Ostatnio aktualizowane: 11.07.20

 

Niektórzy właściciele zwierząt domowych twierdzą, że sucha karma jest o wiele lepsza dla psów, a inni dość zdecydowanie przeczą temu i dają swoim psom karmę mokrą. Niektórzy łączą te dwa typy, aby uzyskać równowagę i dostarczyć pupilowi zbilansowany pokarm. Inni zaś całkowicie pomijają gotową karmę dla psów i zamiast tego wybierają własną karmę w postaci surowego lub gotowanego mięsa z warzywami z dodatkiem ryżu lub kaszy. 

 

Lepsza karma sucha czy mokra? 

Podobnie jak w przypadku wielu konfliktów, najlepsza odpowiedź dotycząca mokrej i suchej karmy wydaje się gdzieś pośrodku. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji czworonoga. Dla niektórych psów mokra karma będzie najlepsza, podczas gdy inne lepiej poradzą sobie z suchą. Będzie to zależeć od psa, jego rasy, a także wymagań zdrowotnych i żywieniowych. Oczywiście preferencje właściciela są również brane pod uwagę. Wielu właścicieli czworonogów kieruje się przeświadczeniem, że sucha karma dla psa jest trwalsza, ponieważ pozostawiona na kilka godzin w misce nie zastyga, tak jak to się dzieje w przypadku karmy mokrej. 

 

Zalety mokrej karmy dla psów 

Psy znacznie częściej wybierają mokrą karmę, ponieważ ma ona bardziej aromatyczny smak i konsystencję zbliżoną do surowego mięsa, które jest uwielbiane przez czworonogi. Mokra karma zawiera znacznie więcej wody niż sucha, co może być ważne dla psów mających problemy z zaburzeniami dróg moczowych lub zwierząt, które na co dzień piją mało wody. Ta dodatkowa wilgoć pomoże wypełnić brzuch psa, dzięki czemu będzie czuł się dłużej nasycony, bez konieczności spożywania większej ilości kalorii. Mokra karma jest dobrą propozycją dla psów z nadwagą, które muszą szybko zgubić parę kilo. Dodatkowo tego typu karma ma zazwyczaj znacznie większą ilość białka niż sucha żywność. Zbilansowana dieta, bogata w wartościowe składnik jest szczególnie ważna dla szczeniąt oraz psów aktywnych. 

Wady mokrej karmy 

Mokra karma najczęściej jest sprzedawana w metalowych puszkach, które po otwarciu wymagają przechowywania w lodówce. Mimo że produkt jest sterylnie zapakowany, po upływie dwóch, trzech dni może nie być zdatny do spożycia. Jeśli nasz pupil nie zje na czas gotowej puszki z karmą, jedzenie się marnuje, co oznacza straty dla naszego portfela. Jakie są pozostałe wady mokrej karmy? Właściciele czworonogów, które spożywają gotowy produkt twierdzą, że wysoka zawartość białka i tłuszczu niekiedy powoduje problemy żołądkowe u psów. Dzieje się to szczególnie wtedy, gdy pies jest przyzwyczajony do jedzenia suchego. Niektórzy uważają również, że mokra karma mająca dużo białka może szkodliwie działać na nerki i wątrobę zwierzęcia, przeciążając organy. Niektórzy weterynarze zwracają również uwagę na powstawanie kamienia nazębnego u psów spożywających głównie mokrą karmę. Twarde jedzenie usuwa płytkę nazębną i próchnicę, dlatego też warto kupić psu smakołyki w postaci gotowych gryzaków, jeśli karmimy go głównie jedzeniem z puszki.

 

Zalety suchej karmy dla psów 

Zalety suchej karmy dla psów są oczywiste. Produkt można z łatwością porcjować, aby kontrolować ilość spożywanego przez psa pokarmu. To szczególnie ważne dla psów będących na diecie. Co więcej, suche jedzenie rzadko się psuje, o ile jest zjadane przez czworonoga przed upływem daty ważności podanej na opakowaniu. Suche jedzenie można kupić luzem i przechowywać w zamkniętym pojemniku, aby nie wysychało. Oznacza to dużą oszczędność dla portfela, ponieważ nie wyrzucamy zepsutego produktu do kosza. Oczywiście są właściciele, którzy twierdzą, że pies zje wszystko, jednak to nie jest dobre podejście, ponieważ można wyrządzić zwierzęciu krzywdę. Ponadto produkty suche są znacznie tańsze, niż mokra karma, co oznacza oszczędność. Kolejną zaletą suchej karmy jest to, że pomaga usuwać kamień nazębny oraz ogranicza ryzyko pojawienia się próchnicy nazębnej. Niektóre rasy psów mają problemy z zębami i dziąsłami, dlatego warto zadbać o profilaktykę. 

Wady suchej karmy 

Aby karma zachowała świeżość i kształt, wiele suchych pokarmów ma zmniejszoną ilość tłuszczu i zwiększoną zawartość węglowodanów. Jeśli pies jest bardzo aktywny, może potrzebować znacznie więcej tłuszczu niż pustych węglowodanów, co w przypadku suchego produktu nie będzie możliwe. Niektóre zwierzaki mogą mieć również problem z gryzieniem gotowej karmy. Dotyczy to szczególnie starszych psów oraz czworonogów mających problemy z zębami i dziąsłami. Dodatkowym minusem suchej karmy jest fakt, że kupując produkt dobrej jakości, musimy liczyć się z wyższą ceną. 

 

Kompromis pomiędzy suchą i mokrą karmą

Ponieważ zarówno sucha, jak i mokra karma mają swoje zalety, warto pójść na kompromis. Wielu właścicieli psów uważa, że najlepszym rozwiązaniem jest mieszane karmienie karmą mokrą i suchą. Szczególnie jeśli pies nie ma żadnych problemów z trawieniem i uzębieniem, taki kompromis pomoże zadbać o jego zdrowie. W końcu najważniejsze jest utrzymanie zbilansowanej diety oraz dostarczenie zwierzakowi wartościowych składników odżywczych, które są zarówno w suchej, jak i w mokrej karmie.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments