Największy pies świata

Ostatnio aktualizowane: 25.04.24

 

Psy różnią się nie tylko charakterem, ale także wielkością i wagą. Są rasy, które ze względu na niewielki rozmiar dobrze nadają się do mieszkania w bloku, a także znacznie większe, wymagające domu z ogrodem. Niektóre czworonogi są na tyle duże, że trafiły nawet do Księgi rekordów Guinnessa, zyskując tytuł największego psa na świecie. Poniżej opisujemy ich historie.

Największe rasy psów

Obecnie Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznaje 332 rasy psów, które dzielimy na małe, średnie oraz duże. Do tych największych zaliczają się:

• Dogi niemieckie – ich wysokość to średnio 72 – 110 cm, a waga 45 – 90 kg. Dog niemiecki to największy pies na świecie, ale ma bardzo przyjazne nastawienie zarówno do ludzi, jak i innych zwierząt. Często poleca się go rodzinom z dziećmi, może być wiernym towarzyszem, jak również czworonogiem stróżującym lub obronnym.

• Bernardyny – ich wysokość to 65 – 90 cm, a waga 55 – 100 kg. Rasa ta została wyhodowana przez mnichów w Szwajcarii, w klasztorze założonym przez św. Bernarda (stąd pochodzi jej nazwa). Początkowo bernardyny wykorzystywano jako psy pociągowe i stróżujące, później pomagały ratownikom podczas poszukiwań osób zaginionych w śnieżycy czy gęstej mgle. To łagodne i cierpliwe czworonogi, które bardzo lubią dzieci.

• Kangale – ich wysokość to 77 – 86 cm, a waga 50 – 80 kg. Kangale zostały wyhodowane w Turcji, bardzo dobrze sprawdzają się w roli stróża stada owiec. Mimo że są to bardzo duże psy, są lojalne wobec swoich właścicieli i łagodne, dlatego coraz częściej traktuje się je jako przyjaciela rodziny, a nie tylko czworonogi pasterskie.

• Anatoliany – ich wysokość to 71 – 81 cm, a waga 40 – 65 kg. Zwierzęta te są znane w Polsce bardziej jako anatolijskie psy pasterskie, wyhodowano je w Anatolii. Mają silny instynkt terytorialny i wymagają odpowiedniego szkolenia, inaczej mogą być niebezpieczne w stosunku do obcych. Anatoliany trafiają nie tylko na listy prezentujące największe psy świata, ale także te najbardziej agresywne.

• Charty szkockie – ich wysokość to 71 – 76 cm, a waga 36,5 – 45,5 kg. Charty szkockie wyhodowano w Wielkiej Brytanii, początkowo były wykorzystywane podczas polowań na jelenie i wilki. To psy mające spokojny temperament, lubią wylegiwać się na kanapie i bawić się z dziećmi.

Nie są to wszystkie rasy, których przedstawiciele to największe psy na świecie. Listę uzupełniają m.in.: Czarne terriery rosyjskie, mastify angielskie, akbasze, komondory, wilczarze irlandzkie czy berneńskie psy pasterskie. Ciekawe jest to, że większość czworonogów ma łagodny charakter i mimo bardzo dużego rozmiaru zwierzęta te mogą być wiernym przyjacielem rodziny.

Największy pies na świecie – rekord z 2010 roku

12 lutego 2010 roku tytuł największego psa na świecie zdobył pochodzący z Arizony Giant George. Jego wysokość w kłębie wynosiła 109 cm, ważył 111 kg. To przedstawiciel rasy dog niemiecki i jak przyznają jego właściciele, zjadał nawet 50 kg karmy miesięcznie. Giant George pił swobodnie wodę z kuchennego zlewu i mógł siedzieć na krześle jak człowiek, lubił ucinać sobie drzemki na dwuosobowym łóżku. Kiedy pies został rekordzistą, znana amerykańska prezenterka Oprah Winfrey zaprosiła go do swojego programu. Podróż do studia w Chicago okazała się kłopotliwa, gdyż zwierzę nie zmieściło się do luku bagażowego w samolocie. Na szczęście wydano zgodę na to, aby Giant George odbył lot w strefie dla pasażerów, zwierzę zajmowało aż 3 miejsca.

 

Największy pies świata – rekord z 2012 roku

Dog niemiecki Zeus to największy pies na świecie, który trafił do Księgi rekordów Guinnessa w 2012 roku, tym samym tytuł stracił Giant George. Ważył on 75 kg, a jego wysokość w kłębie wynosiła 112 cm (kiedy Zeus stanął na tylnych łapach, mierzył 218 cm). Właściciele czworonoga musieli dbać przede wszystkim o to, aby w ich domu zawsze była najlepsza karma dla psa, w odpowiednio dużym opakowaniu. Jak wspominają, w dwa tygodnie Zeus zjadał ok. 13 kg pokarmu. Zwierzę cieszyło się bardzo dużą popularnością w swoim mieście, często odwiedzał szkoły oraz szpitale jako psi terapeuta. Aby pies mógł wygodnie podróżować, konieczny był zakup dużego vana.

 

Największy pies na świecie – rekord z 2016 roku

Tytułem największy żyjący pies na świecie do stycznia 2024 roku cieszył się pochodzący z Wielkiej Brytanii Freddy. Zwierzę ważyło prawie 90 kg, a jego wysokość w kłębie wynosiła 103,5 cm. Podobnie jak inne największe psy na świecie, Freddy był dogiem niemieckim. Bardzo ciekawe jest to, że był on znacznie mniejszy w porównaniu do swojego rodzeństwa. Największym hobby czworonoga było gryzienie kanapy i jak przyznaje jego właścicielka, zniszczył ponad 20 mebli. Zwierzę każdego dnia zjadało ok. 300 g wątróbki, 250 g zapiekanych steków, a także 1 kg mielonej wołowiny. Freddy zmarł w wieku 8 lat.

Czy największe psy świata to jedynie dogi niemieckie?

Dog niemiecki to rasa najczęściej otrzymująca tytuł ‘największy pies na świecie’. To jej przedstawiciel jako pierwszy został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa, co miało miejsce w 2004 roku. Był to ważący 77 kg Gibson, jego wysokość w kłębie wynosiła 107 cm. Niemniej jednak wśród innych ras także spotyka się osobniki, które są znacznie większe w porównaniu do pozostałych. Przykładem jest Hulk, czyli największy pies świata w grupie pitbulli. Waży on ponad 81 kg i stało się o nim głośno już w 2015 roku, kiedy miał zaledwie 18 miesięcy. Już wtedy zwierzę było bardzo duże, a wraz z upływem czasu stawało się jeszcze większe. Właścicielem Hulka jest założyciel popularnej hodowli pitbulli w stanie New Hampshire. Mężczyzna przyznaje, że dostał wiele atrakcyjnych ofert od osób, które chciały kupić Hulka, oferowano mu nawet pół miliona dolarów. Jednak twierdzi on, że pies jest bezcenny, w dodatku musi mieć odpowiedzialnego właściciela, który zadba o jego szkolenie. Tak duży, źle wychowany pitbull mógłby być bardzo niebezpieczny. Spotkanie z nim mogłoby zakończyć się nawet śmiercią.

Co prawda najczęściej mówi się o największych psach na świecie, ale należy pamiętać, że rekordy pod względem rozmiaru odnotowywane są także wśród suczek. W tej grupie także dominują dogi niemieckie. Jedną z najsłynniejszych rekordzistek była Morgan, której wysokość w kłębie wynosiła 98,15 cm. Jej właściciele wspominają, że dziennie zjadała dwie miski mokrej karmy i 7 misek suchej. Prowadzili oni centrum ogrodnicze, w którym Morgan witała wchodzące do środka osoby. Suczka miała łagodny charakter, ale uwielbiała biegać za wiewiórkami.

 

Najcięższy pies – najciekawsze rekordy

Stosunkowo łatwo można przewidzieć, jaka rasa otrzyma tytuł ‘największy pies’. Jednak co z najcięższymi czworonogami? Formalnie od 1989 roku za najbardziej masywnego czworonoga uznaje się mastifa angielskiego, Zorbę. Zwierzę nie znalazło swoich następców, głównie ze względu na to, że już od kilkunastu lat w księdze rekordów Guinnessa nie pojawia się taki tytuł jak ‘najgrubszy pies świata’. Zorba swoim wyglądem przypominał kuca, ważył 155,6 kg. Obecnie za najcięższego żyjącego czworonoga uznaje się Balthazara, przedstawiciela rasy dog niemiecki. Zwierzę waży niemal 105 kg, a jego wysokość to niecałe 100 cm. Dla porównania długość ciała Zorby wynosiła prawie 250 cm.

Największy pies na świecie – co niesie za sobą zdobycie tego tytułu?

Każda rasa psów ma określony wzorzec, w którym uwzględnia się umaszczenie czworonogów, a także ich wysokość w kłębie oraz wagę. Zwierzę, które odbiega od wyznaczonych norm, często wzbudza duże zainteresowanie, zwłaszcza jeśli zostanie wpisane do księgi rekordów Guinnessa jako największy pies na świecie. Jednak każda rasa, bez względu na wielkość, boryka się z różnymi problemami zdrowotnymi, a przekroczenie norm pod względem wagi czy wysokości może zwiększać ryzyko ich pojawienia się. Mowa tu w szczególności o dysplazji stawu biodrowego czy artretyzmie. Analizując informacje na temat kolejnych psich rekordzistów pod względem rozmiaru można też zauważyć, że żyli oni krócej w porównaniu do innych przedstawicieli danej rasy. Dla przykładu: Dogi niemieckie żyją średnio nawet 10 lat, podczas gdy Zeus zmarł tuż przed swoimi 6. urodzinami, a Giant George odszedł w wieku 8 lat.

Pies, który wyróżnia się nieprzeciętnym wzrostem i wagą, wymaga nie tylko regularnych kontroli weterynaryjnych, ale i dobrze zbilansowanej diety. Ze względu na swój rozmiar potrzebuje on znacznie więcej karmy niż inne czworonogi, dlatego miesięczny koszt utrzymania rekordzisty nierzadko okazuje się bardzo wysoki. Nie można też zapomnieć o właściwej socjalizacji takiego psa, dotyczy to również ras uznawanych za łagodne i zrównoważone.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ