Ostatnio aktualizowane: 20.10.20

 

Wykonanie dobrej obroży dla kota, która nie tylko ładnie się prezentuje, ale przede wszystkim jest bezpieczna dla czworonoga to duże wyzwanie. Szczególnie dlatego, że wielu producentów traktuje koty, jak mniejsze psy. Oznacza to, że obroże produkowane dla psów są pomniejszane i produkowane w ten sam sposób. Ważne, aby wybrać model, który będzie przede wszystkim bezpieczny lub ewentualnie wykonać obroże własnoręcznie. 

 

Dlaczego obroże dla psów i kotów są zupełnie różne? 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że obroże produkowane dla psów i kotów powinny być zupełnie różne. Jak wiadomo, wiele kotów jest wypuszczanych na samodzielne spacery, w trakcie których właściciel nie ma kontroli nad tym, co robi i jak zachowuje się zwierzę. Koty są z natury stworzeniami, które uwielbiają przeciskać się przez wąskie szczeliny i przejścia, skakać z dużych wysokości i wspinać się po drzewach. Większość modeli będących mniejszymi odpowiednikami obroży dla psów, nie jest do końca bezpieczna. Istnieje ryzyko, że koty z obrożą na szyi mogą zaczepić się o gałąź, siatkę ogrodzeniową lub inny wystający przedmiot. 

Jaki materiał wybrać? 

Najpopularniejsze obroże, wykonane z materiału, takiego jak taśmy poliamidowe lub polipropylenowe są jednymi z najbardziej wytrzymałych. Są odporne na uszkodzenia, otarcia oraz charakteryzują się wysoką wytrzymałością i odpornością na rozerwanie. Obroże skórzane podszyte filcem są znacznie twardsze niż modele wykonane z taśmy. Skóra wykorzystywana do produkcji obroży dla czworonogów w większości przypadków jest barwiona na różne kolory. Po namoknięciu farba może odbarwić sierść wokół szyi kota. Oprócz tego namoknięty materiał przylegający do futra stanowi siedlisko bakterii. Ze względów higienicznych warto regularnie ściągać kotu obrożę i prać ją w rękach w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Obroża dla kota musi być obszyta specjalnymi grubymi nićmi, odpornymi na zerwanie. W tym celu warto wykorzystać nici przeznaczone do szycia grubych i ciężkich tkanin, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością. 

 

Zatrzaski 

Zatrzaski, które należy wybrać do wykonania obroży dla kota muszą być wykonane z dobrej jakości tworzywa. Najbardziej odporne na uszkodzenia i zarysowania są zatrzaski wykonane z nylonu i acetalu. Należy dopasować je do szerokości danego modelu. W przypadku obroży dla kota warto wybrać najmniejsze rozmiary. 

 

Okucia 

Okucia wykorzystywane przy produkcji obroży dla czworonogów zazwyczaj są wykonane z solidnego odlewu pokrytego niklem. Większość producentów zgrzewa większe rozmiary po to, aby były znacznie trwalsze. Wszystkie okucia należy dopasować do wielkości i szerokości obroży. Spełniają one kilka niezbędnych funkcji. Są wykorzystywane jako uchwyt do przymocowania smyczy, a także jako klamra umożliwiająca regulację średnicy obroży. 

Co powinno znaleźć się na adresatce? 

Adresatka to niewielka zawieszka, zawierająca podstawowe informacje o zwierzęciu. Powinny znaleźć się na niej informacje, takie jak: imię kota, numer telefonu do właściciela, aktualne informacje na temat szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz ewentualne alergie lub inne problemy zdrowotne, które zwierzęciu doskwierają. Dzięki takiemu identyfikatorowi właściciel kota ma większą szansę na jego odnalezienie. Oprócz tego człowiek, który znajdzie zwierze, nie uzna go za bezpańskiego. Niejednokrotnie zdarzają się przypadki, że właściciele poszukują swoich zwierząt w okolicy domu oraz w najbliższych schroniskach, a znalazca przygarnia kota, myśląc, że jest zabłąkany i samotny. Oprócz adresatek coraz bardziej popularne staje się wszczepianie mikroczipów, ponieważ identyfikatory i obroże mogą czasami spaść lub zostać zgubione. Mikroczip jest, jak trwała identyfikacja zwierzęcia, którą można wykryć za pomocą specjalnego skanera. Po zeskanowaniu uzyskuje się informacje, takie jak dane kontaktowe właściciela znajdujące się w rejestrze danych. Mimo wszystko ze względu na cenę właściciele czworonogów wciąż częściej decydują się na tradycyjną metodę w postaci adresatki. 

 

Czy dzwoneczki zawieszane na obroży są dobrym rozwiązaniem? 

Wielu właścicieli kotów i psów decyduje się na przypinanie do obroży dzwoneczka, który przy każdym ruchu wydaje charakterystyczny dźwięk. Jak się okazuje, często spotykany dzwoneczek ma za zadanie chronić ptaki i gryzonie przed atakiem czworonoga. Inne zwierzęta, zasygnalizowane zbliżającym się niebezpieczeństwem, zwyczajnie uciekają. Co więcej, dzwoniąca obroża ułatwia zlokalizowanie kota przemieszczającego się po mieszkaniu. Niestety, tego typu rozwiązania nie zawsze są dobre. Dzwoneczki przy obrożach mają wielu przeciwników. Jak się okazuje, dźwięk dobiegający z dzwoneczka może być irytujący dla zwierzęcia, które będzie reagować agresywnie. Oprócz tego kot wychodzący na dwór, dzwoniąc, zwraca na siebie uwagę innych zwierząt, które mogą mu zrobić krzywdę. Z tego względu lepiej nie doczepiać kotu do obroży żadnych wydających dźwięki elementów.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments