Ostatnio aktualizowane: 26.01.21

 

Kleszcze to pasożyty, które są nosicielami chorób, takich jak borelioza oraz babeszjoza. Choroby te dotykają nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Pasożyty je przenoszące żyją głównie w lasach oraz na łąkach. Przypadki zakażenia chorobami przenoszonymi przez kleszcze zdarzają się coraz częściej. Z tego względu właściciele czworonogów powinni być świadomi zagrożenia.

 

Borelioza u psa

Borelioza jest chorobą wielonarządową (dotyka tkanki oraz narządy, a czasem także obejmuje całe ciało), która jest wywoływana przez kleszcze. W przypadku psów jej główne objawy można zauważyć przede wszystkim na skórze, w stawach, a także mogą obejmować serce oraz układ nerwowy. Według danych statystycznych powszechność tej choroby we wschodniej części Europy wynosi od kilku do kilkudziesięciu procent (maksymalnie do ok. 35%). Należy pamiętać, że objawy choroby mogą być różne u każdego zwierzęcia. Zależą one głównie od rodzaju krętka, którego nosicielem był kleszcz. Choroba odkleszczowa u czworonogów może mieć charakter przewlekły lub ostry. W przypadku ludzi najpowszechniejszym objawem boreliozy jest tzw. rumień wędrujący, widoczny zazwyczaj po ok. tygodniu od momentu zakażenia. W przypadku zwierząt pojawia się on bardzo rzadko. Częściej zdarzają się inne zmiany skórne, zapalenie nerek oraz zapalenie stawów, powodujące problemy podczas poruszania się. Częstymi objawami mogą być również: brak apetytu, apatia oraz ogólne osłabienie. Rzadko zdarza się także zapalenie mięśnia sercowego. Każdy z wymienionych objawów pojawia się zazwyczaj po upływie od 2 do 6 miesięcy po kontakcie z pasożytem. Wielu właścicieli czworonogów z pewnością zastanawia się, czy da się w jakiś sposób zapobiec tego typu chorobom. Dobrym zakupem jest obroża na pchły i kleszcze, która skutecznie odstrasza pasożyty.

W jaki sposób czworonóg może zarazić się boreliozą?

Borelioza jest chorobą przenoszą przez kleszcze. Zazwyczaj do zakażenia dochodzi w momencie, kiedy pobiera on krew. Warto pamiętać, że nie każdy kleszcz przenosi chorobotwórcze krętki, jednak na terytorium Polski żyje duża liczba tych, które są w stanie zarazić nie tylko ludzi, ale także ich pupili. Istotne jest to, że możliwość zakażenia uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Zależy to głównie od środowiska, klimatu, oraz od naturalnych czynników organizmu kleszcza np. długości faz rozwoju, czy też upodobania do pasożytowania na wybranych gatunkach. W momencie, kiedy pasożyt wczepi się w skórę, wprowadza on substancję umożliwiającą mu pobieranie krwi. W ten sposób zmienia się cały układ odpornościowy organizmu człowieka i dochodzi do zniekształcenia jego funkcjonowania. Ugryzienie może także niekorzystnie oddziaływać na naczynia krwionośne. Specjaliści twierdzą, że w ciągu pierwszej doby nie dochodzi do zakażenia boreliozą, dlatego tak istotne jest jak najszybsze usunięcie kleszcza. Wielu właścicieli psów z pewnością zastanawia się, czy zwierzak chorujący na boreliozę może ich zarazić. Odpowiedź jest prosta – nie, nie stanowi on dla ludzi żadnego zagrożenia. 

 

Pozostałe choroby odkleszczowe, na które mogą cierpieć zwierzaki

Oprócz najczęściej spotykanej choroby odkleszczowej – boreliozy, zwierzaki mogą zarazić się także:

babeszjozą – zdarza się, że choroba ta jest bardzo groźna. W przypadku, kiedy jest nieleczona, w ciągu kilku dni może doprowadzić do śmierci. Jej objawy pojawiają się zazwyczaj w ciągu 3 tygodni od momentu ukąszenia. Najczęstszymi są: gorączka senność, wymioty oraz rdzawy mocz. Rzadziej zdarzają się problemy z poruszaniem się, ze wzrokiem i związane z nieprawidłową pracą naczyń krwionośnych. Warto pamiętać, że babeszjoza może stanowić poważne zagrożenie dla czworonoga, dlatego też w momencie jej wykrycia należy niezwłocznie udać się do lekarza;

erlichiozą – choroba ta u zwierząt pojawia się częściej niż u ludzi. Jej najostrzejsza faza trwa maksymalnie 3 tygodnie. Jej objawami są: apatia, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, brak apetytu, krwawienie z nosa oraz wymioty. Rzadziej zdarza się utrata wagi oraz ogólne osłabienie organizmu pupila;

anaplazmozą – choroba ta może przebiegać w dwóch odmiennych formach. Jedna z nich powiązana jest z zakażeniem białych krwinek, natomiast druga z zakażeniem płytek krwi. W przypadku większości czworonogów przebiega bezobjawowo, jednakże zdarzają się nieliczne przypadki, w których pojawiają się znaczące problemy ze zdrowiem. Czasami występują utajone objawy, wyniszczające organizm, jednak nie odnotowano jeszcze przypadków śmiertelnych anaplazmozy. Jej głównymi objawami są: gorączka oraz osłabienia, a rzadziej brak apetytu. Czasem zdarza się, że dodatkowo występuje powiększenie węzłów chłonnych oraz śledziony.

Co zrobić, kiedy pies zostanie ugryziony przez kleszcza?

Wielu właścicieli psów zastanawia się, w jaki sposób powinni postępować w momencie, kiedy ich czworonożny przyjaciel zostanie ugryziony przez kleszcza. Przede wszystkim w takiej sytuacji nie można panikować. Trzeba jak najszybciej pozbyć się pasożyta, jednak nie można go wyrywać. Kleszcze mają aparaty gębowe, dzięki którym przyczepiają się do skóry w celu pobierania krwi, nieumiejętne szarpnięcie może doprowadzić do ich zerwania i pozostawienia w ciele. Aby dobrze pozbyć się pasożyta, należy:

  • * Dokładnie zdezynfekować miejsce, w którym znajduje się kleszcz;
  • * Chwycić kleszcza tak, aby końcówka pęsety znajdowała się w niewielkiej odległości od skóry. Ważne jest, aby nie zaciskać jej na ciele pasożyta;
  • * W delikatny sposób unieść pęsetę, aż nie dostrzeże się głowy kleszcza. Po wykonaniu tej czynności należy położyć go na jasnej, przejrzystej powierzchni i sprawdzić, czy został usunięty w całości. 
  • * Odkazić miejsce, w którym znajdował się pasożyt;
  • * Po zabiegu dokładnie umyć ręce.

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments