa cocker spaniel angielski powinna być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Zazwyczaj oznacza to, że zwierzę pochodzi z tzw. pseudohodowli, gdzie właściciel nie dba o prawidłowy rozród czworonogów i ich zdrowie, a zależy mu jedynie na zysku. Pies kupiony w tego typu miejscu nie ma rodowodu i nie możemy mieć pewności, że odpowiada wzorcom rasy. Ponadto zwierzęta z pseudohodowli często są obciążone schorzeniami uwarunkowanymi genetycznie i wymagają wieloletniego leczenia, czasami nawet do końca życia. Z tego względu zawsze trzeba się upewnić, że wybrane przez nas miejsce jest zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce (ZkwP).

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ