Ostatnio aktualizowane: 20.10.20

 

Duża liczba udogodnień przewozowych sprawia, że coraz chętniej zabieramy naszego czworonoga na wakacje. Aby były one udane oraz przebiegły bez większych niespodzianek, musimy je dokładnie zaplanować. Bardzo istotne jest to, aby zapewnić zwierzakowi pełne bezpieczeństwo podczas podróży. W artykule znajdującym się poniżej zaprezentowaliśmy zestawienie najważniejszych wskazówek, które dotyczą podróży z psami.

 

Załatwienie wszystkich formalności

Jeżeli chcemy zabrać zwierzaka na urlop za granicę, musimy dokładnie zweryfikować, jakie w danym kraju obowiązują zasady dotyczące posiadania oraz przewożenia psa. W państwach europejskich różnice między obowiązującym prawem są zazwyczaj niewielkie, jednak warto je sprawdzić, aby nic nas później nie zaskoczyło. Przed wyjazdem powinniśmy przede wszystkim załatwić trzy podstawowe formalności, które obowiązują we wszystkich państwach Europy, USA i Azji. Są nimi:

Mikroczip – to niewielkie urządzenie, wszczepiane pod skórę szyi pupila. Zakodowany jest w nim 15-cyfrowy numer identyfikacyjny, przypisywany jednorazowo do każdego zwierzaka, który możemy znaleźć w książeczce zdrowia psa. Bez tego gadżetu Twój pupil nie będzie mógł otrzymać paszportu. 

Paszport – dokument ten mogą wystawić jedynie lekarze, którzy specjalizują się w weterynarii i mają do tego specjalne uprawnienia. Listę specjalistów możesz znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Weterynarz podczas wizyty powinien sprawdzić ogólny stan zdrowia zwierzaka, a następnie wypełnić wszystkie rubryki znajdujące się w dokumentach. Przed wyjazdem w podróż pies musi także przejść odrobaczenie, które należy dokonać w gabinecie na minimum 48 h przed wyjazdem.

Aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie – warunkiem, który powinniśmy spełnić przed podróżą ze zwierzęciem, jest wykonanie mu szczepień przeciw wściekliźnie. Weterynarz zaznacza w książeczce zdrowia datę podania szczepionki, nazwę preparatu oraz numer identyfikacyjny psa. Jeżeli szczepienie odbywa się po raz pierwszy, należy je wykonać na minimum 3 tygodnie przed planowanym wyjazdem. Jest to bardzo istotne, ponieważ dopiero po 21 dniach w ciele zwierzęcia zaczynają wytwarzać się przeciwciała.

Prawidłowe wyposażenie samochodu

Podczas podróży musimy zadbać o komfort oraz bezpieczeństwo pupila. Dzięki temu pies będzie mógł dobrze znieść dłuższą trasę. Podstawowymi elementami, w które warto wyposażyć samochód, są: pasy bezpieczeństwa dla zwierząt, specjalna smycz oraz pokrowce ochronne na siedzenia. Istotne jest także, aby na dłuższą podróż wziąć ulubione zabawki, miskę na jedzenie oraz na wodę, smakołyki, apteczkę zdrowia, adresówkę, zwykłą smycz oraz kaganiec. Przed wyjazdem warto nakarmić pupila. Istotne jest także to, aby zadbać o jego wygląd. W niektórych krajach czysta sierść oraz obcięte pazury zwiększają szanse na to, że bez większego problemu będziemy mogli przekroczyć granicę. 

 

Transporter dla psa oraz pasy bezpieczeństwa

Przed dłuższą podróżą powinniśmy przyzwyczaić naszego zwierzaka do klatki, pasów bezpieczeństwa oraz co najważniejsze do jazdy w samochodzie, zwłaszcza jeżeli rzadko podróżujemy z psem. Warto go wcześniej wziąć na dłuższe przejażdżki, aby mógł się lepiej przyzwyczaić. Ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie. Dobry transporter dla psa to taki, w którym zwierzak będzie mógł swobodnie stać, obrócić się oraz wygodnie położyć. Produkt jest szczególnie polecany małym oraz średnim psom. Mocuje się go zazwyczaj na tylnym siedzeniu lub w bagażniku. W przypadku dużych psów lepiej sprawdzą się specjalne pasy bezpieczeństwa. Dzięki temu gadżetowi pupil nie będzie rozpraszał kierowcy w trakcie jazdy, a w momencie gwałtownego hamowania nie zrobi sobie, ani pozostałym pasażerom krzywdy. 

Choroba lokomocyjna u zwierząt

Zwierzęta, podobnie jak ludzie mają chorobę lokomocyjną. Cierpią na nią głównie szczenięta oraz młode psy. Rzadko pojawia się ona w późniejszym wieku. Jej objawami są zazwyczaj: wymioty, ślinotok, ziewanie oraz dyszenie. Każdy z nich możemy zaobserwować już podczas krótszych przejażdżek. Zanim zaplanujemy dłuższy, wakacyjny wyjazd, powinniśmy skonsultować się z weterynarzem, który udzieli nam informacji na temat tego, w jaki sposób powinniśmy postępować oraz przepisze potrzebne leki. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

* Karmienie naszego zwierzaka powinno odbywać się co najmniej 2 – 3 godzin przed planowaną podróżą.

* W pojeździe powinniśmy ustawić umiarkowaną temperaturę, starać się nie wykonywać gwałtownych manewrów oraz robić regularne postoje na odpoczynek oraz podanie wody.

* Naszym zwierzakom nie możemy podawać lekarstw, które są przeznaczone dla ludzi. Mogą one im zaszkodzić. Wszystkie tabletki, które podajemy pupilowi, powinny być przepisane przez weterynarza.

 

Przewóz psów w samolocie

Nie wszystkie linie lotnicze umożliwiają przewóz czworonogów w samolocie. Jeżeli jednak przewoźnik wyraża taką zgodę, to o chęci przewozu psa powinniśmy poinformować w momencie rezerwacji biletów. Małe zwierzęta możemy zazwyczaj wziąć na pokład samolotu. Najlepiej, aby znajdowały się one w specjalnym transporterze. Wraz z czworonogiem jego waga nie może przekroczyć 8 kg. Klatka powinna mieć taką wielkość, aby pupil mógł się w niej komfortowo czuć. W trakcie lotu możemy wyciągnąć go z pojemnika. Niektóre linie lotnicze nie wyrażają zgody na przewóz zwierząt na pokładzie samolotu. W takiej sytuacji zostaje nam do wyboru jedynie luk bagażowy. Tak jest np. w Wielkiej Brytanii. Jedyne odstępstwo od tej zasady stanowią psy, które są przewodnikami osób niewidomych. Mogą one przebywać na pokładzie, jednak muszą być wyposażone w smycz oraz kaganiec. W luku bagażowym przewożone są także większe psy, które nie mogą przebywać na pokładzie. Znajdują się one zazwyczaj w klatkach lub transporterach. Linie lotnicze, które zezwalają na transport zwierząt to: LOT, Lufthansa, Norwegian oraz Air France. Szczegółowe wytyczne na temat przewozu zwierząt znajdują się na oficjalnych witrynach internetowych każdego z przewoźników.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments