Opinie o springer spaniel

Ostatnio aktualizowane: 25.02.24

 

Spaniele to psy, które nie są agresywne w stosunku do otoczenia i doskonale dogadują się z domownikami. Jednak spaniel to rasa bardzo rozbudowana. Psów, które w nazwie mają słowo „spaniel” naliczyliśmy 16. Rasę cocker spaniel angielski oraz mu podobne prezentujemy poniżej w kolejności alfabetycznej: 

 

• apaniel pont-audemer,

• boykin spaniel, 

• clumber spaniel, 

• cocker spaniel amerykański, 

• cocker spaniel angielski, 

• field spaniel, 

• irlandzki spaniel wodny, 

• king charles spaniel, 

• niebieski spaniel pikardyjski, 

• spaniel bretoński, 

• spaniel kontynentalny phalene i papillon, 

• spaniel rosyjski (nieuznany przez FCI).

• spaniel tybetański, 

• springer spaniel angielski, 

• springer spaniel walijski, 

• sussex spaniel,

Z konieczności więc ograniczmy swoje rozważania do ras springer spaniel angielski i springer spaniel walijski, a także nawiążemy do odmiany cocker spaniel. 

 

Co wiemy o rasie springer spaniel angielski

Charakter tego psa potwierdza przynależność do reszty spanieli. Pies jest niezwykle towarzyski i bardzo przywiązany do opiekuna. Jest to też zwierzę bardzo sprawne fizycznie, co wymaga od właściciela również mobilizacji ruchowej i wspólnych wycieczek umożliwiających mu wybieganie się. Psy te osiągają wysokość do około 50 cm i ważą od 22 do 24 kg. Umaszczenie może być różnego koloru (często poszukiwany jest springer spaniel black & white), sierść jest średniej długości, gładka, gęsta i przylegająca do ciała. Wzorzec rasy springer spaniel wymienia umaszczenie w 4 kolorach jest to wątrobiano-biały, wątrobiano-biały z podpalaniem, springer spaniel czarno-biały i czarno-biały z podpaleniem. Nie ma specjalnych uwarunkowań jak wymienione grupy kolorów mają być umiejscowione na ciele zwierzęcia. Springer spaniel angielski ma też charakter przyjazny dzieciom, rodzice często wybierają właśnie tego psa, bo nie przejawia on agresji i jest stosunkowo łatwy do ułożenia. U nas psami kojarzonymi z rasą spaniel w kontekście dzieci jest najczęściej cocker spaniel, są to psy łagodne i przyjazne, a dzieci stanowią dla nich świetną kompanię do zabawy. Rozpatrując jaką springer spaniel angielski ma długość życia, można przyjąć, że jest to od 12 do 14 lat.  

Historia rasy

Wszystkie spaniele to psy myśliwskie, a różne źródła historyczne wymieniają tę rasę nawet w czasach średniowiecza. Jednak dopiero wiek XIX przyniósł pierwsze podziały rasy, wyodrębniono wtedy, ze względu na ich przydatność i pełnione funkcje w podczas polowania, springer spaniele i cocker spaniele, a na początku wieku XX zostały one uznane za dwie odrębne rasy, w Polsce pojawiły się one w latach 60. Mimo, że w nazwie mamy słowo „angielski” spaniele wywodzą się z Hiszpanii, a w Wielkiej Brytanii pojawiły się w XIV wieku według jednych źródeł, a innych XVII wieku, jako rasa Woodstock lub Bleneheim spaniels.

 

Zdrowie i pielęgnacja

Springer spaniel to pies, którego charakteryzuje dobre zdrowie, oczywiście nie znaczy to, że nie zdarzą mu się żadne choroby. Aby wyeliminować te genetyczne, dobrze jest, aby nasz springer spaniel pochodził z miejsca, gdzie hodowla dba o eliminację chorób na etapie rozrodu. Schorzeniami genetycznymi trapiącymi te zwierzęta to głównie choroby oczu, prowadzące nawet do utraty wzroku, gdy nie są leczone, inna przypadłością jest fukozydoza, czyli zaburzenie trawienia cukru. Jednak, gdy pozyskamy szczeniaki springer spaniel z dobrej hodowli, mamy dużą pewność, że schorzenia te nie wystąpią. Aby mieć gwarancję, że szczenię pochodzi z dobrej hodowli, należy upewnić się, że jest ona zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym. 

Pielęgnacja psa też nie należy do bardzo wymagających. Choć sierść springer spaniela nie splątuje się bardzo, to jednak wymaga cotygodniowego szczotkowania, a psy wystawowe należy dodatkowo poddać regularnemu strzyżeniu i trymowaniu. Pies uczestniczący w wystawach powinien odwiedzać groomera raz na półtora – dwa miesiące. Uwagę przy pielęgnacji sierści należy skupić przy takich partiach jak uszy, łapy czy rejony pod pachami. Istotnym elementem pielęgnacji jest dbanie o zęby i uszy spaniela. Przy pielęgnacji zębów pomocna jest pasta do zębów dla psa. Przy pielęgnacji uszu dobrze jest zadbać o przycięcie włosów wokół nich, zbyt długie utrudniają wentylację, co utrudnia zachowanie odpowiedniej flory bakteryjnej. Tej naturalnej wydzieliny w uszach nie należy usuwać, przecieramy wacikiem tylko zewnętrzną część ucha oraz kontrolujemy wnętrze oceniając czy nie doszło do rozwoju infekcji. 

Co wiemy o rasie springer spaniel walijski

To również wierny towarzysz i członek rodziny, ale też pies uparty i impulsywny oraz szczególnie troskliwy jako opiekun dzieci. Od angielskiego kuzyna różni go umaszczenie, jest on rudo-biały, brązowy lub nawet czarny. Jest on też nieco mniejszy od swojego angielskiego kuzyna, psy osiągają 48 cm, suki 46 i ważą od 16 do 20 kg. Springer walijski ma też mniejsze uszy, psom wystawowym sierść na nich ścina się na krótko. Pies uwielbia zabawy, chętnie towarzyszy zabawom dzieci okazując przy tym dużo cierpliwości. Podobnie zresztą zachowuje się przy zabawach z dziećmi cocker spaniel, dużo bardziej popularny u nas niż springer. Springer walijski ma cechę, którą należy zauważyć – niezwykle silnie przywiązuje się do swojego (jednego) opiekuna, dlatego trzeba być wyczulonym na reakcje psa, aby nie wytworzył się u niego lęk separacyjny, w tym celu trzeba go przyzwyczajać do okresowej nieobecności opiekuna. Obcych psy na ogół unikają, a na pewno nie witają ich czule. 

 

Historia rasy

Psy te zostały wyhodowane do polowania na drobną zwierzynę jak króliki czy ptactwo. Przydomek „springer” zyskały od angielskiego „to spring” (wypłaszać), bowiem ich zadaniem było zwęszenie zwierzyny kryjącej się w zaroślach i wypłoszenie jej. Ojczyzną springerów walijskich jest Wielka Brytania, a obecną nazwę zatwierdzoną przez Kennel Club nadano mu w 1902 roku. W Polsce do rozprzestrzenienia rasy przyczyniła się księżna Izabela Radziwiłłowa, która przed II wojną światową miała ich hodowlę, która niestety nie przetrwała. Po wojnie pierwsza suczka tej rasy trafiła do Polski w latach 80. XX wieku. 

 

Zdrowie i pielęgnacja

Podobnie jak odmiana angielska, również i walijczyki są odporne na choroby. Podobnie jak ich kuzyni mogą mieć problemy uszne i ich infekcje, a ponadto zdarza się, że walijczyki mając wrażliwy układ pokarmowy – cierpią na jego schorzenia. Psom tej rasy sporadycznie, ale zdarzają się choroby oczu, szczególnie jaskra, a także towarzyszą takie schorzenia jak epilepsja czy dysplazja. Dlatego springer spaniel walijski, którego czeka adopcja powinien przejść badanie pod kątem wykrycia właśnie tych chorób.

W zakresie pielęgnacji należy, szczególnie w okresie linienia, systematycznie szczotkować sierść. Po każdym spacerze przeglądnąć sierść, aby usunąć z gęstego owłosienia przyczepione listki i gałązki splątujące włosy. W zależności od potrzeb też należy psa kąpać kilka razy w roku oraz dbać o jego uzębienie. Walijczyk, jak wspomniano, bywa że ma wrażliwy przewód pokarmowy, dlatego należy szczególnie dbać o jego pożywienie. Karmę możemy przygotować sami lub skorzystać z karm gotowych o prawidłowym bilansie składników odżywczych. 

Springer spaniel cena

Zacznijmy od kosztów utrzymania, przeciętnie obie rasy wygenerują nam ok. 150 – 200 zł miesięcznego utrzymania. To koszt karmy i groomera. Chcąc nabyć szczeniaka z rodowodem z legalnej hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym przy zakupie walijczyka trzeba się przygotować na kwotę 1800 – 2500 zł. Szczeniaki springer spaniela angielskiego są droższe i tu ceny zaczynają się od 2500 zł, a mogą wynosić nawet 4000 zł. Wszystko zależy od renomy hodowcy i osiągnięć wystawowych przodków szczeniaka. 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ