Ranking 6 najlepszych klatek dla szczura w 2024

Ostatnio aktualizowane: 16.06.24

 

Klatka dla szczura – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Szukasz bezpiecznego i wygodnego lokum dla szczura? Pomoże Ci w tym nasz artykuł, czyli zestawienie najbardziej popularnych obecnie klatek. Na szczycie rankingu plasuje się Klatka XXL dla Szynszyla, Szczura 100cm M100 K100 P2, odpowiednia dla różnych gryzoni, również burunduków i koszatniczek. Ma ona wysoką, plastikową kuwetę dostępną w kilku ciekawych wersjach kolorystycznych. Klatka jest metalowa, a pręty rozmieszczone w taki sposób, aby zwierzę nie przecisnęło się na zewnątrz. Drugie miejsce należy do modelu Klatka XXL dla Szynszyla, Szczura M91 P2 K100, który jest łatwy w utrzymaniu w czystości. W zestawie są trzy grube, drewniane półeczki, można zawiesić je na dowolnej wysokości.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Klatka jest na tyle duża, że w środku może mieszkać kilka szczurów. Plastikowa kuweta jest wysoka i skutecznie zapobiega wysypywaniu się ściółki. W dodatku można ją z łatwością utrzymać w czystości.

Wady

Jak przyznają hodowcy, otwieranie drzwiczek bywa kłopotliwe. Wymaga to użycia stosunkowo dużej siły, a mocne szarpnięcie klatką może przestraszyć gryzonia.

Podsumowanie

Model jest duży, solidny i elegancki. Ponieważ został ocynkowany, nie powinna pojawić się na nim korozja. Klatka ma dwie pary drzwi. Wewnątrz znajdują się trzy drewniane półeczki, a kuweta jest dostępna w kilku ciekawych wersjach kolorystycznych.

Drugi wybór

Zalety

Model ma otwieraną górną pokrywę, dlatego czyszczenie wnętrza nie powinno być bardzo kłopotliwe. Plastikowa, wysoka kuweta nie pochłania nieprzyjemnego zapachu moczu i zapobiega rozsypywaniu ściółki na zewnątrz. Pręty są rozmieszczone blisko siebie.

Wady

Co prawda w komplecie znajdują się półeczki, ale wiele osób twierdzi, że brakuje im też drabinek. Dzięki nim szczur mógłby się swobodnie wspinać do góry.

Podsumowanie

Klatka zapewnia gryzoniowi dużo miejsca, a jednocześnie nie ogranicza znacząco wolnej przestrzeni na półce. Jest ona bardzo wytrzymała, poleca się ją hodowcom szczurów, koszatniczek, burunduków, a nawet fretek. Dostęp do zwierzęcia zapewniają dwie pary drzwiczek, ich otwieranie nie sprawia żadnych trudności.

Rozważ też

Zalety

Klatka jest solidna, została wykonana z metalu odpornego na korozję. Pręty rozmieszczono w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko przeciśnięcia się szczura na zewnątrz. Cztery pary drzwiczek zapewniają szybki dostęp do gryzonia.

Wady

Dołączone do zestawu półki i drabinka zostały wykonane z tworzywa sztucznego. Nie są one cienkie, ale istnieje ryzyko, że szczur je nadgryzie.

Podsumowanie

Model nadaje się zarówno dla szczura, jak i burunduka lub fretki. Ma on wysoką kuwetę, którą łatwo się czyści, jest ona odporna na uszkodzenia. Plastikowe elementy wyposażenia pokryto antypoślizgową powłoką, co zwiększa poziom bezpieczeństwa gryzonia. Klatka wygląda bardzo estetycznie.

 

 

6 najlepszych klatek dla szczura. Opinie w 2024 roku

 

Jeżeli sprawdzisz umieszczony poniżej ranking klatek dla szczura, z pewnością uda Ci się wybrać właściwy model dla swojego pupila. To bardzo ważne, gdzie zamieszka gryzoń, gdyż musi mieć wystarczająco dużo miejsca na poruszanie się, zabawę, a także wypoczynek. W zestawieniu opisujemy klatki, które zebrały najwięcej pochlebnych komentarzy konsumentów.

 

1. Klatka XXL dla Szynszyla, Szczura 100cm M100 K100 P2

 

Klatka XXL dla Szynszyla, Szczura 100cm M100 K100 P2 jest bardzo duża, dlatego w środku może zamieszkać nie jeden, ale kilka gryzoni. To dobra propozycja zarówno dla osób hodujących szczury, jak i szynszyle, koszatniczki czy burunduki. Model jest wykonany z metalu, który dodatkowo ocynkowano. Kuweta jest plastikowa, jej wysokość to 17 cm.

Ponieważ odległość pomiędzy metalowymi prętami wynosi 1,4 cm, nie należy się obawiać, że szczur przeciśnie się na zewnątrz. Wymiary klatki to: Wysokość (razem z kuwetą) – 100 cm, szerokość – 54 cm i długość – 100 cm. Górna pokrywa jest otwierana, co ułatwia wymianę ściółki. Szybki dostęp do gryzonia zapewniają dwie pary drzwi.

Zdaniem kupujących ta klatka dla szczura o wymiarach 100 cm x 54 cm x 100 cm jest bardzo solidna, a do tego estetycznie się prezentuje. Kuweta jest dostępna w kilku wersjach kolorystycznych, ponadto w zestawie są trzy drewniane półeczki.

 

 

 

 

2. Klatka XXL dla Szynszyla, Szczura M91 P2 K100

 

Osobom szukającym bezpiecznego lokum dla swojego gryzonia powinna przypaść do gustu Klatka XXL dla Szynszyla, Szczura M91 P2 K100. To model mający w zestawie trzy półeczki wykonane z drzewa liściastego, wymiary każdej z nich to: 52 cm x 18 cm x 2 cm. Górne i boczne drzwiczki zapewniają łatwy dostęp do zwierzęcia, a demontowany dach ułatwia czyszczenie środka.

Klatka jest odpowiednia dla szczurów, a także innych gryzoni: Koszatniczek, szynszyli, burunduków, a nawet fretek. Jej wymiary to: Wysokość – 80 cm, szerokość – 54 cm oraz długość – 100 cm. Odległość między prętami wynosi 1,4 cm. Górna część konstrukcji jest metalowa, kuwetę wykonano z plastiku.

Model cieszy się dużym zainteresowaniem konsumentów, ponieważ ich zdaniem jest elegancki i zapewnia gryzoniom wystarczającą ilość wolnej przestrzeni. Półki można zawiesić na dowolnej wysokości, są na tyle grube, że zwierzę ich nie obgryzie. Potwierdził to test klatek dla szczura.

 

 

 

 

3. Wysoka Klatka dla Szczura, Fretki, Gryzoni, 118 cm 

 

Wysoka Klatka dla Szczura, Fretki, Gryzoni, 118 cm to model mający w zestawie niezbędne dla gryzonia wyposażenie. W jego skład wchodzą: 3 wykonane z plastiku półeczki, a także drabinka do wspinania. Klatka ma wymiary: Wysokość – 118 cm, szerokość – 48 cm i długość – 80 cm.

Materiałem wykonania kuwety jest tworzywo sztuczne, a jej wysokość wynosi 17 cm. To oznacza, że ściółka nie powinna wysypać się na zewnątrz. To odpowiednia klatka dla szczura domowego, fretki czy burunduka. Ma ona po dwie pary drzwi przednich i górnych, co daje możliwość szybkiego wyjęcia gryzonia.

Mimo że jest to duża klatka dla szczura, nie ogranicza znacząco wolnej przestrzeni na biurku czy półce. Konsumenci chwalą ją za solidność, łatwość w utrzymaniu w czystości i zapewnianie zwierzętom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Pręty są blisko siebie, a półeczki i drabinkę pokryto specjalną, antypoślizgową powłoką.

 

 

 

 

4. Klatka dla Szczura Chomika 50 x 70 cm

 

Model Klatka dla Szczura Chomika 50 x 70 cm wyróżnia się estetycznym wyglądem. Ma on wysoką, wykonaną z plastiku kuwetę, która jest odporna na pęknięcia i nie pochłania nieprzyjemnego zapachu moczu. To klatka dla szczura mająca wyposażenie składające się na karuzelę i miseczkę na pokarm.

Kuweta jest dostępna w trzech kolorach do wyboru: Czerwonym, zielonym i niebieskim. Górna część konstrukcji jest metalowa i pokryta specjalną powłoką zapobiegającą korozji. Klatka ma wymiary: Wysokość – 70 cm, szerokość – 32 cm i długość – 50 cm.

Po przeanalizowaniu komentarzy kupujących można stwierdzić, że jest to dobra klatka dla szczura, jak również dla chomika. Poza karuzelą do zabawy i miseczką, w środku znajdują się też trzy metalowe półeczki oraz drabinki. Wielu osobom podoba się to, że kuweta jest wysoka, gdyż to zapobiega wysypywaniu się ściółki poza klatkę.

 

 

 

 

5. Klatka Panama Pet 47X30X27 dla Małych i Średnich Gryzoni 

 

Klatka Panama Pet 47X30X27 dla Małych i Średnich Gryzoni zapewnia zwierzętom bezpieczeństwo i komfort. Razem z nią w zestawie otrzymujemy niezbędne elementy wyposażenia. Są to: Miseczka, poidełko, kołowrotek, dwie drabinki, taras i domek. Górna część konstrukcji jest wykonana z metalu, a kuweta z plastiku.

Wymiary klatki to: Wysokość – 27 cm, szerokość – 30 cm i długość – 47 cm. Jest ona polecana dla szczura, chomika, świnki morskiej, myszy i myszoskoczka. Dostęp do gryzonia zapewniają górne i boczne drzwiczki, a wysoka kuweta zapobiega wysypywaniu się ściółki.

Jak przyznają hodowcy gryzoni, model prezentuje się bardzo elegancko, w dodatku jest solidny. Poddane analizie opinie o klatkach dla szczura pokazały, że jest to popularny produkt. Jedną z jego największych zalet jest to, że w zestawie znajdują się wszystkie elementy, jakie są potrzebne gryzoniom.

 

 

 

 

6. Klatka dla Szczura Chomika 58x32x28

 

Klatka dla Szczura Chomika 58x32x28 ma w zestawie poidełko, miseczkę oraz karuzelę dla gryzonia. W środku znajdują się również dwie metalowe półeczki i drabinki. Model jest polecany hodowcom szczurów i chomików.

Górna część klatki jest metalowa, a pręty umieszczono blisko siebie, więc ryzyko przeciśnięcia się przez nie gryzonia zostało zmniejszone do minimum. Materiałem wykonania kuwety jest tworzywo sztuczne. Klatka ma wymiary: Wysokość – 28 cm, szerokość – 32 cm i długość – 58 cm. Wyposażono ją w jedną parę drzwiczek.

Wiele osób uważa, że to dobra i tania klatka dla szczura. Nie zajmuje ona dużo miejsca na półce, a ponieważ prezentuje się estetycznie, może dodatkowo pełnić funkcję dekoracyjną. Ważne jest również to, że kuweta jest wysoka i odporna na uszkodzenia mechaniczne.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką klatkę dla szczura kupić?

 

Jaka jest najlepsza klatka dla szczura? Jeśli trudno jest Ci odpowiedzieć na to pytanie, koniecznie zapoznaj się z krótkim poradnikiem, czyli drugą częścią naszego artykułu. Podpowiemy Ci, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas poszukiwania nowego lokum dla swojego pupila.

Wymiary

Prawdopodobnie najważniejszą kwestią w przypadku klatek dla gryzoni, również dla szczurów, są ich wymiary. Zwierzę musi mieć w środku dostatecznie dużo wolnej przestrzeni, aby mogło się swobodnie poruszać, bawić oraz wypoczywać. Kupując bardzo mały model, trzeba liczyć się z tym, że szczur nie poczuje się w nim komfortowo, a to może przyczynić się nawet do rozwoju chorób i zaburzeń zachowań. Minimalne wymiary klatki to ok.: 30 cm x 30 cm x 30 cm, jednak im są one większe, tym lepiej. Bardzo dobrym wyborem jest wysoki model, w którym można umieścić kilka pięterek do wspinania (gryzonie bardzo to lubią). Jak upewnić się, że pod względem rozmiaru wybieramy odpowiednią klatkę? Szczur powinien mieć możliwość stania na dwóch łapkach i wyprostowania się. Jeżeli jest to niemożliwe, oznacza to, że model jest za mały i z pewnością się nie sprawdzi. Doświadczeni hodowcy uważają, że optymalne wymiary lokum dla takich gryzoni to: Wysokość – 78 cm lub więcej, szerokość – 45 – 50 cm i długość – 50 – 70 cm (lub więcej).

Ponieważ szczury to zwierzęta stadne, nie powinno się hodować tylko jednego osobnika. Nawet początkujący hodowca powinien zdecydować się na parę, ewentualnie dwa samce lub dwie samice. To daje pewność, że natura stadnego życia gryzoni nie zostanie zachwiana i będą mogły prawidłowo się rozwijać. Oznacza to, że zakup klatki musi być dobrze przemyślaną decyzją. Nie zapominajmy, że wewnątrz poza szczurami muszą zmieścić się wszystkie potrzebne elementy, w tym domek, miseczka na pokarm oraz różnego rodzaju zabawki.

 

Z wyposażeniem czy bez?

Wiele osób uważa, że najlepsza klatka dla szczura ma w zestawie wyposażenie. Mogą to być półeczki i drabinki do wspinania, a także: Miseczka i poidełko, kołowrotek, a nawet domek. Należy mieć na uwadze, że model z dodatkowymi elementami w komplecie przeważnie jest nieco droższy. Niemniej jednak często to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż zakup wszystkich potrzebnych dodatków osobno. Jeśli obawiamy się, że będziemy mieć problem z samodzielnym doborem wyposażenia, klatka mająca wszystkie potrzebne elementy wyprawki dla gryzonia jest dobrym wyborem.

 

Kuweta

Bardzo istotnym elementem konstrukcji klatki jest kuweta, którą umieszcza się na dole. Jej materiałem wykonania przeważnie jest tworzywo sztuczne. Powinniśmy się upewnić, że jest ono odporne na pęknięcia i inne uszkodzenia, inaczej już po kilku miesiącach lub nawet tygodniach konieczna okaże się wymiana kuwety na inną. Element ten powinien być wysoki, gdyż tylko wtedy zapobiegnie wysypywaniu się wyściółki na zewnątrz. Plastik ma być łatwy w utrzymaniu w czystości, nie może np. pochłaniać nieprzyjemnego zapachu moczu gryzonia. Nierzadko kuweta jest dostępna w kilku wersjach kolorystycznych, co ma pozytywny wpływ na to, jak prezentuje się klatka.

Solidność i bezpieczeństwo

Klatka dla szczura musi być solidna. Jej materiałem wykonania jest metal, często pokryty powłoką zapobiegającą pojawieniu się korozji. Pręty nie mogą być pomalowane farbą. Wynika to z tego, że szczury lubią je obgryzać, są więc narażone na zatrucie. Trzeba pamiętać też o sprawdzeniu, jak daleko od siebie znajdują się pręty. Powinno to być 1,2 – 1,4 cm, inaczej zwierzę przeciśnie się na zewnątrz, co może być bardzo niebezpieczne. Każda klatka ma minimum 1 – 2 pary drzwiczek, za sprawą których dostęp do gryzonia jest ułatwiony. Ich otwieranie i zamykanie nie może być kłopotliwe, gdyż przypadkowe niedomknięcie również grozi ucieczką pupila.

 

Klatki dla szczura w dobrych cenach

Przeważnie cena także ma wpływ na to, jaką klatkę dla szczura wybrać. Za tego typu produkty, w zależności od wymiarów, producenta i wyposażenia, trzeba zapłacić 80 – 300 zł. Nie jest to mały wydatek (zwłaszcza, że dodatkowo trzeba kupić m.in. ściółkę i pokarm), ale starajmy się nie skupiać się na tym, ile kosztuje dany model. Bardziej istotne powinno być to, czy klatka jest odpowiednio duża i solidna.

 

 

FAQ

 

P1: Jak urządzić klatkę dla szczura?

Sam zakup klatki nie wystarcza, aby zapewnić szczurowi odpowiednie warunki do życia. We wnętrzu musi znaleźć się kilka niezbędnych elementów. Jednym z nich jest domek, w którym gryzoń może się schronić, kiedy poczuje się niepewnie lub postanowi odpocząć. Ponieważ szczury lubią spać w nietypowych miejscach, w klatce warto powiesić dodatkowo niewielki hamak. Przyda się również tunel, przez który zwierzę będzie się przeciskać (gryzonie bardzo lubią ciemne i ciasne miejsca). Urządzając klatkę, nie można zapomnieć o wysypaniu ściółki i wstawieniu miseczek na pokarm. Niezbędne jest ponadto poidełko ze świeżą wodą.

 

P2: Klatka dla szczura – jakie wymiary?

Wybierając klatkę dla szczura, szczególną uwagę trzeba zwrócić na jej wymiary. Jeśli kupimy za mały model, zwierzę nie będzie się czuło w środku komfortowo ani bezpiecznie, co negatywnie wpłynie zarówno na jego samopoczucie, jak i zdrowie. Doświadczeni hodowcy uważają, że minimalne wymiary klatki dla szczura to ok.: 30 cm x 40 cm x 40 cm. Jednak jeżeli mamy taką możliwość, warto zdecydować się na nieco większy model, którego szerokość, wysokość i głębokość to 60 cm (lub nawet więcej). Gryzoń musi mieć możliwość swobodnego poruszania się po klatce. Dobrym wyborem jest wysoki model, w którym można umieścić kilka pięterek do wspinaczki.

P3: Co lepsze dla szczura – klatka czy akwarium?

Osoby hodujące szczury często wahają się, czy klatka rzeczywiście jest najlepszym wyborem dla takich zwierząt. Okazuje się, że te gryzonie dobrze czują się także w akwarium, jeśli jest ono odpowiednio duże. Takie rozwiązanie ma jedną istotną zaletę: Nie trzeba się obawiać, że szczur niespodziewanie przeciśnie się między prętami i ucieknie. Może się to zdarzyć w przypadku źle dobranej klatki. Niemniej jednak problemem może być nieco słabsza cyrkulacja powietrza, w efekcie czego konieczne stanie się częstsze sprzątanie domu gryzonia. Najważniejsze jest to, aby stworzyć szczurowi takie warunki, w których poczuje się swobodnie i bezpiecznie.

 

P4: Jak przygotować klatkę dla szczura?

Zanim wpuścimy szczura do klatki, należy sprawdzić, czy jest właściwie przygotowana. Muszą znaleźć się w niej: Miski i poidełko, domek, tunel, ewentualnie takie dodatki, jak hamak, drabinki do wspinania i gałązki. Na dnie klatki trzeba wysypać wyściółkę. Dla szczurów polecany jest m.in. drewniany żwirek. Nie należy wybierać siana, ponieważ mocno pyli i może wywoływać reakcję alergiczną, ponadto nie pochłania wilgoci i przykrego zapachu. Urządzoną klatkę powinno się ustawić w cichym i spokojnym miejscu. Ma to być kącik, gdzie zwierzę nie będzie narażone na przeciągi, duże wahania temperatury oraz bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

 

P5: Gdzie kupić klatkę dla szczura?

Miejscem, w którym kupimy klatkę dla szczura, jest sklep zoologiczny. Tam powinniśmy znaleźć modele w różnych rozmiarach, a w razie wątpliwości sprzedawca z pewnością doradzi, który jest najlepszym wyborem. Jednak może się zdarzyć, że asortyment sklepu nie będzie dostatecznie szeroki. W takiej sytuacji powinniśmy poszukać odpowiedniej klatki w Internecie. Tego typu produkty dostępne są zarówno w sklepach zoologicznych online, jak i na portalach aukcyjnych. Nierzadko ich ceny są bardzo atrakcyjne, w dodatku nie musimy się zastanawiać, jak przewieźć kupioną klatkę do domu, gdyż zostanie dostarczona bezpośrednio pod wskazany adres.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Shannow

September 16, 2021 at 8:14 am

To jest jakiś żart, z tej pierwszej trójki może 3 klatkę poleciłbym jako tymczas dla nowych ogonów, przed dołączeniem do stada. Critter Nation, Savic Suite, Perfect Maxi to są topowe modele klatek dla szczurów. Większość z opisanych tu ma drewniane elementy – do wyrzucenia po max kilku miesiącach. U szczurów wyposażenie – tylko plastik lub materiał, który można wyprać. Podobnie plastikowa kuweta niesie ze sobą ryzyko wygryzienia dziury, dlatego pisałem, że ta numer 3, to najwyżej tymczasowo. Połowa zdjęć wyposażenia nadaje się tylko dla chomika i jeszcze ta głupota o akwarium. Akwarium może być tylko dla chorego szczura, mającego problemy ze wspinaniem się. Szczury powinny mieć jak najwyższe schronienie z mnóstwem zakamarków, koszyczków domków hamaków itp. Nie akwarium. Ogólnie za artykuł ocena niedostateczna i wróć z rodzicami.

Odpowiadać
Zespół ZwD

September 23, 2021 at 8:58 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół ZwD

Odpowiadać