Ostatnio aktualizowane: 05.12.20

 

Na rynku dostępnych jest sporo różnych modeli filtrów do akwarium, które w zależności od funkcji, ceny oraz wielkości można zakupić w najbliższym sklepie zoologicznym. Filtry są niezbędne, aby zapewnić rybom w akwarium odpowiednie warunki do życia. Bez tego urządzenia w wodzie znajdzie się sporo zanieczyszczeń, które będą miały niekorzystny wpływ na hodowlę. Zakup dobrych filtrów jest ważny, dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób wykonać tani alternatywny sprzęt samodzielnie w domowym zaciszu. 

 

Filtry z plastikowej butelki po napoju gazowanym 

Samodzielne wykonanie filtrów do akwarium wymaga zorganizowania kilku niezbędnych przedmiotów. Do zrobienia będą potrzebne artykuły, takie jak: plastikowa butelka, rura PCV, gumowy wężyk, wata filtrująca, żwir oraz kawałek gąbki. W zależności od potrzeb oraz rozmiaru akwarium należy samodzielnie wybrać pojemność butelki. Możne to być 0,5 litra, 0,8 litra, 1,5 litra lub 2 litry. Kiedy butelka jest już opróżniona, należy obciąć jej górną część (do wysokości etykiety) i wykonać w niej kilka nacięć ostrym nożem. Odcięty element należy włożyć do wnętrza butelki i umieścić na spodzie gwintem do góry. W otworze z gwintem powinno się umieścić kawałek rury PCV, którą można zakupić w każdym sklepie budowlanym. Ważne, aby jej średnica była mniejsza niż średnica gwintu w butelce. Włożona rura powinna wystawać ponad poziom uciętej plastikowej butelki około 2,5 cm. Do środka rury PCV należy wsunąć gumowy wąż. Aby go unieruchomić, warto użyć kawałka gąbki. Kiedy wszystko jest już gotowe, czas wsypać do butelki specjalny żwirek wykorzystywany w akwariach. Należy go wsypać w takiej ilości, aby u góry pozostała wolna przestrzeń na umieszczenie waty filtrującej. Gotowe filtry można włożyć do akwarium i sprawdzić, w jaki sposób będą filtrować wodę. 

Biologiczne filtry do akwarium 

Do wykonania filtrów biologicznych niezbędne będą przedmioty, które każdy pasjonat rybek akwariowych ma we własnym domu. Aby samodzielnie zrobić filtry do akwarium, nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności. Jedyne czego potrzeba, to: plastikowa butelka o pojemności 0,5 litra, stary, niepotrzebny filtr lub pompa, nieduży kawałek styropianu, który utrzyma się na powierzchni wody, standardowe wypełniacze w postaci gąbki, stosowane w zwykłych filtrach, ceramiczne pierścienie do filtrów oraz aktywny węgiel drzewny. Kiedy wszystkie niezbędne przedmioty są już zebrane, należy zrobić otwory w dolnej części plastikowej butelki. Najprościej wykonać je przy użyciu śrubokręta, który wcześniej można podgrzać na kuchence, zapalniczką lub świeczką. Następnie należy włożyć do butelki wypełniacz – gąbkę, ceramiczne pierścienie oraz aktywny węgiel drzewny. Kiedy cała butelka będzie wypełniona, trzeba włożyć kawałek rurki do szyjki. Jeśli średnica jest zbyt duża, warto użyć gąbki jako uszczelnienia lub uzupełnić specjalnym silikonem akwariowym. Wypełnioną butelkę trzeba położyć na kawałku styropianu i ułożyć na powierzchni wody. Do rurki należy podłączyć filtr elektryczny lub pompkę i zanurzyć w wodzie. 

Jak zapewnić rybom w akwarium optymalne warunki rozwoju? 

Osoby, które po raz pierwszy zdecydowały się na hodowlę rybek akwariowych, na pewno, zastanawiają się, w jaki sposób można zapewnić im optymalne warunki do rozwoju. Samo akwarium z czystą wodą nie wystarczy. Aby rybki czuły się dobrze i mogły przeżyć, niezbędne są także inne przyrządy, które można zakupić w sklepie zoologicznym. Najważniejszym elementem, który powinien znaleźć się na samym początku w wyposażeniu akwarium, to oczywiście filtr do wody. Warto wybrać model mający dodatkową funkcję napowietrzania wody. Dzięki temu do akwarium zostanie doprowadzony tlen, który zapewni przeżycie rybom i roślinom wewnątrz. Jeśli zakupiony zostanie model bez tej przydatnej funkcji, warto dokupić specjalną kostkę odpowiadającą za napowietrzanie. Głównym zadaniem filtrów jest oczyszczanie wody z resztek pokarmów oraz produktów przemiany materii, wydalanych przez ryby. W sklepach zoologicznych są specjalne urządzenia dopasowane do pojemności zbiornika oraz modele umieszczane wewnątrz i na zewnątrz. Osoby profesjonalnie zajmujące się akwarystyką polecają specjalne filtry kubełkowe, które umieszcza się poza akwarium. W przypadku filtrów zakupionych w sklepie, jak i tych zrobionych własnoręcznie należy pamiętać o regularnej wymianie wkładów filtrujących. Bez tego regularna praca filtrów nie ma najmniejszego sensu. Urządzając akwarium, należy zakupić rośliny, które nie tylko będą ładnie się prezentować, ale także zapewnią dodatkową porcję tlenu dla hodowli. Na początek warto wybrać rośliny pochodzące z podwodnych upraw. Oprócz roślin należy kupić pokrywę, oświetlenie, specjalne węże do odprowadzania powietrza, a także grzałkę z termostatem. Akwarium warto wyposażyć w termometr, aby stale kontrolować temperaturę w hodowli.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments