Karmy dla chomika ranking

Ostatnio aktualizowane: 25.07.24

 

Konsumentów szukających karmy dla chomika z dobrze wyselekcjonowanym składem zachęcamy do odwiedzenia naszej strony. Specjalnie dla takich osób przygotowaliśmy zestawienie 5 najlepszych produktów. Postanowiliśmy przeanalizować opublikowane w Internecie opinie i sprawdzić, jakie są aktualne trendy zakupowe. Na podstawie zebranych informacji wywnioskowaliśmy, że pierwsze miejsce należy do karmy Nestor 1L. Jest ona dostępna w dużym opakowaniu w formie wiaderka. Dlatego produkt zachowuje świeżość na długi czas. Jednym z jego najbardziej istotnych atutów jest możliwość dostarczenia gryzoniowi wszystkich niezbędnych mu witamin i minerałów. Wspomniana karma zawiera wyłącznie takie składniki, które są całkowicie bezpieczne dla chomików. Jeśli mimo wszystko powyższy produkt nie spodobał Ci się lub jest już niedostępny, zapoznaj się z opisem karmy plasującej się na drugim miejscu rankingu. Jest to Versele Laga Zero Classic, czyli mieszanka warzyw, owoców i wyrobów piekarniczych. Może ona stanowić podstawę żywienia gryzonia. To świetny wybór zarówno dla hodowców chomików, jak i świnek morskich czy też królików miniaturek.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Karma jest wydajna – opakowanie o pojemności 1 l wystarcza na bardzo długo. Szczelne, plastikowe wiaderko pomaga przechować pokarm w taki sposób, by nie miał on styczności ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Kompozycja smakowa jest połączeniem warzyw i owoców, które bardzo odpowiada podniebieniom chomików i innych małych zwierząt.

Wady

Właściciele świnek morskich twierdzą, że karma nie może być podawana zbyt długo ze względu na zbyt dużą ilość zbóż.

Podsumowanie

W skład karmy wchodzi między innymi owies bezłuskowy będący jednym z najlepiej przyswajalnych zbóż. Susz jabłka i marchewki znacznie wzbogaca walory smakowe pożywienia. Zapach karmy również jest przyjemny dla zwierząt zachęcając je do jedzenia.

Drugi wybór

Zalety

Prezentowany pokarm zawiera witaminy, białko i miedź, dzięki czemu może stanowić podstawę żywienia gryzoni. Zawartość błonnika sprawia, że z pomocą tego produktu będzie Ci nieco łatwiej kontrolować prawidłową wagę zwierzaka. Produkt jest dostępny w dużym, 20 kg opakowaniu.

Wady

Opakowanie karmy nie pozwala na przechowywać jej zbyt długo. Aby pokarm zachował świeżość trzeba po otwarciu przesypać go do specjalnego pojemnika.

Podsumowanie

Pełnoporcjowa mieszanka zawiera nie tylko zboża, ale również chleb świętojański, ekstrakty warzywne oraz orzechy. Odpowiada wielu zwierzętom ze względu na walory smakowe. Karma jest łatwo dostępna i chętnie wybierana przez kupujących.

Rozważ też

Zalety

Produkt w postaci kolby, bogatej w witaminy i mikroelementy stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnej karmy. Zwierzę zaciekawione kształtem nowego obiektu chętnie spożywa pokarm. Drewniana listewka będąca trzonem kolby służy chomikom do ścierania przerośniętych siekaczy.

Wady

Niektóre zwierzęta (zwłaszcza te młode) początkowo używają kolby tylko do zabawy i nie radzą sobie z obgryzaniem pokarmu. Poleca się zakup produktu raczej starszym zwierzętom.

Podsumowanie

Opakowanie produktu jest szczelne, dlatego wiemy, że produkt nie wietrzeje. Dzięki konstrukcji kolby nie musimy dokupować specjalnych dropsów lub wapienek dla gryzoni.

 

 

Najlepsze karmy dla chomika w 2024 roku

 

Poniższy ranking karm dla chomika dedykujemy osobom, które wciąż mają wątpliwości, co do wyboru właściwego pokarmu dla swojego pupila. Prezentujemy w nim 5 produktów. Każdy z nich ma odpowiednio skomponowany skład i jest całkowicie bezpieczny dla udomowionych gryzoni.

 

Nasze zalecenia

 

Nestor 1L

 

Nestor 1L to owocowo-warzywa karma dostępna w wiaderku o pojemności 1 l. To urozmaicona mieszanka, która może z powodzeniem stanowić podstawę codziennej diety chomika. Znajdują się tu wszystkie niezbędne dla chomika witaminy i składniki odżywcze. Dzięki temu może on pozostać zdrowy, energiczny i chętny do zabawy.

W składzie karmy znajduje się m.in.: owies bezłuskowy, słonecznik czarny, pszenica, kukurydza, chleb świętojański, susz jabłka oraz marchewki. To idealny produkt dla wszystkich małych gryzoni. Ponieważ został on zamknięty w szczelnym wiaderku z pokrywką, może pozostać świeży na długi czas.

Na podstawie wydawanych przez konsumentów opinii można wywnioskować, że prezentowana karma jest przez nich chętnie wybierana. Wpływ na to ma nie tylko korzystna cena, ale też odpowiednia kompozycja smaków. Nie ma tu składników, które mogłyby zaszkodzić chomikowi i spowodować kłopoty ze zdrowiem. Ponadto produkt wystarcza na długi czas.

Produkt Nestor 1L to dobra karma dla chomika do 10 zł, która jest zamknięta w 1 l opakowaniu. To pokarm w formie owocowo-warzywnej mieszanki.

 

Zalety

Szczelne opakowanie: Karma jest zapakowana w poręczne wiaderko z pokrywką. Możemy je szczelnie zamknąć, co zapobiega zawilgoceniu mieszanki.

Wydajność: Z uwagi na duże opakowanie, pokarm wystarcza na długo, nawet jeśli hodujemy nie jednego, a kilka chomików.

Źródło witamin i minerałów: Codzienne podawanie mieszanki gryzoniom pozwala na zapewnienie im dobrze zbilansowanej diety. Pokarm jest źródłem cennych witamin i minerałów.

Dobrze skomponowany skład: W składzie produktu znajdziemy m.in.: kukurydzę, pszenicę, owies, susz jabłka, chleb świętojański, siemię lniane oraz susz marchewki. To składniki w pełni bezpieczne dla chomików.

Ułatwia ścieranie ząbków: Karma nie tylko zaspokaja głód gryzonia, ale też ułatwia mu ścieranie ząbków, co zapobiega ich przerostowi.

 

Wady

Nie neutralizuje zapachu odchodów: Według hodowców w składzie mieszanki powinny też znaleźć się składniki odpowiadające za neutralizowanie nieprzyjemnego zapachu odchodów chomika, przykładowo ekstrakt z jukki.

 

 

 

 

Versele Laga Zero Classic

 

Karma Versele Laga Zero Classic to mieszanka, która może stanowić bazę pożywienia małych gryzoni. Zawarte w niej składniki analityczne to: białko (11%), tłuszcz (5,5%), popiół (3%), witamina A, witamina D3, witamina E oraz miedź. Produkt dostarcza więc chomikowi wszystkich substancji niezbędnych do jego prawidłowego rozwoju i funkcjonowania.

W mieszance znalazły się ponadto takie składniki, jak: chlebek świętojański, ziarna zbóż, orzechy czy też ekstrudat granulowany. Ich obecność sprawia, że nasz pupil może pozostać pełen sił i zdrowia. Z pewnością będzie on chętny do zabawy i nie przybierze nadmiernie na wadze.

Konsumenci docenili karmę Versele Laga Zero Classic przede wszystkim za wydajność. Jest ona dostępna w opakowaniu ważącym 20 kg. Z tego względu mieszanka wystarcza na bardzo długo. To idealny wybór dla osób zajmujących się hodowlą gryzoni. Produkt nadaje się nie tylko dla chomików, ale również królików miniaturek, szczurów oraz świnek morskich.

Versele Laga Zero Classic to uniwersalny pokarm dla gryzoni w formie ekstrudatów. Jest on dostępny w 20 kg opakowaniu.

 

Zalety

Wystarcza na długo: To świetny wybór dla hodowców opiekujących się większą liczbą gryzoni. Opakowanie karmy jest na tyle duże, że wystarcza na długo. To ekonomiczne rozwiązanie.

Nie tylko dla chomików: Produkt ma uniwersalny charakter. Jego skład został skomponowany tak, aby był odpowiedni nie tylko dla chomików, ale również dla świnek morskich, królików miniaturek oraz szczurów.

Pokrywa zapotrzebowanie na składniki odżywcze: W skład mieszanki wchodzą: zboża, warzywa, nasiona, orzechy, minerały oraz produkty pochodzenia roślinnego. Z tego względu pokarm pokrywa dzienne zapotrzebowanie zwierzęcia na składniki odżywcze, niezbędne do jego prawidłowego rozwoju.

Wzbogacona o dodatkowe przysmaki: Karma została wzbogacona o przysmaki, które na pewno przypadną do gustu chomikom. Mowa tu przede wszystkim o chlebie świętojańskim oraz orzeszkach.

 

Wady

Nieporęczne opakowanie: 20 kg opakowanie nie jest zbyt poręczne, zwłaszcza gdy jest wypełnione po brzegi. Zajmuje ono dużo miejsca w szafce i dodatkowo trudno jest je podnieść.

 

 

 

 

Nestor Kolba

 

Prezentujemy Nestor Kolba, czyli kolbę owocową dla gryzoni o wadze 0,15 kg. To doskonałe źródło potrzebnych naszemu pupilowi witamin i mikro- oraz makroelementów. Trzon produktu stanowi drewniana listewka. Chomik może ją bezpiecznie gryźć, ścierając tym samym przerośnięte siekacze. Dlatego nie musimy dodatkowo kupować specjalnych dropsów czy wapienek.

W składzie kolby znajduje się przede wszystkim: mąka, pszenica, płatki owsiane, kukurydza, owoce, sorgo, owies bezłuskowy, siemię lniane i proso czerwone. Zostały one przytwierdzone do listewki tak, by gryzoń mógł je swobodnie wyskubać. Dzięki temu może on poczuć się, jak w swoim naturalnym środowisku. Dodatek stanowią witaminy: B1, B2, B6, K3 oraz C.

Jak twierdzą konsumenci, jest to dobra i tania karma dla chomika. Opisana wyżej kolba jest nie tylko smaczna, ale i aromatyczna, co dodatkowo zachęca pupila do jedzenia. Produkt jest oparty wyłącznie na naturalnych składnikach oraz tradycyjnej technologii wyrobów piekarniczych. Dlatego można go bez obaw podawać hodowanemu gryzoniowi.

Pokarm Nestor Kolba to przysmak, który można podawać zwierzęciu jako pyszną przekąskę. W opakowaniu znajdują się dwie kolby na patyku.

 

Zalety

Zapewnia chomikowi zabawę: Podając chomikowi ten przysmak, możemy mu zapewnić świetną zabawę na długi czas. Zwierzę będzie musiało samodzielnie wyskubać przymocowane do listewki ziarenka, w efekcie czego może poczuć się tak, jak w naturalnym środowisku.

Odpowiada potrzebom i upodobaniom gryzoni: W skład kolby wchodzi pszenica, kukurydza, mąka, płatki owsiane, czarny słonecznik, sorgo, siemię lniane, proso czerwone i bezłuskowy owies. Przysmak smakuje chomikom i innym gryzoniom, a więc odpowiada ich potrzebom oraz upodobaniom.

Wspiera prawidłowy rozwój zwierzęcia: Pokarm dostarcza zwierzęciu wszystkich niezbędnych mu witamin, jak i makro- oraz mikroelementów. Tym samym wspiera on prawidłowy rozwój chomika. Co ciekawe, na drewnianej listewce gryzonie mogą ścierać ząbki.

 

Wady

Szybko znikający zapach: Tuż po wyjęciu kolby z pudełka można poczuć przyjemny zapach, który dodatkowo zachęca gryzonie do jedzenia. Jednak ulatnia się on już po kilku godzinach.

 

 

 

 

Vitakraft Rollis Party

 

Karma uzupełniająca Vitakraft Rollis Party jest dostępna w opakowaniu o wadze 0,5 kg. Dostarcza ona niezbędne chomikowi witaminy i minerały, a także błonnik, który jest potrzebny do prawidłowej pracy układu pokarmowego. Prezentowana mieszanka zawiera w składzie: zboża, produkty pochodzenia roślinnego oraz warzywa. Podstawowym składnikiem analitycznym jest włókno surowe (stanowi ono 10% całości).

Karmę należy podawać wraz z bazowym pokarmem gryzonia. Ma ona formę okrągłych chrupek. W mieszance znajduje się wiele dodatków (takich, jak: miedź, jod, selen, cynk i mangan). Ich obecność sprawia, że chomik pozostaje zdrowy i energiczny, ma on też dużo sił do zabawy.

Jednym z najważniejszych atutów produktu marki Vitakraft jest bezpieczeństwo stosowania. Nie ma tu żadnych niebezpiecznych i szkodliwych dla gryzonia substancji, które mogłyby negatywnie na niego wpłynąć. Poza tym forma mieszanki sprawia, że bardzo łatwo się ją podaje. Ponieważ do podstawowej karmy wystarczy dodać maksymalnie 4 chrupki, produkt wystarcza na bardzo długo.

Pokarm Vitakraft Rollis Party jest dostępny w 0,5 kg opakowaniu. To karma uzupełniająca, która ma postać okrągłych chrupek.

 

Zalety

Nie ma konserwantów: Regularne podawanie pokarmu gryzoniom z pewnością nie wpłynie negatywnie na ich rozwój czy zdrowie. W składzie produktu nie ma konserwantów, sztucznych barwników ani aromatów.

Łatwe podawanie: Ponieważ to karma w formie chrupiącego granulatu, podawanie jej zwierzęciu nie jest trudne. Odmierzenie odpowiedniej ilości chrupek nie stanowi żadnego problemu, także początkującym hodowcom.

Źródło błonnika: Pokarm jest doskonałym źródłem błonnika, czyli substancji odpowiadającej za prawidłową pracę układu trawiennego.

 

Wady

Zniechęca do podstawowej karmy: Mimo że to tylko karma uzupełniająca, czasami zdarza się, że chomiki zniechęcają się do swojego podstawowego pokarmu i wyjadają z miski tylko kolorowe chrupki.

Za małe opakowanie: Osoby hodujące kilka gryzoni przekonują, że opakowanie produktu jest za małe i tym samym niezbyt wydajne.

 

 

 

 

Vitapol Smakers

 

Kolba Vitapol Smakers to doskonały dodatek do podstawowego pokarmu chomika. Jest ona świetnym urozmaiceniem diety naszego pupila. W składzie znalazła się granulowana lucerna. Jest ona bogata w białko roślinne (niezbędne dla gryzoni), jak również w witaminy, beta-karoten oraz sole mineralne.

Smakers ma formę granulatu, w efekcie czego jedzący go pupil może jednocześnie ścierać przerośnięte siekacze. Produkt został poddany procesowi suszenia w temperaturze do 65 st. C (trwał on kilka godzin). Dzięki temu zawarte w kolbie składniki mogły zachować cenne witaminy i minerały. Substancje te pod wpływem zbyt wysokiej temperatury często ulegają rozpadowi.

Zazwyczaj opinie o karmach dla chomików wspomnianego producenta zawierają wiele pochlebnych słów. Konsumenci kupują produkty Vitapol, ponieważ są one całkowicie bezpieczne dla zwierząt i mają dobrze skomponowany skład. Przedstawiony Smakers jest dodatkowo łatwy w podaniu (ze względu na umieszczenie go na patyczku). W opakowaniu znajdują się dwie kolby, dlatego ten wyjątkowy smakołyk wystarcza na długo.

Vitapol Smakers ma postać kolby na patyku. To dobry dodatek do podstawowej karmy podawanej zwierzęciu. W opakowaniu są dwa przysmaki.

 

Zalety

Sprzyja ścieraniu ząbków: Ponieważ w skład kolby wchodzi granulowana mączka z lucerny, jej powierzchnia jest chropowata. Jedzący przysmak chomik może więc zetrzeć ząbki. Nie musimy kupować mu dodatkowych wapienek.

Specjalny sposób produkcji: Kolby zostały wysuszone w temperaturze 65 st. C przez kilka godzin. Taki sposób produkcji pozwala na zachowanie większej ilości witamin i minerałów zawartych w poszczególnych składnikach.

 

Wady

Nie smakuje wszystkim chomikom: Nie jest to przekąska, która smakuje wszystkim gryzoniom. Test karm dla chomika pokazał, że bardziej wybrednym zwierzętom nie odpowiada jej skład oraz zapach.

Brakuje ziarenek i owoców: Część hodowców uważa, że kolba powinna być wzbogacona o dodatek ziarenek lub owoców. Wówczas przekąska dostarczałaby zwierzętom więcej witamin.

 

 

 

 

Jaką karmę dla chomika kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Chomik to niewielkie zwierzę o bardzo szybkim metabolizmie. Z tego względu należy dbać o jego żywienie i podawać mu odpowiednią karmę. Znalezienie produktu bogatego w cenne składniki odżywcze często okazuje się bardzo trudnym zadaniem. Dlatego przygotowaliśmy specjalny poradnik, z pomocą którego dowiesz się, jaką karmę dla chomika wybrać, aby Twój pupil był zdrowy i chętny do zabawy.

Dlaczego musimy zainwestować w dobrej jakości produkt?

Karma to podstawowy pokarm chomików i innych gryzoni. To właśnie ona dostarcza tym zwierzętom witaminy, minerały i inne substancje, które są niezbędne do ich prawidłowego rozwoju. Różne zioła, korzenie, dropsy czy suszone owoce i warzywa to jedynie dodatki urozmaicające dietę naszego pupila.

Hodując chomika, możemy wypróbować kilka rodzajów karm, najlepiej różnych marek. Starajmy się też podawać mu odpowiednio duże porcje (nie powinny być one jednak za duże, aby zwierzę nie przejadło się). Ważne, by na bieżąco kontrolować smakowe upodobania gryzonia. Jeśli niechętnie je on konkretną karmę, warto sprawdzić, co się w niej znajduje. Często zdarza się, że tylko jeden czy dwa składniki nie smakują chomikowi. W takim wypadku nie zechce on zbliżać się do swojej miseczki i będzie zaspokajać głód podawanymi mu sporadycznie przekąskami.

 

Skład

To, jaka karma dla chomika jest najlepsza, zależy głównie od jej składu. To właśnie na niego powinniśmy zwrócić uwagę, robiąc zakupy. Polecamy w szczególności produkty zawierające m.in.: ziarna zbóż, warzywa, nasiona i owoce oleiste, a także produkty piekarnicze. Tak skomponowana karma jest pełnowartościowa i całkowicie bezpieczna dla naszego pupila.

Składniki, których należy unikać w żywieniu gryzoni to przede wszystkim: cebula, czereśnie, żółtka jajek, kalarepa, kalafior, morele, sałata i śliwki. Podanie ich zwierzęciu może wywołać niebezpieczne dla jego zdrowia i życia skutki uboczne. Niektóre z wymienionych wyżej produktów spożywczych są dodatkowo dla chomików zbyt tuczące lub za tłuste. Mogą one więc przyczynić się do problemów z wagą.

Czytając skład karmy, nie zapomnijmy zapoznać się z ilością zawartych w niej składników analitycznych. Należą do nich: białko, tłuszcz, minerały, błonnik, wapń i fosfor. Zwykle ich ilość określana jest w procentach. Mówi się, że białko powinno stanowić od ok. 8% do 20% całości pokarmu, tłuszcz ok. 9%, a błonnik 7%.

 

Waga opakowania

Najlepsza karma dla chomika wystarcza na długi czas. Zakup dużego opakowania to bardziej ekonomiczne rozwiązanie, gdyż nie musimy tak często chodzić na zakupy. Najczęściej dostępne w sklepach produkty ważą 0,5 kg, 0,75 kg lub 1 kg. Jeśli wahamy się, czy wybrana karma na pewno będzie smakować gryzoniowi, warto najpierw sięgnąć po mniejsze opakowanie. Kiedy zobaczymy, że nasz pupil chętnie je zakupiony pokarm, możemy bez obaw sięgnąć po produkt o większej wadze.

 

Dodatkowe korzyści

Dobrze dobrana karma, poza zaspokojeniem głodu chomika i dostarczeniem mu witamin, może przynieść również wiele dodatkowych korzyści, np. zdrowotnych. Może to być redukcja nieprzyjemnego zapachu czy też ścierania zębów. Wpływ na to ma zawartość wyspecjalizowanych składników, takich jak kora brzozy, krokiety ekstrudowane i orzechy.

 

Gatunek chomika

Pamiętajmy, że poszczególne gatunki zwierząt zazwyczaj mają inne preferencje smakowe i wymagania żywieniowe. Dokonując wyboru musimy więc wziąć pod uwagę to, do jakiej dokładnie grupy należy nasz chomik. Obecnie najczęściej hodowane są gryzonie dżungarskie, niemniej równie dużą sympatią cieszą się zwierzęta syryjskie i Roborovskiego.

Pupile należące do rasy dżungarskiej są bardzo towarzyskie i aktywne, zwłaszcza nocą. Ich cechą charakterystyczną jest ciemna pręga umiejscowiona na grzbiecie. Takie gryzonie potrzebują dużo ruchu, dlatego w ich klatce powinien znaleźć się kołowrotek.

Chomiki syryjskie są większe od dżungarskich i podobnie jak one muszą dużo się ruszać. Poza tym ten gatunek ma dobrze rozwinięty zmysł węchu. Dlatego powinniśmy dbać o czystość jego klatki i otoczenia oraz myć ręce przed zabawą ze swoim pupilem. Z kolei gryzonie Roborovskiego to najmniejsze udomowione chomiki. Mają one najdłuższą średnią życia (do ok. 3,5 roku) i są strachliwe. Zwierzęta zaliczane do wspomnianego gatunku uwielbiają różne smakołyki.

 

 

Jak należy podawać karmę chomikowi?

Zdarza się, że właściciele chomików nie wiedzą, jak często i w jakich ilościach należy podawać gryzoniowi pokarm podstawowy. Informacje na ten temat zwykle znajdują się na opakowaniu produktu. Zazwyczaj chomikowi należy podawać do 15 g karmy dziennie. Należy jednak nieco ją zmniejszyć w przypadku, gdy regularnie karmimy swojego pupila innymi smakołykami (zwłaszcza tego samego producenta), czyli: kolbami (tzw. smakersami), chipsami owocowymi lub warzywnymi, bądź specjalnymi dropsami.

 

Karmy dla chomików w dobrych cenach

Ceny karmy dla chomików różnią się, w zależności od marki i wielkości opakowania. Produkty o wadze do 500 g przeciętnie kosztują od 3 zł do 10 zł. Zazwyczaj pokarmy ważące 1 kg i więcej są nieco droższe, niemniej taka inwestycja zwykle bardziej się opłaca. W sklepach możemy napotkać również karmę dedykowaną hodowcom, która jest dostępna w opakowaniach 30 kg. Trzeba za nią zapłacić ok. 50 zł.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ