Ranking 5 najlepszych kołowrotków dla chomika w 2024

Ostatnio aktualizowane: 16.06.24

 

Kołowrotek dla chomika – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Właściciele chomików powinni nie tylko dbać o regularne karmienie zwierzaka, ale również jego ruch. Kupując klatkę, powinniśmy od razu zaopatrzyć się w dobry i tani kołowrotek dla chomika, w którym nasz gryzoń spędzi większość swojego czasu spalając kalorie. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierzesz odpowiedni model, przeczytaj poniższy ranking, który sporządziliśmy w oparciu o oferty sklepów zoologicznych. Polecanym przez użytkowników modelem jest karuzela Trixie 28cm. Sprawdza się ona zarówno dla małych chomików, jak i większych gryzoni. Kołowrotek można postawić na stabilnej podstawie lub zawiesić na prętach klatki. Wykonano go z wytrzymałego plastiku. Konstrukcja zabawki zapewnia odpowiednie ułożenie kręgosłupa pupila podczas zabawy. Kołowrotek obraca się płynnie, nie utrudniając zwierzęciu biegu. Drugim produktem na naszej liście jest Trixie TX-61010. Jest to nieco większy model, który posiada liczne zabezpieczenia przed wypadnięciem gryzonia. W jego wnętrzu znajduje się gładka bieżnia ze szczebelkami, co ułatwia chomikowi bieganie. Do tego ten dobry kołowrotek dla chomika jest bardzo cichy, gdyż jest posadowiony na łożysku.

5 najlepszych kołowrotków dla chomika.Opinie w 2024 roku

 

Zanim udasz się do sklepu, przeczytaj nasz ranking kołowrotków dla chomika. Z całą pewnością ułatwi Ci on wybór dobrej zabawki dla Twojego gryzonia.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Karuzelę wykonano z wysokiej jakości plastiku, odpornego na uszkodzenia. Kołowrotek można ustawić na dnie klatki lub zawiesić na prętach. Dobrze wyprofilowane koło chroni kręgosłup zwierzęcia. Kołowrotek sprawdza się dla różnych gatunków gryzoni, chomików, myszek, czy nawet świnek morskich. Karuzela obraca się płynnie, umożliwiając nieprzerwaną zabawę pupilowi.

Wady

Kołowrotek hałasuje, gdy zwierzę zaczyna szybko biec, co często przeszkadza domownikom. Dla mniejszych ras chomików bywa za duży, przez co pupil ma trudność z poruszaniem karuzelą.

Podsumowanie

Każdy chomik potrzebuje zabawy i ruchu, dlatego kołowrotek Trixie to dobra inwestycja. Wykonano go z solidnych materiałów, dzięki czemu nie pęka na skutek intensywnej eksploatacji. Sprawdza się dla chomików, ale także innych gatunków gryzoni. Karuzelę można ustawić na stojaku lub zawiesić na prętach klatki.

Drugi wybór

Zalety

Kołowrotek jest bezpieczny dla każdego zwierzęcia, ponieważ ma zamknięty tył oraz stojak, który jest bardzo stabilny. Cichy mechanizm obrotowy sprawia, że kołowrotek nie wydaje żadnych dźwięków w czasie, kiedy zwierzę po nim biega.

Wady

Prezentowany model występuje w kilku interesujących kolorach. Nie mamy jednak możliwości wybrania tego, który nam się najbardziej podoba, ponieważ kołowrotki są wysyłane losowo. Klatka nie będzie udekorowana tak, jak chcemy.

Podsumowanie

Kołowrotek jest wykonany z plastiku. Jego wymiary wynoszą: 20 cm x 7 cm x 22 cm. Sprzęt można zamontować z pomocą stojaka oraz przyczepić do boku klatki. Kołowrotek nie ma prętów.

Rozważ też

Zalety

Produkt jest bardzo stabilny i tym samym jesteśmy pewni, że podczas zabawy zwierzęcia kołowrotek się nie przewróci. Bezpieczeństwo chomikowi zapewnia zamknięta tylna ścianka. Kołowrotek prezentuje się bardzo dobrze i jest solidnie wykonany.

Wady

Ze względu na wykonanie produktu musimy pamiętać o jego regularnej konserwacji. W przeciwnym razie kołowrotek bardzo szybko przestanie prezentować się dobrze. Musimy więc zarezerwować czas na jego pielęgnację.

Podsumowanie

Średnica koła kołowrotka wynosi 28 cm. Bieżnia jest zupełnie płaska, aby biegające zwierze miało zapewnioną lepszą przyczepność. Produkt działa płynnie oraz cicho, dlatego nam nie przeszkadza. Jest to sprzęt dla koszatniczki, chomika lub myszoskoczka.

 

1. Kołowrotek Karuzela dla Chomika Trixie 61011 28cm

 

Dla swojego pupila warto wybierać tylko sprawdzone produkty dobrej jakości. Taki jest kołowrotek karuzela dla chomika Trixie o średnicy 28 cm. Wykonano go z plastiku, który jest trwały i wytrzymały. Karuzelę można ustawić na dnie klatki na specjalnej podstawie lub zawiesić na prętach. Odpowiednio wyprofilowane koło zapobiega nienaturalnemu wygięciu kręgosłupa zwierzęcia. Metalowy stojak jest stabilny i nie przewraca się podczas zabawy pupila.

Kołowrotek dla chomika 28 cm ma powierzchnię pokrytą wypustkami, które zapobiegają ślizganiu się łapek zwierzęcia. Karuzela dobrze sprawdza się dla mniejszych gryzoni, takich jak chomiki, czy myszy, jak również dla świnek morskich. Koło obraca się płynnie, więc pupil może bawić się bez przeszkód.

Opinie o kołowrotku Trixie są pozytywne. Konsumenci są zadowoleni z jakości wykonania oraz możliwości zawieszenia karuzeli na prętach klatki. Szeroka podstawa umożliwia stabilne ustawienie kołowrotka.

Kołowrotek karuzela dla chomika Trixie 28cm ma wysokość 32 cm, mieści się więc w większości klatek. Zabawka dostępna jest w kilku wariantach kolorystycznych.

 

Zalety

Stabilna podstawa: Szeroka, metalowa podstawa jest stabilna i zapobiega przewracaniu się kołowrotka podczas zabawy.

Możliwość zawieszenia: Gdy brakuje miejsca w klatce, kołowrotek można zawiesić na prętach.

Solidne wykonanie: Karuzelę wykonano z trwałego plastiku, odpornego na pękanie na skutek intensywnego użytkowania.

Płynny ruch:

Bezpieczna powierzchnia: Wnętrze kołowrotka z wypustkami zapobiega ślizganiu się zwierzęcia podczas zabawy.

 

Wady

Hałas: Gdy zwierzę zaczyna szybko poruszać kołowrotkiem, karuzela staje się głośniejsza, co może przeszkadzać domownikom.

 

 

 

 

2. Kołowrotek plastikowy chomika/myszy Trixie TX-61010

 

Chcąc zapewnić swojemu gryzoniowi rozrywkę, polecamy zainwestować w model Trixie TX-61010. Jest to kołowrotek dla chomika dżungarskiego oraz innych niewielkich zwierząt, jak myszki. Producent zapewnia, że z karuzeli skorzystać mogą również małe koszatniczki. Średnica zabawki wynosi 28 cm, a wysokość całkowita – 32 cm.

Produkt został wykonany z dobrej jakości materiałów, takich jak metal i plastik. Pierwszy z nich zastosowano w stelażu, który należy zakopać w trocinach. W nieco większych klatkach istnieje możliwość zamocowania kołowrotka poprzez zaczepienie o pręty. Model posiada bardzo cichy mechanizm obrotowy, dzięki czemu aktywny w nocy chomik nie obudzi domowników. Powierzchnia do biegania jest dostosowana do gryzoni, przez co chomiki mają zapewnioną udaną zabawę. Bieżnia posiada niewielkie wypustki – szczebelki, o które zwierzę może się odpychać.

Tym, co zwróciło uwagę konsumentów jest niewielka cena oraz dostosowanie wymiarów zabawki do konkretnych gatunków gryzoni. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twój pupil zmieści się na karuzeli i dostarczy mu ona odpowiednią aktywność.

Kołowrotek dla chomika Trixie TX-61010 wykonano z metalu i plastiku. Model jest dostępny w 2 wersjach – o średnicy równej 20 cm i 28 cm.

 

Zalety

Jakość wykonania: Produkt został zrobiony z tworzywa sztucznego wykazującego odporność na odkształcenia i zarysowania. Kolejnym materiałem, jaki użyto do produkcji, jest metal. Jest on bardzo wytrzymały.

Mechanizm obrotowy: Model ma dobrze zrobiony mechanizm obrotowy (nie generuje dużego hałasu) – działa on płynnie, dzięki czemu chomik może swobodnie poruszać się w kołowrotku.

Montaż na dwa sposoby: Użytkownik ma możliwość postawienia kołowrotka bezpośrednio w klatce lub jego montażu na jej bocznej ściance (w zależności od potrzeb i preferencji).

Powierzchnia do biegania: Właściciele gryzoni wskazują, że powierzchnia do biegania jest gładka, a przez to bezpieczna. Na jej powierzchni znajdują się jednak delikatne wypustki (szczebelki), aby poruszanie się po niej było wygodne.

 

Wady

Kolor wybierany losowo: Choć model jest dostępny w kilku kolorach, nie ma możliwości wyboru odcienia. Wynika to z tego, że produkt jest sprzedawany losowo.

 

 

 

 

3.Kołowrotek Drewniany Trixie TX60923

 

Model Trixie TX60923 to drewniany kołowrotek dla niewielkich chomików, myszoskoczków i myszek. Produkt będzie stanowił ciekawy element wystroju klatki gryzonia. Średnica karuzeli to 28 cm, przez jest ona dostosowana do niewielkich gryzoni.

Zabawkę dedykowana jest do montażu wolnostojącego. Należy ustawić ją w dowolnym miejscu, a następnie przysypać podstawę niewielką ilością trocin. Kołowrotek wykonuje płynne i ciche ruchy, co spowodowane jest łożyskiem kulkowym. Oznacza to, że klatka z karuzelą może znajdować się w pokoju dziecka, gdyż zabawa chomika nie zaburzy jego snu.

Powierzchnia bieżni jest płaska, a jednocześnie zapewniona jest dobra przyczepność w czasie biegu. Spowodowane jest to pół zamkniętą konstrukcją. Wszystkie elementy kołowrotka dobrze do siebie przylegają, co minimalizuje ryzyko zaklinowania się zwierzęcia. W efekcie zabawka jest w pełni bezpieczna dla małych zwierząt, co doceniło wielu konsumentów.

Trixie TX-60923 to drewniany kołowrotek o średnicy równej 28 cm. Model ma szeroko rozstawione szczebelki i zamkniętą tylną ściankę.

 

Zalety

Stabilna podstawa: Produkt ma stabilną podstawę, więc nie musimy się martwić, że będzie się przechylał na boki, co mogłoby się okazać niebezpieczne dla naszego chomika. Konstrukcja jest dobrze przemyślana, a środek ciężkości odpowiednio wyważony.

Zamknięta tylna ścianka: Kołowrotek ma zabezpieczenie w postaci zamkniętej tylnej ścianki. Pozwala to zapobiec sytuacji, w której zwierzę mogłoby zaklinować się między szczebelkami i mieć problem z wydostaniem się z kołowrotka.

Prosty design: Produkt zrobiono z drewna, dzięki czemu ma on prosty design i wyglądem pasuje do różnych klatek dla gryzoni.

 

Wady

Czyszczenie: Pielęgnacja akcesorium może się okazać czasochłonna. Do produkcji modelu wykorzystano nieimpregnowane drewno, więc nie ma on idealnie gładkiej powłoki. W zagłębieniach może osadzać się trudny do usunięcia kurz czy resztki jedzenia.

 

 

 

 

4. Zolux Cichy Kołowrotek RODY3 206035

 

Nawet tak małe zwierzęta, jak myszy, czy chomiki potrzebują zabawy i ruchu. Dlatego warto kupić im cichy kołowrotek Zolux RODY3 206035. Wykonano go z plastiku, który jest odporny na pęknięcia. Kołowrotek zakłada się na pręty klatki, więc nie zajmuje miejsca na podłożu. W efekcie można zdecydować się na dodatkową zabawkę, czy domek do spania. Karuzela dobrze sprawdza się dla chomików, myszy, ale także myszoskoczków.

Kołowrotek skonstruowano w taki sposób, aby zapewnić bawiącym się zwierzętom bezpieczeństwo. Wyprofilowanie zabawki chroni kręgosłup pupila, a wnętrze zapobiega poślizgnięciu się i złamaniu łapki. Kołowrotek jest łatwy do utrzymania w czystości.

Konsumenci są zadowoleni z zakupu kołowrotka Zolux, ponieważ jest wytrzymały i wykonano go estetycznie. Konstrukcja zabawki zapewnia bezpieczeństwo pupilowi i umożliwia intensywną zabawę.

Cichy kołowrotek Zolux RODY3 206035 ma wymiary: 14,5 cm x 8,5 cm x 14 cm, więc zmieści się w każdej klatce.

 

Zalety

Ciche łożyska: Kołowrotek wyposażono w ciche łożyska, dzięki czemu zabawka nie hałasuje nawet podczas bardzo intensywnego użytkowania.

Wytrzymały plastik: Plastik, z którego wykonano zabawkę jest wytrzymały i odporny na pęknięcia.

Bezpieczeństwo: Kołowrotek zapobiega nienaturalnemu wygięciu kręgosłupa zwierzęcia oraz złamaniom i zwichnięciom kończyn.

 

Wady

Za mały dla niektórych gatunków: Kołowrotek może okazać się za mały dla niektórych, mniej popularnych gatunków chomików, takich jak chomik syryjski.

Niewygody montaż: Założenie kołowrotka na pręty klatki jest wymagające i zajmuje dużo czasu.

 

 

 

 

5. Dysk dla Chomika i Myszy 17cm Trixie TX-60811

 

Niektórzy specjaliści, którzy studiują życie gryzoni są zdania, że bieganie w zamkniętej przestrzeni źle wpływa na psychikę zwierzęcia. Ich zdaniem pupil powinien mieć więcej przestrzeni i możliwość zmieniania trasy. Jeśli masz podobny pogląd, polecamy Ci Trixie TX-60811. Jest to nowoczesny kołowrotek, który swoim wyglądem przypomina dysk lub satelitę.

Średnica produktu to 17 cm, jest to więc dostosowany kołowrotek dla chomika syryjskiego oraz myszek. Otwarta konstrukcja sprawia, że zwierzę ma więcej możliwości wyboru trasy biegu. Karuzela została wykonana z dobrej jakości plastiku, który nie jest podatny na zadrapania pazurami. Równocześnie powierzchnia bieżni jest miła w dotyku i znajdują się na niej wypustki. Produkt jest w pełni bezpieczny dla gryzoni, gdyż nie ma możliwości, by pupil zaklinował się między poszczególnymi elementami konstrukcji.

Jest to bardzo tania zabawka, która dobrze sprawdzi się w nieco większej klatce. Konsumenci pochwalili model za jego ciekawy kształt, jasne kolory oraz trwałą konstrukcję. Zauważają też, że kołowrotek gwarantuje cichą pracę, gdyż wykonywane przez tarcze ruchy są bardzo płynne.

Trixie TX-60811 to kołowrotek w kształcie dysku przeznaczony dla myszy i chomików. Średnica modelu jest równa 17 cm.

 

Zalety

Ochrona kręgosłupa: Produkt ma płaską powierzchnię biegu. Z uwagi na to, że żadnej element nie znajduje się ponad kręgosłupem zwierzęcia, zmniejsza to ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych (odpowiednia ochrona kręgosłupa).

Podstawa: Cała konstrukcja została wsparta na dużej, solidnej podstawie. Nawet w trakcie szybkiego biegu model nie chwieje się na boki.

 

Wady

Głośność pracy: Mechanizm obrotowy po pewnym czasie od rozpoczęcia użytkowania kołowrotka zaczyna głośniej pracować. Dla niektórych osób może się to okazać irytujące.

Zarysowania: Wykorzystany do produkcji Trixie TX-60811 plastik nie jest zbyt wytrzymały, więc na powierzchni produktu pojawiają się drobne ślady po uszkodzeniach mechanicznych.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kołowrotek dla chomika kupić?

 

Kołowrotek to niewątpliwie ulubiona zabawka wszystkich chomików. Każdy z nich spędza codziennie bardzo dużo czasu na bieganiu po toczącym się kole. Jest to spowodowane tym, że w naturalnym środowisku gryzonie przemierzają kilka kilometrów w poszukiwaniu pożywienia. Zamknięte w akwariach chomiki często odczuwają duży niedobór ruchu, dlatego też montowanie w ich klatkach ruchomych akcesoriów jest koniecznością. Biorąc jednak pod uwagę szeroki asortyment modeli, dość trudno jest zdecydować, jaki kołowrotek dla chomika wybrać, aby okazał się bezpiecznym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Producenci wprowadzają na rynek przedmioty o różnych rozmiarach i kształtach. Nie wszystkie spełniają jednak odpowiednie dla gryzoni normy. W niniejszym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje, które pomogą Ci kupić idealną dla Twojego zwierzaka zabawkę.

Rozmiar – jaki kołowrotek dla chomika jest najlepszy?

Najważniejszą cechą kołowrotka jest jego rozmiar. Niestety, mało który konsument zwraca uwagę na to, jak duża jest średnica koła. Skupiamy się raczej na kolorach, kształtach i innych właściwościach, pomijając bardzo istotną kwestię rozmiaru. Najlepsze kołowrotki dla chomika to takie, które będą dopasowane wielkością do gabarytów naszego zwierzaka.

Gryzonie posiadają bardzo giętki kręgosłup, dlatego też są w stanie dostosować swoją pozycję do niemal każdego podłoża. Jeśli dużemu chomikowi kupisz za małe kółko możesz być pewny, że pupil nie zrezygnuje z zabawy. Będzie korzystał z akcesorium tak często, jak to możliwe, jednak rozrywka negatywnie wpłynie na jego kondycję fizyczną. Zbyt mocno wygięty kręgosłup i za bardzo naprężone ciało spowodują, że zwierzak stanie się osowiały i smutny.

Dla bardzo dużych gryzoni konsumenci proponują zakupić kołowrotek dla chomika o minimalnej średnicy 25 cm. Największe rasy np. chomiki syryjskie najlepiej czują się w kółeczkach, których promień nie jest mniejszy niż 14 cm. Takie wymiary zagwarantują Twojemu pupilowi wygodę biegania przy jednoczesnej ochronie jego delikatnego kręgosłupa.

Jeśli jesteś właścicielem młodego lub malutkiego zwierzątka, powinieneś rozejrzeć się za nieco mniejszymi modelami kołowrotka. Duże koła mogą okazać się zbyt ciężkie, by gryzoń wprowadził je w ruch. W pełni wystarczający powinien okazać się kołowrotek dla chomika 20 cm.

 

Konstrukcja

W sklepach dostępne są dwa rodzaje kołowrotków: z prętami i pełne. Różnią się od siebie przede wszystkim strukturą bieżni. W pierwszym wypadku koło zbudowane jest z poprzecznych pręcików rozmieszczonych gęsto obok siebie. Jest to najbardziej popularny typ kołowrotka. Wybierany jest przez konsumentów głównie ze względu na cenę. Niestety, zoolodzy zgodnie twierdzą, że ten rodzaj zabawki stanowi dość spore zagrożenie dla chomików. Zdarza się, że zwierzątka nie trafiają na poszczególne szczebelki, przez co ich łapka ześlizguje się w szczelinę. Takie potknięcie może skutkować nie tylko przerwanym biegiem czy zdartą skórką, ale również poważnym złamaniem. Ponadto, jeśli kołowrotek ustawiony jest na stopce istnieje ryzyko, że schodząc z zabawki chomik zaklinuje się pomiędzy poprzeczkę, a element podstawy. Szybko obracające się koło może bardzo mocno uderzyć gryzonia.

Rozwiązaniem powyższych problemów jest montaż kołowrotka pełnego. Wyposażony jest on w gładki, całkowicie zabudowany bieżnik, dlatego też nie ma możliwości, aby chomik uszkodził sobie łapkę. Ponadto producenci przewidzieli w modelach zupełnie inną konstrukcję, w której wszystkie elementy ukryte zostały za ścianką kółeczka. Decydując się na taką zabawkę, sprawdź jednak czy bieżnik nie jest zbyt śliski. Dobrze byłoby, gdyby na jego powierzchni znajdowały się poprzeczne zgrubienia. Takie elementy ułatwią pupilowi bieg i umożliwią szybsze zatrzymywanie się.

Materiał

Najlepszy kołowrotek dla chomika to taki, który jest nie tylko bezpieczny, ale również wytrzymały. Z tego powodu warto zastanowić się, z jakiego materiału powinna zrobiona być zabawka.

Najbardziej popularne modele wykonuje się z metalu. Zabawki są bardzo trwałe i rzadko ulegają odkształceniom. Występują w różnych kolorach, dlatego z pewnością znajdziemy produkt pasujący do klatki naszego zwierzaka.

Innym rodzajem kołowrotków są koła drewniane. Tego typu wyroby są znacznie droższe, jednak test kołowrotków dla chomika pokazuje, że o wiele lepiej sprawdzają się one w procesie użytkowania. Po pierwsze, ich charakterystyczny zapach jest wyjątkowo przyjemny dla gryzoni. Dzięki niemu czują się one bezpieczniej i chętniej bawią się w kółeczku. Poza tym drewno to naturalny surowiec, który nie zawiera szkodliwych dla zdrowia substancji toksycznych. Pamiętaj o tym, że niektóre chomiki uwielbiają podgryzać akcesoria włożone do ich akwarium. Z tego powodu, ważne jest, aby wszystkie elementy były w 100% bezpieczne.

Ostatnim materiałem wykorzystywanym w procesie produkcji kołowrotków jest plastik. Tworzywo jest bardzo wytrzymałe i z pewnością posłuży Twojemu pupilowi przez wiele lat. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem tego typu akcesorium zadbaj o to, aby nie narażać go na działanie promieni słonecznych. Ostre wiązki światła powodują blaknięcie koloru, przez co zabawka po kilku tygodniach może wyglądać dość nieestetycznie.

 

Kołowrotki dla chomików w dobrych cenach

Decyzję o tym, jaki kołowrotek wybierzesz powinna być uzależniona również od Twoich możliwości finansowych, W sklepach znajdziesz produkty, których cena waha się od 10 zł nawet do 40 zł. Ważne więc byś szukał produktów przede wszystkim bezpiecznych w użytkowaniu. Kwestie marki czy designu powinny być dla Ciebie drugorzędnym problemem.

 

Co dokupić do kołowrotka dla chomika?

 

Odpowiednio dobrane zabawki dla chomika dostarczą mu dobrej rozrywki oraz dawki ruchu, której zwierzę potrzebuje. Niezbędnym akcesorium jest kołowrotek, na którym może ono do woli biegać. Z naszego poradnika już wiesz, jaki kołowrotek dla chomika jest polecany, więc jeśli zakupiłeś wybrany model, to warto teraz skupić się na innych produktach, które zapewnią Twojemu pupilowi niezbędną aktywność fizyczną i stworzą świetny zestaw do zabawy.

Tunel

Długi i kręty tunel to miejsce, w którym chomik może się schować i przez które chętnie się przeciska. Może być on umieszczony poziomo lub piętrowo, tworząc kształt zjeżdżalni. Tunele są najczęściej wykonane z grubego plastiku lub drewna. Podczas zakupu upewnijmy się, że produkt ma dostatecznie dużą średnicę. W ten sposób unikniemy ryzyka, że nasz chomik się w nim zaklinuje. Warto także wybrać model z otworami wentylacyjnymi, zapewniającymi cyrkulację powietrza. Niektóre tunele mogą przybierać formę labiryntów, które zmuszą naszego pupila do aktywności fizycznej.

 

Ścianka wspinaczkowa

Zazwyczaj jest to kawałek płaskiego drewienka z licznymi wypustkami i strukturą ułatwiającą wspinanie się. Ścianka wyposażona jest także często w drabinkę. Produkt można kupić w sklepach zoologicznych, albo wykonać samodzielnie z drewna, sklejki, kołków i tym podobnych elementów. Zabawka zapewnia dużo dobrej zabawy na długie godziny oraz doskonale wspomaga naturalny odruch gryzienia czy ścierania pazurków.

 

Mosty i podesty

Mosty i podesty można spotkać w wielu klatkach dla chomików. Mogą być wykonane z kołków, drewna, korków czy tworzywa sztucznego. Tego typu produkt spotkamy w sklepie zoologicznym lub możemy go samodzielnie wykonać tak, aby idealnie pasował do posiadanej klatki. Most pozwoli naszemu chomikowi na ćwiczenie zwinności i równowagi, a także pomoże mu uwolnić nadmiar energii.

 

Kula

Plastikowa kula stanowi alternatywę dla kołowrotka i działa na podobnej zasadzie, tzn. kręci się wokół własnej osi i chomik może w niej biegać. Jedyną różnicą jest to, że kula ma zamkniętą konstrukcję, przez co gryzoń nie może z niej samodzielnie wyjść. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zakup lub zbudowanie kołowrotka, zapewniającego swobodę ruchów.

 

Hamak

Hamak to także świetna atrakcja dla chomików, myszy i innych gryzoni. Tego typu produkt powinien być wykonany z wytrzymałej tkaniny, której zwierzę zbyt szybko nie rozerwie pazurkami. Hamak zawieszamy w miejscu, do którego zwierzę będzie mogło swobodnie się dostać.

Huśtawka

Kolejnym pomysłem na urozmaicenie wyposażenia klatki chomika jest zainstalowanie niewielkiej huśtawki. Produkt powinien być bezpieczny i solidnie umocowany, do tego celu najlepiej użyć kilku sznurków. Dobrym rozwiązaniem jest wybór zabudowanej huśtawki z niewielkim wejściem, z której chomik nie wypadnie, gdy dość mocno się rozbuja. Taką zabawkę możemy również szybko wykonać samodzielnie, wykorzystując kilka haczyków i kawałek tkaniny.

 

Dysk do biegania

Jest to kolejna zabawka, która zmusi naszego chomika do aktywności fizycznej. Produkt ma formę kręcącego się podestu i najczęściej wykonany jest z drewna. Przy zakupie zwróćmy uwagę, czy wybrany model jest dobrze wyszlifowany i nie spowoduje, że gryzoń się porani podczas biegu.

 

Zabawki do jedzenia

Chomiki lubią wszystko obgryzać, dlatego przygotujmy także zabawki, które będzie można skosztować. Mogą to być gałązki, drewniane klocki czy kawałki warzyw. Takie gadżety nie tylko zagwarantują dobrą zabawę, ale przyczynią się do pielęgnacji zębów.

 

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Gosia

September 4, 2023 at 2:47 pm

Widzę, że brak w polecanych kołowrotków z prętów. Mam co do nich mieszane uczucia i też wolę te z “pełna podłoga”

Odpowiadać
Zespół ZwD

September 7, 2023 at 11:34 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół ZwierzeWDomu.com

Odpowiadać