Ciąża u psa – ile trwa i jak ją rozpoznać?
Zastanawiasz się, jak wygląda ciąża u psa dzień po dniu? Jak można pomóc swojemu pupilowi w czasie przyjścia na świat szczeniaków? Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć, koniecznie zajrzyj do przygotowanego przez nas artykułu. Opisujemy w nim szczegółowo, ile pies chodzi w ciąży, jak można rozpoznać jego odmienny stan oraz jak o niego zadbać.
Contents
Ciąża u suki – kiedy może do niej dojść?
Ciąża u psa jest możliwa w momencie, kiedy zwierzę osiągnie dojrzałość płciową. To w dużej mierze zależy od rasy, niektóre czworonogi dojrzewają szybko, a inne potrzebują na to nieco więcej czasu. Przeważnie mniejsze psy, przykładowo shih tzu czy jack russell terriery, osiągają dojrzałość płciową najwcześniej, bo już między 7. a 12. miesiącem życia. W przypadku większych ras, jak labrador retriever, owczarek niemiecki itp. pierwsza cieczka informująca o gotowości wydania na świat potomstwa pojawia się nawet w ok. 24. miesiącu życia.
Każdy właściciel psa musi pamiętać o tym, że pierwsza ruja nie wystarczy, aby pupil mógł zajść w ciążę i mieć szczeniaki. Bardzo często czworonogi wciąż nie są wtedy w pełni dojrzałe pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Zbyt wczesne wydanie na świat potomstwa może skutkować powikłaniami przy porodzie lub odrzuceniem miotu. Zaleca się, aby zapłodnienie psa odpowiednio zaplanować, kiedy osiągnie on tzw. dojrzałość hodowlaną (zwykle jest to druga lub trzecia cieczka).
Ciąża u psa – jak rozpoznać?
Nierzadko zdarza się, że właściciele czworonogów nie do końca wiedzą, jakie są objawy ciąży u psa. Często rozpoznanie odmiennego stanu swojego pupila nie jest łatwe, tym bardziej że świadczące o tym symptomy mogą nie pojawić się od razu. Sygnał świadczący o tym, że suczka jest w ciąży, to zmieniony obwód brzucha w dolnej części, ewentualnie wyraźnie powiększone gruczoły mlekowe. Warto więc uważnie przyglądać się swojemu czworonogowi, wówczas istnieje większa szansa, że szybko zauważymy zmiany w jego wyglądzie. Są też inne symptomy mogące świadczyć o tym, że pies jest w ciąży:
• Zmiana apetytu (jednak zwykle jest niewielka),
• sporadyczne wymioty,
• częstsze odpoczynki.
Jeśli zaczniemy podejrzewać, że zwierzę może być w ciąży, warto wybrać się do weterynarza. Specjalista wykona badania, które mogą potwierdzić lub wykluczyć odmienny stan czworonoga. Pozwala na to m.in. pobranie krwi i sprawdzenie poziomu hormonów (progesteron u suki w ciąży wzrasta już w 2. – 3. tygodniu). Weterynarz może też wykonać USG, które jest miarodajne średnio po 28. dniu ciąży, a także RTG umożliwiające sprawdzenie ilości szczeniąt. Dzięki wymienionym badaniom można w przybliżeniu określić, jak długo już trwa ciąża i oszacować termin porodu. Co prawda określenie płci szczeniąt również jest możliwe, ale zwykle sprawia to dużą trudność i łatwo może dojść do pomyłek.
Ile trwa ciąża u psa?
Ile suka chodzi w ciąży? W porównaniu do ludzi czworonogi wydają potomstwo na świat znacznie wcześniej, bo już po ok. 63 dniach od momentu zapłodnienia. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że plemniki mogą przeżyć w macicy suczki nawet tydzień od momentu pokrycia. Z tego względu czas trwania ciąży nierzadko jest określany na 56 – 72 dni. Hodowcy chcący mieć pewność, że doszło do zapłodnienia, zwykle decydują się na 2- lub 3-krotne krycie suczki (w odstępach co 2 dni). Badania krwi oraz USG można wykonać po ok. 20 dniach od zakończonej owulacji.
Czasami pojawiają się wątpliwości, ile trwa ciąża u psa kundla, a ile u rasowego czworonoga? Okazuje się, że rasa nie ma znaczenia w tej kwestii, standard to 56 – 65 dni, maksymalnie 72 dni. Jedyna różnica jest taka, że mniejsze zwierzęta szybciej osiągają dojrzałość płciową. Nie powinniśmy więc dłużej się zastanawiać, ile trwa ciąża u psa shih tzu, buldoga angielskiego, doga niemieckiego czy zwykłego kundelka.
Jak wygląda ciąża u psa tydzień po tygodniu?
Każdy właściciel powinien wiedzieć nie tylko, ile pies jest w ciąży, ale też, co dokładnie dzieje się w ciągu tych kilkudziesięciu dni.
Poniżej znajdują się istotne informacje na ten temat:
• 1. – 2. tydzień – dochodzi wówczas do zapłodnienia. Zachowanie suki tuż po kryciu się nie zmienia, jednak już od tego momentu należy konsultować z weterynarzem wszystkie podawane czworonogowi leki.
• 3. tydzień – dochodzi do zagnieżdżenia się zarodków w macicy. Objawem tego są obrzęki lub zgrubienia, które powiększają się średnio, co 7 dni. Wciąż niezauważalne są zmiany w wyglądzie czworonoga, jednak pod koniec 3. tygodnia ciąży warto zrezygnować z bardzo intensywnych ćwiczeń i męczących spacerów.
• 4. tydzień – embriony zaczynają szybciej się rozwijać i coraz bardziej przypominać szczenięta. Po ok. 23 dniu od momentu krycia można już wykonać badanie USG.
• 5. tydzień – obwód brzucha suczki zaczyna się zwiększać, to samo dotyczy jej wagi. Jednocześnie u rozwijających się szczeniąt kończy się organogeneza (proces tworzenia się narządów). Na obrazie USG można zauważyć zawiązki kończyn. Bardzo często suczki w 5. tygodniu ciąży zaczynają tracić apetyt. Nie należy wówczas karmić pupila na siłę.
• 6. tydzień – waga psa wciąż się zwiększa. W tym czasie może pojawić się śluz wypływający z dróg rodnych, ale jest to zjawisko naturalne (sygnałem alarmowym jest wydzielina mająca żółty lub żółto-biały kolor i ropny zapach).
• 7. tydzień – rosną zarówno szczenięta, jak i sama macica, co powoduje nacisk na pęcherz moczowy. To powoduje, że suczka wymaga częstszych, choć jednocześnie krótkich spacerów. Pod koniec 7. tygodnia wyraźnie wyczuwalne są ruchy szczeniąt. Brzuch czworonoga wciąż się powiększa, intensywnie rozwija się gruczoł mlekowy.
• 8. tydzień – jeśli jest to pierwsza ciąża suczki, może ona być wyraźnie zaniepokojona wyczuwalnymi ruchami szczeniąt i drapać brzuch lub ocierać się o różne przedmioty w domu. Na ok. 10 dni przed terminem porodu srom czworonoga znacząco się powiększa.
• 9. tydzień – w tym okresie można już spodziewać się przyjścia szczeniąt na świat, są całkowicie ukształtowane i gotowe do życia poza organizmem matki. Średnio na 52 – 24 godziny przed porodem w sromowej szparze suczki pojawia się szklisty, śluzowaty wypływ. W 9. tygodniu zwierzę szybko się męczy i potrzebuje stałego dostępu do świeżej wody. Jednocześnie można zauważyć pierwszą wydzielinę z gruczołów mlekowych.
Ciąża u suki dzień po dniu początkowo przebiega spokojnie i nie widać wyraźnych zmian w jej zachowaniu czy wyglądzie. Jednak po 5. tygodniu odmienny stan pupila staje się coraz łatwiejszy do zauważenia. W 9. tygodniu ciąży należy otoczyć czworonoga szczególną opieką i mierzyć mu temperaturę kilka razy dziennie. Kiedy spadnie ona poniżej 37 st. C, trzeba przygotować się do porodu, gdyż nastąpi on prawdopodobnie w ciągu kilkunastu godzin.
Jak przebiega poród u psa?
Nawet jeśli dobrze wiemy, ile miesięcy trwa ciąża u psa, sam poród często bywa dużym zaskoczeniem. Dzieli się on na 3 fazy:
• Faza pierwsza – dochodzi do rozwarcia szyjki macicy, zwierzę staje się niespokojne i szuka wygodnej dla siebie pozycji. Niekiedy dochodzi do niekontrolowanego oddawania moczu i kału, a także do wymiotów.
• Faza druga – pojawiają się skurcze i wymioty, suczka zaczyna przeć. Jest też nieco spokojniejsza, układa się na boku, ma wolniejszy i głębszy oddech. Od momentu pojawienia się skurczy do narodzin pierwszego ze szczeniąt przeważnie mija 60 – 120 minut. Druga faza może trwać nawet od 6 do 12 godzin, czasami wydłuża się do 24 godzin. Urodzenie jednego czworonoga zazwyczaj zajmuje do 10 minut, ale kolejny może pojawić się nawet po kilkudziesięciu minutach.
• Faza trzecia – następuje wypieranie łożysk, każde ze szczeniąt ma swoje własne. Jeśli zauważymy, że liczba łożysk jest inna niż liczba urodzonych czworonogów, należy udać się z suczką do weterynarza.
Nie zawsze wiedza o tym, jak długo trwa ciąża u psa i sam poród wystarcza, aby zapewnić rodzącej suczce bezpieczeństwo. Co prawda często ingerencja człowieka nie jest konieczna, gdyż zwierzę instynktownie wie, co ma robić, ale niekiedy ważna jest stosunkowo szybka reakcja. Zdarzają się sytuacje, kiedy niezwłocznie należy poprosić o pomoc weterynarza, m.in. gdy przez 2 godziny nie pojawia się kolejne szczenię.
Po zakończonym porodzie powinniśmy pozwolić suczce na odpoczynek i nakarmienie młodych. Warto przy tym zaobserwować, czy zwierzę nie odrzuca swojego potomstwa. Jeśli tak się zdarzy, trzeba jak najszybciej zabrać szczenięta do weterynarza. Bardzo ważne jest też to, aby odpowiednio dbać o swojego pupila już w czasie ciąży. Przez pierwsze 4 – 5 tygodni potrzeby żywieniowe czworonoga się nie zmieniają, ale później musimy stopniowo zwiększać dawkę pokarmową o ok. 10% z każdym kolejnym tygodniem. Istotna jest zarówno najlepsza karma dla psa, jak i suplementacja witamin oraz minerałów, aby uzupełniać niedobory. Ponadto zwierzę musi mieć zapewniony ruch, oczywiście w rozsądnych ilościach, gdyż im lepsza jest jego kondycja fizyczna, tym łatwiejszy stanie się poród.
Ciąża urojona u psa
Ciąża urojona pojawia się u suczek przed kastracją i tych, u których w czasie cieczki nie doszło do zapłodnienia Na jej występowanie nie ma wpływu zarówno wiek, jak i pochodzenie czy rasa czworonoga. Co to jest ciąża urojona u psa? To inaczej zespół objawów charakterystycznych dla ciężarnych czworonogów, które zwykle pojawiają się między drugim a trzecim miesiącem po zakończonej rui. Stan ten jest wywoływany przez oddziaływanie żeńskich hormonów, nie ma związku z bezpłodnością, zaburzeniami cyklu rujowego czy ropomaciczem.
Ciąża urojona u psa sprawia, że wykazuje on zachowania macierzyńskie. Należy pamiętać, że nie jest to choroba, tylko zjawisko fizjologiczne. Jego główną przyczyną są zaburzenia gospodarki hormonalnej, przede wszystkim w produkcji progesteronu, estrogenu oraz prolaktyny. Jednak są też inne powody ciąży urojonej:
• Przebywanie w domu innej suczki opiekującej się szczeniętami,
• pojawienie się w domu małego psa lub kota,
• niedoczynność tarczycy,
• przeprowadzony zabieg usunięcia jajników podczas ciąży lub w okresie porujowym,
• przerwanie długotrwałej kuracji hormonalnej.
Ciąża urojona u psa – objawy
Jak można rozpoznać ciążę urojoną u psa? Symptomy są podobne do tych, które świadczą o prawdziwej ciąży:
• Powiększone gruczoły mlekowe,
• powiększanie się brzucha,
• wahania nastrojów,
• lizanie się po sutkach i brzuchu,
• zmiana apetytu,
• lekko podwyższona temperatura i wymioty,
• moszczenie ‘gniazda’.
Objawy mogą występować pojedynczo lub wszystkie jednocześnie. Trudno jednoznacznie określić, jak długo trwa ciąża urojona u psa. Czasami to kwestia kilku dni, niekiedy stan przedłuża się nawet do kilku tygodni.
Ciąża urojona u psa – domowe sposoby
Najskuteczniejszym sposobem na to, aby zapobiec ciąży u psa, także tej urojonej, jest kastracja. Jednak co możemy zrobić, kiedy zabieg nie został jeszcze przeprowadzony? Po zakończonej rui należy zapewnić suczce bardzo dużo ruchu oraz wdrożyć niskokaloryczną dietę. Warto też schować przedmioty, które zwierzę może uznać za szczenięta (w ciąży urojonej czworonogi znoszą je do legowiska i starają się nimi opiekować). Musimy baczniej przyglądać się pupilowi i pilnować, aby nie wylizywał sutków. Ponadto należy unikać masowania i głaskania brzucha, gdyż to pobudza laktację.
Jeżeli mimo zastosowania wspomnianych sposobów objawy świadczące o ciąży urojonej nie mijają, należy wybrać się do weterynarza. Jest to konieczne również wtedy, gdy sutki czworonoga staną się bolesne, twarde i gorące. Wymaga to wdrożenia odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Taka terapia zazwyczaj trwa od 5 do 10 dni, później wszystkie objawy ciąży urojonej ustępują.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ