Ostatnio aktualizowane: 29.03.24

 

Klatka dla ptaków – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jaka klatka jest najlepsza dla kanarka, papużki falistej czy innego ptaka? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w przygotowanym przez nas rankingu. Wytypowaliśmy do niego kilka modeli polecanych przez doświadczonych hodowców. Najczęściej chwalony jest produkt Pet Inn Saturno, który wykonano z dobrego gatunkowo tworzywa sztucznego oraz metalu. Ponieważ kuweta jest solidna, nie musisz się obawiać, że przez przypadek ją zniszczysz podczas wymiany wyściółki. Razem z klatką otrzymujesz praktyczne akcesoria, czyli żerdki i karmnik. Choć klatka zapewnia ptakowi wolną przestrzeń do zabawy i schronienia, z pewnością nie będziesz narzekać, że zajmuje dużo miejsca na stoliku. Produkt ma kompaktowe wymiary, poza tym elegancko się prezentuje. Masz wrażenie, że mimo wielu zalet nie jest to model spełniający Twoje oczekiwania? W takim razie sprawdź nasze pozostałe propozycje opisane w zestawieniu. Na drugim miejscu plasuje się klatka Iza 3. W jej podstawie jest wysuwana szuflada, co znacząco ułatwia wymianę piasku. Uzupełnianie karmy i wody także nie jest kłopotliwe, gdyż otwierane drzwiczki zapewniają łatwy dostęp do karmidełek i poidełek.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Estetycznie wykonana klatka może z powodzeniem służyć jako element dekoracyjny. Dolna kuweta wykonana z mocnego plastiku zapewnia długie użytkowanie bez konieczności wymiany poszczególnych elementów. Model jest solidny i nie niszczy się nawet wtedy, gdy jest często przenoszony.

Wady

Żerdki wewnątrz klatki są wykonane z plastiku. Zwierzę z czasem może je nieco podrapać, warto więc je dodatkowo zabezpieczyć.

Podsumowanie

Zestaw zawiera klatkę, żerdzie i karmnik. Wymiary produktu to 65 cm x 36 cm x 78 cm. Odległość między prętami wynosi 15,1 mm. Pojemność modelu to 0,186 m3. Zdaniem konsumentów, choć klatka wygląda na bardzo dużą jest ustawna.

Drugi wybór

Zalety

Otwierany dach klatki znacznie ułatwia sprzątanie oraz konserwację jej poszczególnych elementów. Ciemny kolor prętów jest dobrym rozwiązaniem, bo nie widać na nim zabrudzeń. Kuweta została wykonana z trwałego tworzywa, które nie porysuje się, ani nie zniszczy nawet po długim czasie użytkowania.

Wady

Spód klatki ma wysuwaną szufladę, aby łatwiej było wyczyścić dno. Niestety, w początkowym okresie użytkowania bardzo się zacina.

Podsumowanie

Klatka została wykonana z tworzyw, które są w pełni bezpieczne dla ptaków. Pręty malowane proszkowo są odporne na zadrapania i inne uszkodzenia mechaniczne. Wymiary klatki to 59 cm x 38 cm x 65 cm.

Rozważ też

Zalety

Klatka prezentuje się bardzo ładnie i z pewnością spodoba się każdemu. Montaż produktu jest bardzo prosty, dzięki systemowi bocznych zaczepów, umożliwiających szybkie mocowanie metalowej konstrukcji z kuwetą. Karmnik i poidełko są uzupełniane zewnętrznie, a to zapewnia komfort i czystość.

Wady

Do wnętrza klatki możemy sięgnąć tylko przez małe drzwiczki, a to może nie być zbyt wygodne dla osób o dużych dłoniach i utrudniać nieco sprzątanie trudno dostępnych miejsc.

Podsumowanie

W zestawie z klatką znajdziemy poidełko, karmnik, dwa drążki oraz huśtawkę w kolorze kuwety i daszku. Produkt jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych, co pozwala go dobrać do miejsca, w którym ma stanąć.

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką klatkę dla ptaków kupić?

 

Niezależnie od tego, jakie zwierzę chcemy przygarnąć, należy mu zapewnić odpowiednie warunki do życia, by nie czuło się przytłoczone żyjąc w zamknięciu. Jest to bardzo ważne zwłaszcza, jeśli chodzi o hodowlę ptaków. Kanarki, papugi, zeberki i inne gatunki mają różne wymagania, które przekładają się przede wszystkim na klatkę. W sklepach dostępnych jest wiele modeli różniących się od siebie kształtem, czy wykonaniem. Dlatego z myślą o wszystkich miłośnikach zwierząt, przedstawiamy poradnik, który podpowie Ci, jaką klatkę dla ptaków wybrać.

 

 

Rodzaje – jaka klatka dla ptaków jest najlepsza?

W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele rodzajów klatek dla ptaków, dlatego wybór takiego sprzętu może się okazać dość trudny. Wśród nich wyróżniamy modele okrągłe, dzielone, walcowate czy wielopoziomowe klatki. To, która z nich będzie najlepsza zależy od naszych preferencji.

Klatka designerska – to model dostępny w wielu ciekawych kształtach, których głównym zadaniem jest przykucie uwagi wszystkich dokoła. Wybierając taki sprzęt, warto jednak spojrzeć na praktyczność takiej klatki oraz to, czy szczebelki nie są zbyt szeroko rozstawione, gdyż mały ptaszek mógłby przez nie uciec.

Klatka okrągła – to model, który bardzo ładnie prezentuje się w każdym pomieszczeniu. Jednak z uwagi na wielkość, nie jest polecany dla większości gatunków ptaków. Zwierzę może się w nim czuć przytłoczone, zwłaszcza w momencie, gdy zainstalujemy dodatkowe elementy, takie jak karmnik, czy poidełko.

Klatka prosta – to najbardziej polecany model, który sprawdzi się w przypadku każdego gatunku ptaka. Zwierzę żyjąc w takiej klatce będzie się czuło swobodnie i nie będzie miało problemu z lataniem i skakaniem.

 

Klatka, a gatunek ptaka

Przede wszystkim powinniśmy się kierować wymaganiami danego gatunku ptaka. Niezależnie, czy jest to kanarek, czy papuga falista, to każde zwierzę ma swoje własne preferencje. Dlatego też należy wybrać odpowiedni sprzęt, by odwzorować naturalne warunki.

Papuga ara – jest to bardzo duży ptak, który absolutnie nie powinien być trzymany w klatce. Takie zwierzę najlepiej czuje się, gdy ma do swojej dyspozycji całe mieszkanie. Dlatego w takim wypadku najlepiej jest wygospodarować osobne pomieszczenie, które stanowiłoby jej klatkę. Wielu konsumentów decyduje się również na zainstalowanie woliery pokojowej lub zewnętrznej. W przypadku, gdy naprawdę zależy nam na klatce, to najlepszy będzie model o szerokości co najmniej dwóch metrów oraz wysokością sięgający sufitu.

Papuga falista – w porównaniu do innych papug jest to dość mały ptak, który mimo tego, że jest dość energiczny i skoczny, to nie wymaga dużej przestrzeni. Minimalny rozmiar klatki to ok: 40 cm wysokości, 40 cm szerokości oraz 50 cm długości. Należy jednak pamiętać, że im większa klatka, tym lepiej dla naszego ptaka. Jeżeli mamy warunki na model w większym rozmiarze, warto jest taki wybrać.

Papuga kozia – to ptak bardzo aktywny, który pragnie uwagi wszystkich dokoła. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zakup odpowiednio dużej klatki, której wymiary nie powinny być mniejsze niż 150 cm długości na 100 cm szerokości oraz 100 cm wysokości.

Papuga nimfa – to dość spory gatunek ptaka, który choć nie jest tak aktywny jak inne, to również wymaga dużej przestrzeni. Dlatego najlepszą dla niego klatką będzie taka o wymiarach: 120 cm długości na 60 cm szerokości oraz 80 cm wysokości. Taki sprzęt zapewni naszej papudze odpowiednie warunki do poruszania się.

Papużki nierozłączki – to ptaki, które powinny być trzymane w parach. Nie są tak aktywne, jak inne gatunki. Dlatego też klatka nie musi być duża. Minimalne wymiary takiego produktu to: 50 cm szerokości, 50 cm długości oraz 60 cm wysokości.

 

Wymiary

Jak już wspomnieliśmy wymiary klatki są niezwykle istotne. Taki produkt powinien być dopasowany do gatunku zwierzęcia oraz jego preferencji. Należy pamiętać, że im więcej ptaków hodujemy, tym większa powinna być klatka. Co więcej, taki sprzęt powinien dawać im możliwość swobodnego fruwania i skakania, czyli swobodnego rozkładania skrzydeł. Dlatego według wielu znawców, idealna klatka dla ptaka to taka, która jest co najmniej dwa razy szersza od rozpiętości skrzydeł danego zwierzęcia. Długość powinna być trzykrotnie większa od długości ptaka.

 

 

Wygoda

Koniecznie zwróć uwagę na wygodę użytkowania oraz łatwy dostęp do jej wnętrza. Należy pamiętać o regularnej zmianie wody w poidełku i uzupełnianiu jedzenia w karmniku. Dlatego też najlepiej jest wybrać taki model, który posiada wygodne drzwiczki.

 

Odstępy między prętami

Kupując klatkę dla ptaków, należy również zwrócić uwagę na odstępy między prętami. Powinny być one nie większe od średnicy głowy ptaka. To utrudni wciśnięcie głowy między szczebelki, co mogłoby wyrządzić duże szkody.

 

Wykonanie

Oprócz wielkości i odległości między szczeblami, koniecznie zwróć uwagę na sposób wykonania danego modelu. Wśród najpopularniejszych wariantów wyróżniamy sprzęt:

Drewniany – takie klatki są już rzadkością. Choć są bardzo ciekawe ze względu na design i nawiązanie do stylu retro, jednak nie są one proste w konserwacji. Co więcej, istnieje ryzyko, że ptak może skubać drewno i zniszczyć klatkę, a w konsekwencji nawet uciec.

Metalowy – takie klatki są najpopularniejsze. Wykonane z różnego rodzaju metalu dostępne są w wielu kształtach i kolorach. W przypadku modeli z prętami ocynkowanymi, ptak będzie bardzo dobrze widoczny. Należy jednak pamiętać, że cynk wchodzi w reakcję z niektórymi kwasami zawartymi w owocach, co może prowadzić do zatrucia. Jeśli chodzi o klatki z prętami pomalowanymi farbą, jest to dobre rozwiązanie, jeśli odpowiednio dbamy o nasz sprzęt. Zwierzę może skubać farbę i niszczyć ją bardzo szybko. Co więcej, takie kawałki farby również mogą mu zaszkodzić.

 

 

Dodatkowe akcesoria

Wybierając klatkę dla ptaków, koniecznie zwróć uwagę na dodatkowe akcesoria, jakie posiada dany model, lub czy ma możliwość ich zainstalowania. Wśród nich wyróżniamy:

Karmnik – pojemnik przeznaczony na karmę dla ptaków.

Poidełko – pojemnik przeznaczony na wodę. Ma zdejmowaną obudowę dla łatwiejszego dostępu.

Sepia – wapń dla ptaków.

Zabawki – wszelkiego rodzaju huśtawki lub hamaki, aby uprzyjemnić czas ptakom.

Żerdki – należy je ustawić, by ptak mógł bez problemu przeskoczyć z jednego na drugi.

 

Klatki dla ptaków w dobrej cenie

Cena klatek dla ptaków zależy nie tylko od producenta, ale przede wszystkim jakości wykonania. Często designerskie i te bardziej ozdobne modele są o wiele droższe od produktów praktycznych. Zwykła klatka metalowa to koszt zakupu ok. 70 złotych. W przypadku wariantu drewnianego, cena może wynosić nawet kilkaset złotych.

 

 

9 najlepszych klatek dla ptaków. Opinie w 2024 roku

 

Planujesz zakup ptaszka do domu i szukasz dla niego dobrej klatki? Dobrze trafiłeś! Wiemy, że wybór nie jest łatwy, bo ilość dostępnych na rynku produktów jest ogromna, a więc postanowiliśmy Ci pomóc tworząc ten oto ranking klatek dla ptaków zawierający najlepsze modele dostępne na polskim rynku.

 

1. Pet Inn Klatka dla Ptaków Saturno 

 

Pet Inn Saturno to nasza pierwsza propozycja. Jest to przestrzenna klatka, idealna dla papużek falistych, kanarków oraz wielu innych, mniejszych ptaszków.

Wymiary klatki to: 65 cm × 36 cm × 78 cm. W komplecie znajduje się specjalny karmnik, który można napełnić bez wyjmowania go z wnętrza klatki, a także poidełko i żerdzie. Duża przestrzeń umożliwi Ci ustawienie zabawek, czy drążka do siedzenia.

Dzięki temu stworzysz wyjątkowe mieszkanko dla swojego ptaszka. Produkt wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, które są w pełni bezpieczne dla zwierzaka, a jednocześnie bardzo wytrzymałe na uszkodzenia. Dolną kuwetę wykonano z mocnego plastiku. Jest ona nie tylko odporna na uszkodzenia, ale przede wszystkim łatwa w pielęgnacji. Produkt jest solidny i estetyczny.

Ta najlepsza klatka dla ptaków cieszy się dużą popularnością. Świadczy o tym nie tylko duży popyt na ten właśnie model, ale przede wszystkim opinie zadowolonych konsumentów. W swoich ocenach podkreślają, że to pięknie wykonana, praktyczna klatka, która stanowi komfortowy domek dla ptaków, a jednocześnie jest wyjątkową dekoracją pomieszczenia.

Produkt Pet Inn Saturno ma wymiary: 78 cm x 36 cm x 65 cm. Odległość pomiędzy prętami wynosi 1,51 cm. Materiałami wykonania modelu są metal i tworzywo sztuczne.

 

Zalety 

Akcesoria w zestawie: Do klatki dołączono akcesoria – karmnik i żerdki. To elementy, które według hodowców ptaków są niezbędne.

Solidna kuweta: Plastikowa kuweta jest solidna, dlatego nie ma ryzyka, że pęknie podczas czyszczenia lub wymiany wyściółki.

Elegancki wygląd: Klatka może być świetną dekoracją pokoju. Model ładnie się prezentuje, ma lekko zaokrągloną górę.

Nie zajmuje dużo miejsca: Choć produkt ma stosunkowo duże wymiary, można go ustawić na dowolnej półce czy biurku. Na pewno nie ograniczy on znacząco wolnej przestrzeni.

Trwałość: To klatka, która jest na tyle trwała, że można używać jej nawet przez kilka lat.

 

Wady

Plastikowe żerdki: Wielu hodowców narzeka, że żerdki zostały wykonane z plastiku. Ptak może mieć problem z utrzymaniem na nich równowagi.

 

 

 

 

2. Wielka Klatka dla ptaków Iza 3 Z Otwieranym Dachem

 

Klatka Iza 3 została wykonana z malowanego proszkowo drutu. Dołączono do niej kilka akcesoriów, które z pewnością przydadzą się hodowcom ptaków. Są to: basen, cztery karmniki, a także cztery drewniane patyki. Co ciekawe, sami możemy zdecydować, w jakim kolorze będzie podstawa. Do wyboru mamy dwie opcje – czerń oraz seledyn.

Wymiary produktu to: wysokość – 65 cm, szerokość – 38 cm oraz długość – 59 cm (z zamkniętym dachem). To świetny wybór dla osób, które hodują kilka ptaków i chcą im zapewnić odpowiednio dużo wolnej przestrzeni. Utrzymanie klatki w czystości nie jest trudne, m.in. z uwagi na wysuwaną szufladę.

Jak wynika z opinii hodowców, to solidny model, który w dodatku estetycznie się prezentuje. Z przodu i z boku klatki znajdują się drzwiczki, za sprawą których mamy łatwy dostęp do ptaków. Co ważne, produkt nie zajmuje zbyt dużo miejsca na półce. Podstawa jest wykonana z dobrego gatunkowo tworzywa sztucznego, dlatego nie trzeba się martwić, że szybko pęknie.

Klatka Iza 3 ma wymiary: 65 cm x 38 cm x 59 cm. Jej górną część wykonano z malowanego proszkowo drutu, a dolną z plastiku.

 

Zalety 

Wysoka podstawa: Podstawa jest wysoka, a to zapobiega rozsypywaniu ziarenek karmy przez ptaki poza klatkę.

Łatwy dostęp do środka: Chcąc wymienić pupilowi karmę czy wodę, nie musimy go wyjmować ze środka i podnosić górnej części klatki. Wystarczy otworzyć drzwiczki, które znajdziemy na przedniej oraz bocznej ściance.

Dwa kolory podstawy: To dobry produkt dla osób, którym zależy na estetycznym wyglądzie klatki. Możemy sami wybrać, w jakim kolorze będzie kuweta. Dostępne są dwie opcje – czerń i seledyn.

Wysuwana szuflada: Utrzymanie klatki w czystości nie stanowi problemu. W podstawie jest wysuwana szufladka, która znacząco ułatwia wymianę wyściółki i pozbycie się resztek niezjedzonej karmy.

 

Wady

Za mały basen: W komplecie jest kilka akcesoriów dla ptaka, m.in. basenik do kąpania. Jednak hodowcy twierdzą, że jest on za mały, zwłaszcza dla papużek falistych.

 

 

 

 

3. Klatka dla ptaków Papugi falistej kanarka

 

Model 32x23x36cm to klatka doskonale nadająca się dla hodowców kanarków, papużek falistych, zeberek, mewek oraz innych mniejszych ptaków. Jej wymiary to: wysokość – 36 cm, szerokość – 23 cm i długość – 32 cm. W komplecie znajdziemy kilka akcesoriów: huśtawkę, karmidełko, poidełko, jak również dwa drążki.

Klatka jest wykonana z metalu, który pomalowano metodą proszkową. Plastikowa kuweta wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne i jest dostępna w kilku kolorach: niebieskim, fioletowym, żółtym, zielonym oraz różowym. Podawanie ptakom świeżej wody i karmy nie stanowi problemu, gdyż nie musimy wyjmować poidełka oraz karmidełka, aby je uzupełnić.

Elegancki design to jedna z największych zalet produktu. Konsumenci podkreślają też, że klatkę łatwo się czyści. Aby podnieść jej górną część, wystarczy ją wypiąć z bocznych zaczepów, co nie wymaga użycia dużej siły. Nie można nie wspomnieć o tym, że odstępy między prętami nie są zbyt duże, dlatego nie ma ryzyka, że ptaki będą próbowały się przez nie przecisnąć.

Model 32x23x36cm to dobra klatka dla ptaków do 50 zł. Jest ona wykonana z malowanego proszkowo metalu oraz tworzywa sztucznego. Produkt ma wymiary: 36 cm x 23 cm x 32 cm.

 

Zalety 

5 kolorów do wyboru: Klatka jest dostępna w 5 różnych kolorach do wyboru: niebieskim, różowym, zielonym, fioletowym i żółtym. Możemy wybrać model w swoim ulubionym odcieniu oraz dopasować go do wystroju wnętrza.

Dodatkowe wyposażenie: Razem z produktem otrzymujemy kilka elementów pozwalających na odpowiednie urządzenie przestrzeni dla ptaka. Do klatki dołączono: karmidełko, poidełko, huśtawkę i dwa drążki.

Wygodne uzupełnianie karmy: Aby uzupełnić karmę czy wodę swojemu pupilowi, nie musimy go stresować i wyjmować z klatki. Poidełko i karmidełko są przymocowane do zewnętrznej strony prętów, więc wystarczy podnieść ich pokrywy.

 

Wady

Małe wymiary: Choć producent przeznacza klatkę również dla papużek falistych, hodowcy twierdzą, że model ten jest odrobinę za mały dla tego ptaka, który musi mieć nieco więcej miejsca aby móc w klatce latać.

 

 

 

 

4. Zolux Klatka Arabesque Adele 44x31x40cm

 

Produkt Zolux ARABESQUE ADELE jest przeznaczony dla osób hodujących egzotyczne, małe ptaki, głównie kanarki i papużki faliste. Tylna ściana klatki została wykonana z galwanizowanego metalu, wycięto na niej laserowo efektowny wzór arabeski. Prezentowany model pomalowano z wykorzystaniem bezołowiowej farby epoksydowej. Nie ma w jej składzie substancji mających negatywny wpływ na zdrowie ptaków.

Razem z klatką dostajemy w zestawie: 2 żerdki do wspinania, szufladkę, huśtawkę i 2 karmidełka. Model ma wymiary: 44 cm x 31 cm x 40 cm, a odległość pomiędzy szczebelkami wynosi 1 cm. Szczebelki są w białym kolorze, a podstawa w odcieniu oliwkowej zieleni. Takie połączenie barw wygląda wyjątkowo estetycznie.

Opisany wyżej model jest wytrzymały, ładnie prezentuje się na półce, a w dodatku pozwala zapewnić hodowanym ptakom odpowiednie warunki do życia – tak twierdzą osoby, które go kupiły. Czyszczenie klatki nie zajmuje dużo czasu, poza tym nie musimy przy tym wyjmować ze środka swojego pupila, co mogłoby być dla niego stresujące. Wystarczy wysunąć szufladę umieszczoną przy kuwecie i ją opróżnić.

Klatka Zolux ARABESQUE ADELE ma plastikową kuwetę. Wymiary modelu to: 44 cm x 31 cm x 40 cm, a odległość pomiędzy prętami wynosi 1 cm.

 

Zalety 

Zapewnia ptakowi bezpieczeństwo: Biorąc pod uwagę to, jak blisko siebie są pręty klatki, nie ma ryzyka, że ptak przeciśnie pomiędzy nimi głowę i będzie próbował uciec. Poza tym produkt pomalowano bezołowiową farbą epoksydową.

Elegancko się prezentuje: Przeprowadzono test klatek dla ptaków, który pokazał, że to jeden z bardziej eleganckich modeli. Pręty są pomalowane na biało i ładnie wyglądają w połączeniu z podstawą w odcieniu oliwkowej zieleni.

Kompaktowe wymiary: Produkt ma kompaktowe wymiary, więc nie zajmuje za dużo miejsca na blacie biurka czy innym meblu. Jednocześnie nie trzeba się obawiać, że mieszkający w środku ptak będzie się czuł przytłoczony, gdyż ma sporo wolnej przestrzeni.

 

Wady

Mało solidne karmidełka: Dołączone do zestawu karmidełka mają dużą pojemność, jednak nie są wystarczająco wytrzymałe, dlatego po pewnym czasie bywa, że popękają.

Konieczność wymiany żerdek: Żerdki, które zamontowano w klatce, są plastikowe. Aby zapewnić ptakowi komfort, najlepiej wymienić je na takie z prawdziwego drewna.

 

 

 

 

5. Ferplast Klatka dla ptaków Rekord 4

 

Klatka dla małych ptaków Ferplast Rekord 4 ma biało-niebieski kolor. Jej górna część jest wykonana z metalu, a kuweta z tworzywa sztucznego. Model ten doskonale nadaje się w szczególności dla kanarków. Wymiary produktu to: wysokość – 57,5 cm, szerokość – 32,5 cm oraz długość – 60 cm.

Podstawa klatki jest wyjmowana, dlatego jej czyszczenie nie powinno sprawiać żadnego problemu. Do produktu dołączono kilka akcesoriów, które mogą się przydać. Mowa tu o: lusterku z dzwonkiem, poidełku, dwóch klipsach na karmę, dwóch podajnikach na karmę oraz trzech żerdziach. Mimo że w środku ptak ma stosunkowo dużo miejsca, opisywany model nie ogranicza znacząco wolnej przestrzeni na półce czy biurku.

Opinie na temat produktu Ferplast Rekord 4 są pochlebne. Hodowcy chwalą go za odporność na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Klatka ma kwadratowy kształt, dlatego nie ma ryzyka, że mieszkający w środku ptak nie będzie czuł się w niej komfortowo.  

Model Ferplast Rekord 4 ma wymiary: 57,5 cm x 32,5 cm x 60 cm. Klatka jest wykonana z metalu (górna część) i plastiku (podstawa).

 

Zalety 

Jest w pełni wyposażona: Po zakupie klatki możemy od razu wpuścić tam swojego pupila, gdyż klatka jest w pełni wyposażona i przystosowana do potrzeb ptaków. W środku znajdziemy trzy żerdki, dwa podajniki na karmę i klipsy, a także poidełko oraz zabawkowe lusterko z dzwoneczkiem.

Ucho do zawieszenia: W górnej części modelu znajduje się ucho pozwalające na zawieszenie klatki. Element ten ułatwia też przenoszenie klatki z miejsca na miejsce, np. gdy postanowimy wytrzeć półkę, na której stała.

 

Wady

Za mało miejsca: Doświadczeni hodowcy uważają, że w środku może mieszkać tylko jeden ptak. W klatce nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby mogły w niej przebywać dwie papużki czy kanarki.

Niewygodne wysuwanie szuflady: W podstawie jest szuflada, którą można wysunąć, chcąc wymienić wyściółkę. Jednak nie jest to prosta czynność i trzeba uważać, aby nie zniszczyć przy tym kuwety.

 

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

 

WD-Impex K7

 

Solidna, dobra klatka dla ptaków WD-Impex K7, wykonana z najwyższej jakości materiałów to kolejna propozycja, na którą warto zwrócić uwagę. Wymiary zewnętrzne klatki to: szerokość – 59 cm, głębokość – 40 cm i wysokość – 64 cm. Warto podkreślić, że jest to produkt polski.

Klatka dostępna jest w różnej kolorystyce – białej, czarnej, niebieskiej, czy też zielonej i bordowej. Jeśli chodzi o spód mamy tutaj tworzywo sztuczne dostępne w następującej kolorystyce – żółtej, niebieskiej, białej, czarnej, czerwonej, brązowej, zielonej, a także bordowej.

Dzięki temu bez problemu wybierzesz klatkę najlepiej pasującą do swoich wnętrz i jednocześnie podkreślającą piękne upierzenie ptaszka.

Model ten jest składany. Konsumenci wysoko ocenili solidne wykonanie produktu i szeroką dostępność różnej kolorystyki. Poza tym model WD-Impex K7 dostępny jest w bardzo atrakcyjnej cenie, co doceniło wielu hodowców  ptaków.

 

 

Ferplast Piano

 

Dobra i tania klatka dla ptaków Ferplast Piano 4 Black to model dla papużek falistych, kanarków oraz innych, mniejszych ptaszków. Frontowe drzwiczki posiadają solidne zamknięcie, natomiast górna część jest zapinana na zatrzaski.

Górne krawędzie klatki wykończono plastikiem, a dolna część została wykonana z wytrzymałego i nietoksycznego tworzywa sztucznego. Dzięki temu, że podstawka jest wysuwana, czyszczenie wnętrza tego modelu nie stanowi problemu. Wymiary produktu to: 60 cm × 33 cm × 60 cm.

W zestawie znajduje się poidło na wodę, pojemniki na karmę, szczebelki i huśtawka, czyli wszystkie elementy potrzebne do hodowli ptaszków. Jak podkreślają osoby, które zdecydowały się na ten model, jest on bardzo praktyczny i dość przestronny – bez problemu zmieści się w nim parka ptaszków. Jednocześnie w swoich ocenach wspominają, że produkt ten pięknie się prezentuje.

 

 

Ferplast Rekord

 

Ferplast Rekord 2 White to doskonała klatka dla papużek falistych, kanarków oraz innych mniejszych, ptaków egzotycznych. Model ten posiada frontowe drzwiczki z solidnym zamknięciem, a więc nie musisz obawiać się, że ptaszek wyfrunie na zewnątrz.

Dzięki temu, że produkt ma uchwyt górny, przenoszenie klatki jest bardzo komfortowe. Górna część klatki wykonana jest z metalowych pręcików malowanych na biało (na samym szczycie znajduje się odpinany element ułatwiający dostęp do wnętrza klatki).

Natomiast dolna część została wykonana z wytrzymałego i nietoksycznego tworzywa sztucznego. Model ten ma wysuwaną podstawkę umożliwiającą łatwiejsze czyszczenie klatki. Wymiary produktu to 39 cm × 25 cm × 41 cm.

W zestawie znajdują się przydatne akcesoria, w tym: poidło na wodę, pojemniki na karmę, huśtawka dla ptaszka oraz szczebelki z tworzywa sztucznego. Opinie o klatkach dla ptaków tej marki są bardzo pochlebne. Produkty te cenione są za jakość wykonania oraz dodatkowe, funkcjonalne wyposażenie.

 

 

Skyline Diana

 

Skyline Diana to ostatni produkt, jaki chcemy Państwu zaprezentować. Jest to duża klatka dla papużek falistych wykonana z drewna świerkowego. Wymiary tego modelu to: długość – 99 cm, szerokość – 52 cm i wysokość – 78 cm. Odstęp między prętami wynosi ok. 13 mm. Jest to obszerna klatka, idealna dla hodowców papużek.

Model ten ma praktyczną, wysuwaną szufladę, w której znajduje się okrycie z tworzywa ułatwiające czyszczenie. Klatkę można otworzyć z przodu (ma 4 drzwi) albo z boku (1 drzwi).

W zestawie znajdują się 4 plastikowe paśniki, 4 drewniane drążki do siedzenia, drewniana zabawka oraz drewniana drabinka. W efekcie, w klatce można hodować aż cztery ptaszki. W ofercie firmy znajdziemy też szafkę pod klatkę wykonaną z drewna, która może służyć jako stojak. Kolor prętów to antracyt o metalicznym połysku.

Osoby, które wybrały ten model podkreślają, że jest to dość przestronna klatka, która pięknie się prezentuje. Zajmuje więcej miejsca niż nasze wcześniejsze propozycje, ale jako jedyna pomieści więcej niż 1-2 ptaszki.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Ostatnio aktualizowane: 29.03.24

 

Inkubator do jaj – przewodnik zakupowy, ranking i test  

 

Inkubator do jaj musi działać efektywnie i być tak zrobiony, aby korzystanie z niego było wygodne. Chcąc znaleźć taki sprzęt trzeba poświęcić sporo czasu na zapoznanie się z ofertą rynkową. Jeśli nie chcesz spędzać długich godzin na szukaniu odpowiedniego urządzenia, jesteś w dobrym miejscu. Poniżej znajdziesz ranking inkubatorów do jaj, w którym pierwsze miejsce należy do Incubato MP10130000. Ten sprzęt ma przezroczystą pokrywę i jest zrobiony z poliwęglanu. Wylęgarka ma regulowaną temperaturę pracy i wyświetlacz na obudowie. Wśród polecanych inkubatorów do jaj znajduje się też Incubato MP10130001. To model automatyczny, mieszczący do 48 jaj.

 

6 najlepszych inkubatorów do jaj. Opinie w 2024 roku 

 

Zobacz nasz ranking inkubatorów do jaj i sprawdź, które urządzenia zdobywają najlepsze opinie kupujących i są przez nich chętnie polecane. Do zestawienia wybraliśmy sprzęty w różnej cenie i wielkości.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Inkubator do jaj jest zrobiony z wytrzymałego materiału, jakim jest poliwęglan. Pokrywa jest przezroczysta, więc można łatwo kontrolować, co dzieje się w środku urządzenia. Sprzęt jest lekki, bo waży tylko ok. 0,4 kg.

Wady

Panel sterowania nie jest tak czytelny, jak zapewnia producent. Tak twierdzi część użytkowników sprzętu. Według nich czasami trudno określić, jaka temperatura jest ustawiona.

Podsumowanie

Sprzęt ma kompaktowe wymiary, w środku mieści do 7 jajek. Wymiary produktu to: 17 cm x 16,5 cm x 15 cm. Temperatura wewnątrz wylęgarki podlega regulacji w zakresie od 20 st. C. do 50 st. C.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie ma specjalny mechanizm, który bezpiecznie obraca jajka co 2 h. Temperaturę wewnątrz inkubatora można łatwo regulować i to w stosunkowo szerokim zakresie od 20 st. C. do 50 st. C. Obudowa z tworzywa jest wytrzymała.

Wady

Na początku obsługa wylęgarki nie jest łatwa. Wynika to z tego, że na panelu sterowania znajduje się stosunkowo dużo przycisków. Oznaczenia przy nich nie są wystarczająco czytelne.

Podsumowanie

Inkubator mieści do 48 zwykłych jaj, 132 jaja przepiórcze i 24 kacze. Klasa wodoszczelności sprzętu to IPX4. Za rozprowadzanie ciepła wewnątrz wylęgarki odpowiada sprawnie działający wentylator. Do kompletu dołączono dozownik do wody.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt automatycznie przewraca jaja, więc nie trzeba robić tego samodzielnie. Oświetlenie LED działa wydajnie. Inkubator zrobiono z wytrzymałego tworzywa ABS, a do produkcji użyto też stali nierdzewnej. Sprzęt jest łatwy w obsłudze.

Wady

Część osób zwraca uwagę na to, że utrzymanie wylęgarki w czystości nie jest łatwe. Trzeba poświęcić stosunkowo dużo czasu na jej dokładną pielęgnację.

Podsumowanie

W środku urządzenia mieści się 35 jaj przepiórczych i 12 zwykłych. Do wylęgarki można też wstawić jajka gołębie czy kacze. Inkubator cyfrowy jest w pełni automatyczny, więc korzystanie z niego nie powinno być trudne. W zestawie jest instrukcja w języku polskim i angielskim.

 

Inkubator do wylęgu jaj

 

1. Inkubator do Jaj, Klujnik na 7 Jaj Incubato MP10130000 

 

Inkubator do wylęgu jaj Incubato MP10130000 to urządzenie pozwalające na wylęganie się kur, gęsi, kaczek i innych gatunków drobiu. Sprzęt jest przeznaczony do wylęgarni amatorskich i może służyć do celów edukacyjnych. Inkubator do jaj domowej roboty ma wymiary: 17 cm x 16,5 cm x 15 cm, a jego waga wynosi ok. 0,4 kg. Klasa wodoszczelności to IPX4, a moc jest równa 20 W. W środku mieści się 7 jaj.

Do wykonania tej wylęgarki do jaj wykorzystano poliwęglan. Pokrywa jest przezroczysta, więc można łatwo obserwować i kontrolować proces inkubacji. Konstrukcję urządzenia przemyślano w ten sposób, aby można było łatwo zdemontować określone elementy i dokładnie je umyć. 

Osoby, które kupiły ten mały inkubator do jaj są zadowolone z tego, że można łatwo regulować temperaturę jego pracy i to w szerokim zakresie (od 20 st. C. do 50 st. C.). Ciepłe powietrze i wilgoć są rozprowadzane równomiernie, a wszystko za sprawą efektywnie pracującego wentylatora.

 

 

 

 

Inkubator do jaj automatyczny

 

2. Automatyczny Inkubator do Jaj z Rotacją 48 Jajek Incubato MP10130001 

 

Polecamy Twojej uwadze automatyczny inkubator do jaj Incubato MP10130001. Jego wymiary to: Długość – 50 cm, szerokość – 47 cm i wysokość – 23 cm, a moc wynosi 80 W. Waga urządzenia to 3 kg, a klasa wodoszczelności – IPX4. W środku inkubatora mieści się do 48 jajek kurzych, 24 jajek kaczych i nawet 132 jaj przepiórczych.

Do wykonania sprzętu wykorzystano wytrzymałe tworzywo sztuczne. Urządzenie łatwo się czyści, bo sporo elementów można bez problemu zdemontować. Inkubator do jaj ma wygodny panel sterowania, z poziomu którego można regulować temperaturę pracy w zakresie od 20 st. C. do 50 st. C. Za równomierne rozprowadzanie ciepłego powietrza odpowiada wentylator.

Opinie o inkubatorach do jaj marki Incubato i pozytywne recenzje modelu MP10130001 stanowią zachętę do zakupu tego sprzętu. Jest on solidnie wykonany i ma specjalny mechanizm, który zapewnia bezpieczny obrót jajek co 2 h. Do kompletu dołączono prześwietlarkę do jaj i dozownik wody.

 

 

 

 

Inkubator do jaj kurzych

 

3. Inkubator 12 Jaj, Stała Temperatura Automatyczna

 

Inkubator do jaj kurzych jest wykonany z wysokiej jakości tworzywa ABS. Do produkcji sprzętu wykorzystano też stal nierdzewną. Pokrywa wylęgarki jest przezroczysta, aby każdy mógł bez trudu zobaczyć, na jakim etapie jest proces inkubacji, bez konieczności otwierania sprzętu i zaglądania do środka. 

W środku inkubatora mieści się 12 jaj zwykłych, 9 kaczych i 35 przepiórczych. Sprzęt jest w pełni automatyczny i ma cyfrowy wyświetlacz. Urządzenie samodzielnie kontroluje temperaturę pracy i pokazuje wszystkie ważne informacje na panelu. Sprzęt jest lekki, więc można wygodnie i bezpiecznie go przenosić. 

Patrząc na recenzje, jakie zdobywa to urządzenie można stwierdzić, że spełnia ono oczekiwania kupujących. Wylęgarka do jaj jest solidna i szybko się nie niszczy. Sprzęt automatycznie dobiera ustawienia, aby zapewnić jak najlepsze warunki inkubacji.

 

 

 

 

Profesjonalny inkubator do jaj

 

4. Inkubator do 80 Jaj Electroarges IO1-P TE

 

Jeśli chcesz kupić profesjonalny inkubator do jaj, sprawdź model Electroarges IO1-P TE. To sprzęt, w którym mieści się sporo jaj. Pojemność w koszykach wynosi 56 jaj, a na siatce 80 jaj. Przy pierwszym rozwiązaniu dostępna jest funkcja półautomatycznego obracania, a w drugiej jajka trzeba przekręcać ręcznie. Średni pobór mocy to ok. 60 W. Urządzenie ma wymiary: 46,5 cm x 46,5 cm x 19,5 cm, a jego waga wynosi 3,1 kg.

Ten dobry inkubator do jaj ma diodę LED i wyświetlacz, które sygnalizują pracę urządzenia. Temperatura wewnątrz komory liczy 37,8 st. C., co gwarantuje dobre warunki inkubacji. Stopień wilgoci w środku komory jest regulowany poprzez kanaliki z wodą, które trzeba uzupełniać zgodnie z zaleceniami producenta.

W zestawie wraz ze sprzętem znajduje się materiał informacyjny o inkubacji. Zdaniem kupujących, szczególnie osób początkujących, stanowi on spore ułatwienie. Użytkownicy doceniają to, że sprzęt zrobiono z tworzywa sztucznego o gładkiej powierzchni. Łatwo utrzymać go w czystości.

 

 

 

 

Inkubator do jaj gęsich

 

5. Inkubator Cyfrowy do Drobiu, Kur, Gęsi 80W, 88 Jaj Incubato IN-88DDI 

 

Przeprowadzony test inkubatorów do jaj Incubato IN-88DDI potwierdził, że ten model działa efektywnie i jest łatwy w obsłudze, dlatego musiał znaleźć się w naszym zestawieniu. Sprzęt ma moc 80 W. Maksymalnie mieści do 88 jaj kurzych, 132 przepiórczych, 29 gęsich i 44 kaczych. Model ma wymiary: Długość – 49 cm, szerokość – 17,5 cm i wysokość – 48,5 cm. Jego waga przekracza niewiele ponad 1 kg.

Inkubator do jaj gęsich ma klasę wodoszczelności IPX4, a klasa izolacji to II. Temperatura podlega regulacji w zakrese od 20 st. C. do 50 st. C. Materiał wykonania sprzętu to łatwe do utrzymania w czystości tworzywo sztuczne. 

Incubato IN-88DDI to urządzenie stworzone z myślą o osobach, które zajmują się hodowlą drobiu amatorsko. Jak zapewniają użytkownicy, choć wyświetlacz jest mały, pozostaje czytelny, więc łatwo ustawić odpowiednie parametry pracy.

 

 

 

 

Inkubator do jaj przepiórczych

 

6. Inkubator z Automatycznym Obracaniem Jaj 

 

Prezentujemy inkubator z automatycznym obracaniem jaj o wymiarach: Długość – 37,5 cm, szerokość – 25,5 cm i głębokość – 17 cm. Moc urządzenia wynosi 40 W. To inkubator do jaj przepiórczych (do 35 sztuk), a także jak kurzych (12), gęsich (4) i kaczych (12).

Sprzęt ma automatyczną kontrolę temperatury pracy, a dodatkowo skutecznie działające zabezpieczenie przed przegrzaniem. Ten dobry i tani inkubator do jaj automatycznie je obraca. Górna pokrywa jest przezroczysta, więc łatwiej doglądać, co dzieje się w środku.

Kupujący polecają tę wylęgarkę jaj, bo jest ona prosta w obsłudze. Automatycznie kontroluje temperaturę i poziom wilgotności w środku komory. Dobrym rozwiązaniem jest alarm wysokiej i niskiej temperatury. Pomocne dla użytkowników jest to, że sprzęt rejestruje dni inkubacji.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki inkubator do jaj kupić?

 

Inkubator do jaj to urządzenie znane przede wszystkim hodowcom drobiu. Sprzęt można wykonać samodzielnie, ale zajmuje to sporo czasu i wymaga odpowiedniego doświadczenia. Z tego też powodu sporo osób szuka gotowych rozwiązań. Odpowiedź na pytanie, jaki jest najlepszy inkubator do jaj nie jest jednak łatwa. Jeśli chcesz ją poznać, przeczytaj ten poradnik.

Przeznaczenie

Na samym początku poszukiwań najlepszego urządzenia, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dokładnie mamy zamiar je wykorzystywać. Na rynku dostępne są wylęgarki domowe i profesjonalne. Pierwsze z wymienionych są przeznaczone do małych hodowli, drugie natomiast spełnią oczekiwania wymagającego hodowcy prowadzącego przedsiębiorstwo. Wylęgarki domowe mają stosunkowo małą pojemność, kompaktowe wymiary i niską wagę. Modele profesjonalne wyglądem i wielkością przypominają tradycyjne lodówki.

 

Temperatura pracy

Kupujący ma do wyboru dwa typy inkubatorów do jaj – ze stałą temperaturą i takie, w których parametr ten można regulować. Pierwsze z wymienionych zapewniają temperaturę wewnątrz komory na poziomie ok. 37,7 st. C. Takie warunki są uznawane za najlepsze do wylęgu piskląt. W sklepach są też dostępne urządzenia, które dają użytkownikowi możliwość regulacji temperatury, zazwyczaj w zakresie od 20 st. C. do 50 st. C. Inkubatory z możliwością regulacji tego parametru mają cyfrowe wyświetlacze, na których prezentowana jest aktualna temperatura wewnątrz komory.

 

Wentylator

Istotnym elementem sprzętu jest wentylator, który odpowiada m.in. za równomierne rozprowadzanie ciepła i poprawia efektywność działania wylęgarki. Sporo osób zgadza się z tym, że najlepszy inkubator do jaj powinien koniecznie mieć ten element. Popularnością wśród hodowców cieszą się modele automatycznie sterowane, w których to specjalny komputer dobiera odpowiednie parametry – samodzielnie utrzymuje optymalną temperaturę, poziom wilgotności i reguluje obieg powietrza. 

 

Pojemność

Zastanawiając się nad tym, jaki inkubator do jaj wybrać, należy także określić, ile jaj będziemy chcieli włożyć do środka za jednym razem. Modele domowe są przystosowane zwykle dla kilkunastu jajek kurzych. Oczywiście są też mniejsze i większe sprzęty. Jeśli jesteśmy profesjonalnymi hodowcami, możemy kupić nawet taką wylęgarkę, w której mieści się kilkaset sztuk jajek. 

 

Przezroczysta pokrywa

Prawie wszystkie dostępne na rynku domowe i półprofesjonalne inkubatory do jaj mają przezroczystą pokrywę. Z tak skonstruowanego sprzętu łatwiej się korzysta, bo można bez podnoszenia pokrywy sprawdzać, na jakim etapie jest proces inkubacji. Jeśli więc kupujesz wylęgarkę, zwróć uwagę na ten element.

Mechanizm obracania jaj – czy jest potrzebny?

Funkcją ułatwiającą hodowlę piskląt jest automatyczne obracanie jaj. Mechanizm w tego typu sprzętach jest tak zrobiony, aby możliwa była zmiana położenia jajek bez obaw o ich uszkodzenie. Zazwyczaj mechanizm jest aktywowany co 2 h. Wyróżnić można dwa rodzaje tac obracających jaja: Automatyczne i półautomatyczne. W jednych jaja są obracane przechylnie, w innych przesuwnie. Modele bez tej funkcji również są popularne, choć, nie ma co ukrywać, wymagają większych nakładów pracy. Nie trzeba się jednak obawiać o to, że przekręcając jajka ręcznie, wpłyniemy negatywnie na proces inkubacji (o ile zrobimy to sprawnie).

 

Materiał wykonania i pielęgnacja

Domowe inkubatory do jaj są zazwyczaj robione z tworzywa sztucznego lub ABS. W obu przypadkach możemy być pewni, że sprzęt będzie łatwy do utrzymania w czystości, o ile poszczególne elementy konstrukcyjne można łatwo zdemontować. 

 

Inkubatory do jaj w dobrych cenach

Ile kosztują najtańsze, domowe inkubatory do jaj? Takie produkty można kupić już od 250 zł. Bardziej profesjonalne i większe urządzenia kosztują co najmniej 500 zł. Osoby zajmujące się hodowlą profesjonalnie muszą się jednak liczyć ze znacznie wyższymi kosztami zakupu. Profesjonalne wylęgarki kosztują kilka tysięcy złotych. Cena urządzenia zależy oczywiście od tego, czy kupujemy sprzęt w pełni automatyczny czy nie. Inkubatory jaj automatycznie dobierające wszystkie ustawienia kosztują więcej niż te, w których wszystkie parametry ustawia się manualnie.

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa inkubator do jaj?

Inkubator do jaj to urządzenie, w którym zachowane są warunki sprzyjające rozwojowi różnych gatunków piskląt. Sprzęt działa w ten sposób, że utrzymuje odpowiednią temperaturę wewnątrz komory. Czasami jest ona ustawiona na stałe, a w niektórych modelach podlega regulacji, zazwyczaj w zakresie od 20 st. C. do 50 st. C. Często w sprzętach stosowany jest specjalny układ, który odczytuje temperaturę z zewnątrz i na tej podstawie dostosowuje ją wewnątrz urządzenia. Inkubator odpowiada także za zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Niektóre dostępne na rynku modele mają specjalny mechanizm, który automatycznie przewraca jaja na drugą stronę. Zazwyczaj mechanizm jest aktywowany co kilka godzin. 

 

P2: Ile kosztuje inkubator do wylęgu jaj?

Za mały, łatwy do przenoszenia, przeznaczony do amatorskiego zastosowania inkubator do jaj zapłacimy kilkaset złotych. Najtańsze modele można kupić już za około 250 zł. Większe, nieco bardziej zaawansowane technicznie modele kosztują pół tysiąca. Takie sprzęty mają już zwykle mechanizm odpowiadający za automatyczne obracanie jajek. W rezultacie nie trzeba podnosić pokrywy i obracać jajek ręcznie, co zajęłoby zdecydowanie więcej czasu i mogłoby w jakiś sposób wpłynąć na proces inkubacji. Cena sprzętu zależy nie tylko od zastosowanych rozwiązań, ale też pojemności. 

P3: Gdzie kupić inkubator do jaj?

Jeśli chcemy kupić inkubator do jaj, najlepiej szukać go w Internecie. Zakupy online mają wiele zalet i dlatego warto się do nich przekonać. Przede wszystkim szukając sprzętu, można od razu sprawdzić, jakie modele są najczęściej polecane i w ten sposób zawęzić swój krąg poszukiwań. Użytkownicy często też dzielą się swoimi wrażeniami, co do zakupionego urządzenia, więc można sprawdzić, jakie opinie ma interesujący nas inkubator. Warto też wiedzieć, że inkubatory do jaj nie są popularnymi urządzeniami, więc znalezienie ich w sklepach stacjonarnych może okazać się trudne. Jeśli wolimy tę formę zakupów, powinniśmy szukać sklepów z artykułami dla hodowców.

 

P4: Jak zrobić inkubator do jaj z lodówki?

Wielu hodowców, chcąc zaoszczędzić pieniądze, decyduje się na zrobienie inkubatora z lodówki. Wykorzystany do tego sprzęt nie może mieć uszkodzeń mechanicznych na ściankach. Musi zachować swoje właściwości izolacyjne, aby spełniać swoje zadanie. Ze starej lodówki należy usunąć półki. Zalecane jest, aby w drzwiach wykonać mały otwór dla zapewnienia optymalnej cyrkulacji powietrza. Na tylnej stronie drzwi należy zamocować wkłady z okablowaniem i wkręcić żarówkę np. o mocy 100 W. W dolnej części lodówki powinien znaleźć się niewielki pojemnik z wodą do nawilżania powietrza. Robiąc wylęgarkę samodzielnie, należy przede wszystkim wiedzieć, jak dokładnie przebiega proces inkubacji.

 

P5: Jak zrobić inkubator do jaj?

Konstrukcja inkubatora do jaj musi być dobrze przemyślana, bo w innym wypadku zrobione samodzielnie urządzenie nie będzie spełniało swojego zadania. Do wykonania sprzętu najlepiej użyć wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które zapewni dobrą izolację i będzie łatwe w czyszczeniu. Najlepiej, jeśli pokrywa będzie przezroczysta, bo wtedy łatwo można kontrolować proces inkubacji. Ważnym elementem każdego inkubatora do jaj jest grzałka i wentylator odpowiadający za równomiernie rozprowadzanie ciepła w komorze lęgowej. Chcąc zbudować sprawnie działający sprzęt, trzeba mieć zmysł techniczny i odpowiednie doświadczenie. Należy mieć też świadomość, że samodzielne wykonanie inkubatora zajmuje dużo czasu. Sporo osób wybiera więc opcję zakupu gotowego, odpowiedniego sprawdzonego sprzętu.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.03.24

 

Poidełka dla ptaków – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Poidełka dla ptaków to bardzo dobre rozwiązanie szczególnie w sezonie letnim, kiedy zwierzęta potrzebują nawodnienia. Warto zadbać o latających przyjaciół szczególnie wtedy, gdy jest upał. W sklepach dostępne są różnego rodzaju gotowe naczynia, a jednym z polecanych jest dekoracyjne poidło dla ptaków do wbicia Loki, które zostało wykonane z wysokiej jakości materiału. Model można wbić w ziemię lub w donice z kwiatami. Naczynie zostało zrobione z metalu w kolorze brązu, dzięki czemu pasuje do wielu aranżacji. Innym polecanym modelem jest Esschert Design, wiszące żeliwne poidełko dla ptaków, które bez problemu można powiesić w ogrodzie, na balkonie lub na tarasie. Model został wykonany z trwałego materiału, który jest mocny i trwały. Produkt może służyć w lecie jako poidełko, a w zimie jako karmnik.

6 najlepszych poidełek dla ptaków. Opinie w 2024 roku 

 

Własnoręcznie wykonanie pojemnika dla ptaków to duża przyjemność, jeśli zwierzęta będą z niego korzystać i zadomowią się w ogrodzie lub na balkonie. Na rynku dostępne są różne warianty naczyń, które można bez problemu zainstalować i zadbać o latające zwierzęta. Dbając o ptaki można przy okazji umożliwić skorzystanie z wodopoju owadom, takim jak pszczoły, które również potrzebują nawodnienia. Zastanawiając się jakie rozwiązanie będzie najlepsze, warto poznać ranking poidełek dla ptaków, w którym znajdują się najlepsze produkty z tej kategorii. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Dekoracyjne poidło dla ptaków to nie tylko ładna ozdoba do ogrodu, ale przede wszystkim naczynie umożliwiające pojenie zwierząt. Średnica misy pozwala na bezproblemowe zamoczenie ptactwa w wodzie w upalny dzień oraz bezpieczne wylądowanie na brzegu naczynia. Model na nóżce można wbić w grunt lub donice z ziemią.

Wady

Poidło przeznaczone do wbicia w ziemię lub w donicę ma wysokość 115 cm i jest lekkie. Po wylądowaniu większego ptaka dochodzi do przewrócenia, jeśli użytkownik wbije je za płytko w grunt.

Podsumowanie

Poidło przeznaczone do nawadniania ptactwa latem to model o wysokości 115 cm. Średnica misy wynosi 14,5 cm, a szerokość naczynia wraz z ozdobą w postaci ptaka siedzącego na gałęzi to 27 cm. Całość została wykonana z dobrej jakości metalu pomalowanego w kolorze postarzanego brązu.

Drugi wybór

Zalety

Stylowe poidełko dla ptaków zostało wykonane z dobrego materiału, jakim jest stop żeliwny. Naczynie łatwo się montuje, wystarczy je jedynie zawiesić na drzewie lub innym elemencie. Model może posłużyć zarówno jako poidełko, jak i karmnik na suchą karmę.

Wady

Wiszące poidełko dla ptaków ma wymiary 23 cm x 23 cm x 8 cm oraz trzy łańcuszki mocujące naczynie, które zdecydowanie utrudniają korzystanie z wodopoju przez większe ptactwo.

Podsumowanie

Model wykonany ze stopu żeliwnego dobrze sprawdzi się zarówno w lecie, jak i zimie. Naczynie można pozostawić na dworze przez cały rok. Z poidełka mogą korzystać sikorki, wróble, dzwońce, czeczotki, kowaliki, mazurki oraz kulczyki.

Rozważ też

Zalety

Naczynie wykonane z żeliwa jest bardzo stabilne i może wytrzymać znacznie większy ciężar ptaków lądujących na poidełku. Model zrobiony z żeliwa ma kształt liścia i ma ozdobę w formie siedzącego wróbla, który zachęca prawdziwe ptaki do skorzystania z naczynia.

Wady

Poidełko wykonane z żeliwa ma tendencję do porastania mchem ze względu na chropowatą powierzchnię. Z tego względu należy czyścić je znacznie częściej niż modele z innego materiału.

Podsumowanie

Wysokiej jakości poidełko dla ptaków wykonane z żeliwa to model, który sprawdzi się w każdym ogrodzie. Naczynie w kształcie liścia o średnicy 14 cm umożliwia wygodne korzystanie z misy i bezpieczne wylądowanie na krawędzi. Wysokość poidła to 98 cm. Model ma praktyczny, brązowy kolor.

 

Poidełko dla ptaków na nóżce

 

1. Dekoracyjne Poidło dla Ptaków do Wbicia Loki 

 

Dekoracyjne poidełko dla ptaków na nóżce to nie tylko ładna ozdoba do ogrodu, ale przede wszystkim naczynie umożliwiające zwierzętom skorzystanie ze świeżej wody. Średnica misy pozwala na bezproblemowe zamoczenie ptactwa w wodzie w upalny dzień oraz bezpieczne wylądowanie na brzegu naczynia. Model na nóżce można wbić w grunt, donice lub w skalniak, dzięki temu nie ma problemu z wybraniem odpowiedniego miejsca.

Poidło przeznaczone do nawadniania ptactwa to model o wysokości 115 cm. Średnica misy wynosi 14,5 cm, a szerokość naczynia wraz z ozdobą w postaci ptaka siedzącego na gałęzi to 27 cm. Model został wykonany z dobrej jakości metalu, który jest zabezpieczony farbą w kolorze postarzanego brązu.

Test poidełek dla ptaków pokazuje, że jest to model wykonany z dobrego i trwałego materiału.  Produkt można wygodnie umiejscowić w każdym ogrodzie. Dzięki temu, że poidło ma nóżkę, można je wbić w ziemię i ustawić w zacienionym miejscu. Konsumenci chwalą produkt za wykonanie z  trwałego materiału. 

 

 

 

 

Poidełko dla ptaków żeliwne

 

2. Esschert Design Wiszące żeliwne Poidełko dla Ptaków

 

Wiszące poidło dla zwierząt zostało wykonane z żeliwa, które jest wysoce odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Model można z łatwością zainstalować w dowolnie wybranym miejscu, w którym jest możliwość przywieszenia go na drzewie lub gałęzi. Naczynie może posłużyć zarówno jako poidełko, jak i karmnik na suchą karmę. Dzięki temu użytkownik ma praktyczne rozwiązanie, które można stosować przez cały rok. 

Żeliwne poidełko dla ptaków jest wykonane przez holenderskiego producenta firmę Esschert Design. Model ma wymiary 23 cm x 23 cm, a grubość talerza to 8 cm. Z poidełka mogą korzystać sikorki, wróble, dzwońce, czeczotki, kowaliki, mazurki oraz kulczyki. Produkt ma mocne i trwałe mocowanie, dzięki któremu nie ma ryzyka, że po wylądowaniu ptaka poidło spadnie. 

Opinie o poidełkach dla ptaków holenderskiej firmy Esschert Design są pozytywne. Użytkownicy chętnie wybierają model wykonany ze stopu żeliwa, który jest bardzo trwały i wygodny w użytkowaniu. 

 

 

 

 

Poidełko dla ptaków do ogrodu 

 

3. Ogrodowe Żeliwne Poidełko dla Ptaków Dekoracyjne

 

Poidełko dla ptaków ogrodowych zostało wykonane z żeliwa, które jest bardzo mocne i może wytrzymać znacznie większy ciężar ptaków lądujących na krawędzi misy. Model zrobiony z tak trwałego materiału został zaprojektowany w kształcie liścia i ma ozdobę w formie siedzącego wróbla, który zachęca prawdziwe ptaki do skorzystania z naczynia. Ogrodowe poidełko dla ptaków ma stylowy wygląd, który pasuje do ogrodów w wielu stylach. 

Produkt został zrobiony z żeliwa, które jest dobrym materiałem, jeśli chodzi o różnego rodzaju dekoracje ogrodowe. Naczynie w kształcie liścia ma średnicę 14 cm, dzięki czemu umożliwia wygodne korzystanie z misy i bezpieczne wylądowanie na krawędzi. Wysokość poidła to 98 cm. Model ma ładny brązowy kolor, który pasuje do wielu aranżacji. 

Użytkownicy, którzy zdecydowali się na zakup tego modelu są zadowoleni z dekoracyjnej i praktycznej funkcji, jaką spełnia poidełko. Produkt dobrze sprawdzi się zarówno w lecie, jak i w zimie. 

 

 

 

 

Poidełko dla ptaków do klatki

 

4. Poidełko dla Ptaków 50 ml Trixie TX-5410

 

Plastikowe poidełko dla ptaków zostało wykonane z dobrej jakości tworzywa sztucznego, które jest bezpieczne dla zwierząt. Produkt można bez obaw powiesić w klatce i uzupełnić świeżą wodą. Dzięki temu ptactwo będzie mogło bez obaw korzystać z wodopoju w każdej chwili, kiedy będzie miało potrzebę. Model jest bezpieczny dla zwierząt, nie ma ostrych krawędzi, które mogłyby spowodować zranienie. 

Poidełko dla ptaków do klatki to model o wysokości 11 cm. Pojemnik może pomieścić płyn o objętości 50 ml. Model jest dostępny w wielu kolorach, dzięki temu każdy użytkownik może znaleźć produkt dopasowany do swoich potrzeb. Poidełko może także spełniać funkcje karmidła, co dodatkowo sprawia, że jest to produkt wielofunkcyjny. Użytkownik może umieścić w klatce dwa takie pojemniki, jeden z karmą i drugi ze świeżą wodą. 

Użytkownicy potwierdzają, że jest to dobre i tanie poidełko dla ptaków, które można zainstalować w klatce. Osoby, które zdecydowały się na zakup modelu są zadowolone z wyboru tego produktu. 

 

 

 

 

Poidełko dla ptaków wiszące

 

5. Automatyczne Poidełko dla Ptaków Trixie 1000ml/20 cm

 

Poidło marki Trixie to model, który dobrze sprawdzi się do nawodnienia zwierząt świeżą wodą. Produkt został zaprojektowany w taki sposób, aby zwierzęta mogły mieć stały dostęp do cieczy, która każdemu żywemu organizmowi jest niezbędna do życia. Automatyczny dozownik dobrze sprawdzi się także w przypadku osób hodujących kury oraz inne mniejsze zwierzęta. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu woda znajdująca się w pojemniku jest czysta. 

Wiszące poidełko dla ptaków to model odpowiedni zarówno dla wróbli, jak i większych zwierząt. Dozownik ma pojemność 1000 ml oraz wysokość 20 cm, dzięki czemu można go bez problemu umieścić w dowolnie wybranym miejscu. Model ma automatycznym systemem regulujący ilość napływającej do pojemnika wody. 

Osoby, które zdecydowały się na wybór tego produkt polecają go ze względu na opcję automatycznego dozowania świeżej i czystej wody. Konsumenci potwierdzają, że jest to dobre poidełko dla ptaków, które sprawdzi się w wielu sytuacjach. 

 

 

 

 

Poidełko dla ptaków na balkon

 

6. Poidło dla Ptaków W17, Poidełko, Osłonka, Doniczka

 

Osłonka wykonana z tworzywa na bazie betonu sprawdzi się w niejednym ogrodzie nie tylko jako piękna i stylowa ozdoba, ale przede wszystkim jako poidełko dla ptaków. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy posiadacz ogrodu może zadbać o ptactwo oraz owady, które szczególnie latem potrzebują stałego dostępu do świeżej wody. Model został zaprojektowany, aby kształtem przypominać wydrążony kamień. 

Naczynie sprawdzi się nie tylko na ogrodzie, ale można je ustawić w każdym miejscu. Poidełko dla ptaków na balkon ma wymiary 17 cm długości, 7 cm wysokości oraz szerokość 11 cm. Model ma podstawę o wymiarach 13 cm x 7 cm. Produkt można ustawić na balkonie, tarasie, altanie czy na parapecie okiennym. Chropowata powierzchnia pozwala bezpiecznie lądować ptactwu na krawędzi misy. 

Konsumenci, którzy zakupili model przypominający kształtem kamień potwierdzają, że poidełko ładnie prezentuje się w ogrodzie i jest bardzo trwałe. Model może bez problemu służyć za naczynie na wodę w lecie oraz karmnik na zimę. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie poidełko dla ptaków kupić? 

 

Poidełka dla ptaków sprawiają radość nie tylko zwierzętom, ale i ludziom, którzy mogą obserwować przylatujące do wodopoju ptaki. Ustawienie naczynia ze świeżą wodą może pomóc przetrwać upalne lato i ciepłą wiosnę bez ryzyka odwodnienia także owadom, które chętnie korzystają z możliwości napicia się wody. Osoby decydujące się na ustawienie poidła powinny wiedzieć, jakie naczynie wybrać, gdzie je ustawić oraz w jaki sposób je czyścić, aby było bezpieczne dla ptaków i owadów. Na rynku dostępnych jest sporo różnych modeli, które sprawdzą się jako poidła. Wiele osób myśli, że wieszanie budek lęgowych i karmników, a także sadzenie roślin i drzewek owocowych jest wystarczającym działaniem, aby zachęcić skrzydlatych przyjaciół do odwiedzania ogrodu. Jednak każdy posiadacz ogrodu lub działki powinien zadbać o to, aby latające zwierzęta miały stały dostęp do świeżej wody. 

Jakie poidełko dla ptaków wybrać? 

Osoby zastanawiające się, jakie jest najlepsze poidełko dla ptaków, powinny brać pod uwagę wielkość naczynia oraz bezpieczeństwo lądującego zwierzęcia. Ważne jest to, aby misa nie miała ostrych krawędzi, co uniemożliwi wygodne siedzenie ptactwa na jej brzegach. Osoby, które mają duży ogród mogą bez przeszkód ustawić poidło większych rozmiarów wykonane z kamienia, betonu lub żeliwa. Tego rodzaju konstrukcje są bardzo trwałe i mogą stać w ogrodzie przez cały rok. Bardzo często są stylizowane, rzeźbione i pokryte lekką patyną, co przypomina ogrody urządzone w stylu barokowym z pięknymi fontannami zlokalizowanymi w centrum zieleńca. Trwałe naczynia mogą bez przeszkód służyć ptactwu przez cały rok, jednak zimą należy uzupełnić misę pożywną karmą dla ptaków lub nasionami. 

W niewielkich ogrodach dobrze sprawdzą się różnego rodzaju małe naczynia ceramiczne, które można wbić w grunt, donicę z kwiatami, skalniak lub powiesić na drzewie. Poidła dla ptaków są wykonane z dobrej jakości materiałów i wyglądają bardzo stylowo. Wiele osób wykonuje naczynia na świeżą wodę z betonu w formie różnych ciekawych wzorów, które ładnie prezentują się wśród roślinności. Na rynku można znaleźć wiele modeli w nowoczesnych wzorach, które z łatwością można dopasować do stylu, w jakim wykonano ogród, taras czy balkon. Naczynia wykonane z ciemnego żeliwa są dobrym rozwiązaniem do ogrodów zrobionych w stylu rustykalnym. Modele nowoczesne są zazwyczaj wykonane z ceramiki lub tworzyw sztucznych wysokiej jakości. 

 

Z jakiego materiału wykonane są poidełka dla ptaków?

Najlepsze poidełko dla ptaków jest wykonane z trwałych i mrozoodpornych materiałów, takich jak beton, kamień, ceramika czy żeliwo. Dzięki temu naczynie może stać cały rok i jest odporne na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Woda znajdująca się a misach wykonanych z trwałych materiałów nie nagrzewa się tak szybko, jak ta wlana do misy z metalu czy szkła. Modele, które mają chropowatą powierzchnię, są bezpieczne dla ptactwa, ponieważ ułatwiają wylądowanie i utrzymanie się na krawędzi. Gładka powierzchnia utrudnia ptakom odlot w razie nagłej potrzeby, co może okazać się bardzo niebezpieczne w sytuacji zagrażającej życiu. Modele wykonane z metalu szybko się nagrzewają i oddają ciepło do wody. Ogrzany płyn znajdujący się w naczyniu może szybko wyparować. Z tego powodu człowiek musi znacznie częściej uzupełniać świeżą wodę, aby ptaki miały stały dostęp do wody. Kupując gotowy produkt w postaci poidełka, warto zwrócić uwagę czy nie jest wykonany ze słabej jakości plastiku, który po nagrzaniu może zatruwać wodę szkodliwymi substancjami. Modele wykonane z tworzyw sztucznych są mało estetyczne i nie pasują do każdego ogrodu. 

Poidełka dla ptaków w dobrych cenach 

Na rynku można bez problemu kupić różnego rodzaju produkty za ceny do 25 zł. Zazwyczaj są to modele wykonane z tworzyw sztucznych, które designem nie będą pasować do każdego ogrodu. Ważne jest jednak to, aby spełniały swoje zadanie, czyli umożliwiały ptakom bezpieczne korzystanie z poidła. Droższe modele wykonane z betonu lub ceramiki to wydatek od 50 zł do 200 zł. Za wyższą kwotę można kupić produkt, który będzie ładnie się prezentował, pasował do ogrodu oraz będzie mógł stać w nim przez cały rok i zimą służyć jako karmnik. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak zrobić poidełko dla ptaków? 

Własnoręczne zrobienie poidełka dla ptaków to sama przyjemność. Do zrobienia naczynia niezbędne będzie kilka przedmiotów, które każdy ma w domu. W zależności od możliwości można wykonać poidełko ze starej podstawki pod doniczkę oraz ze świecznika. Oba elementy należy dokładnie umyć za pomocą wody z mydłem, wysuszyć, a następnie skleić części za pomocą uniwersalnego kleju przeznaczonego do danego materiału. W przypadku lekkich tworzyw sztucznych można użyć kleju na gorąco. Gotowe poidełko można ustawić w dowolnym miejscu na balkonie lub w ogrodzie. Jeśli naczynie wykonane zostało z drewna, należy pamiętać o impregnacji oraz regularnym czyszczeniu materiału. 

 

P2: Jak zrobić poidełko dla ptaków w ogrodzie? 

Poidełka dla ptaków do ogrodu to bardzo praktyczna i użyteczna dekoracja. Jest to nie tylko ciekawa ozdoba, ale przede wszystkim ratunek dla spragnionych ptaków, które w lecie mogą nie mieć dostępu do wody. Spragnione ptaki mają możliwość skorzystać z pomocy ludzi i dzięki temu przeżyć. Dla człowieka własnoręczne przygotowanie poidełka to nic trudnego. Do wykonania tego naczynia można wykorzystać stary kubek, garnek lub miskę. Ważne jest to, aby pojemnik był szczelny i nie miał ostrych krawędzi, które mogłyby skrzywdzić ptaki. Poidełko powinno stać w cieniu, aby woda nie nagrzewała się od słońca. Naczynie musi być zaprojektowane w taki sposób, aby ptak mógł swobodnie wylądować. Ważne jest także to, żeby poidełko zostało ustawione w miejscu, gdzie skrzydlaty przyjaciel nie będzie narażony na atak ze strony dzikich zwierząt lub domowego kota. 

P3: Jak zrobić poidełko dla ptaków z betonu?

Przygotowanie poidełka dla ptaków z betonu jest bardzo proste. Potrzebne będą piasek, mieszanka betonowa mrozoodporna, woda, forma o dowolnym kształcie, folia, wiaderko, szpachelka oraz łopatka do nakładania betonu. Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych elementów można przystąpić do przygotowania masy betonowej zgodnie z proporcjami zapisanymi na instrukcji znajdującej się na worku z betonem. Gotową masę można nakładać do przygotowanej formy, która wcześniej została pokryta folią. Ważne jest to, aby nałożona warstwa nie była grubsza niż 1,5 cm, ponieważ materiał będzie pękał. W upalny dzień warto pryskać beton wodą ze sprayu, aby proces wiązania przebiegał powoli. Gdy materiał wyschnie, należy delikatnie oddzielić gotowe poidełko od foremki. 

 

P4: Jak działa poidełko dla ptaków? 

Aby latające zwierzęta mogły każdego ranka pięknie śpiewać, potrzebują pożywienia i wody dostarczanej do przygotowanych poidełek. W naczyniu powinna znajdować się świeża woda, którą należy regularnie zmieniać, aby ptaki mogły mieć do niej stały dostęp. Jeśli poidełko zostało wykonanie poprawnie zwierzęta, mogą wylądować na brzegu naczynia i napić się swobodnie. Osoby, które nie mają w swoim ogrodzie stawu, oczka wodnego czy innego źródła wody powinny poważnie zastanowić się nad przygotowaniem nawet niewielkiego poidełka. W przypadku ludzi, którzy nie mają czasu na wykonanie własnego modelu mogą zakupić gotowe naczynie w sklepach lub przez Internet. 

 

P5: Gdzie ustawić poidełko dla ptaków? 

Ustawienie poidełka powinno być dobrze przemyślane. Ważne jest to, aby naczynie ustawić w ustronnym i zacisznym miejscu. Ptaki są bardzo płochliwe, dlatego też potrzebują dużo spokoju, aby skorzystać zarówno z karmnika, jak i poidełka. Należy zwrócić uwagę, aby naczynie zostało ustawione w miejscu, gdzie nie będzie narażone na stałe działanie promieni słonecznych, które w krótkim czasie podgrzewają wodę. W zależności od kształtu formy może dojść do wyparowania wody znajdującej się w naczyniu w nasłonecznionym miejscu. Wiele osób wiesza poidełka dla ptaków w wśród roślinności, gdzie zwierzęta narażone są na atak przyczajonych drapieżników. W przypadku osób nieposiadających ogrodu można zawiesić naczynie na balkonie lub ustawić za oknem i stabilnie przymocować. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.03.24

 

Kurnik dla kur – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Wszystkim hodowcom kur polecamy ranking najlepszych kurników, który znajduje się poniżej. Opisujemy w nim modele, które zdaniem kupujących są odpowiednio duże, solidne, a przy tym estetyczne. Tymi cechami wyróżnia się m.in. kurnik, klatka z wybiegiem dla kur 403228 wykonany z litego drewna jodłowego. Ponieważ dach został pokryty bitumiczną membraną, nie ma ryzyka, że będzie przeciekać w deszczowe dni. Konstrukcja składa się z domku, budki z gniazdami lęgowymi i wybiegu na świeżym powietrzu. Bardzo popularny jest również Kurnik z Wybiegiem, Domek dla Kur -D51-092 – model zbudowany z drewna, zaopatrzony w szufladę pozwalającą na łatwe utrzymanie w czystości. Jest on dobrze zabezpieczony przed działaniem wilgoci i promieni UV.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Konstrukcja jest wykonana z trwałego, litego drewna jodłowego, a dach zabezpieczono przed przeciekaniem bitumiczną membraną. Kury mogą przebywać na wybiegu na świeżym powietrzu, w domku lub budce z gniazdami lęgowymi.

Wady

Model jest przeznaczony do samodzielnego montażu. W zestawie jest instrukcja z wyjaśnieniami, jak należy to zrobić, ale składanie konstrukcji mimo to zajmuje kilka godzin.

Podsumowanie

Kurnik jest bardzo solidny. Ponieważ wybieg zabezpieczono siatką hodowlaną, kury są dobrze chronione przed drapieżnikami (m.in. lisami). Wygodny dostęp do środka zapewnia podnoszony dach i drzwi. To odpowiedni model nie tylko dla kur, ale i np. królików.

Drugi wybór

Zalety

Kurnik chroni przed drapieżnikami, posiada gniazda lęgowe i strefy ciszy. Łatwy dostęp dzięki wielu drzwiom. Dach z membraną bitumiczną. Nadaje się do hodowli różnych małych zwierząt.

Wady

Konstrukcja wymaga ręcznego montażu, choć w komplecie znajduje się instrukcja, która wyjaśnia proces składania. Jednak złożenie modelu wymaga kilku godzin pracy. To utrudnia decyzję o zakupie właśnie tego modelu.

Podsumowanie

Warto kupić Kurnik, Klatkę z Wybiegiem dla Kur 403228 ze względu na jej funkcjonalność i praktyczność. Chroni ona małe zwierzęta przed drapieżnikami, umożliwia swobodny wypas na trawie i ma łatwy dostęp dzięki wielu drzwiom. Posiada także wyjmowaną szufladę ułatwiającą czyszczenie.

Rozważ też

Zalety

Model został zbudowany z solidnego drewna sosnowego, dobrze zabezpieczonego przed działaniem wilgoci. Dach pokryto wodoszczelną tkaniną, dlatego nie przecieka, a druciana siatka przy wybiegu chroni kury przed drapieżnikami.

Wady

Wyjmowanie jaj z gniazd umieszczonych w domku może okazać się nieco kłopotliwe. Wszystko przez to, że dachu nie można podnieść i należyj przejść do środka przez drzwi przy wybiegu.

Podsumowanie

Kurnik ma wydzielony duży wybieg na trawie, a także osłoniętą strefę wypoczynku i składania jaj. Kury mogą przejść na wyższą kondygnację po antypoślizgowej rampie lub drabince. Na szybkie wyczyszczenie domku pozwala praktyczna, wysuwana szuflada. Model jest solidnie wykonany i estetycznie się prezentuje.

 

 

6 najlepszych kurników dla kur. Opinie w 2024 roku

 

Każdy hodowca kur powinien zadbać o to, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do życia. Ważny jest dobór odpowiedniego pożywienia, jak i schronienia z grzędami oraz gniazdami do składania jaj. W zakupie właściwego domku pomoże Ci ranking kurników dla kur. Przekonaj się, która z poniższych propozycji najbardziej przypadnie Ci do gustu.

 

1. Kurnik, Klatka z Wybiegiem dla Kur 403228

 

Kurnik, klatka z wybiegiem dla kur 403228 to model pozwalający na oddzielenie strefy lęgowej od wybiegu. Konstrukcja jest bardzo solidna i stabilna, gdyż wykonano ją z litego drewna jodłowego. Dach pokryto bitumiczną membraną, dlatego nie przecieka.

Ponieważ jest to mały kurnik dla kur, nie ograniczy znacząco wolnej przestrzeni na posesji. Jednocześnie nie ma ryzyka, że zwierzęta będą się w nim czuły niekomfortowo. Konstrukcja jest podzielona na kilka części: Gniazda lęgowe, domek i wybieg na świeżym powietrzu. Kury nie wydostaną się na zewnątrz, zapobiega temu stalowa siatka hodowlana. Całkowite wymiary modelu to: Długość – 198 cm, szerokość – 75 cm oraz wysokość – 102 cm.

Hodowcom bardzo spodobało się to, że zwierzęta mogą przebywać na świeżym powietrzu, a jednocześnie są bezpieczne. Ich zdaniem jest to właściwy kurnik dla 5 kur. Co ważne, czyszczenie wnętrza nie jest kłopotliwe, ponieważ dach można częściowo otworzyć.

Kurnik, Klatka z Wybiegiem dla Kur 403228 to praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie dla hodowców. Poniżej przedstawiam kilka zalet produktu:


Zalety

2w1: Klatka i wybieg w jednym – dla różnych rodzajów małych zwierząt

Ochrona przed drapieżnikami: Zwierzęta w środku znajdują ochronę nie tylko przed warunkami atmosferycznymi, ale i drapieżnikami.

Utrzymanie czystości: Drewniany kurnik dla kur jest łatwy w utrzymaniu czystości dzięki wyjmowanej szufladzie.

Otwarte podłoże: Wybieg z otwartym podłożem pozwala na wypas zwierząt na trawie.

Dostę do wnętrza: Test kurników dla kur pokazał, że jest tu łatwy dostęp do środka dzięki kilku drzwiom.

 

Wady

Uciążliwy montaż: Model wymaga samodzielnego montażu, który zajmuje kilka godzin

 

 

 

 

2. Kurnik z Wybiegiem, Domek dla Kur -D51-092

 

Kurnik z Wybiegiem, Domek dla Kur -D51-092 to idealne rozwiązanie dla posiadaczy kurczaków. Zbudowany z drewna jodłowego, posiada boczny kojec, budkę lęgową z podnoszonym dachem i rampą ułatwiającą dostęp. Wymiary domku oraz kojca zapewniają przestrzeń do życia, a trwała kratka druciana chroni zwierzęta przed drapieżnikami i zapewnia dobrą cyrkulację powietrza.

Dach pokryty asfaltem chroni kurczaki przed warunkami atmosferycznymi, a wyjmowana dolna taca ułatwia czyszczenie. Dodatkowo, dzięki okienku możesz obserwować swoje kurczaki bez ich niepokojenia. Ten dobry i tani kurnik dla kur jest łatwy w montażu, co czyni go świetnym wyborem dla każdego posiadacza kurczaków, który dba o ich wygodę i bezpieczeństwo.

Twoje kurczaki zasługują na najlepsze warunki życiowe, a kurnik PawHut spełnia te wymagania. Opinie o kurnikach dla kur D51-092 są zachęcające, a jakie domek ma zalety?

 

Zalety

Dostępność: Drzwiczki ułatwiają dostęp do kurczaków, a rampa ułatwia wejście do kurnika.

Odporność na warunki atmosferyczne: Asfaltowy dach i powłoka UV chronią przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Bezpieczeństwo: Domek na podwyższeniu zapewnia kurczakom suchość i ciepło, a kratka druciana chroni przed drapieżnikami.

Wygodna budka lęgowa: Podnoszony dach ułatwia zbieranie jaj, a wyjmowana taca przyspiesza czyszczenie.

Obserwacja: Okno umożliwia właścicielowi obserwację kurczaków.

 

Wady

Wymiary: Kurnik na stosunkowo niewielkie wymiary i  może być zbyt mały dla niektórych hodowców.

 

 

 

 

3. Kurnik Drewniany, Klatka dla Kur 295x163x170cm 

 

Model: Kurnik drewniany, klatka dla kur 295x163x170cm wykazuje odporność na działanie wilgoci, promieni UV i innych, równie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jest on wykonany z litego drewna sosnowego i zabezpieczony siatką hodowlaną. To często polecany kurnik dla kur niosek, gdyż jest w nim odpowiednio dużo miejsca na gniazda i strefę odpoczynku. Ma on również wydzielony wolny wybieg.

Wymiary prezentowanego modelu to: Długość – 295 cm, szerokość – 163 cm oraz wysokość – 170 cm. Dach został pokryty wodoszczelną tkaniną, dlatego nie ma ryzyka, że wilgoć przedostanie się do środka. To odpowiedni kurnik dla ok. 10 kur.

Kupujący uważają, że jest to bezpieczne i komfortowe miejsce m.in. dla niosek. Mimo że ptaki mogą przebywać na świeżym powietrzu, mają zapewnioną ochronę przed lisami i innymi drapieżnikami. Na wyższy poziom prowadzą antypoślizgowe rampy, a domek z gniazdami można szybko wyczyścić ze względu na zamontowaną, wyjmowaną tacę.

Ten drewniany kurnik to idealne rozwiązanie dla hodowli kur w komfortowych warunkach. Wśród jego zalet można wymienić:

 

Zalety

Przestronność i wygoda: Drewniany kurnik z wolnym wybiegiem zapewnia przestrzeń życiową dla Twoich kur, która umożliwia im swobodne poruszanie się oraz miejsca do odpoczynku i składania jaj.

Trwałość i odporność na warunki atmosferyczne: Kurnik wykonany jest z solidnego drewna sosnowego, co zapewnia mu trwałość i długą żywotność. Dach zielony, wodoszczelny, chroni wnętrze przed deszczem, tworząc ciepłe, przytulne miejsce do odpoczynku dla kur.

Łatwy montaż: Prosty i intuicyjny montaż kurnika sprawia, że bez problemu poradzą sobie z nim osoby nieznające się na budowie.

Bezpieczeństwo i higiena: Kurnik zabezpieczony jest drucianą siatką, co zapewnia ochronę przed drapieżnikami, a wyjmowana taca ułatwia czyszczenie.

Praktyczna budka lęgowa: Budka lęgowa z odchylanym dachem umożliwia kurom składanie jaj oraz łatwe ich wyjmowanie.

 

Wady

Brak wyposażenia: Kurnik nie posiada akcesoriów, takich jak karmniki czy poidełka, co wymaga dokupienia ich oddzielnie.

 

 

 

 

4. Kurnik z wybiegiem Domek dla kur budka PawHut ZI-CR322

 

Kurnik z wybiegiem Domek dla kur budka PawHut ZI-CR322 to zadaszona zagroda dla zwierząt domowych i ptactwa, To metalowa klatka dla kur, o wymiarach 3 m x 2 m x 2 m. Modułowy system montażu słupków umożliwia łatwe i szybkie składanie ogrodzenia. Galwanizowana siatka z drutu powlekana PCV w kolorze zielonym, o wymiarze oczka siatki około 30×45 mm i grubości 1.0 mm ocynkowanego + PVC.

Słupki/rury o średnicy ø 25x 0,65 mm wykonane z ocynkowanej stali. Drzwi również są ocynkowane, model Zipper ZI-CR322. W zestawie znajduje się folia chroniąca przed promieniowaniem UV i deszczem oraz narzędzia montażowe. Produkt waży 35,90 / 39,50 kg, a wymiary opakowania to 290 x 1900 x 190 mm.

Kurnik z wybiegiem Domek dla kur budka PawHut ZI-CR322 to produkt dedykowany dla posiadaczy zwierząt domowych oraz ptactwa, którzy chcą zapewnić swoim podopiecznym bezpieczne i wygodne miejsce zamieszkania na podwórku czy działce. 

 

Zalety

Zadaszona zagroda: Kurnik zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi oraz zapobiega dostępowi drapieżników do kur.

Modułowy system montażu słupków: Taka budowa pozwala na łatwy i szybki montaż oraz demontaż konstrukcji.

Galwanizowana siatka z drutu powlekana PCV: Siatka z drutu jest trwała i odporna na warunki atmosferyczne, zapewnia wysoką jakość ogrodzenia.

Drzwi ocynkowane: Drzwi zapewniają wygodny i bezpieczny dostęp do wnętrza kurnika.

Folia ochronna: W zestawie folia chroniąca przed promieniowaniem UV oraz deszczem – dodatkowe zabezpieczenie dla zwierząt.

 

Wady

Grubość siatki: Siatka ogrodzenia jest stosunkowo cienka i może ulec uszkodzeniu w wyniku kontaktu z większymi drapieżnikami.

 

 

 

 

5. Kurnik klatka dla kur chomików królików K14

 

Kurnik Klatka dla Kur, Chomików i Królików K14 to wielofunkcyjne i wygodne rozwiązanie dla hodowców. Klatka jest wykonana z drewna i ma wymiary 191,5 x 151 x 147,5 cm (długość / szerokość / wysokość), a także kolorowy dach zielono-brązowy. Grzędy umożliwiają składanie jaj przez zwierzęta, dostępne są z zewnątrz przez otwierany dach.

Ten dobry kurnik dla kur ma jedną drabinę dla kur i ramkę dla królików, na piętrze znajduje się miejsce na odpoczynek zwierząt. Okratowane okno zapewnia wentylację, a ocynkowane okucia zapobiegają korozji. Klatka ma zadaszony wybieg z dostępem do ziemi lub trawy. Powierzchnia domu to 2 m2 oraz wysokość – 60 cm.

Ten wielofunkcyjny kurnik, K14, to idealne miejsce dla Twoich zwierząt domowych. Oto kilka zalet, jakie oferuje:

 

Zalety

Wielofunkcyjność: Produkt jest przeznaczony dla kurczaków, kur, królików, świnek morskich oraz innych gryzoni.

Bezpośredni dostęp: Grzbiety do składania jaj dostępne z zewnątrz i otwierany dach zapewniają łatwy dostęp do jaj lub zwierząt.

Duża powierzchnia: Kurnik oferuje 2 m2 powierzchni, co zapewnia odpowiednią przestrzeń dla zwierząt.

Solidna konstrukcja: Drewniana konstrukcja z połączeniami na pióro i wpust zapewnia trwałość.

Zadaszony wybieg: Zapewnia bezpieczne i zadaszone miejsce do spacerów i odpoczynku, chroni przed drapieżnikami.

 

Wady

Niska jakość wykonania: Niektórzy klienci skarżą się na niską jakość wykonania kurnika, ale są to odosobnione opinie.

 

 

 

 

6. Kurnik klatka dla kur chomików królików K104

 

Ten wielofunkcyjny, ocieplony kurnik z woliery wykonany jest z najlepszego drewna sosnowego, a także zaprojektowany tak, aby był idealnym miejscem dla kur, królików i chomików. Kurnik oferuje zwierzętom pełen komfort i swobodę. Konstrukcja jest stabilna, a wybieg zapewnia zwierzętom dostęp do świeżego powietrza i naturalnego światła. Budka legowa z pokrywkami oferuje kurom dużo miejsca i umożliwia łatwy dostęp do świeżych jaj.

W kurniku/klatce mogą mieszkać także kaczki i inne gryzonie. Szuflada ułatwia czyszczenie, a okna zapewniają dobrą wentylację. W komplecie znajdują się materiały montażowe i instrukcja.

Ten wspaniały kurnik to idealne rozwiązanie dla posiadaczy kur, kaczek, chomików, królików lub innych gryzoni. Oferuje on wiele zalet, takich jak:

 

Zalety

Komfort i swoboda dla zwierząt: Kurnik wykonany jest z najlepszego drewna sosnowego oraz ocynkowanej woliery, co zapewnia zwierzętom wygodne i bezpieczne warunki zamieszkania. W środku znajduje się styropian, który zapewnia izolację termiczną.

Duży wybieg/woliera: Kurnik ma duży wybieg zadaszony, co daje zwierzętom dużo przestrzeni i światła słonecznego oraz świeżego powietrza.

Łatwe czyszczenie: Budka lęgowa z pokrywkami oraz wyciągana szuflada ułatwiają utrzymanie czystości i sprzątanie kurnika.

Dobra wentylacja: Okna w kurniku zapewniają dobrą wentylację, co jest niezwykle ważne dla zdrowia zwierząt.

Wiele zastosowań: Kurnik może być również wykorzystany jako klatka dla królików, co zwiększa jego funkcjonalność.

 

Wady

Za delikatny: Niektórzy klienci uważają, że kurnik jest za delikatny, a jego konstrukcja nie jest specjalnie trwała.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kurnik dla kur kupić?

 

Założenie własnego kurnika ma kilka zalet, a jedną z najważniejszych jest brak konieczności kupowania jajek w sklepie (które nierzadko nie mają tak dobrego smaku). Co więcej, dzięki kurom uzyskujemy naturalny nawóz, który po poddaniu kompostowaniu można wykorzystać w ogrodzie lub na grządkach z warzywami. Kurnik można zbudować samodzielnie, ale nie każdy z nas ma wystarczająco dużo czasu czy umiejętności, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby go kupić. Jak wybrać właściwy model?

Materiał wykonania

Najlepszy kurnik dla kur wykazuje odporność na oddziaływanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. To przede wszystkim wilgoć, promieniowanie UV, a także niska i wysoka temperatura. Z tego względu musimy koniecznie sprawdzić, z czego została wykonana konstrukcja. Najczęściej jest to lite drewno, np. dębowe lub sosnowe, gdyż jest bardzo solidne. Jeżeli będzie ono zaimpregnowane, na pewno nie zniszczy się na skutek częstych opadów deszczu czy śniegu. Niektóre elementy kurnika mogą być wykonane z metalu, dotyczy to w szczególności siatki zapobiegającej wyjściu kur poza bezpieczny dla nich obszar. Sam dach zwykle pokrywa się bitumiczną membraną lub specjalną, wodoodporną tkaniną, to zapewnia ochronę przed przeciekaniem w deszczowe dni. Ten element konstrukcji nie powinien być wykonany ze zwykłej blachy, gdyż latem bardzo mocno będzie się nagrzewał, a zimą wychładzał.

Kurnik powinien być zbudowany w taki sposób, aby kury miały zapewnione odpowiednie warunki do życia. Optymalna temperatura w jego wnętrzu to ok. 16 – 18 st. C (w zależności od tego, jakie kury hodujemy). Utrzymanie jej latem nie powinno być kłopotliwe, ale problem może pojawić się zimą. Przed nadejściem mrozów warto ocieplić ściany styropianem, a okna uszczelnić, możemy także zwiększyć ilość ściółki.

 

Wymiary

To, jak duży powinien być kurnik, zależy od ilości przebywających w nim kur. Istotne znaczenie ma również to, gdzie zamierzamy postawić konstrukcję. Przyjmuje się, że na jedną, maksymalnie dwie kury powinien przypadać 1 m2 powierzchni, więc łatwo możemy przeliczyć, ile wolnej przestrzeni będzie potrzebować nasze stado. Jeżeli posesja jest niewielka, inwestowanie w bardzo duży kurnik nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż prawdopodobnie szybko zacznie nam przeszkadzać. W takiej sytuacji lepiej kupić model o bardziej kompaktowych wymiarach i nieco zmniejszyć planowaną ilość kur do hodowli.

 

Konstrukcja

Kurnik to nie tylko zadaszony domek, w którym ptaki mogą schronić się przed deszczem czy mrozem. Powinno być w nim również miejsce na grzędy z gniazdami oraz na wolny wybieg, pozwalający kurom na swobodne przebywanie na świeżym powietrzu. Co ważne, wydzielona strefa wybiegowa musi być zabezpieczona mocną siatką. To nie tylko zapobiegnie przedostawaniu się zwierząt na zewnątrz, ale i zapewnienie im ochrony przed drapieżnikami: Lisami, kunami czy nawet borsukami.

 

Okna i drzwi

Hodowcy często podkreślają, że na to, jaki jest najlepszy kurnik dla kur, wpływa też ilość okien i drzwi. To ważne elementy, gdyż odpowiadają za odpowiednią cyrkulację powietrza. Brak dobrej wentylacji w kurniku prowadzi do rozwoju chorób, m.in. stanów zapalnych nóg ptaków (na skutek nadmiernego stężenia azotu pochodzącego z kurzych odchodów). Ponadto za sprawą drzwi i okien możemy zajrzeć do środka i upewnić się, że kury są bezpieczne.

 

Łatwe czyszczenie

Przestrzeń, w której przebywają kury, musi być regularnie czyszczona. Konieczne jest usuwanie odchodów wydzielających azot i wymiana ściółki, aby zapobiec jej zawilgoceniu (co może doprowadzić do rozwoju pleśni oraz grzybów). Czynności te nie będą czasochłonne, jeśli znajdziemy kurnik wyposażony w otwierany dach i wysuwaną szufladę. To udogodnienia, za sprawą których czyszczenie domku z grzędami stanie się łatwiejsze i bardziej komfortowe.

Montaż

Zazwyczaj kupiony kurnik dla kur musimy samodzielnie złożyć. Wybierzmy więc taki model, którego montaż nie okaże się bardzo kłopotliwy. W zestawie powinna być instrukcja wyjaśniająca, jak krok po kroku wygląda składanie konstrukcji. Warto też sprawdzić, czy są w niej informacje o tym, jakich sprzętów i narzędzi będziemy potrzebować do pracy.

 

Kurniki dla kur w dobrych cenach

Nie powinniśmy nadmiernie oszczędzać na zakupie kurnika, ponieważ to od niego zależy, czy nasze kury będą czuły się komfortowo. Na szczęście tego typu konstrukcje nie są bardzo drogie. W zależności od wymiarów i materiału wykonania kosztują one od 400 zł do ok. 3000 zł (im większy model, tym jest droższy). Cena jest ważną kwestią, ale przy podejmowaniu decyzji, jaki kurnik dla kur wybrać, starajmy się nie kierować wyłącznie nią. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.03.24

 

Karmnik dla ptaków – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Aby pomóc w wyborze wśród szerokiego asortymentu karmników dla ptaków, stworzyliśmy ranking najbardziej popularnych produktów. Jednym z nich jest karmnik dla ptaków, model KW50. Wyposażono go w otwierany wsyp na ziarno, który dodatkowo samoczynnie dozuje pokarm. Ponadto w całości wykonano go z drewna iglastego, które pokryto impregnatem z dodatkiem matowego lakieru. Zatem model jest odporny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Innym produktem, który cieszy się dużą popularnością jest karmnik dla ptaków na pokarm – ziarno na okno. Został doceniony z uwagi na to, że serwowany w nim pokarm jest chroniony przed deszczem. Ponadto wykonano go z  wytrzymałego transparentnego plastiku, a jego montaż jest łatwy i szybki.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Produkt wykonano z drewna, które w całości pokryto impregnatem. Wyposażono go w otwierany wsyp na ziarno, który w dodatku sam dozuje pokarm. Karmnik ma daszek, więc znajdujące się wewnątrz ziarno nie zamoknie w czasie deszczu.

Wady

Część użytkowników twierdzi, że karmnik nie jest łatwy w utrzymaniu czystości, gdyż jego konstrukcja nie jest prosta i ma trudno dostępne miejsca, gdzie zalega ziarno.

Podsumowanie

Model dostępny jest w 6 kolorach do wyboru, więc bez problemu dopasujemy go do swojego ogrodu. Jego całkowite wymiary wynoszą 50 cm x 46 cm x 35 cm. Zatem mogą z niego korzystać zarówno duże, jak i małe ptaki, lub kilka osobników jednocześnie.

Drugi wybór

Zalety

Model wykonano z wytrzymałego transparentnego plastiku, więc widzimy z daleka kiedy należy dosypać następną porcję ziarna. Konstrukcja karmnika pozwala na szybkie i łatwe napełnienie pokarmu, a w dodatku chroni go przed zamoczeniem w czasie deszczu.

Wady

Za niedogodność wielu konsumentów wskazało to, że z karmnika mogą korzystać jedynie małe gatunki ptaków i to w pojedynkę, ponieważ model jest stosunkowo mały.

Podsumowanie

Produkt wyposażono w specjalne uchwyty oraz przyssawki, więc jednym ruchem możemy go przymocować na oknie. Jego średnica wynosi jedynie 12 cm. Oprócz ładnego designu ma też żerdkę, na której mogą przysiąść ptaki podczas posiłku.

Rozważ też

Zalety

Model ma wewnątrz dużo miejsca, więc możemy do niego jednorazowo nasypać sporo ziarna. Haczyk, w który jest wyposażony, umożliwia zawieszenie kuli tłuszczowej, będącej przysmakiem ptaków. Duże gabaryty sprawiają, że jednocześnie może z niego korzystać kilka ptaków.

Wady

Powierzchnia karmnika po jednym sezonie już nie wygląda tak atrakcyjnie jak na początku, gdyż na lakierowanym drewnie po pewnym czasie pojawiają się zarysowania.

Podsumowanie

Produkt ma duże gabaryty, które wynoszą 19,5 cm x 20 cm x 21,5 cm. Możemy go zawiesić na drzewie bądź krzewie. Producent wyposażył prezentowany model w haczyk, na którym mamy możliwość zawieszenia kuli tłuszczowej, będącej przysmakiem wielu ptaków.

 

 

10 najlepszych karmników dla ptaków. Opinie w 2024 roku

 

Poniżej zestawiliśmy kilka najbardziej popularnych karmników. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem tego typu produktu, zapoznaj się z ich opisami.  Z pewnością przygotowany ranking karmników dla ptaków będzie pomocny dla osób, które nie mogą zdecydować się na jeden konkretny model. Może znajdziesz poniżej produkt, który w pełni spełni Twoje oczekiwania.

 

1. Karmnik dla Ptaków Drewno z Wsypem KW50

 

Jeśli szukasz karmnika dla ptaków, który jednocześnie ozdobi Twój ogród, powinieneś zwrócić uwagę na model z wysypem KW50. To ręcznie wykonany produkt o wymiarach: Szerokość wraz z daszkiem – 50 cm i wysokość całkowita – 35 cm. Karmnik jest dostępny w 6 kolorach, więc możemy dopasować odpowiedni do naszego ogrodu.

Produkt jest w całości zrobiony z wysokiej jakości drewna iglastego, pokrytego impregnatem z dodatkiem lakieru matowego. Karmnik ma otwierany wysyp na ziarno, który samoczynnie dozuje pokarm. Zadaszenie jest tak skonstruowane, aby karma znajdująca się w środku nie zmokła nawet przy zacinającym deszczu.

Karmnik drewniany dla ptaków jest dobrze oceniany za bardzo dobrą jakość produktu, który jest odporny na warunki atmosferyczne. Jego wygląd uatrakcyjni każdy ogród.

 

 

 

 

2. Karmnik dla Ptaków na Pokarm Ziarno na Okno, Kula Mały Ornitolog

 

Karmnik dla ptaków, mały ornitolog to bardzo dobry prezent dla dziecka, który pozwoli  poznać wiele gatunków ptaków. Produkt jest w kształcie przezroczystej kuli, więc zarówno maluchy, jak i ich rodzice mogą z bliska obserwować ptaki przylatujące po pokarm. Model przeznaczony jest dla małych gatunków ptaków, gdyż jego średnica wynosi 12 cm.

Produkt jest wykonany z wytrzymałego, transparentnego plastiku, odpornego na warunki atmosferyczne. Karmnik dla ptaków na szybę montujemy za pomocą specjalnych uchwytów i przyssawek. Oprócz ładnego wyglądu produkt ma żerdkę, na której mogą siadać ptaki. Karmnik jest wyjątkowo łatwy do napełnienia, a znajdujące się w nim ziarno jest suche i czyste. 

Ten dobry i tani karmnik jest chwalony przez użytkowników za bardzo łatwy montaż. Można do niego wsypać dużą ilość ziarna, dlatego nie trzeba często uzupełniać zapasu. Produkt jest również bardzo prosty w czyszczeniu, a jego demontaż zajmuje kilka chwil.

 

 

 

 

3. Zolux Karmnik “Azalee”

 

Ranking prezentuje Zolux karmnik “Azalee” wykonany z ciemnego drewna jodłowego. Przeznaczono go do dokarmiania zimą wolno żyjących ptaków. Wyposażony jest w haczyk,  który umożliwia zawieszenie kuli tłuszczowej, będącej bardzo dobrym przysmakiem latających stworzeń.

Karmnik ma wewnątrz dużo miejsca, więc możemy jednorazowo nasypać sporo ziaren. Ponadto jego duże gabaryty sprawiają, że w jednym czasie może z niego korzystać kilka ptaków. Wymiary tej ptasiej stołówki wynoszą:  19,5 cm x 20 cm x 21,5 cm. Można ją zawiesić zarówno na drzewie, jak i mniejszych krzewach, postawić na parapecie, balkonie lub ustawić na tarasie na gładkim, wąskim pniu, tak aby kot nie mógł się na niego wdrapać.

Według użytkowników jest to dobry karmnik dla ptaków. Wiele osób doceniło jego wysoką jakość wykonania. Dzięki zadaszeniu wsypane do karmnika ziarno jest chronione przed deszczem.

 

 

 

 

4. Karmnik na Szybę Ptaków Przezroczysty 15×15×6cm 

 

Jeśli szukasz oryginalnego produktu, warto zwrócić uwagę na przezroczysty karmnik dla ptaków, wykonany z plastiku. Przeznaczony jest on do montowania na szybie, gdyż wyposażono go w 3 przyssawki. Dzięki temu będąc w domu, możemy obserwować przylatujące do jedzenia głodne ptaki.

Model gabarytowo nie jest duży, więc nie zajmie wiele miejsca na szybie. Jego wymiary wynoszą: 15 cm x 15 cm x 6 cm. Z przodu produkt wyposażono w kieszeń o pojemność 225 ml, do której należy wsypać ziarno. Karmnik ma zadaszenie, które chroni przed mniejszymi opadami. Jeśli jednak w sytuacji większej ulewy pokarm zamoknie, to przez małe otwory w dnie woda odpłynie. Zatem nie trzeba wymieniać mokrych ziaren na nowe.

Konsumenci zgodnie stwierdzili, że jest to dobry i tani karmnik dla ptaków. Wiele osób zdecydowało się na jego zakup, z uwagi szybki i łatwy montaż na szybie. Ponadto dzięki temu, że jest przezroczysty, to szybko zauważymy kiedy trzeba dosypać kolejną porcję ziarna lub orzechów, również ptaki z daleka widzą czy coś jest w środku.

 

 

 

 

5. Karmnik dla Ptaków Drewno + Stojak KL40 

 

Karmnik dla ptaków drewno + stojak KL40 to kolejny model godny polecenia. Wykonano go z drewna iglastego, a dodatkowo pokryto impregnatem z dodatkiem lakieru matowego. Zatem jest odporny na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.

Produkt dostępny jest w 6 różnych kolorach. Jego wymiary wynoszą: 45 cm x 40 cm x 37 cm. Duże gabaryty sprawiają, że w jednym czasie może korzystać z  niego kilka ptaków. Ponadto jest w nim sporo miejsca na ziarno i inne smakołyki, więc nie trzeba co chwilę ich dosypywać. Dla łatwiejszego montażu producent wyposażył karmnik w łańcuszek do zawieszenia.

Wydawane przez użytkowników opinie o karmnikach dla ptaków są  bardzo pozytywne. Konsumenci docenili model za łatwy demontaż daszku, dzięki czemu szybko go wyczyścimy. Na uwagę zasługuje również fakt, że karmnik wyposażono w budkę lęgową, co zwiększa jego funkcjonalność i zainteresowanie ptaków.

 

 

 

 

6. Karmnik dla Ptaków Dwukomorowy na Balkon BirdyfeedDouble 

 

Godnym polecenia jest także karmnik dla ptaków  BirdyfeedDouble. Jest to nowoczesny i bardzo dekoracyjny produkt przeznaczony na balkon. Jest tak specjalnie wyprofilowany, żeby można było go zamontować na poręczy. Dzięki temu przez okno możemy obserwować przylatujące do niego ptaki.

Model wyposażony jest w dwuspadowy daszek, który chroni pokarm przed zmoknięciem. Dzięki temu, że karmnik ma dwie komory, możemy uzupełnić go różnymi ziarnami, orzechami czy też innymi smakołykami. Ponadto karmnik ma na dachu sznurek, więc możemy go również zawiesić. Jego wymiary wynoszą: 28 cm x 18,5 cm x 17,3 cm.

Test karmników dla ptaków wykazał, że uzupełnianie pokarmu w przypadku tego modelu jest bardzo łatwe. Wiele osób podkreśla, że wykonano go z dobrej jakości materiałów, odpornych na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Ponadto po zamontowaniu produkt bardzo dobrze się prezentuje.

 

 

 

 

7. Emsa Karmnik Dla Ptaków Biało-Zielony Landhaus 514495

 

Emsa Landhaus 514495 to karmnik, który wyróżnia się na tle podobnych produktów designem. Ma on biało-zielony kolor i swoim wyglądem przypomina niewielki domek z płotem. Co ciekawe, powstał on we współpracy z ornitologami, dlatego jest dostosowany do potrzeb ptaków i z pewnością chętnie będą go one odwiedzać. Produkt można zawiesić na drzewie za pomocą zawieszki lub umieścić na statywie.

Wymiary prezentowanego modelu wynoszą: wysokość – 21 cm, szerokość – 15 cm oraz głębokość – 14 cm. Jest to karmnik całoroczny, dlatego po zimie nie trzeba go zdejmować. Latem można wlać do niego wody, by ptaki mogły kąpać się podczas upalnych dni. Produkt wykonano z wysokiej jakości tworzywa PP. Wykazuje ono odporność na działanie warunków atmosferycznych.

Konsumenci chwalą opisany wyżej karmnik nie tylko za estetykę, ale również funkcjonalność. Jest on niezwykle łatwy w czyszczeniu, a dodatkowo posiada system wentylacji. Dolną część prezentowanego modelu można swobodnie zdjąć i w razie potrzeby umyć w zmywarce.

Emsa Landhaus 514495 to biało-zielony karmnik dla ptaków. Jest to model całoroczny. Wymiary produktu są następujące: szerokość – 15 cm, głębokość – 14 cm i wysokość – 21 cm.

 

Zalety

Odporność na różne warunki atmosferyczne: Prezentowany karmnik dla ptaków wykazuje dużą odporność na działanie deszczu, śniegu czy słońca. Wynika z tego, że można z niego korzystać przez cały rok.

Różne opcje montażu: Producent wskazuje, że istnieją różne opcje montażu Emsa Landhaus 514495. Na obudowie modelu znajduje się zawieszka, która ułatwia przymocowanie karmnika do drzewa. Produkt można z powodzeniem umieścić też na poręczy balkonu.

Jakość wykonania: Do produkcji modelu wykorzystano tworzywo PP, które jest oceniane jako bardzo trwałe. Karmnik jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i silne działanie wiatru.

Budowa: Produkt został zaprojektowany przy współpracy z ornitologami. Oznacza to, że model jest odpowiednio przystosowany do potrzeb ptaków.

Łatwe czyszczenie: Karmnik ma gładką powierzchnię. Nie ma zagłębień, w których mogłyby osadzać się zabrudzenia. W rezultacie można stwierdzić, że czyszczenie modelu jest łatwe.

 

Wady

Widoczność zabrudzeń: Na białych elementach produktu widoczne są wszystkie, nawet najmniejsze zabrudzenia. W związku z tym musimy częściej czyścić model.

 

 

 

 

8. Karmnik dla ptaków naokienny Eva Solo duży

 

Karmnik Eva Solo to oryginalny produkt w formie kuli, który może pełnić funkcję ozdoby ogrodu czy balkonu. Został on wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego i posiada otwór, w którym ptaki mogą usiąść. Tak specyficzna budowa modelu sprawia, że znajdujący się w środku pokarm jest skutecznie chroniony przed wiatrem i wilgocią.

Przedstawiony karmnik jest przeznaczony głównie dla małych ptaków, takich jak wróble czy sikorki. Jego średnica wynosi 14,3 cm. W zestawie znajduje się linka, z pomocą której produkt z łatwością przyczepimy do gałęzi, poręczy balkonu czy haczyka przy oknie. Ze względu na to, że model Eva Solo jest przezroczysty, możemy bez przeszkód obserwować ptaki.

Na podstawie publikowanych opinii można stwierdzić, że największą zaletą wspomnianego karmnika jest jego oryginalny design. Produkt elegancko się prezentuje w każdym miejscu. Poza tym jest on pojemny i można do niego wsypać dużą ilość ziarna, dlatego nie trzeba zbyt często uzupełniać zapasu pokarmu dla ptaków.

Karmnik dla ptaków Eva Solo to model okienny zrobiony m.in. ze szkła. Średnica produktu wynosi 20 cm, a jego pojemność jest równa 350 ml.

 

 

 

 

 

9. Trixie Karmnik dla ptaków Natura na palu

 

Karmnik Trixie 46 cm x 22 cm x 44 cm został umieszczony na wysokim trójnożu, więc można go bez problemów ustawić w ogrodzie czy nawet na balkonie. Z tego względu nie mogliśmy go pominąć w tym rankingu. Produkt został wykonany z drewna sosnowego, dlatego estetycznie się prezentuje.

Prezentowany karmnik pokryto specjalną powłoką, która zwiększa jego odporność na negatywne działanie warunków atmosferycznych, takich jak śnieg czy deszcz. Model marki Trixie posiada szeroki dach, w efekcie czego znajdujący się we wnętrzu pokarm dla ptaków jest skutecznie chroniony przed wilgocią, jak również silnymi podmuchami wiatru.

Konsumenci docenili produkt przede wszystkim za możliwość dokarmiania wolnożyjących ptaków, które na zimę nie odlatują do ciepłych krajów. Pal, na którym opisywany model został umieszczony, jest stosunkowo wysoki, dlatego inne zwierzęta (takie, jak np. koty czy psy), nie mają dostępu do wsypanego pokarmu.

Wolnostojący domek dla ptaków Trixie Natura ma wymiary: 43 cm x 22 cm x 44 cm. Jego wysokość całkowita wynosi 115 cm.

 

Zalety

Duża powierzchnia do siedzenia: Prezentowany karmnik ma dużą powierzchnię przeznaczoną do siedzenia. Oznacza to, że jednocześnie będzie mogło z niego korzystać sporo ptaków.

Filc: Dach został zabezpieczony filcem z wełny mineralnej. Materiał ten gwarantuje dobrą izolację cieplną.

Daszek: Z uwagi na to, że daszek jest duży, możemy mieć pewność, że przebywające pod nim ptaki będą miały zapewnioną odpowiednią ochronę przed wiatrem czy deszczem. To szczególnie istotne w okresie zimowym.

 

Wady

Konstrukcja: W przypadku silnych porywów wiatru karmnik chwieje się na boki.

Zarysowania: Na lakierowanym drewnie sosnowym po pewnym czasie pojawiają się małe zarysowania, które wpływają nieco negatywnie na wygląd produktu.

 

 

 

 

10. Bioogród Karmnik Dla Ptaków 751013

 

Osoby chcące znaleźć dobry i tani karmnik dla ptaków powinny przyjrzeć się produktowi Bioogród 751013. Został on wykonany z solidnego drewna odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu wspomniany model może wisieć za naszym oknem nawet przez kilka zimowych sezonów. Jego wymiary wynoszą: 19 cm x 19 cm x 22 cm.

Karmnik to ciekawa ozdoba ogrodu czy balkonu. Nie tylko umożliwia on dokarmianie zimujących w Polsce ptaków, ale również ich obserwację z bliskiej odległości. Podstawa, na którą należy wysypać pokarm, jest duża, dlatego nie trzeba zbyt często dosypywać kolejnych porcji ziaren.

Jeden z największych atutów karmnika to kompaktowe wymiary. Nie zajmuje on zbyt wiele miejsca, dlatego można go wszędzie zawiesić, a poza tym łatwo się go przechowuje po zakończeniu zimy. Co więcej, produkt jest wytrzymały i żadne warunki atmosferyczne (takie, jak intensywne opady śniegu, deszczu czy silny wiatr) na pewno nie wpłyną negatywnie na jego estetyczny wygląd.

Bioogród 751013 to dobry karmnik dla ptaków do 30 zł. Jego wymiary są następujące: 19 cm x 19 cm x 22 cm. Model ma kształt domku.

 

Zalety

Wytrzymała konstrukcja: Model ma wytrzymałą konstrukcję, co oznacza, że posłuży nam przez długi czas. Karmnik jest odporny na działanie różnych czynników atmosferycznych, więc możemy mieć go w swoim ogrodzie przez cały rok.

Daszek: Produkt ma sporej wielkości daszek, który nie tylko chroni ptaki przed chłodem, ale też zabezpiecza przed wysypywaniem się ziaren w trakcie niesprzyjającej pogody.

 

Wady

Zawieszka: Jakość wykonania zawieszki nie jest najlepsza. Istnieje ryzyko, że sznurek szybko się przerwie i konieczna będzie jego wymiana.

Czyszczenie: Pewna grupa konsumentów zaznacza, że pielęgnacja produktu nie należy do najłatwiejszych czynności.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki karmnik dla ptaków kupić?

 

Dokarmianie ptaków w czasie zimy jest jedną z form ochrony zwierząt. Jest to bardzo dobry sposób, by przyjrzeć się im z bliska. Zatem decydując się na dokarmianie ptaków, trzeba pamiętać, by karmić je odpowiednimi produktami i w odpowiednim miejscu. Jednak jaki karmnik dla ptaków jest najlepszy? Tradycyjny, czy raczej wykonany w nowoczesnym stylu? Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Wielkość i kształt

Karmniki mogą mieć różne kształty oraz rozmiary. Zwykle większe modele są bardziej uniwersalne, gdyż mogą z nich korzystać zarówno małe, jak i duże ptaki.  Ponadto może ich przebywać w środku  wówczas kilka jednocześnie. Jednakże trzeba zaznaczyć, że gdy model będzie za duży, to raczej będą z niego korzystać większe gatunki ptaków, gdyż te najmniejsze nie będą miały szans dostać się do ziarna. Zatem najlepiej dostosować ptasią stołówkę do gości ją odwiedzających. Wcześniej jednak należy zorientować się, które gatunki ptaków znajdują się w naszej okolicy.

Najlepszy karmnik dla ptaków powinien być też przestronny, aby można z niego swobodnie korzystać i uzupełniać pokarm. Dobrze, gdy model, na który się zdecydujemy, będzie wyposażony w daszek, który ochroni ziarno przed zmoknięciem. Dodatkowo jeśli będzie miał ścianki, wewnątrz będzie cieplej. Ponadto brzegi powinny być nieco wyższe,  tak aby wsypane pożywienie nie wypadało.

 

Materiał wykonania

Tego rodzaju produkty można wykonać z różnych tworzyw. Gdy zastanawiasz się  jaki karmnik dla ptaków wybrać, możemy podpowiedzieć, że najbardziej popularne jest drewno, w szczególności sosnowe lub świerkowe. Bardzo dobrze sprawdzą się również materiały pochodzące z recyklingu takie jak: Butelki PET czy ceramiczne doniczki. Nowoczesne modele wykonywane są głównie z tworzyw sztucznych, które nierzadko przybierają oryginalne kształty.

 

Kolor

Należy zaznaczyć, że produkty pomalowane na jaskrawe kolory, będą odstraszać wszelkie ptactwo. Dlatego najlepiej zdecydować się na bardziej naturalne barwy. Drewniane modele wystarczy pomalować impregnatem, który chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Po pomalowaniu karmnik trzeba odstawić do całkowitego wyschnięcia. Wewnątrz lepiej jednak go nie malować, by ptaki jedząc ziarno, nie zdrapywały farby.

 

Bezpieczeństwo

Wybierając produkt, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie ptasich przyjaciół. Dlatego wybierajmy modele, które pozbawione są ostrych krawędzi, szczególnie przy metalowych elementach. Jeśli jednak już takie są, to możemy pofatygować się o ich wyszlifowanie bądź zaklejenie.

Istotne jest również to, by ustawić karmnik w jakimś ustronnym miejscu, które będzie oddalone od ruchliwej ulicy. Warto również by miejsce to było niedostępne dla drapieżników, psów i kotów. Dodatkowo ptaki nie tolerują bliskości człowieka, więc trzeba być ostrożnym z umieszczeniem zakupionego czy zrobionego karmnika na parapecie. Lepiej ulokować go gdzieś blisko drzew lub krzewów, które w razie potrzeby będą stanowiły bardzo dobre schronienie.

Higiena karmnika

Ptasia stołówka to miejsce, gdzie zlatuje się duża ilość, przeróżnych gatunków ptaków. Taki stan rzeczy w znacznym stopniu zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się chorób oraz pasożytów, zwłaszcza gdy zima nie jest bardzo mroźna. W związku z tym bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny w karmniku. Regularnie należy pozbywać się resztek niezjedzonego pokarmu, a także ptasich odchodów. Decydując się na konkretny model, sprawdźmy, czy dbanie o niego nie będzie problematyczne. Należy zaznaczyć, że zabieg czyszczenia ułatwi z pewnością wysuwana podłoga.

 

Karmnik dla ptaków w dobrej cenie

Cena karmników dla ptaków jest uzależniona przede wszystkim od użytych materiałów, a także konstrukcji. Decydując się na zakup tego typu produktu, trzeba liczyć się z kosztem od 20 zł do nawet 170 zł. Jest to duża rozbieżność, więc stojąc przed wyborem karmnika, trzeba się dobrze zastanowić, aby potem nie żałować wydanych pieniędzy. Są modele, które dużo kosztują z uwagi na to, że wyposażono je w dodatkowe gadżety, które nie zawsze są potrzebne. Za takie karmniki trzeba zapłacić często 100 zł, a jeśli ma z niego korzystać jednocześnie kilka ptaków to nawet 200 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Gdzie umieścić karmnik dla ptaków?

Warto dokarmiać ptaki, jednak pamiętajmy, aby karmniki zawieszać mądrze. Dobre miejsce to takie, gdzie oprócz walorów wizualnych, będzie bezpiecznie przede wszystkim dla ptaków. Zatem najlepsze miejsce będzie blisko gęstych krzaków lub drzew o drobnych gałązkach. Jest to ważne, gdyż spłoszone ptaki będą miały gdzie się schronić bądź będą mogły obserwować otoczenie. Warto zaznaczyć, aby karmnika nie wieszać przy grubych pniach i konarach, gdyż każdy kot wówczas z łatwością do niego wejdzie i skutecznie odstraszy ptaki. Na stojaku budka również będzie bezpieczna, ale pod warunkiem, że stojak będzie gładki, aby zwierzak nie mógł się do niego dostać.

 

P2: Jak zawiesić karmnik dla ptaków?

Przy wieszaniu karmnika trzeba pamiętać o tym, aby ptakom było łatwo z niego korzystać, a nam wygodnie dostarczać pokarm. Solidne mocowanie zagwarantuje dobry i mocny haczyk. Wokół stołówki dla ptaków powinna być wolna przestrzeń, by każdy mógł z niej swobodnie korzystać. Warto podpowiedzieć, że karmnik najlepiej przymocować do ściany, wówczas żaden drapieżnik tam nie wskoczy. Ponadto przy ścianie budynku jest zacisznie i ciepło, co sprawi, że podany pokarm nie będzie zamarzał, a i kot się  tam nie dostanie.

P3: Co wsypać do karmnika dla ptaków?

Im bardziej zróżnicowany pokarm znajdzie się w wiszącej stołówce dla ptaków, tym większe prawdopodobieństwo, że zaspokoimy potrzeby wszystkich chętnych latających i odwiedzających ją stworzeń. Należy zaznaczyć, że w zimowym okresie ptaki potrzebują pokarmu, który jest wysokoenergetyczny i zawiera dużo tłuszczu. Zatem warto wsypać specjalne zimowe mieszanki nasion, a także kule tłuszczowe. Ponadto możemy też wywiesić słoninkę lub boczek. Warto zauważyć, że większość ptaków zajada się ziarnami słonecznika, żyta, owsa, pszenicy i prosa. Ponadto ptaki uwielbiają jabłka, więc warto je podrzucić do karmnika. Pamiętajmy jednak, aby nie podawać nieświeżych produktów oraz resztek pieczywa.

 

P4: Jak zrobić karmnika dla ptaków z kartonu?

Przy wykonywaniu karmnika z kartonu przez dziecko z pewnością będzie potrzebna pomoc rodzica. Pomoże on wyciąć otwór w kartonie za pomocą ostrego nożyka. Przygotowania zacznijmy od wybrania i oczyszczenia kartonu. Następnie należy narysować kształt wejścia, a potem wyciąć go ostrym nożykiem. Kolejnym krokiem jest pomalowanie farbami karmnika na dowolne wybrane przez siebie lub dziecko kolory. Po wyschnięciu można przykleić na dach patyczki, na których ptaszki będą mogły przysiąść. Ostatnim etapem jest dekoracja gotowego produktu wybranymi przez siebie ozdobami. Tak przygotowany karmnik wystarczy wypełnić pożywieniem i powiesić.

 

P5: Jak przygotować karmnik dla ptaków z plastikowej butelki?

Aby przygotować karmnik z butelki, należy najpierw zaznaczyć na niej markerem dwa kółka o średnicy rączki drewnianej łyżki kuchennej. Otwory powinny znajdować się naprzeciw siebie w odległości około 2 cm. Od góry dziurki powinniśmy delikatnie o 2 mm – 3 mm poszerzyć, aby ziarno mogło się  wysypywać ptakom na łyżkę. Następnie nożykiem wycinamy dziurki, a kolejno na przemian układamy drewniane łyżki, na których będzie podawany pokarm. Potem należy przymocować haczyk do butelkowej nakrętki. Ostatnim krokiem jest wsypanie ziarna i powieszenie karmnika w wybranym przez siebie miejscu.