Najbardziej Popularne Rasy Psów Średnich i Dużych

Ostatnio aktualizowane: 25.04.24

 

Psy ras średnich są coraz częściej wybierane przez osoby, które chcą mieć domowego pupila. Ich popularność wynika przede wszystkim z mało wygórowanych wymagań (także co do aktywności fizycznej czy ilości wolnej przestrzeni w domu). Poza tym jest wiele różnych ras psów średnich, więc bez trudu można znaleźć czworonoga z odpowiednim charakterem. Które zwierzęta są wybierane najczęściej?

Czym wyróżniają się rasy psów średnich?

Średnie rasy psów to takie, których przedstawiciele ważą średnio od 8 do 40 kg, a ich wysokość w kłębie mieści się w przedziale 40 – 60 cm. Nie są to najmniejsze czworonogi, ale też nie są bardzo duże, dlatego coraz częściej są wybierane przez osoby mieszkające zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu w bloku. Ciekawe jest to, że psy średniej wielkości to nie tylko czworonogi krótkowłose, ale też długowłose. Do tej grupy zalicza się bardzo wiele ras, w tym pasterskie, myśliwskie, stróżujące czy po prostu do towarzystwa. Jakie cieszą się największą popularnością?

 

Beagle

Mimo że psy beagle mają stosunkowo krótkie nogi, są bardzo ruchliwe i potrafią szybko biegać. Najczęściej mają one dwukolorowe umaszczenie, choć zdarzają się też osobniki trójkolorowe. To rasa, która jest towarzyska i inteligentna, ale jednocześnie bardzo niezależna i samodzielna. Beagle wygląda niewinnie, ale od samego początku wymaga konsekwentnego wychowania, aby nie sprawiał kłopotów. Niemniej jednak jest to dobry wybór dla rodzin z dziećmi, gdyż czworonogi chętnie bawią się z równie energicznymi maluchami. Trzeba pamiętać, że ten średni pies wie, czego chce i bywa dominujący. Należy zabierać go na dłuższe spacery i zapewnić inne aktywności, przykładowo agility lub gry interaktywne. Pielęgnacja rasy beagle polega na regularnym szczotkowaniu (przynajmniej raz w tygodniu), kontrolowaniu i czyszczeniu uszu, a także przycinaniu pazurów i przemywaniu oczu.

Buldog angielski

Buldogi angielskie są krępe i mocno zbudowane, ale pozbawione agresji i bojowości. Przedstawiciele tej rasy psów średnich krótkowłosych lubią być w centrum zainteresowania, mocno przywiązują się do właścicieli i są łagodne. Ich temperament jest określany jako umiarkowany, to wesołe i chętne do zabawy czworonogi wyróżniające się dużą cierpliwością, dlatego nadają się dla rodzin z dziećmi. Buldogi angielskie mają dobrze rozwinięty instynkt obronny i choć trudno jest je wyprowadzić z równowagi, zachowują czujność. Dawniej psy te walczyły z różnymi zwierzętami, m.in. bykami, ale obecnie są to czworonogi do towarzystwa. Podobnie jak beagle, potrzebują one konsekwentnego wychowania, choć szkolenie może być trudne z uwagi na upartość i niezależność zwierząt. Pielęgnacja tej rasy to przede wszystkim szczotkowanie raz w tygodniu, kąpiele w miarę potrzeby i przemywanie uszu, średnio co dwa tygodnie. Buldogi angielskie wymagają też regularnej kontroli gruczołów okołoodbytowych, skracania pazurów, a także przemywania fałdy przy oczach i nosie.

 

Owczarek szkocki długowłosy

Owczarek szkocki długowłosy, znany również jako collie, to bardzo inteligentny, wysportowany i wrażliwy czworonóg. Za sprawą powieści ‘Lassie, wróć!’ Erica Knighta i jej adaptacji filmowej rasa ta stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Jej przedstawiciele to średnie psy, które początkowo wykorzystywano do zaganiania owiec. W czasie I wojny światowej w armii angielskiej były one łącznikami, obecnie są to przede wszystkim wierni towarzysze rodzin. Owczarki szkockie długowłose szybko i trwale przyswajają komendy, ich szkolenie nie jest bardzo kłopotliwe. To spokojne i wrażliwe czworonogi z umiarkowanym temperamentem, które są łagodne i lubią spędzać czas w pobliżu swoich właścicieli. Co istotne, uwielbiają one dzieci, a ponieważ są odważne i powściągliwe w stosunku do obcych, dobrze sprawdzają się w roli stróża. Owczarki szkockie collie, podobnie jak inne rasy psów średnich z włosami, wymagają systematycznego szczotkowania i zapobiegania powstawaniu kołtunów, szczególnie przy nogach i uszach. Nie można jednak robić tego za często, gdyż prowadzi to do utraty za dużej ilości włosia z podszerstka (chroni ciało przed wilgocią i zapewnia ciepło w chłodne dni). Pielęgnacja takich psów to także sprawdzanie oczu, uszu i gruczołów okołoodbytowych, jak również przycinanie pazurów.

Samojed

Niektóre psy średniej wielkości zostały wyhodowane po to, aby wykonywać określone prace, to tzw. zwierzęta użytkowe. Przykładem są samojedy (inaczej samoyedy), które pilnowały stad reniferów, broniąc ich przed niedźwiedziami i wilkami. Ponieważ mają one ciepłe, gęste futro, nocą spały w namiotach razem z ludźmi i ogrzewały swoje rodziny. Psy te mają żywy temperament i choć są mocno związane z właścicielami, czasami wolą chodzić własnymi ścieżkami. Wymagają one bardzo dużo ruchu i urozmaiconych aktywności, muszą sporo czasu spędzać na świeżym powietrzu. Z tego względu samojedy nie są polecane osobom chcącym znaleźć psy średniej wielkości do bloku, które wspólnie z nimi będą wypoczywać na kanapie. To czworonogi, którym trzeba zapewnić dobrze zbilansowaną dietę. Szczotkowanie należy powtarzać 1 – 2 razy w tygodniu, a ponadto powinniśmy regularnie przycinać pupilowi pazury, kontrolować uszy i jamę ustną.

 

Chow chow

Chow chow to bardzo popularna rasa, co wynika m.in. z oryginalnego wyglądu. Jej przedstawiciele przypominają pluszowego misia, ale należy pamiętać, że nie lubią pieszczot i przytulania. To niezależne czworonogi, które cenią sobie towarzystwo ludzi, jednak bawią się tylko wtedy, kiedy mają na to ochotę (zwykle nie trwa to zbyt długo). Nie nadają się one do domów z dziećmi, poleca się je głównie osobom lubiącym ciszę i spokój. Dawniej te średniej wielkości psy wykorzystywano podczas polowań na wilki. Ponieważ nie wykazują one dużego zainteresowania aktywnością fizyczną, często mają problemy z otyłością, co wymaga doboru odpowiedniej diety. Poza tym chow chow potrzebuje systematycznego czesania (w okresie linienia trzeba to robić nawet codziennie) oraz przemywania oczu i uszu. Nierzadko konieczne jest podawanie czworonogom specjalnych suplementów, gdyż wykazują tendencję do alergii skórnych. 

Cocker spaniel angielski

Są takie średnie psy rasowe, które wyróżniają się gładką i jedwabistą sierścią. Przykładem jest cocker spaniel angielski, którego wyhodowano po to, aby poławiał słonki (gatunek ptaka z rodziny bekasowatych). To bardzo wesoły czworonóg, który lubi przebywać w towarzystwie ludzi. Jest przyjazny wobec innych zwierząt, chętny do zabawy, a dodatkowo ufny i wierny. Jednak trzeba mieć na uwadze, że cocker spaniel angielski to pies łowczy. Kiedy zwęszy trop, może wdać się w pościg za zwierzyną, a nawoływania właściciela nie będą miały dla niego istotnego znaczenia. Aby pupil nie przysparzał wielu problemów, trzeba wychowywać go konsekwentnie, ale unikając przy tym surowości. Rasa jest polecana wysportowanym osobom. Z reguły cocker spaniele angielskie lubią towarzystwo dzieci, ale maluchy muszą wiedzieć, jak bawić się z czworonogiem, aby nie wyrządzić mu krzywdy. Pielęgnacja psa to codzienne szczotkowanie sierści, strzyżenie średnio co dwa miesiące i regularne przycinanie kosmyków na łapkach. Ze względu na wiszące uszy pupil jest narażony na infekcje grzybiczne i stany zapalne, dlatego trzeba je stale kontrolować i przemywać. Warto również kupić specjalne buty dla psa, które zimą zabezpieczą łapy przed nieprzyjemnym mrozem i rozsypaną na chodnikach solą.

 

Owczarek niemiecki długowłosy

Owczarek niemiecki długowłosy to przykład na to, jak rasy średnich psów domowych mogą być doceniane na całym świecie. Psy te mają charakterystyczną, obfitą sierść o podwójnej budowie (włos właściwy i gęsty podszerstek), a także opadającą linię grzbietu. Są one ostrożne, mają bardzo dobry słuch i węch, poza tym są łagodne w kontaktach z dziećmi. To sprawia, że owczarki niemieckie długowłose bardzo często są wybierane przez rodziny, niemniej jednak pracują też w służbach mundurowych i ratowniczych. Zwierzęta nie boją się wyzwań i nie lubią nudy, pozostawione same sobie mogą niszczyć meble lub stwarzać inne problemy. Owczarek niemiecki długowłosy potrzebuje dużo ruchu i zabaw umysłowych. Mimo długiej okrywy pielęgnacja psa nie jest skomplikowana, ogranicza się głównie do systematycznego czesania. Ponadto należy zadbać o dobrze zbilansowaną dietę czworonoga.

Shiba inu

Pochodzące z Japonii psy shiba inu mają dwuwarstwową, przypominającą plusz szatę, ale ich wychowanie nie należy do najłatwiejszych. To pewne siebie czworonogi, które lubią niezależność, ponadto są nieufne w stosunku do obcych ludzi i zwierząt. Nie jest to dobry wybór dla osób bez doświadczenia, shiba inu potrzebuje odpowiedzialnego właściciela, który zrozumie jego potrzeby i będzie konsekwentny. Przedstawiciele tej rasy uwielbiają długie spacery, nie przeszkadza im nawet niesprzyjająca pogoda. Dobrze sprawdzają się oni jako towarzysze do jazdy rowerem czy joggingu. Poza odpowiednio długim przebywaniem na świeżym powietrzu i dużą ilością ruchu, psu trzeba zapewnić bogate w mięso posiłki, podawane o stałych porach. Ponieważ sierść czworonoga jest krótka, nie wykazuje tendencji do powstawania kołtunów, więc codzienne szczotkowanie nie jest konieczne. Należy pamiętać, że shiba inu co prawda mocno przywiązuje się do właściciela i nowej rodziny, ale zwykle unika pieszczot i niechętnie okazuje uczucia. To bardzo inteligentne zwierzę, skore do psot i skłonne do ucieczek.

 

Gończy polski

Jak sama nazwa wskazuje, pies rasy gończy polski pochodzi z naszego kraju. Nie jest to typowy pupil do towarzystwa, został wyhodowany po to, aby pomagał w czasie polowań. Z tego względu zwierzę potrzebuje dużo ruchu na świeżym powietrzu i aktywności umysłowej. Jeśli zacznie się nudzić, szybko stanie się uciążliwe, może też niszczyć znajdujące się w domu przedmioty. Wychowanie gończego polskiego niekiedy jest trudne, głównie z uwagi na jego upartość i niezależność. Wobec obcych osób pies jest nieufny, ale nie wykazuje agresji, dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Mimo że lubi on obszczekiwać intruzów, na co dzień nie jest bardzo hałaśliwy. Rasa nie jest dobrym wyborem dla miłośników wypoczynku na kanapie. Właściciel czworonoga musi być aktywny i mieć doświadczenie w wychowywaniu psów. Pielęgnacja zwierzęcia nie powinna okazać się kłopotliwa. Gończy polski nie należy do rasy psów średnich długowłosych, dlatego nie wymaga codziennego czesania, taki zabieg wystarczy wykonywać raz w tygodniu. Pupil nie potrzebuje też częstych kąpieli, jednak konieczna jest odpowiednia higiena uszu. Dotyczy to w szczególności często pływających czworonogów, w ten sposób można zapobiec stanom zapalnym i uciążliwym infekcjom.

Doberman

Zaliczane do grupy pinczerów dobermany są uznawane za specyficzną rasę. Psy mają silny charakter i instynkt stróżowania, dlatego ich wychowanie musi być konsekwentne oraz dobrze przemyślane. To czworonogi polecane głównie osobom doświadczonym. Dobermany są inteligentne, odważne i bardzo aktywne, dlatego często spotyka się je w służbach mundurowych. Lubią czuć się potrzebne, łatwo dopasowują się do nowej sytuacji, są też posłuszne i chętnie współpracują. Mimo że wizerunek psów jest groźny i z tego powodu wzbudzają strach, nie atakują nikogo bez powodu. Umieją one kontrolować swoją agresję i posłusznie wykonują polecenia właścicieli. Decydując się na dobermana, trzeba pamiętać, że potrzebuje on dużo ruchu na świeżym powietrzu i źle znosi samotność. Rasa staje się agresywna, kiedy jest izolowana od rodziny i pozbawiona możliwości dłuższego kontaktu z ludźmi oraz innymi zwierzętami. Dobermany mają krótką sierść, która nie wymaga częstego szczotkowania. Ponieważ szybko marzną w niskiej temperaturze, warto zastanowić się nad zakupem specjalnego ubrania dla pupila na zimowe spacery.

 

Shar pei

Shar pei to pies pochodzący z Chin, którego można rozpoznać po małych uszach przypominających swoim kształtem muszelki oraz po charakterystycznych zmarszczkach na głowie i plecach. Bywa on uparty i dominujący. Aby zwierzę stało się wiernym przyjacielem rodziny, potrzebuje odpowiedniego wychowania, a także zainteresowania ze strony wszystkich domowników. Shar pei dobrze sprawdza się jako pies obronny, ale właściciel musi mu pokazywać, kiedy jego interwencja jest konieczna, a kiedy powinien zostać spokojny. Dobrze wyszkolony pupil sprawdzi się jako lojalny i opanowany towarzysz rodziny z dziećmi. Pielęgnacja rasy shar pei nie jest trudna, ale jeżeli zmarszczki na ciele psa są bardzo masywne, trzeba je regularnie kontrolować i czyścić, aby nie dopuścić do stanu zapalnego. Warto mieć na uwadze, że czworonogi nie lubią zimna i wilgoci, dlatego namówienie pupila na dłuższy spacer przy niesprzyjającej pogodzie może nie być łatwe.

 

 

Dodaj komentarz

10 KOMENTARZ

Rafał

February 17, 2022 at 8:43 am

A dlaczego tylko owczarek długowłosy? Może trzeba przypomnieć, iż pierwszy był krótkowłosy, a długowłosy to niezamierzona mutacja. Owczarek niemiecki ma taki sam charakter niezależnie od długości włosa i umaszczenia. Jakiś taki mało rzetelny ten artykulik…

Odpowiadać
Zespół ZwD

February 21, 2022 at 4:35 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz, postaramy się w najbliższym czasie również uzupełnić opis o owczarka krótkowłosego. Tym razem zamysł treści artykułu był nieco inny.

Pozdrawiamy,
Zespół ZwierzeWDomu.com

Odpowiadać
Alicja

January 12, 2022 at 8:53 am

To niestety jest przypadkowe zestawienie, nie ma nic wspólnego z liczbą miotów i zainteresowaniem poszczególnymi rasami psów.

Odpowiadać
Zespół ZwD

January 23, 2022 at 10:55 am

Dzień dobry
Dziękujemy za pozostawienie komentarza., Przykro nam, że nie trafiliśmy w Pani zainteresowania, a artukuł nie kategoryzował liczby miotów. Mamy nadzieję, że pozostanie Pani z nami.

Pozdrawiamy.
Zespół Zwierzewdomu.com

Odpowiadać
Marta

January 9, 2022 at 8:47 am

Uważam iż Polski Owczarek Nizinny zasługuje na uwagę,jest bowiem polską rasa,jest rodzinny,inteligentni cierpliwy do dzieci.
Marta

Odpowiadać
Zespół ZwD

January 22, 2022 at 2:17 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół ZwD

Odpowiadać
Vipo

December 29, 2021 at 7:06 pm

Osoba chyba nie wie które psy są średnie, jeśli w zestawieniu jest doberman, owczarek razem z Shibą albo beaglem xD

Odpowiadać
Zespół ZwD

January 8, 2022 at 5:17 pm

Dzień dobry

Dziękujemy za przesłaną opinię, tekst został skorygowany.

Pozdrawiamy
Zespół ZwierzęwDomu.com

Odpowiadać
Ewa Sulima

December 29, 2021 at 2:38 pm

A Dalmatyńczyk?

Odpowiadać
Zespół ZwD

January 8, 2022 at 5:17 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za przypomnienie, postaramy się umieścić dalmatyńczyka przy najbliższej aktualizacji tekstu o psach.

Pozdrawiamy,
Zespół ZwierzęwDomu.com

Odpowiadać