Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Terrarium – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Exo Terra 45x45x60cm to jedno z terrariów, które obecnie cieszy się największą popularnością. Nadaje się ono do hodowli kameleona, legwana, agamy brodatej, a także gekona. To model zrobiony ze szkła, który został zaprojektowany przez europejskich herpetologów. Bardzo łatwo się go czyści, na co wpływa zdejmowana pokrywa z siateczki wentylacyjnej. Hodowców gadów powinno zainteresować również terrarium pustynne FHU-Terranet 70x40x40, wykonane z grubej płyty meblowej oraz płyty OSB. Dołączono do niego elementy, które pozwalają na odpowiednie urządzenie wnętrza, w tym listwę oświetleniową i sztuczne roślinki. Model dobrze się prezentuje i w dodatku jest solidny. W naszym rankingu znalazło się kilka innych ciekawych terrariów, zachęcamy do zapoznania się z ich opisami.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Terrarium ma podwójne drzwiczki, hodowane w nim zwierzę nie otworzy ich samodzielnie i nie ucieknie na zewnątrz. Pokrywa jest zdejmowana, dlatego utrzymanie wnętrza w czystości nie jest problemem. Na tylnej ściance umieszczono strukturalne tło.

Wady

Hodowcy uważają, że do kompletu powinny być dołączone elementy niezbędne do odpowiedniego wyposażenia wnętrza. Mowa tu m.in. o sztucznych roślinkach.

Podsumowanie

Model jest przystosowany do hodowli kameleona, legwana, agamy i gekona. Zaprojektowali go doświadczeni herpetolodzy. Terrarium ma wodoodporne dno, więc możemy w nim wydzielić strefę wodną, jeśli pojawi się taka potrzeba.

Drugi wybór

Zalety

To solidny model, wykonany z płyty meblowej oraz płyty OSB. Oklejono go efektownie wyglądającym tłem strukturalnym, które zostało zabezpieczone przed działaniem wilgoci. W komplecie otrzymujemy kilka przydatnych elementów, w tym sztuczną roślinność oraz listwę z oświetleniem.

Wady

Niektórzy kupujący narzekają na brak przeszklonego boku. Szyba znajduje się tylko na przedniej ściance, co może nieco utrudniać swobodną obserwację zwierzęcia.

Podsumowanie

Terrarium ma wentylację grawitacyjną, halogenowe oświetlenie grzewcze i przyłącze pod żarówkę UVB. Wygląda ono bardzo elegancko, w dodatku jest robione na indywidualne zamówienie. Model poleca się hodowcom gekonów, jaszczurek i agam. Jest on dostępny w kilku kolorach, m.in. białym, czarnym i wenge magia.

Rozważ też

Zalety

Terrarium zostało wykonane ze specjalnego szkła optiwhite, które jest całkowicie bezbarwne i pozwala na stałe obserwowanie hodowanych żółwi. W narożniku znajduje się zamaskowana filtracja oczyszczająca wodę. Do kompletu dołączono również trójwymiarowe tło.

Wady

W zestawie nie ma wszystkich elementów, jakie umożliwiają właściwe zaaranżowanie wnętrza. Co prawda w terrarium jest filtracja, ale hodowcom brakuje m.in. roślin oraz korzeni.

Podsumowanie

Model jest odpowiedni dla mniejszych gadów i pozwala na stworzenie im właściwych warunków do życia. Terrarium przypomina swoim wyglądem mały wodospad. Rozłożone tło 3D nie tylko ładnie się prezentuje, ale dodatkowo sprawdza się jako miejsce do wypoczynku, gdyż tworzy niewielkie wysepki wystające z wody.

 

 

8 najlepszych terrariów. Opinie w 2024 roku

 

Wszystkim hodowcom węży, kameleonów, jaszczurek, patyczaków czy żółwi polecamy nasz ranking terrariów. Przedstawiamy w nim różnej wielkości modele przystosowane do potrzeb określonych zwierząt. Co ważne, żaden z nich nie znalazł się w zestawieniu przypadkowo. To zbiór najpopularniejszych terrariów, cieszących się pozytywnymi opiniami konsumentów.

 

Terrarium dla kameleona

 

1. Exo Terra Terrarium Szklane 45x45x60cm

 

Exo Terra 45x45x60cm to odpowiednie terrarium dla kameleona. Zostało ono zaprojektowane przez europejskich herpetologów, dlatego zadbano tu o każdy detal. Szklany pojemnik ma z przodu podwójne drzwiczki, co zapewnia łatwy dostęp do środka. Zabezpiecza je specjalne zamknięcie, za sprawą którego zwierzęciu nie uda się uciec na zewnątrz.

Wymiary terrarium są równe: 45 cm x 45 cm x 60 cm, waży ono 20,4 kg. W podstawie znajduje się podnoszona płyta, która umożliwia instalację podgrzewacza. Pokrywę zrobiono z drobnej siatki wentylacyjnej, która przepuszcza promienie UVB, a ponieważ można ją zdjąć, czyszczenie wnętrza nie stanowi problemu. Na tylnej ściance przyklejone jest tło strukturalne.

Konsumenci chwalą produkt za solidne wykonanie oraz zastosowanie przemyślanych rozwiązań. Bardzo spodobało im się w szczególności wodoodporne dno, w razie potrzeby część pojemnika możemy zaaranżować jako strefę wodną. To dobre terrarium dla kameleona, ale nie tylko. Nadaje się ono też dla agamy, gekona czy legwana.

 

 

 

 

Terrarium dla gekona

 

2. Terrarium Pustynne FHU-Terranet 70x40x40 dla Gekona 

 

Terrarium Pustynne FHU-Terranet 70x40x40 jest wykonane z płyty meblowej o grubości 1,8 cm, tył zrobiono z mocnej płyty OSB. Na 3 ściankach znajduje się tło strukturalne, dobrze zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Ponieważ z przodu umieszczono szybę, możemy stale obserwować zwierzę.

Opisywany model to polecane terrarium dla gekona, agamy i jaszczurki. Jego wymiary są równe: 70 cm x 40 cm x 40 cm. Co ciekawe, nie musimy samodzielnie kupować wszystkich elementów pozwalających na stworzenie zwierzęciu optymalnych warunków do życia. Razem z pojemnikiem dostajemy w komplecie listwę oświetleniową, sztuczne roślinki, oświetlenie grzewcze i wentylację grawitacyjną.

Dlaczego produkt znalazł się w rankingu? Kupujący opublikowali już dużo pozytywnych opinii na jego temat. To terrarium robione na zamówienie, więc z pewnością będzie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Jest ono solidne, a w razie potrzeby może zostać wyposażone w dodatkowe elementy, np. nocne oświetlenie.

 

 

 

 

Terrarium dla żółwia

 

3. Terrarium dla żółwia z tłem 3D i filtrem Up Aqua 36x25x27 cm 

 

Terrarium dla żółwia Up Aqua 36x25x27 cm zostało wykonane z przezroczystego szkła Optiwhite. W jego składzie znajduje się niewielka ilość żelaza, co sprawia, że bardzo elegancko się prezentuje i zapewnia 100% widoczność. W zestawie otrzymujemy trójwymiarowe tło, które może posłużyć gadom np. jako wyspa do wypoczynku.

W szklanym pojemniku jest specjalne, narożne wycięcie do filtracji, można ją w ten sposób ładnie zamaskować. Wkładka z biogąbki i dodatkiem węgla aktywnego skutecznie oczyszcza wodę, która jest żółwiom niezbędna do życia. Urządzone terrarium wygląda jak mały wodospad.

Konsumenci docenili przedstawiony model za to, że bardzo dobrze się prezentuje i pozwala na stworzenie żółwiowi odpowiednich warunków do życia (mimo kompaktowych wymiarów). Uważają oni, że jest to bardzo dobre terrarium z wydajną filtracją, które wyprodukowano z materiałów bezpiecznych dla zwierząt.

 

 

 

 

Terrarium dla agamy

 

4. Terrarium dla Agamy 100x40x40 z Wyposażeniem

 

Terrarium dla agamy 100x40x40 z wyposażeniem jest robione na zamówienie. Można w nim hodować także gekony lub jaszczurki. To model wykonany z płyty meblowej o grubości 1,8 cm oraz płyty OSB (tył). Z przodu znajduje się przezroczysta szyba, na trzech pozostałych ściankach jest tło strukturalne.

Ciekawe jest to, że sami możemy zdecydować, w jakim kolorze będzie terrarium. Dostępne opcje to: Olcha, klon naturalny, jabłoń locarno ciemna, wenge magia, ciemny orzech, dąb sonoma, biały, a także czarny. W zestawie znajduje się wyposażenie: Sztuczne rośliny, listwa oświetleniowa, oświetlenie grzewcze i wentylacja grawitacyjna. Ponadto do dyspozycji mamy przyłącze pod żarówkę UVB.

Jak wynika z recenzji kupujących, to efektownie wyglądające i solidne terrarium dla agamy brodatej, które jest dobrze dostosowane do jej potrzeb. W razie potrzeby model może być wyposażony również w inne, dodatkowe elementy (np. oświetlenie skalnych nawisów), co jest jego dodatkową zaletą.

 

 

 

 

Terrarium dla jeża

 

5. Terrarium 70x40x40 dla Jeża, Agamy, Gekona 

 

Terrarium 70x40x40 dla jeża, agamy, gekona jest wykonane z płyty meblowej, z wyjątkiem tylnej ścianki zrobionej z płyty OSB. Obrzeża są maszynowo oklejane PVC o grubości 0,6 cm, dlatego całość elegancko się prezentuje. Pojemnik jest otwierany od przodu, za pomocą szyby umieszczonej w prowadnicach.

Wymiary terrarium to: 70 cm x 40 cm x 40 cm. Ma ono wentylację grawitacyjną (kółka) wewnątrz i na zewnątrz, a także oświetleniową listwę maskującą. Ponieważ jest to model robiony na zamówienie, możemy poprosić o dodatkowe elementy wyposażenia: Aluminiową wentylację, podwójny sufit czy nocne oświetlenie LED.

Hodowcy przekonują, że to właściwe terrarium dla jeża, jak również agamy brodatej, węża, jaszczurki lub gekona. Jest ono dostępne w kilku odcieniach: Białym, czarnym, a także klon naturalny, ciemny orzech, wenge magia i dąb sonoma. Wiele osób uważa, że to model wykonany z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół, co pokazał też test terrariów.  

 

 

 

 

Terrarium dla patyczaka

 

6. Exo Terra Faunarium Medium 36X21X16Cm

 

Osoby, którym potrzebne jest terrarium dla patyczaka, powinny bliżej przyjrzeć się modelowi Exo Terra Faunarium Medium 36X21X16Cm. Sprawdza się on w podróży, ale nie tylko. Pojemnik można wykorzystać do tymczasowego przechowywania zwierząt także w innych sytuacjach, np. podczas przymusowej kwarantanny.

Wymiary terrarium to: 36 cm x 21 cm x 16 cm. Jest ono niewielkie, a tym samym wygodne w przenoszeniu z miejsca na miejsce. Materiałem wykonania pojemnika jest solidne tworzywo sztuczne, które łatwo się czyści oraz dezynfekuje. Swobodny dostęp do wnętrza zapewnia duża, przezroczysta klapka znajdująca się na górze.

Konsumenci zauważyli, że to dobre i tanie terrarium. Można w nim tymczasowo przetrzymywać i przewozić zarówno patyczaki, jak i żaby czy małe jaszczurki lub węże. Wiele osób wykorzystuje ten model również do rozmnażania hodowanych zwierząt, co oznacza, że jest on bardzo praktyczny.

 

 

 

 

Terrarium dla mrówek

 

7. Lasius Niger + Formikarium na mrówki

 

Lasius Niger + formikarium na mrówki to terrarium wykonane ze szkła, które jest wyposażone w część gniazdową o wymiarach: 15 cm x 8 cm x 1 cm, a także arenę (jej wymiary to: 20 cm x 10 cm x 10 cm). Powinno ono zainteresować osoby, którym marzy się hodowla mrówek we własnym domu.

Terrarium ma trzy otwory, w tym jeden wentylacyjny, przez który można wygodnie podawać pokarm (bez potrzeby zdejmowania pokrywy). Pojemnik jest szczelny i solidny, a do tego w całości przezroczysty, co ułatwia stałą obserwację własnej kolonii. W środku jest odpowiednio dużo miejsca, aby znalazła się w nim królowa oraz 5 – 20 robotnic.

Kupującym najbardziej podoba się to, że w zestawie znalazły się elementy niezbędne do tego, aby właściwie zadbać o swoją kolonię. Jest w nim mały karmnik do podawania pokarmów stałych, pipeta do nawadniania gniazda, poidełko na wodę oraz mały pojemniczek z naturalnym miodem. To bardzo popularne terrarium dla mrówek, które nie zajmuje w domu dużo miejsca.

 

 

 

 

Terrarium dla węża

 

8.  Terrarium dla Pytona Królewskiego REPTI-ZOO RK 120X45X32CM

 

W naszym zestawieniu musiało znaleźć się terrarium dla węża REPTI-ZOO RK 120X45X32CM. Zaprojektowali je doświadczeni herpetolodzy we współpracy z hodowcami zwierząt pustynnych oraz tropikalnych. Prezentowany model ma wymiary: 90 cm x 45 cm x 60 cm.

W terrarium zamontowane są drzwi przesuwne, zabezpieczone zamkiem z kluczykiem. To daje pewność, że zwierzę nie wydostanie się samodzielnie na zewnątrz i nie ucieknie. Dno jest wodoodporne, więc możemy stworzyć też niewielką strefę wodną, o wysokości do 6 cm. Wentylację zapewnia siatka, która jest umieszczona nie tylko na górze, ale i z boku.

Podstawa i ścianki boczne są wykonane z mocnego, przezroczystego szkła, dlatego możemy bez przeszkód spędzać wolny czas na obserwacji swojego węża. Konsumenci, którzy opublikowali już opinie o terrariach REPTI-ZOO, uważają, że są one bardzo starannie zaprojektowane i zbudowane. Prezentowany model jest odpowiedni m.in. dla pytona królewskiego.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie terrarium kupić?

 

Jeśli chcesz hodować węża, kameleona, agamę czy jeża, zapoznaj się także z naszym poradnikiem zakupowym. Podpowiadamy w nim, jakie terrarium wybrać. Przekonaj się, co jest najważniejsze w przypadku tego typu produktów: Wymiary, solidność, a może zupełnie inna kwestia?

Materiał wykonania

Biorąc pod uwagę materiał wykonania, najchętniej wybierane są terraria ze szkła. Mają one kilka istotnych zalet: Wyglądają bardzo estetycznie, dają możliwość obserwowania zwierząt ze wszystkich stron, a ponadto łatwo się je czyści. Takie szklane pojemniki są dostępne w wielu różnych rozmiarach, dlatego nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem właściwego, dopasowanego do potrzeb swojego gada czy płaza. Jest to dobry wybór w szczególności dla hodowców mniejszych zwierząt, bo im większe jest szklane terrarium, tym cięższe się okazuje. Podczas czyszczenia ścianek i dna trzeba zachować ostrożność, aby przypadkowo nie zarysować ani nie rozbić szkła. Szklane modele nie należą do najtańszych, dlatego popularne są też tańsze terraria wykonane z płyty OSB lub meblowej. Nierzadko są one robione na zamówienie, a więc sami możemy zdecydować o wymiarach pojemnika, a nawet jego wyglądzie. Co więcej, w razie potrzeby możemy zbudować terrarium samodzielnie, jeśli mamy dużo wolnego czasu oraz cierpliwości. Terrarium z płyty meblowej czy OSB dobrze nadaje się zarówno dla mniejszych, jak i większych zwierząt. Bardzo dobrze utrzymuje ono ciepło i ładnie się prezentuje, ale trzeba mieć na uwadze, że jego czyszczenie zwykle jest nieco bardziej kłopotliwe. Płyty nie są w pełni odporne na wilgoć, dlatego wykonane z nich terrarium nie powinno być wybierane dla gatunków wymagających bardzo dużej wilgotności powietrza. Dostępne są również pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego. Są one lekkie, odporne na działanie wilgoci oraz bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości. Niemniej jednak hodowcy narzekają, że nie wyglądają one estetycznie, poza tym plastik ma tendencję do odkształcania się i pękania. Zazwyczaj terraria z tworzyw sztucznych wykorzystywane są do transportu zwierząt, kwarantanny wybranych osobników, a także do ich rozmnażania.

 

Wymiary – jakie jest najlepsze terrarium?

Żeby zwierzę nie chorowało i czuło się w naszym domu dobrze, musi mieć stworzone odpowiednie warunki do życia. Z tego względu wymiary jego terrarium odgrywają bardzo ważną rolę. Nie może być ono za małe, bo wtedy nasz ulubieniec nie będzie mógł się swobodnie poruszać. Najmniej kłopotliwe jest znalezienie właściwego pojemnika dla pająków, np. ptaszników, może to być nawet bardzo mały model o wymiarach: 30 cm x 20 cm x 30 cm. Jeśli chcemy hodować żółwia, musimy dopasować terrarium do jego wielkości. Najlepiej, jeśli długość pojemnika będzie równa pięciu długościom ciała gada, szerokość ma odpowiadać trzem długościom jego karapaksu, czyli twardej, grzbietowej powłoki zewnętrznej ciała.

Doświadczeni hodowcy wiedzą, jakie powinny być minimalne wymiary terrarium w zależności od tego, jakie zwierzę ma w nim zamieszkać. Poniżej znajduje się kilka przykładów:

♦ gekon – dla jednego osobnika minimum to: 40 cm x 40 cm x 60 cm;

♦ jeż – minimum to: 80 cm x 40 cm x 40 cm;

♦ legwan zielony – minimum to: 200 cm x 120 cm x 100 cm.

Jeżeli terrarium ma być przeznaczone dla owadów, dobierzmy je w taki sposób, aby jego wysokość odpowiadała 3 – 4 długościom ciała największego osobnika z hodowli.

 

Wyposażenie

Razem z terrarium zwykle otrzymujemy też wyposażenie, m.in. elementy wentylacyjne, listwę oświetleniową, sztuczną roślinność i oświetlenie grzewcze. Nierzadko w komplecie znajduje się ponadto specjalne tło strukturalne imitujące skały, po którym zwierzę może się wspinać lub na nim wypoczywać. Niemniej jednak czasami potrzebne elementy wyposażenia trzeba dobrać samodzielnie, mowa tu np. o podłożu, korzeniach, kryjówkach, miskach i wodopoju czy termometrze do kontrolowania temperatury. Niektóre gady i płazy wymagają też wydzielenia strefy wodnej, to głównie żółwie i traszki chińskie. Żeby znaleźć najlepsze terrarium, musimy dowiedzieć się, jakie są wymagania zwierząt, które chcemy hodować. Tylko wtedy uda nam się dobrze zaaranżować wnętrze.

Estetyka

Co prawda wygląd terrarium nie jest najważniejszy, ale większość osób chce, aby ładnie się prezentowało w salonie czy innym pomieszczeniu, w którym się znajdzie. Za najbardziej eleganckie uznawane są modele ze szkła, jednak te wykonane z płyty OSB lub meblowej także mogą ładnie wyglądać. W ich przypadku często możemy zdecydować o kolorystyce, co pozwala na lepsze dopasowanie terrarium do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza.

 

Terraria w dobrych cenach

Niewielkie terrarium przeznaczone dla jednego żółwia czy pająka nie kosztuje dużo, przeważnie od 100 zł do ok. 300 zł. Modele wyprodukowane z plastiku, które pełnią funkcję transportera, często są tańsze. Cena większego terrarium, a zwłaszcza z niezbędnym wyposażeniem, to nawet 500 – 1000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest terrarium?

Terrarium to specjalny pojemnik ze szkła lub zbiornik przypominający skrzynkę, który jest wykonany z drewna, plastiku lub blachy. Pozwala ono na stworzenie odpowiednich warunków do życia dla zwierząt, a zwłaszcza uzyskanie właściwego mikroklimatu. Terrarium służy do hodowania m.in.: żab, salamander, jaszczurek, węży, żółwi, a także bezkręgowców, przykładowo patyczaków. Wyróżnia się kilka rodzajów terrariów: Nieogrzewane suche i wilgotne, ogrzewane suche i wilgotne, ogrodowe, błotne oraz wodne. Mogą one symulować np. las tropikalny czy umiarkowany o określonym poziomie wilgotności.

 

P2: Jak zrobić terrarium?

Terrarium możemy zbudować samodzielnie, dobrze nadaje się do tego m.in. płyta OSB. Musimy przygotować kawałki materiału o odpowiednich wymiarach i zabezpieczyć, przykładowo lakierem. Musi to być preparat pozbawiony toksycznych substancji, który będzie bezpieczny dla hodowanych zwierząt. Płyty należy połączyć ze sobą za pomocą wkrętarki i wkrętów, warto też wywiercić małe otwory, które zapewnią stałą wentylację. Konieczne jest też zbudowanie poprzeczki w przedniej części, która zapobiegnie wypadaniu podłoża na zewnątrz. Front terrarium powinien być szklany, gdyż to pozwoli na swobodną obserwację hodowanych zwierząt. Do przyklejenia szyby do płyty należy użyć kleju lub silikonu. Jeśli zdecydujemy się na drugą opcję, przed urządzeniem terrarium trzeba się upewnić, że znajdujące się w składzie silikonu octany i ich opary zdążyły się ulotnić.


P3: Ile kosztuje terrarium?

Za małe terrarium przeznaczone do hodowli żółwia, jaszczurki czy egzotycznego pająka przeważnie zapłacimy od 100 do 300 zł. W sklepach są też nieco tańsze modele, ale z uwagi na bardzo małe wymiary, wykorzystuje się je najczęściej do przewożenia zwierząt. Im większe terrarium jest nam potrzebne, tym więcej na nie wydamy. Może to być nawet 500 – 1000 zł. W kwestii ceny istotną rolę odgrywają zarówno wymiary pojemnika, jak i producent czy materiał wykonania. Znaczenie ma także to, czy w zestawie znajdują się niezbędne elementy wyposażenia, m.in. kryjówka, oświetlenie i rośliny.

 

P4: Jak zrobić terrarium dla żółwia?

Dla żółwia dobrym wyborem jest zarówno terrarium zamknięte, jak i otwierane od góry (typu szuflada). Bardziej istotne od jego budowy jest to, co znajdzie się w środku. Konieczne jest wysypanie podłoża, może to być darń, mieszanka ziemi, piasku i żwiru, ewentualnie kora ogrodnicza. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać suche liście, siano czy łupki piaskowca. Terrarium warto podzielić na dwie części w taki sposób, aby w jednej żółw mógł wypoczywać, a w drugiej spędzać czas aktywnie. Obowiązkowe elementy, jakie mają znaleźć się w środku, to m.in. rośliny, korzenie i kępki trawy, basenik gwarantujący stały dostęp do wody, przeszkody do wspinania się i ostrzenia pazurów, jak również różnego rodzaju kryjówki.

 

P5: Jak przygotować korzeń do terrarium?

Korzenie przed umieszczeniem w terrarium trzeba właściwie przygotować. Powinny one pochodzić od drzew liściastych, np. dębu, te z drzew iglastych i owocowych mają za dużą ilość żywicy. Zebrane korzenie powinny być martwe, a jeżeli tak nie jest, należy przypiec je w piekarniku. Jednak najpierw konieczne jest ich staranne oczyszczenie z ziemi i innych zanieczyszczeń, np. za pomocą starej szczoteczki do zębów. Kolejny krok to pozbycie się kory. Jeśli korzenie są małe, możemy ugotować je w wodzie z solą przez 60 minut, a później w czystej wodzie (także przez 60 minut). Te większe wystarczy mocno natrzeć solą i po kilku minutach zlać wrzątkiem. Przygotowane w ten sposób korzenie umieszczamy w wiadrze lub garnku napełnionym wodą i odstawiamy do momentu, aż zatoną i znajdą się na dnie.