Ranking 10 najlepszych karmników dla ptaków w 2024

Ostatnio aktualizowane: 25.07.24

 

Karmnik dla ptaków – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Aby pomóc w wyborze wśród szerokiego asortymentu karmników dla ptaków, stworzyliśmy ranking najbardziej popularnych produktów. Jednym z nich jest karmnik dla ptaków, model KW50. Wyposażono go w otwierany wsyp na ziarno, który dodatkowo samoczynnie dozuje pokarm. Ponadto w całości wykonano go z drewna iglastego, które pokryto impregnatem z dodatkiem matowego lakieru. Zatem model jest odporny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Innym produktem, który cieszy się dużą popularnością jest karmnik dla ptaków na pokarm – ziarno na okno. Został doceniony z uwagi na to, że serwowany w nim pokarm jest chroniony przed deszczem. Ponadto wykonano go z  wytrzymałego transparentnego plastiku, a jego montaż jest łatwy i szybki.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Produkt wykonano z drewna, które w całości pokryto impregnatem. Wyposażono go w otwierany wsyp na ziarno, który w dodatku sam dozuje pokarm. Karmnik ma daszek, więc znajdujące się wewnątrz ziarno nie zamoknie w czasie deszczu.

Wady

Część użytkowników twierdzi, że karmnik nie jest łatwy w utrzymaniu czystości, gdyż jego konstrukcja nie jest prosta i ma trudno dostępne miejsca, gdzie zalega ziarno.

Podsumowanie

Model dostępny jest w 6 kolorach do wyboru, więc bez problemu dopasujemy go do swojego ogrodu. Jego całkowite wymiary wynoszą 50 cm x 46 cm x 35 cm. Zatem mogą z niego korzystać zarówno duże, jak i małe ptaki, lub kilka osobników jednocześnie.

Drugi wybór

Zalety

Model wykonano z wytrzymałego transparentnego plastiku, więc widzimy z daleka kiedy należy dosypać następną porcję ziarna. Konstrukcja karmnika pozwala na szybkie i łatwe napełnienie pokarmu, a w dodatku chroni go przed zamoczeniem w czasie deszczu.

Wady

Za niedogodność wielu konsumentów wskazało to, że z karmnika mogą korzystać jedynie małe gatunki ptaków i to w pojedynkę, ponieważ model jest stosunkowo mały.

Podsumowanie

Produkt wyposażono w specjalne uchwyty oraz przyssawki, więc jednym ruchem możemy go przymocować na oknie. Jego średnica wynosi jedynie 12 cm. Oprócz ładnego designu ma też żerdkę, na której mogą przysiąść ptaki podczas posiłku.

Rozważ też

Zalety

Model ma wewnątrz dużo miejsca, więc możemy do niego jednorazowo nasypać sporo ziarna. Haczyk, w który jest wyposażony, umożliwia zawieszenie kuli tłuszczowej, będącej przysmakiem ptaków. Duże gabaryty sprawiają, że jednocześnie może z niego korzystać kilka ptaków.

Wady

Powierzchnia karmnika po jednym sezonie już nie wygląda tak atrakcyjnie jak na początku, gdyż na lakierowanym drewnie po pewnym czasie pojawiają się zarysowania.

Podsumowanie

Produkt ma duże gabaryty, które wynoszą 19,5 cm x 20 cm x 21,5 cm. Możemy go zawiesić na drzewie bądź krzewie. Producent wyposażył prezentowany model w haczyk, na którym mamy możliwość zawieszenia kuli tłuszczowej, będącej przysmakiem wielu ptaków.

 

 

10 najlepszych karmników dla ptaków. Opinie w 2024 roku

 

Poniżej zestawiliśmy kilka najbardziej popularnych karmników. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem tego typu produktu, zapoznaj się z ich opisami.  Z pewnością przygotowany ranking karmników dla ptaków będzie pomocny dla osób, które nie mogą zdecydować się na jeden konkretny model. Może znajdziesz poniżej produkt, który w pełni spełni Twoje oczekiwania.

 

1. Karmnik dla Ptaków Drewno z Wsypem KW50

 

Jeśli szukasz karmnika dla ptaków, który jednocześnie ozdobi Twój ogród, powinieneś zwrócić uwagę na model z wysypem KW50. To ręcznie wykonany produkt o wymiarach: Szerokość wraz z daszkiem – 50 cm i wysokość całkowita – 35 cm. Karmnik jest dostępny w 6 kolorach, więc możemy dopasować odpowiedni do naszego ogrodu.

Produkt jest w całości zrobiony z wysokiej jakości drewna iglastego, pokrytego impregnatem z dodatkiem lakieru matowego. Karmnik ma otwierany wysyp na ziarno, który samoczynnie dozuje pokarm. Zadaszenie jest tak skonstruowane, aby karma znajdująca się w środku nie zmokła nawet przy zacinającym deszczu.

Karmnik drewniany dla ptaków jest dobrze oceniany za bardzo dobrą jakość produktu, który jest odporny na warunki atmosferyczne. Jego wygląd uatrakcyjni każdy ogród.

 

 

 

 

2. Karmnik dla Ptaków na Pokarm Ziarno na Okno, Kula Mały Ornitolog

 

Karmnik dla ptaków, mały ornitolog to bardzo dobry prezent dla dziecka, który pozwoli  poznać wiele gatunków ptaków. Produkt jest w kształcie przezroczystej kuli, więc zarówno maluchy, jak i ich rodzice mogą z bliska obserwować ptaki przylatujące po pokarm. Model przeznaczony jest dla małych gatunków ptaków, gdyż jego średnica wynosi 12 cm.

Produkt jest wykonany z wytrzymałego, transparentnego plastiku, odpornego na warunki atmosferyczne. Karmnik dla ptaków na szybę montujemy za pomocą specjalnych uchwytów i przyssawek. Oprócz ładnego wyglądu produkt ma żerdkę, na której mogą siadać ptaki. Karmnik jest wyjątkowo łatwy do napełnienia, a znajdujące się w nim ziarno jest suche i czyste. 

Ten dobry i tani karmnik jest chwalony przez użytkowników za bardzo łatwy montaż. Można do niego wsypać dużą ilość ziarna, dlatego nie trzeba często uzupełniać zapasu. Produkt jest również bardzo prosty w czyszczeniu, a jego demontaż zajmuje kilka chwil.

 

 

 

 

3. Zolux Karmnik “Azalee”

 

Ranking prezentuje Zolux karmnik “Azalee” wykonany z ciemnego drewna jodłowego. Przeznaczono go do dokarmiania zimą wolno żyjących ptaków. Wyposażony jest w haczyk,  który umożliwia zawieszenie kuli tłuszczowej, będącej bardzo dobrym przysmakiem latających stworzeń.

Karmnik ma wewnątrz dużo miejsca, więc możemy jednorazowo nasypać sporo ziaren. Ponadto jego duże gabaryty sprawiają, że w jednym czasie może z niego korzystać kilka ptaków. Wymiary tej ptasiej stołówki wynoszą:  19,5 cm x 20 cm x 21,5 cm. Można ją zawiesić zarówno na drzewie, jak i mniejszych krzewach, postawić na parapecie, balkonie lub ustawić na tarasie na gładkim, wąskim pniu, tak aby kot nie mógł się na niego wdrapać.

Według użytkowników jest to dobry karmnik dla ptaków. Wiele osób doceniło jego wysoką jakość wykonania. Dzięki zadaszeniu wsypane do karmnika ziarno jest chronione przed deszczem.

 

 

 

 

4. Karmnik na Szybę Ptaków Przezroczysty 15×15×6cm 

 

Jeśli szukasz oryginalnego produktu, warto zwrócić uwagę na przezroczysty karmnik dla ptaków, wykonany z plastiku. Przeznaczony jest on do montowania na szybie, gdyż wyposażono go w 3 przyssawki. Dzięki temu będąc w domu, możemy obserwować przylatujące do jedzenia głodne ptaki.

Model gabarytowo nie jest duży, więc nie zajmie wiele miejsca na szybie. Jego wymiary wynoszą: 15 cm x 15 cm x 6 cm. Z przodu produkt wyposażono w kieszeń o pojemność 225 ml, do której należy wsypać ziarno. Karmnik ma zadaszenie, które chroni przed mniejszymi opadami. Jeśli jednak w sytuacji większej ulewy pokarm zamoknie, to przez małe otwory w dnie woda odpłynie. Zatem nie trzeba wymieniać mokrych ziaren na nowe.

Konsumenci zgodnie stwierdzili, że jest to dobry i tani karmnik dla ptaków. Wiele osób zdecydowało się na jego zakup, z uwagi szybki i łatwy montaż na szybie. Ponadto dzięki temu, że jest przezroczysty, to szybko zauważymy kiedy trzeba dosypać kolejną porcję ziarna lub orzechów, również ptaki z daleka widzą czy coś jest w środku.

 

 

 

 

5. Karmnik dla Ptaków Drewno + Stojak KL40 

 

Karmnik dla ptaków drewno + stojak KL40 to kolejny model godny polecenia. Wykonano go z drewna iglastego, a dodatkowo pokryto impregnatem z dodatkiem lakieru matowego. Zatem jest odporny na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.

Produkt dostępny jest w 6 różnych kolorach. Jego wymiary wynoszą: 45 cm x 40 cm x 37 cm. Duże gabaryty sprawiają, że w jednym czasie może korzystać z  niego kilka ptaków. Ponadto jest w nim sporo miejsca na ziarno i inne smakołyki, więc nie trzeba co chwilę ich dosypywać. Dla łatwiejszego montażu producent wyposażył karmnik w łańcuszek do zawieszenia.

Wydawane przez użytkowników opinie o karmnikach dla ptaków są  bardzo pozytywne. Konsumenci docenili model za łatwy demontaż daszku, dzięki czemu szybko go wyczyścimy. Na uwagę zasługuje również fakt, że karmnik wyposażono w budkę lęgową, co zwiększa jego funkcjonalność i zainteresowanie ptaków.

 

 

 

 

6. Karmnik dla Ptaków Dwukomorowy na Balkon BirdyfeedDouble 

 

Godnym polecenia jest także karmnik dla ptaków  BirdyfeedDouble. Jest to nowoczesny i bardzo dekoracyjny produkt przeznaczony na balkon. Jest tak specjalnie wyprofilowany, żeby można było go zamontować na poręczy. Dzięki temu przez okno możemy obserwować przylatujące do niego ptaki.

Model wyposażony jest w dwuspadowy daszek, który chroni pokarm przed zmoknięciem. Dzięki temu, że karmnik ma dwie komory, możemy uzupełnić go różnymi ziarnami, orzechami czy też innymi smakołykami. Ponadto karmnik ma na dachu sznurek, więc możemy go również zawiesić. Jego wymiary wynoszą: 28 cm x 18,5 cm x 17,3 cm.

Test karmników dla ptaków wykazał, że uzupełnianie pokarmu w przypadku tego modelu jest bardzo łatwe. Wiele osób podkreśla, że wykonano go z dobrej jakości materiałów, odpornych na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Ponadto po zamontowaniu produkt bardzo dobrze się prezentuje.

 

 

 

 

7. Emsa Karmnik Dla Ptaków Biało-Zielony Landhaus 514495

 

Emsa Landhaus 514495 to karmnik, który wyróżnia się na tle podobnych produktów designem. Ma on biało-zielony kolor i swoim wyglądem przypomina niewielki domek z płotem. Co ciekawe, powstał on we współpracy z ornitologami, dlatego jest dostosowany do potrzeb ptaków i z pewnością chętnie będą go one odwiedzać. Produkt można zawiesić na drzewie za pomocą zawieszki lub umieścić na statywie.

Wymiary prezentowanego modelu wynoszą: wysokość – 21 cm, szerokość – 15 cm oraz głębokość – 14 cm. Jest to karmnik całoroczny, dlatego po zimie nie trzeba go zdejmować. Latem można wlać do niego wody, by ptaki mogły kąpać się podczas upalnych dni. Produkt wykonano z wysokiej jakości tworzywa PP. Wykazuje ono odporność na działanie warunków atmosferycznych.

Konsumenci chwalą opisany wyżej karmnik nie tylko za estetykę, ale również funkcjonalność. Jest on niezwykle łatwy w czyszczeniu, a dodatkowo posiada system wentylacji. Dolną część prezentowanego modelu można swobodnie zdjąć i w razie potrzeby umyć w zmywarce.

Emsa Landhaus 514495 to biało-zielony karmnik dla ptaków. Jest to model całoroczny. Wymiary produktu są następujące: szerokość – 15 cm, głębokość – 14 cm i wysokość – 21 cm.

 

Zalety

Odporność na różne warunki atmosferyczne: Prezentowany karmnik dla ptaków wykazuje dużą odporność na działanie deszczu, śniegu czy słońca. Wynika z tego, że można z niego korzystać przez cały rok.

Różne opcje montażu: Producent wskazuje, że istnieją różne opcje montażu Emsa Landhaus 514495. Na obudowie modelu znajduje się zawieszka, która ułatwia przymocowanie karmnika do drzewa. Produkt można z powodzeniem umieścić też na poręczy balkonu.

Jakość wykonania: Do produkcji modelu wykorzystano tworzywo PP, które jest oceniane jako bardzo trwałe. Karmnik jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i silne działanie wiatru.

Budowa: Produkt został zaprojektowany przy współpracy z ornitologami. Oznacza to, że model jest odpowiednio przystosowany do potrzeb ptaków.

Łatwe czyszczenie: Karmnik ma gładką powierzchnię. Nie ma zagłębień, w których mogłyby osadzać się zabrudzenia. W rezultacie można stwierdzić, że czyszczenie modelu jest łatwe.

 

Wady

Widoczność zabrudzeń: Na białych elementach produktu widoczne są wszystkie, nawet najmniejsze zabrudzenia. W związku z tym musimy częściej czyścić model.

 

 

 

 

8. Karmnik dla ptaków naokienny Eva Solo duży

 

Karmnik Eva Solo to oryginalny produkt w formie kuli, który może pełnić funkcję ozdoby ogrodu czy balkonu. Został on wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego i posiada otwór, w którym ptaki mogą usiąść. Tak specyficzna budowa modelu sprawia, że znajdujący się w środku pokarm jest skutecznie chroniony przed wiatrem i wilgocią.

Przedstawiony karmnik jest przeznaczony głównie dla małych ptaków, takich jak wróble czy sikorki. Jego średnica wynosi 14,3 cm. W zestawie znajduje się linka, z pomocą której produkt z łatwością przyczepimy do gałęzi, poręczy balkonu czy haczyka przy oknie. Ze względu na to, że model Eva Solo jest przezroczysty, możemy bez przeszkód obserwować ptaki.

Na podstawie publikowanych opinii można stwierdzić, że największą zaletą wspomnianego karmnika jest jego oryginalny design. Produkt elegancko się prezentuje w każdym miejscu. Poza tym jest on pojemny i można do niego wsypać dużą ilość ziarna, dlatego nie trzeba zbyt często uzupełniać zapasu pokarmu dla ptaków.

Karmnik dla ptaków Eva Solo to model okienny zrobiony m.in. ze szkła. Średnica produktu wynosi 20 cm, a jego pojemność jest równa 350 ml.

 

 

 

 

 

9. Trixie Karmnik dla ptaków Natura na palu

 

Karmnik Trixie 46 cm x 22 cm x 44 cm został umieszczony na wysokim trójnożu, więc można go bez problemów ustawić w ogrodzie czy nawet na balkonie. Z tego względu nie mogliśmy go pominąć w tym rankingu. Produkt został wykonany z drewna sosnowego, dlatego estetycznie się prezentuje.

Prezentowany karmnik pokryto specjalną powłoką, która zwiększa jego odporność na negatywne działanie warunków atmosferycznych, takich jak śnieg czy deszcz. Model marki Trixie posiada szeroki dach, w efekcie czego znajdujący się we wnętrzu pokarm dla ptaków jest skutecznie chroniony przed wilgocią, jak również silnymi podmuchami wiatru.

Konsumenci docenili produkt przede wszystkim za możliwość dokarmiania wolnożyjących ptaków, które na zimę nie odlatują do ciepłych krajów. Pal, na którym opisywany model został umieszczony, jest stosunkowo wysoki, dlatego inne zwierzęta (takie, jak np. koty czy psy), nie mają dostępu do wsypanego pokarmu.

Wolnostojący domek dla ptaków Trixie Natura ma wymiary: 43 cm x 22 cm x 44 cm. Jego wysokość całkowita wynosi 115 cm.

 

Zalety

Duża powierzchnia do siedzenia: Prezentowany karmnik ma dużą powierzchnię przeznaczoną do siedzenia. Oznacza to, że jednocześnie będzie mogło z niego korzystać sporo ptaków.

Filc: Dach został zabezpieczony filcem z wełny mineralnej. Materiał ten gwarantuje dobrą izolację cieplną.

Daszek: Z uwagi na to, że daszek jest duży, możemy mieć pewność, że przebywające pod nim ptaki będą miały zapewnioną odpowiednią ochronę przed wiatrem czy deszczem. To szczególnie istotne w okresie zimowym.

 

Wady

Konstrukcja: W przypadku silnych porywów wiatru karmnik chwieje się na boki.

Zarysowania: Na lakierowanym drewnie sosnowym po pewnym czasie pojawiają się małe zarysowania, które wpływają nieco negatywnie na wygląd produktu.

 

 

 

 

10. Bioogród Karmnik Dla Ptaków 751013

 

Osoby chcące znaleźć dobry i tani karmnik dla ptaków powinny przyjrzeć się produktowi Bioogród 751013. Został on wykonany z solidnego drewna odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu wspomniany model może wisieć za naszym oknem nawet przez kilka zimowych sezonów. Jego wymiary wynoszą: 19 cm x 19 cm x 22 cm.

Karmnik to ciekawa ozdoba ogrodu czy balkonu. Nie tylko umożliwia on dokarmianie zimujących w Polsce ptaków, ale również ich obserwację z bliskiej odległości. Podstawa, na którą należy wysypać pokarm, jest duża, dlatego nie trzeba zbyt często dosypywać kolejnych porcji ziaren.

Jeden z największych atutów karmnika to kompaktowe wymiary. Nie zajmuje on zbyt wiele miejsca, dlatego można go wszędzie zawiesić, a poza tym łatwo się go przechowuje po zakończeniu zimy. Co więcej, produkt jest wytrzymały i żadne warunki atmosferyczne (takie, jak intensywne opady śniegu, deszczu czy silny wiatr) na pewno nie wpłyną negatywnie na jego estetyczny wygląd.

Bioogród 751013 to dobry karmnik dla ptaków do 30 zł. Jego wymiary są następujące: 19 cm x 19 cm x 22 cm. Model ma kształt domku.

 

Zalety

Wytrzymała konstrukcja: Model ma wytrzymałą konstrukcję, co oznacza, że posłuży nam przez długi czas. Karmnik jest odporny na działanie różnych czynników atmosferycznych, więc możemy mieć go w swoim ogrodzie przez cały rok.

Daszek: Produkt ma sporej wielkości daszek, który nie tylko chroni ptaki przed chłodem, ale też zabezpiecza przed wysypywaniem się ziaren w trakcie niesprzyjającej pogody.

 

Wady

Zawieszka: Jakość wykonania zawieszki nie jest najlepsza. Istnieje ryzyko, że sznurek szybko się przerwie i konieczna będzie jego wymiana.

Czyszczenie: Pewna grupa konsumentów zaznacza, że pielęgnacja produktu nie należy do najłatwiejszych czynności.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki karmnik dla ptaków kupić?

 

Dokarmianie ptaków w czasie zimy jest jedną z form ochrony zwierząt. Jest to bardzo dobry sposób, by przyjrzeć się im z bliska. Zatem decydując się na dokarmianie ptaków, trzeba pamiętać, by karmić je odpowiednimi produktami i w odpowiednim miejscu. Jednak jaki karmnik dla ptaków jest najlepszy? Tradycyjny, czy raczej wykonany w nowoczesnym stylu? Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Wielkość i kształt

Karmniki mogą mieć różne kształty oraz rozmiary. Zwykle większe modele są bardziej uniwersalne, gdyż mogą z nich korzystać zarówno małe, jak i duże ptaki.  Ponadto może ich przebywać w środku  wówczas kilka jednocześnie. Jednakże trzeba zaznaczyć, że gdy model będzie za duży, to raczej będą z niego korzystać większe gatunki ptaków, gdyż te najmniejsze nie będą miały szans dostać się do ziarna. Zatem najlepiej dostosować ptasią stołówkę do gości ją odwiedzających. Wcześniej jednak należy zorientować się, które gatunki ptaków znajdują się w naszej okolicy.

Najlepszy karmnik dla ptaków powinien być też przestronny, aby można z niego swobodnie korzystać i uzupełniać pokarm. Dobrze, gdy model, na który się zdecydujemy, będzie wyposażony w daszek, który ochroni ziarno przed zmoknięciem. Dodatkowo jeśli będzie miał ścianki, wewnątrz będzie cieplej. Ponadto brzegi powinny być nieco wyższe,  tak aby wsypane pożywienie nie wypadało.

 

Materiał wykonania

Tego rodzaju produkty można wykonać z różnych tworzyw. Gdy zastanawiasz się  jaki karmnik dla ptaków wybrać, możemy podpowiedzieć, że najbardziej popularne jest drewno, w szczególności sosnowe lub świerkowe. Bardzo dobrze sprawdzą się również materiały pochodzące z recyklingu takie jak: Butelki PET czy ceramiczne doniczki. Nowoczesne modele wykonywane są głównie z tworzyw sztucznych, które nierzadko przybierają oryginalne kształty.

 

Kolor

Należy zaznaczyć, że produkty pomalowane na jaskrawe kolory, będą odstraszać wszelkie ptactwo. Dlatego najlepiej zdecydować się na bardziej naturalne barwy. Drewniane modele wystarczy pomalować impregnatem, który chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Po pomalowaniu karmnik trzeba odstawić do całkowitego wyschnięcia. Wewnątrz lepiej jednak go nie malować, by ptaki jedząc ziarno, nie zdrapywały farby.

 

Bezpieczeństwo

Wybierając produkt, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie ptasich przyjaciół. Dlatego wybierajmy modele, które pozbawione są ostrych krawędzi, szczególnie przy metalowych elementach. Jeśli jednak już takie są, to możemy pofatygować się o ich wyszlifowanie bądź zaklejenie.

Istotne jest również to, by ustawić karmnik w jakimś ustronnym miejscu, które będzie oddalone od ruchliwej ulicy. Warto również by miejsce to było niedostępne dla drapieżników, psów i kotów. Dodatkowo ptaki nie tolerują bliskości człowieka, więc trzeba być ostrożnym z umieszczeniem zakupionego czy zrobionego karmnika na parapecie. Lepiej ulokować go gdzieś blisko drzew lub krzewów, które w razie potrzeby będą stanowiły bardzo dobre schronienie.

Higiena karmnika

Ptasia stołówka to miejsce, gdzie zlatuje się duża ilość, przeróżnych gatunków ptaków. Taki stan rzeczy w znacznym stopniu zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się chorób oraz pasożytów, zwłaszcza gdy zima nie jest bardzo mroźna. W związku z tym bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny w karmniku. Regularnie należy pozbywać się resztek niezjedzonego pokarmu, a także ptasich odchodów. Decydując się na konkretny model, sprawdźmy, czy dbanie o niego nie będzie problematyczne. Należy zaznaczyć, że zabieg czyszczenia ułatwi z pewnością wysuwana podłoga.

 

Karmnik dla ptaków w dobrej cenie

Cena karmników dla ptaków jest uzależniona przede wszystkim od użytych materiałów, a także konstrukcji. Decydując się na zakup tego typu produktu, trzeba liczyć się z kosztem od 20 zł do nawet 170 zł. Jest to duża rozbieżność, więc stojąc przed wyborem karmnika, trzeba się dobrze zastanowić, aby potem nie żałować wydanych pieniędzy. Są modele, które dużo kosztują z uwagi na to, że wyposażono je w dodatkowe gadżety, które nie zawsze są potrzebne. Za takie karmniki trzeba zapłacić często 100 zł, a jeśli ma z niego korzystać jednocześnie kilka ptaków to nawet 200 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Gdzie umieścić karmnik dla ptaków?

Warto dokarmiać ptaki, jednak pamiętajmy, aby karmniki zawieszać mądrze. Dobre miejsce to takie, gdzie oprócz walorów wizualnych, będzie bezpiecznie przede wszystkim dla ptaków. Zatem najlepsze miejsce będzie blisko gęstych krzaków lub drzew o drobnych gałązkach. Jest to ważne, gdyż spłoszone ptaki będą miały gdzie się schronić bądź będą mogły obserwować otoczenie. Warto zaznaczyć, aby karmnika nie wieszać przy grubych pniach i konarach, gdyż każdy kot wówczas z łatwością do niego wejdzie i skutecznie odstraszy ptaki. Na stojaku budka również będzie bezpieczna, ale pod warunkiem, że stojak będzie gładki, aby zwierzak nie mógł się do niego dostać.

 

P2: Jak zawiesić karmnik dla ptaków?

Przy wieszaniu karmnika trzeba pamiętać o tym, aby ptakom było łatwo z niego korzystać, a nam wygodnie dostarczać pokarm. Solidne mocowanie zagwarantuje dobry i mocny haczyk. Wokół stołówki dla ptaków powinna być wolna przestrzeń, by każdy mógł z niej swobodnie korzystać. Warto podpowiedzieć, że karmnik najlepiej przymocować do ściany, wówczas żaden drapieżnik tam nie wskoczy. Ponadto przy ścianie budynku jest zacisznie i ciepło, co sprawi, że podany pokarm nie będzie zamarzał, a i kot się  tam nie dostanie.

P3: Co wsypać do karmnika dla ptaków?

Im bardziej zróżnicowany pokarm znajdzie się w wiszącej stołówce dla ptaków, tym większe prawdopodobieństwo, że zaspokoimy potrzeby wszystkich chętnych latających i odwiedzających ją stworzeń. Należy zaznaczyć, że w zimowym okresie ptaki potrzebują pokarmu, który jest wysokoenergetyczny i zawiera dużo tłuszczu. Zatem warto wsypać specjalne zimowe mieszanki nasion, a także kule tłuszczowe. Ponadto możemy też wywiesić słoninkę lub boczek. Warto zauważyć, że większość ptaków zajada się ziarnami słonecznika, żyta, owsa, pszenicy i prosa. Ponadto ptaki uwielbiają jabłka, więc warto je podrzucić do karmnika. Pamiętajmy jednak, aby nie podawać nieświeżych produktów oraz resztek pieczywa.

 

P4: Jak zrobić karmnika dla ptaków z kartonu?

Przy wykonywaniu karmnika z kartonu przez dziecko z pewnością będzie potrzebna pomoc rodzica. Pomoże on wyciąć otwór w kartonie za pomocą ostrego nożyka. Przygotowania zacznijmy od wybrania i oczyszczenia kartonu. Następnie należy narysować kształt wejścia, a potem wyciąć go ostrym nożykiem. Kolejnym krokiem jest pomalowanie farbami karmnika na dowolne wybrane przez siebie lub dziecko kolory. Po wyschnięciu można przykleić na dach patyczki, na których ptaszki będą mogły przysiąść. Ostatnim etapem jest dekoracja gotowego produktu wybranymi przez siebie ozdobami. Tak przygotowany karmnik wystarczy wypełnić pożywieniem i powiesić.

 

P5: Jak przygotować karmnik dla ptaków z plastikowej butelki?

Aby przygotować karmnik z butelki, należy najpierw zaznaczyć na niej markerem dwa kółka o średnicy rączki drewnianej łyżki kuchennej. Otwory powinny znajdować się naprzeciw siebie w odległości około 2 cm. Od góry dziurki powinniśmy delikatnie o 2 mm – 3 mm poszerzyć, aby ziarno mogło się  wysypywać ptakom na łyżkę. Następnie nożykiem wycinamy dziurki, a kolejno na przemian układamy drewniane łyżki, na których będzie podawany pokarm. Potem należy przymocować haczyk do butelkowej nakrętki. Ostatnim krokiem jest wsypanie ziarna i powieszenie karmnika w wybranym przez siebie miejscu.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Marian

September 19, 2022 at 4:27 am

Karmniki rekomendowane, za kasę. Widziałem dużo ładniejsze karmniki i bardzo solidne, z porządnego drewna a nie znalazły się w pierwszej dziesiątce natomiast znalazły się plastiki i kicz.

Odpowiadać
Zespół ZwD

October 7, 2022 at 6:04 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół ZwierzeWDomu.com

Odpowiadać