Opinie o karelskim psie na niedźwiedzie

Ostatnio aktualizowane: 07.09.24

 

Karelski pies na niedźwiedzie to stosunkowo mało popularna rasa w naszym kraju. Mimo że nie jest to zwierzę, które sprawdzi się w roli maskotki rodziny, nie można przejść obok niego obojętnie. Karelczyk ma bardzo ciekawe umaszczenie, delikatnie umięśnione ciało oraz charakterystyczny, układający się w kształt łuku ogon. Co należy o nim wiedzieć?

Pies na niedźwiedzie – dlaczego karelski?

Karelski pies na niedźwiedzie to rasa rosyjska. Przodkowie czworonoga zamieszkiwali tereny Karelii przez kilkaset lat. Co ciekawe, celową hodowlę karelczyków rozpoczęto dopiero w 1920 roku w Finlandii. W trakcie II wojny światowej rasa ta niemal całkowicie zniknęła. Szacuje się, że po jej zakończeniu na fińskich ziemiach pozostało jedynie ok. 40 osobników. Zostały objęte opieką kynologów i w ten sposób udało się przywrócić dawną populację rasy. Obecnie Finlandia to patronacki kraj karelczyków, w tamtejszych hodowlach ustalono wzorzec i określono, jaki charakter oraz predyspozycje powinien mieć rosyjski pies na niedźwiedzie.

W jaki sposób karelczyk trafił do Finlandii? Finowie odkryli tę rasę za sprawą migracji Rosjan na ich terytorium, którzy uciekali przed bolszewikami (zabierali ze sobą swoje czworonogi). W Polsce pies karelski pojawił się w latach 60. i szybko zyskał popularność wśród myśliwych, zwłaszcza tych polujących na jelenie oraz dziki.

 

Karelski pies na niedźwiedzie – wzorzec rasy

Według wzorca rasy karelski pies na niedźwiedzie waży 25 – 28 kg, a jego wysokość w kłębie to 54 – 60 cm. W przypadku samic wartości są nieco inne, powinny ważyć 17 – 20 kg, a ich wysokość w kłębie to 49 – 55 cm. Czworonogi mają delikatnie umięśnione, symetryczne ciało, masywną kufę i spiczaste uszy. Ich klatka piersiowa jest szeroka, ogon układa się w kształt łuku, a oczy mają ciemny kolor. Szata karelczyków jest twarda i prosta. Na grzbiecie, udach i karku zwykle jest nieco dłuższa. Wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie czarne i brązowe, z białymi, dużymi znaczeniami. Te psy do polowania na niedźwiedzie mają bardzo gęsty, a jednocześnie miękki podszerstek.

Jaki charakter ma karelski pies na niedźwiedzie?

Karelczyk jest przeznaczony do polowań na dziką zwierzynę, dlatego jest bardzo zwinny oraz żywiołowy. Nie lubi on nudy, przez cały czas musi mieć zajęcie i pozostawać w ruchu. Ponieważ jest to pies myśliwski, uwielbia przebywanie na łonie natury i lubi aktywności, które są męczące pod względem fizycznym, a także psychicznym. Nie jest to odpowiednie zwierzę dla osób spędzających czas głównie w domu, na kanapie przed telewizorem.

Karelski pies na niedźwiedzie nie będzie maskotką rodziny, jednak szybko przywiązuje się do swojego właściciela i lubi spędzać z nim czas. Nie wykazuje on agresywnych zachowań w stosunku do osób, które zna, ponadto bardzo lubi dzieci (w szczególności te starsze, aktywne fizycznie). Karelczyk nie jest nadmiernie hałaśliwy czy nieufny. Uważa się go za wytrwałego łowcę, ma dobry węch. Trzeba mieć na uwadze, że to bardzo inteligentne i niezależne zwierzę, dlatego wymaga konsekwentnego wychowania, przy czym stosowanie przemocy fizycznej nie jest wskazane (tak jak w przypadku każdej innej rasy). Jeśli karelczyk doświadczy agresywnego zachowania ze strony właściciela lub innej osoby, może się w sobie zamknąć lub zaatakować.

Ze względu na to, że psy karelskie mają głęboko zakorzenione instynkty myśliwskie, trudno jest im integrować się z innymi zwierzętami domowymi, w szczególności z kotami. Co ciekawe, czworonogi są powściągliwe w okazywaniu uczuć, choć zdarzają się momenty, kiedy są bardziej wylewne i emocjonalne. Rasa ta ma dużą potrzebę niezależności, trzeba zapewnić psom własną przestrzeń. Cechą wyróżniającą karelczyki jest ponadprzeciętna umiejętność skakania, która bywa kłopotliwa. Przeskoczenie ogrodzenia o wysokości 2 metrów nie stanowi dla nich problemu, w razie potrzeby mogą też bez przeszkód zrobić podkop (dlatego często określa się je mianem mistrzów ucieczek). To powoduje, że niektórzy właściciele decydują się na pastuch dla psa.

Jak powinno wyglądać szkolenie karelskiego psa na niedźwiedzie?

Ze względu na to, że karelczyk jest psem myśliwskim, potrzebuje właściwego szkolenia, aby był wiernym towarzyszem. Nie można traktować go pobłażliwe czy rozpieszczać, trzeba przez cały czas pokazywać mu, gdzie jest jego miejsce. Musimy zdawać sobie sprawę także z tego, że przedstawiciele tej rasy są bardzo energiczni i ze względu na swoją naturę trudno jest im pozostać w jednym miejscu przez dłuższy czas. Szczególnie ciekawe świata są szczenięta, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.

Karelski, inaczej rosyjski czy też syberyjski pies na niedźwiedzie bywa samodzielny i niezależny, a to może być powodem konfliktów między nim a właścicielem. Nierzadko pokazuje on, że ma własne zdanie, ale w takich sytuacjach nie można mu ustępować, tylko wykazać się konsekwencją. Pies powinien wykonywać wszystkie polecenia (czasami może robić je niedokładnie, ale najważniejsze jest to, że jest posłuszny). W procesie wychowania bardzo istotne są kontakty z innymi czworonogami, dzięki którym możliwe jest wyeliminowanie agresywnych zachowań. Pierwsze ćwiczenia należy rozpocząć, kiedy karelczyk jest jeszcze mały, odpowiedni moment to 4. – 5. miesiąc życia. Wówczas powinien on nauczyć się przychodzenia na zawołanie, siadania, stania, warowania, zatrzymywania w ruchu i chodzenia przy nodze. Nie można również zapomnieć o tym, że karelskie psy na niedźwiedzie każdego dnia potrzebują dużej ilości aktywności fizycznej. To nie tylko spacery, ale także różnego rodzaju zabawy na świeżym powietrzu.

 

Karelski pies na niedźwiedzie – opinie

Ponieważ karelczyk wymaga konsekwentnego i dobrze przemyślanego szkolenia, nie jest dobrym wyborem dla osób bez doświadczenia. Jeżeli będziemy mu pobłażać, nawet od czasu do czasu, negatywnie wpłynie to na jego zachowanie i może przestać być nieposłuszny. Co więcej, karelski pies na niedźwiedzie to rasa, którą odradza się osobom zapracowanym, rzadko przebywającym w domu czy unikającym aktywności fizycznej. Karelczyk nie nadaje się też dla seniorów. Jeśli pies zostanie zamknięty na wiele godzin w mieszkaniu, szybko zacznie się nudzić i odczuwać frustrację. Istnieje przy tym ryzyko, że zwierzę zacznie niszczyć meble i inne przedmioty znajdujące się w jego zasięgu.

Co prawda karelski pies na niedźwiedzie bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi, ale nie sprawdzi się w roli ich opiekuna i wiernego towarzysza. W pewnym momencie pupil z pewnością pokaże swoim zachowaniem, że maluchy przekroczyły pewną granicę i źle się z tym czuje. Zaleca się więc, aby kontakty psa z dziećmi zawsze odbywały się pod kontrolą dorosłych. Właściciele domów z pięknymi ogrodami muszą też liczyć się z tym, że jedną z ulubionych zabaw karelczyków jest kopanie dołów. Tym samym wypielęgnowany trawnik czy rabaty z kwiatami szybko mogą przestać elegancko się prezentować.

 

Pielęgnacja, żywienie i zdrowie karelskiego psa na niedźwiedzie

Pielęgnacja karelczyka nie jest czasochłonna. Od czasu do czasu należy go wyczesać, średnio raz na dwa tygodnie. Czynność tę warto wykonywać nieco częściej w okresie linienia, używając w tym celu metalowego grzebienia, jednak gubienie sierści nie powinno być bardzo intensywne i uciążliwe. Pod względem kondycji zdrowotnej karelski pies na niedźwiedzie jest uznawany za bardzo wytrzymałego, zwykle żyje ok. 10 – 12 lat. Choruje on stosunkowo rzadko i nie jest podatny na konkretne schorzenia. Z uwagi na swoje pochodzenie zwierzę nie jest przyzwyczajone do bardzo wysokich temperatur, o czym trzeba pamiętać w letnie, upalne dni. Mroźna zima nie jest dla takiego psa problemem, gdyż jego sierść zapewnia ochronę przed zimnem oraz wilgocią. Co ciekawe, karelczyk nie ma skłonności do nadwagi i otyłości. W jego przypadku najlepiej sprawdza się dieta, której podstawą są: Surowe mięso, warzywa i zboża.

 

Karelski pies na niedźwiedzie – cena

Ile kosztuje karelski pies na niedźwiedzie? Każda hodowla ustala cenę indywidualnie, uwzględniając przy tym swoją renomę czy pochodzenie konkretnego czworonoga (duże znaczenie ma m.in. to, czy jego rodzice odnoszą istotne sukcesy na wystawach). Średnio za karelczyka z rodowodem należy zapłacić od 1200 do 2000 zł. Jego miesięczne koszty utrzymania to ok. 100 – 250 zł. Jeżeli cena za szczeniaka wydaje nam się nieco za niska, lepiej poszukać innej hodowli. W ten sposób możemy uniknąć zakupu psa z tzw. pseudohodowli, w której rozród zwierząt nie jest kontrolowany. To zwiększa ryzyko pojawienia się problemów zdrowotnych u czworonoga, a nawet występowania różnych chorób genetycznych i problemów z socjalizacją.

Karelski pies na niedźwiedzie – ciekawostki

Jak sama nazwa wskazuje, karelskie psy na niedźwiedzie zostały wyhodowane po to, aby polować na bardzo duże zwierzęta (w tym właśnie na niedźwiedzie). Kiedy rasa pojawiła się w Polsce, od razu spodobała się myśliwym. W Stanach Zjednoczonych, w parkach narodowych Glacier oraz Yosemite, karelczyki są wykorzystywane przez Departament Łowiectwa i Rybołówstwa do kontrolowania populacji niedźwiedzi i utrzymywania ich ilości w bezpiecznej granicy. Ciekawe jest również to, że szczątki czworonogów tej rasy znajdowano już w grobach Wikingów, na terenach wyspy Man i dzisiejszej Danii.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ