Ranking 9 najlepszych roślin akwariowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 07.09.24

 

Rośliny akwariowe – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Dla osób, które zaczynają przygodę z akwarystyką, dobrym wyborem będzie zakup zestawu roślin akwariowych. W jego skład wchodzi 8 różnych gatunków. Żaden z nich nie wymaga specjalistycznej uprawy. Roślinki znajdują się w oddzielnych woreczkach, na których podane są wszystkie potrzebne informacje odnośnie uprawy. Łatwy w utrzymaniu jest także Eleocharis Parvula. Jest to bardzo popularna roślina trawnikowa. Ze względu na niewielkie rozmiary, bylinę zwykle umiejscawia się w przedniej części zbiornika. Po zasadzeniu, pęd w szybkim tempie się rozrasta. W razie potrzeby zalecane jest przycinanie rośliny, co sprzyja także rozmnażaniu młodych igieł, zwiększając w ten sposób zagęszczenie podłoża.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Zestaw roślin do akwarium jest dobrą propozycją dla osób początkujących. Są bardzo łatwe w uprawie. Sadzonki pochodzą z upraw in vitro, dlatego też są wolne od glonów oraz ślimaków. Pęd każdego gatunku znajduje się w oddzielnym woreczku zawierającym nazwę oraz informacje pomocne do hodowli.

Wady

Decydując się na zakup prezentowanego zestawu, konsument nie ma większego wpływu na to, jakie gatunki roślin się w nim znajdują.

Podsumowanie

W skład zestawu wchodzi 8 gatunków roślin wodnych. Asortyment zawiera co najmniej 160 sadzonek, które przeznaczone są do usytuowania na 3 planach zbiornika – przód, środek oraz tył.

Drugi wybór

Zalety

Eleocharis Parvula nie jest bardzo wymagającym gatunkiem. Uważana jest za jedną z łatwiejszych w uprawie, drobnych roślin trawnikowych. Dzięki przycinaniu może bardzo szybko się rozrastać, pięknie wypełniając dno akwarium. Roślina przeznaczona jest do sadzenia w przedniej części zbiornika.

Wady

Niektórym kupującym może przeszkadzać szybki wzrost oraz rozprzestrzenianie się rośliny na całej powierzchni zbiornika. Może to powodować problemy w jej pielęgnacji.

Podsumowanie

Roślina osiąga wysokość od 4 do 6 cm. Znajduje się w kubeczku o średnicy 10 cm (zawiera ok. 2000 igiełek). Wymaga odpowiedniego oświetlenia.

Rozważ też

Zalety

Roślina wyróżnia się bardzo ładną, charakterystyczną barwą w kolorze czerwonym. Nie jest trudna w utrzymaniu oraz pielęgnacji. Gatunek ten ma umiarkowane tempo wzrostu, dlatego też nie powinniśmy się martwić o stosunkowo szybkie rozrastanie się pędu. W przypadku, kiedy jest on jeszcze nieukorzeniony, okres oczekiwania na pojawienie się pierwszych korzeni, dających możliwość posadzenia w zbiorniku, wynosi od 3 do 4 dni.

Wady

Przez większe wymagania rośliny, niektórzy początkujący akwaryści mogą mieć problemy z pielęgnacją, które z biegiem czasu powinny ustąpić.

Podsumowanie

Ludwigia Mini Super Red osiąga od 15 do 30 cm wysokości. Przeznaczona jest do umiejscowienia na 2 lub 3 planie zbiornika. Jest to roślina średnio wymagająca.

 

 

9 najlepszych roślin akwariowych. Opinie w 2024 roku 

 

Poniżej znajduje się ranking roślin akwariowych. Został stworzony, aby pomóc Ci w dokonaniu wyboru zakupu odpowiednich gatunków. Podczas tworzenia artykułu czerpaliśmy z wiedzy zawodowych hodowców, dzięki czemu zgromadziliśmy bardzo fachowe informacje, które pomogą Ci zdecydować, czy dana roślina w Twoim przypadku dobrze się sprawdzi.

 

Rośliny akwariowe mało wymagające

 

1. Zestaw łatwych Roślin do akwarium

 

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z akwarystyką, powinieneś zakupić mało wymagające rośliny akwariowe. Prezentowany zestaw zawiera 8 gatunków, które znajdują się w co najmniej 160 sadzonkach. Producent dołączył specjalną pęsetę ułatwiającą sadzenie, którą konsument według własnych preferencji może wymienić na dodatkową porcję pnączy. Do wyboru są rośliny akwariowe pływające oraz osadzające się na dnie zbiornika.

Dużym atutem zestawu jest to, że w skład wchodzą rośliny akwariowe hodowane in vitro. Oznacza to, że są w pełni bezpieczne i wolne od glonów oraz ślimaków, dzięki temu przed posadzeniem nie wymagają zastosowania odpowiedniej dezynfekcji. Zestaw zawiera rośliny przeznaczone do posadzenia w całym akwarium, na 3 planach (przód, środek oraz tył).

Początkujący akwaryści chętnie decydują się na zakup zestawu, ponieważ nie zawiera on bardzo wymagających gatunków. Pęd każdej z roślin znajduje się w oddzielnym woreczku, który odpowiednio opisano. Znajdują się na nich wszystkie potrzebne informacje dotyczące pielęgnacji oraz wymagań danej rośliny. 

 

 

 

 

Rośliny akwariowe in vitro

 

2. Eleocharis Parvula PONIKŁO kubek 10 cm in vitro 

 

Eleocharis Parvula to rośliny akwariowe in vitro. Oznacza to, że po zakupie hodowca nie jest zmuszony do odpowiedniej dezynfekcji, w celu zabicia szkodników. Eleocharis jest rośliną trawnikową bardzo łatwą w pielęgnacji oraz utrzymaniu. Nie należy do wymagających gatunków. 

Atutem rośliny jest szybkie tempo wzrostu i gęstnienia oraz ładne wypełnienie wnętrza akwarium. Specjaliści zalecają umieszczać ją w przedniej części zbiornika. Jest to szczególnie istotne ze względu na niewielkie rozmiary rośliny, która osiąga od 4 do 6 cm wzrostu i w dalszej części zbiornika mogłaby nie mieć możliwości przetrwania.

Opinie o roślinach akwariowych Eleocharis Parvula są bardzo pozytywne. Hodowcy często decydują się na ich zakup ze względu na piękny wygląd oraz szybki rozrost. Gatunek stanowi bardzo ładną ozdobę każdego akwarium. Jego dodatkowym atutem jest łatwość pielęgnacji, którą doceniają osoby początkujące. 

 

 

 

 

Czerwone rośliny akwariowe

 

3. Rośliny do akwarium Ludwigia Mini Super Red XL 

 

Ludwigia Mini Super Red to czerwone rośliny akwariowe. Wyróżniają się bardzo pięknym wyglądem. Mają drobne liście w kolorze purpurowym i są dosyć małe jak na tę odmianę roślin. Osiągają wysokość od 15 do 30 cm, z tego względu przeznaczone są do sadzenia głównie w 2 i 3 planie zbiornika (środek oraz tył). 

Ludwigie to łatwe w uprawie rośliny akwariowe, rosną w tempie umiarkowanym. Wymagają regularnego przycinania, mniej więcej co 2 tygodnie. Przycinamy je, odcinając ok. 5 cm długości górnych partii. Ucięte pędy można ponownie zasadzić. Po posadzeniu ukorzenienie się powinno nastąpić w ciągu 3 – 4 dni.

Akwaryści z chęcią wybierają roślinę ze względu na piękny wygląd, wyróżnia się ona czerwono-purpurowym zabarwieniem. Sprawia to, że posadzony pęd ładnie komponuje się z innymi gatunkami, a także stanowi dobre schronienie dla rybek. Z pędu można tworzyć fantazyjne kompozycje, wyglądem przypominające drzewko akwariowe.

 

 

 

 

Sztuczne rośliny akwariowe

 

4. ATG Premium roślina Średnia (26-32cm) 416

 

Dla osób, które nie mają wiele czasu na dbanie o akwarium, dobrym wyborem będą sztuczne rośliny akwariowe. ATG Premium jest bardzo okazałą imitacją prawdziwego pędu, stanowiącą dobry element dekoracyjny każdego zbiornika.

ATG, dzięki bardzo starannemu oraz dopracowanemu wykonaniu wyglądem przypomina prawdziwą roślinę. Umiejscowiono ją na kamieniu. Mierzy do 32 cm wysokości i nie traci koloru pod wpływem wody oraz innych znajdujących się w niej substancji. Roślinka jest w pełni bezpieczna dla rybek oraz otaczającego środowiska. 

Konsumenci z chęcią decydują się na zakup produktu, twierdząc, że to dobra roślina akwariowa. Jej głównym atutem jest to, że nie ma żadnych wymagań pielęgnacyjnych, ani środowiskowych. Można ją swobodnie usytuować w każdym miejscu naszego akwarium. Podobnie, jak w przypadku żywych roślin, stanowi dobre miejsce schronienia dla rybek.

 

 

 

 

Rośliny akwariowe na korzeń

 

5. Bolbitis Heudelotii Paproć na Korzeń

 

Bolbitis Heudelotii to rośliny akwariowe na korzeń. Nie rosną szybko, zwykle w ciągu dwóch miesięcy dorasta im jeden liść. Osiągają średnią wielkość. To gatunek, który liczy zazwyczaj od 30 do 40 cm wysokości. Nie wymaga dużego oświetlenia oraz dodatkowego naświetlenia. 

Roślina jest bardzo podatna na porastanie przez glony. Z tego względu hodowcy zalecają sadzić ją w miejscu dobrego przepływu wody, np. w pobliżu strumienia filtra. Warto pamiętać, aby nie posypywać kłączy podłożem, ponieważ może to spowodować gnicie rośliny. Pęd należy oczyszczać ze starszych liści, aby zmobilizować go do szybszego zgęstnienia. 

Ze względu na piękny wygląd roślina jest chętnie kupowana przez hodowców. Uważają oni, że to dobra i tania roślina akwariowa. Bardzo ładnie prezentuje się ona w środkowej części zbiornika, zwłaszcza w pobliżu innych, jasnozielonych oraz czerwonych roślin. Bolbitis Heudelotii można łatwo zaaranżować jako element dekoracyjny. Wystarczy użyć nitki oraz gumki recepturki i odpowiednio rozłożyć kłącza. 

 

 

 

 

Rośliny akwariowe dla początkujących

 

6. Zestaw Roślin do Akwarium dla Początkujących FloraValue 

 

Rośliny akwariowe FloraValue to bardzo dobry zestaw dla początkujących hodowców. Zestaw zawiera 7 gatunków (Alternanthera reineckii sp. mini, Hemianthus callitrichoides Cuba, Hygrophila polysperma, Limnophila aromatica, Glossostigma elatinoides, Limnophila sessiliflora, Eleocharis parvula), składających się ze 148 sadzonek. 

Rośliny akwariowe pływające po powierzchni oraz osadzające się na dnie zbiornika pochodzą z uprawy w żelu. Oznacza to, że wyhodowano je w specjalnym podłożu, które było bogate w składniki odżywcze, a także wolne od ślimaków oraz glonów.  Hodowla in vitro sprawia, że pędy są w bardzo dobrej kondycji, co jest istotne, jeżeli chcemy, aby dobrze się przyjęły w naszym akwarium. 

Osoby początkujące chętnie sięgają po zestaw, ponieważ zawiera mało wymagające rośliny akwariowe, które pięknie się ze sobą komponują w zbiorniku wodnym. Dużą zaletą jest także to, że nie wymagają dezynfekcji. Dzięki hodowli w żelu rośliny są gotowe do natychmiastowego posadzenia.

 

 

 

 

Szybko rosnące rośliny akwariowe

 

7. Zestaw Roślin Trawnikowych + Mech 8 Gat. 90 

 

Interesują Cię szybko rosnące rośliny trawnikowe? Dobrym wyborem będzie zakup zestawu roślin trawnikowych. Opisywany zestaw skomponowano w taki sposób, aby zapewnić naszemu zbiornikowi bardzo schludny wygląd. Trawnik pochodzi z profesjonalnej hodowli, co sprawia, że roślina wygląda zdrowo.

Konsumenci z chęcią sięgają po zestaw, który w składzie ma rośliny akwariowe pływające oraz osadzające się na dnie. Razem jest ich aż 8 gatunków. Są to: Hemianthus callitrichoides Cuba, Pogostemon Helferi, Eleocharis parvula, Glossostigma elatinoides, Lilaeopsis brasiliensis, Echinodorus tennelus, Sagittaria subulata oraz mech. Cały komplet liczy ok. 90 sadzonek.

Test roślin akwariowych wykazał, że dzięki wyborowi przez producenta hodowli in vitro możemy mieć pewność, że wszystkie gatunki są poddawane odpowiedniemu nawożeniu i pielęgnacji. Kupujący dostają też gwarancję, że każda z roślin jest w pełni zdrowa a także wolna od glonów oraz ślimaków. Daje to możliwość bezpośredniego posadzenia sadzonki zaraz po zakupie, bez konieczności dezynfekcji.

 

 

 

 

Popularne rośliny akwariowe

 

8. Zestaw Dużych Roślin 18 – 25 cm na Tył Akwarium 6 Gat. 

 

Kolejny prezentowany zestaw zawiera popularne rośliny akwariowe. Są to głównie wysokie rośliny, osiągające średnio od 18 do 25 cm wysokości. Przeznaczone są do sadzenia w tylnej części akwarium. Umożliwiają zasłanianie nieestetycznie wyglądających filtrów oraz kabli. 

Zestaw pochodzi z niewielkiej hodowli prywatnego hodowcy. Każda z roślinek uprawiana jest w sposób tradycyjny pod wodą. W skład oferowanego zestawu wchodzi 6 gatunków: Limnophila sessiliflora, Myriophyllum tuberculatum, Cardamine lyrata, Alternanthera rosaefolia, Moczarka kanadyjska, Limnophila aromatica, łącznie 11 pędów.

Rośliny akwariowe wchodzące w skład zestawu mają jedwabne liście. Dzięki pięknemu wyglądowi są chętnie kupowane zarówno przez początkujących, jak i bardziej zaawansowanych hodowców. Cały zestaw dobrze współgra ze sobą, tworząc jedną spójną całość, nadającą zbiornikowi niepowtarzalną aranżację.

 

 

 

 

9. Trixie Sztuczna Roślina w Żwirku 18 cm

 

Wielu początkujących hodowców komponując pierwsze akwarium, wybiera łatwe w utrzymaniu rośliny akwariowe. Jedną z nich jest Trixie – plastikowa roślina znajdująca się w żwirowym podłożu wykonanym z żywicy poliestrowej. Dobrze komponuje się ona ze znajdującymi się w akwarium innymi gatunkami oraz piaskiem.

Roślina jest dosyć wysoka, ponieważ mierzy aż 28 cm. Z tego względu najlepiej sprawdzi się w tylnej części zbiornika. Produkt jest w pełni bezpieczny dla pozostałych organizmów przebywających w akwarium. Nie wpływa na jakość wody. Żywe rośliny akwariowe często zapadają na różne choroby. Wybierając sztuczne pnącza, jesteśmy w stanie uniknąć tego niechcianego zjawiska.

Opinie o sztucznych roślinach akwariowych są bardzo pozytywne. Część hodowców decyduje się na ich zakup, ponieważ nie wymagają pielęgnacji, ani specjalnego środowiska.  Dużym atutem Trixie są dwubarwne liście, które bardzo dobrze prezentują się w zbiorniku. Pomimo tego, że roślinę wykonano z plastiku, to stanowi miejsce schronienia dla małych oraz bardziej płochliwych rybek.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jakie rośliny akwariowe kupić?

 

Rośliny wodne to niezbędny element każdego akwarium. Stanowią nie tylko akcesorium dekoracyjne, ale także są odpowiedzialne za częściowe oczyszczanie wody. Poprzez fotosyntezę zamieniają dwutlenek węgla w tlen, sprawiając, że życie w zbiorniku wodnym jest możliwe. Znajdujący się poniżej poradnik zawiera informacje, które pomogą Ci dokonać wyboru oraz wskażą, jakie są najlepsze rośliny akwariowe.

Jakie wybrać – żywe czy sztuczne?

W szczególności osoby zaczynające przygodę z hodowlą zastanawiają się, jaką roślinę akwariową wybrać. Znajdujące się w zbiorniku żywe gatunki pełnią wiele rozmaitych funkcji. Odpowiadają za stabilizację środowiska wodnego, produkują tlen w procesie fotosyntezy, umożliwiając rybkom życie w zbiorniku, rozkładają szkodliwe substancje, a także tworzą mikroklimat potrzebny do rozwoju niektórych organizmów żywych, np. planktonu. Często roślinki są także pożywieniem dla znajdujących się w akwarium stworzeń. Zarówno te żywe, jak i sztuczne rośliny stanowią schronienie dla ikry oraz narybku, a czasem także dla bardziej płochliwych ryb. Pędy roślin są nie tylko doskonałym elementem dekoracyjnym, ale także służą do odzwierciedlenia środowiska naturalnego zwierząt znajdujących się w zbiorniku. Są elementem, który dobrze imituje fragmenty otaczającej nas natury.

 

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, wybierając rośliny do naszego akwarium?

Jeżeli zdecydujemy się na rozpoczęcie hodowli, nabywając odpowiednie rośliny, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych aspektów. Są nimi:

♦ kondycja – najlepsza roślina akwariowa, to ta, która jest zdrowa. Dlatego podczas zakupu warto dobrze obejrzeć każde pnącze. Nie kupujmy chorych roślin. Zdrowe charakteryzują się zwykle dużą intensywnością koloru oraz mocnymi liśćmi. Łodygi oraz korzenie zdrowego okazu nie mogą mieć oznak gnicia. 

♦ środowisko wodne – musimy zdecydować, jakie środowisko wodne możemy zapewnić roślinom. Odmiennego klimatu wymagają rośliny tropikalne, innego rośliny, które przebywają w chłodniejszym środowisku. W przypadku gatunków tropikalnych podczas zakupu warto zwrócić uwagę, w jakich warunkach przebywały w sklepie. Jeżeli były trzymane w zimnej wodzie, to bardzo prawdopodobne jest to, że nie przetrwają zbyt długo w naszym akwarium.

♦ hodowla – kupując rośliny, warto dowiedzieć się, z jakiej hodowli pochodzą. Duża część sprzedawców oferuje gatunki z tradycyjnych hodowli, jednak coraz bardziej popularne są te in vitro. Pochodzące z nich rośliny są wolne od glonów oraz ślimaków. 

♦ obecność innych organizmów – nie tylko obecność ryb jest istotna, ale także roślin. Kupując je, powinniśmy zastanowić się, jakie są wymagania poszczególnych gatunków pod względem oświetlenia, pielęgnacji, a także sposobu sadzenia, po to, aby odpowiednio je do siebie dopasować. Dobrze dobrane rośliny są uzupełnieniem całej aranżacji akwarium.

♦ wielkość zbiornika – przed zakupem roślin warto upewnić się, jakie wymiary ma akwarium. Jest to istotne, ponieważ pomoże nam w doborze odpowiedniej wielkości sadzonej roślinności. Rośliny, które wyrastają ponad taflę wody, często tracą liście, niekiedy całkowicie obumierają.

♦ aranżacja – jeżeli planujemy wybrać się do sklepu zoologicznego w celu zakupu roślin do akwarium, warto, aby uprzednio zaplanować aranżację całego wnętrza zbiornika. To pozwoli uniknąć sytuacji, w której kupimy za dużą ilość roślin. Jeżeli posadzimy je zbyt blisko siebie, możemy spowodować szybkie obumarcie ich części. Przyjmuje się, że na jedną roślinę powinniśmy przeznaczyć ok. 40 cm2 powierzchni. Należy rozplanować rozmieszczenie całości w 3 planach: z przodu, na środku i z tyłu. 

 

Pnące, liściaste czy rosnące na korzeniach?

Wybór wyglądu rośliny jest zależny głównie od preferencji hodowcy. Obecnie mamy do wyboru bardzo dużo opcji. Są rośliny pływające, rosnące na korzeniach, niskie, wysokie i wiele innych. Istotne jest to, aby odpowiednio dopasować je do akwarium, a także do pozostałych roślin i dekoracji. W przedniej części akwarium najlepiej posadzić ładne gatunki płożące. Pośrodku wybierajmy te średniej wielkości, a na samym tyle wysokie trawy, które zakryją filtry oraz kable.

Rośliny akwariowe w dobrych cenach

Ceny roślin akwariowych nie są wygórowane. Na ich wysokość wpływa głównie ilość zakupionych sadzonek oraz rodzaj wybranej rośliny. Ceny żywych roślin wahają się od 10 do 40 zł. Jeżeli zdecydujemy się na zakup sztucznych modeli, zazwyczaj zapłacimy za nie ok. 40 zł. Niższych cen możemy spodziewać się w większych hipermarketach, ale długoletni hodowcy polecają zakupy w małych sklepach, w których rośliny mogą być droższe, jednak wybierając je, mamy pewność, że są prawidłowo pielęgnowane.

 

 

FAQ

 

P1: Jak dbać o rośliny akwariowe?

Rośliny przystosowane są do warunków panujących w danym środowisku. Kiedy decydujemy się na umieszczenie ich w akwarium, powinniśmy zapewnić im klimat podobny, do tego, w którym naturalnie funkcjonują. Jednym z kluczowych elementów jest dostosowanie parametrów wody do poziomu, który będzie tolerować wybrana roślinność. Warto pamiętać także o prawidłowym naświetleniu. Specjaliści polecają zainstalowanie specjalnego włącznika, który sam będzie regulował ilość dostarczanego roślinom światła. W przypadku niektórych gatunków samo dostosowanie wody oraz naświetlenia nie wystarczy. W ich przypadku istotne może być odpowiednie nawożenie, aby zapobiec całkowitemu wyjałowieniu wody ze związków organicznych. 

 

P2: Dlaczego rośliny akwariowe brązowieją?

Decydując się na uprawę roślin w akwarium, musimy dbać o nie oraz zapewnić im warunki podobne do tych, w których żyją w naturalnym środowisku. Jest to bardzo istotne z tego względu, że jeżeli nie zadbamy o odpowiedni klimat, to rośliny mogą szybko obumrzeć. Jest wiele objawów chorób roślin akwariowych. Jednymi z najbardziej powszechnych są brązowe plamy oraz całkowite brązowienie flory zbiornikowej. Wielu początkujących hodowców zastanawia się, co jest przyczyną zachorowań roślinności. Według specjalistów, jeżeli kolor roślin zmienia się na jasnozielony, beżowy, żółty, a w końcu brązowy, oznacza to, że brakuje im pewnych składników odżywczych. Rodzaj koloru jest charakterystyczny dla niedoboru jednego z nich. Przy niedoborze żelaza liście zwykle blakną, a w przypadku znacznego niedoboru tlenu możemy zauważyć zjawisko brązowienia powierzchni liści, a następnie ich obumieranie. W takim przypadku należy zacząć stosować odpowiednie preparaty z nawozem, eliminujące niedobory.

P3: Jak nawozić rośliny akwariowe?

Rośliny, które bardzo szybko rosną, mogą w krótkim czasie wyjałowić wodę z potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju związków chemicznych. W przypadku niektórych gatunków wystarczające jest jedynie podmienianie wody, jednak w większości istotne jest zastosowanie odpowiednich nawozów. Rośliny, które hodowane są w akwariach, bez żadnych organizmów żywych (ryby), wymagają nawożenia fosforem oraz azotem. Domowi hodowcy często dostrzegają niedobory węgla, który może powodować karłowatość hodowanej roślinności. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie specjalnego systemu, odpowiedzialnego za dostarczanie CO₂. Brakowi minerału towarzyszy często za wysoka zawartość pH. Jeżeli zauważymy, że liście są bladozielone, to oznacza, że rośliny mają znaczne niedobory żelaza.

 

P4: Jak sadzić rośliny akwariowe?

Niektórym początkującym hodowcom uprawa roślin wodnych może sprawić niemałe kłopoty. Osoby zaczynające przygodę z akwarystyką powinny być chętne do zdobywania nowej wiedzy, cierpliwe oraz konsekwentne w swoim działaniu. Roślinność mniejszą powinniśmy sadzić w przedniej części akwarium, aby z łatwością móc kontrolować ich wygląd oraz kondycję. Wynika to z tego względu, że są bardzo wymagające. Często potrzebują odpowiedniego nasłonecznienia oraz nawożenia wspomagającego porost i poprawę kondycji. Nieco wyższe rośliny dobrze sprawdzą się w dalszej, środkowej części naszego zbiornika. Często zdarza się, że rośliny akwariowe sprzedaje się w koszyczkach, które ułatwiają transport. Kiedy sadzimy roślinkę w zbiorniku, należy się pozbyć opakowania, a następnie rozdzielić sadzonki i dokładnie je oczyścić. 

 

P5: Jak zdezynfekować rośliny akwariowe?

Kupując nowe rośliny oraz przesadzając je do innego zbiornika, warto pamiętać o uprzedniej dezynfekcji. Proces ten pomoże w zapobieganiu rozprzestrzeniania się różnego rodzaju zanieczyszczeń oraz bakterii. Każdą roślinkę należy dokładnie oczyścić z obumarłych części. Następnie można przepłukać ją przez ok. 30 min w silnym roztworze solnym lub nadmanganianie potasu. Jeżeli mamy problem z pojawianiem się nitek na roślinach, warto zastosować wybielacz. Trzymamy roślinę przez ok. 30 s w roztworze, po czym przepłukujemy wodą. W wielu sklepach zoologicznych specjalizujących się w akwarystyce możemy zakupić gotowe środki umożliwiające odpowiednią dezynfekcję danego typu roślinności.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ