Ostatnio aktualizowane: 26.01.21

 

Niektóre gatunki kleszczy są w stanie przenosić bardzo poważne choroby, które mogą powodować śmierć czworonoga. Aby zapobiec przenoszeniu chorób oraz zapewnić pupilowi większy komfort, powinniśmy co jakiś czas sprawdzać, czy na jego ciele nie znajdują się żadne pasożyty. Jest to szczególnie istotne w przypadku psów, które spędzają czas na zewnątrz, w miejscach, w których mogą występować kleszcze.

 

Gdzie powinniśmy szukać kleszczy u zwierzaka?

Psy bardzo lubią biegać, często wybieramy się z nimi na spacer do lasu lub parku. Po powrocie z takich miejsc warto dokładnie obejrzeć pupila, aby sprawdzić, czy nie ma on na ciele żadnych pasożytów. Kleszcze bytują w trawie oraz niskich krzewach, czekając aż ich ofiara, będzie na tyle blisko, aby bez problemu mogły przyczepić się do jej sierści. Kiedy pajęczaki dostaną się na żywy organizm, zaczynają swoją wędrówkę po ciele czworonoga. Wybierają one zazwyczaj mniej owłosione miejsca, które są ciepłe i wilgotne. Najczęściej możemy znaleźć je: na brzuchu, w okolicach uszu, w okolicach krocza, pod ogonem, pod obrożą, na łokciach i pod pachami.

Po każdej wyprawie w miejsca, w których mogą występować kleszcze, warto dokładnie obejrzeć wymienione powyżej części ciała. Szukajmy niewielkich, czarnych zgrubień, ponieważ na początku pasożyt jest niewielkich rozmiarów. 

 

Co zrobić, kiedy na ciele pupila wykryjemy kleszcza?

W momencie, kiedy na ciele zwierzaka dostrzeżemy kleszcza, nie wolno panikować. Najważniejsza jest szybka reakcja. Należy od razu podjąć próby jego pozbycia się. Specjaliści zalecają, aby do usuwania pasożyta używać pęsety. Pajęczaka łapiemy, a następnie wykręcamy równolegle do osi wgryzienia się. Po wykonanym zabiegu warto upewnić się, czy kleszcz został usunięty w całości. Jeżeli w skórze pupila pozostanie część pasożyta, należy niezwłocznie wybrać się do lekarza weterynarii. Po prawidłowym usunięciu kleszcza musimy uważnie obserwować psa, aby wykryć ewentualne objawy choroby odkleszczowej. Najczęstszymi objawami są: biegunka, gorączka, apatyczność, czasami także zwierzak może nie chcieć jeść. W takiej sytuacji należy zgłosić się do weterynarza, ponieważ może istnieć ryzyko, że zaraził się jedną z chorób przenoszonych przez kleszcze. 

Jak zabezpieczyć psa przed chorobami odkleszczowymi?

Obecnie w sprzedaży możemy znaleźć wiele różnego rodzaju preparatów, które zabezpieczają zwierzęta przed kleszczami. Jednak musimy być świadomi tego, że żaden z nich nie daje nam 100% pewności ochrony przed pasożytami. Preparaty powodują zazwyczaj śmierć pajęczaka w ciągu 48h od jego wczepienia się w skórę. Zmniejsza to ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi przez pasożyty.

Środki, które dobrze zabezpieczają czworonoga przed pasożytami to: obroża przeciw kleszczom, krople przeznaczone do stosowania na skórę zwierzęcia, aerozole oraz tabletki przeznaczone do podania doustnego. W walce z pasożytami ważne jest regularne stosowanie wybranych preparatów zabezpieczających, nie tylko w okresie największego zagrożenia (od wiosny do jesieni), ale przez cały rok. Przed zastosowaniem danego środka powinniśmy dokładnie przeczytać dołączoną do opakowania instrukcję oraz postępować ściśle według zaleceń, które dostaniemy od lekarza weterynarii, do którego uczęszcza nasz pupil.

Niezależnie od tego, czy stosujemy preparaty zabezpieczające przed kleszczami czy też nie, skórę pupila powinniśmy regularnie sprawdzać. Ważne jest to szczególnie wtedy, kiedy spacerujemy z psem po lasach, łąkach oraz parkach. Szczególną uwagę na zwierzaki muszą zwrócić właściciele psów, które mają bardzo długą oraz bujną sierść. 

 

Najczęstsze objawy chorób przenoszonych przez kleszcze

Jednym z najczęstszych objawów chorób, które przenoszą kleszcze, jest gorączka. Występuje ona zarówno w przypadku babeszjozy, jak i boreliozy. W takiej sytuacji pupil jest apatyczny, nie ma apetytu, a często zdarza się, że wymiotuje. Pozostałe objawy pojawiają się zwykle w późniejszym okresie. 

Jeżeli pupil cierpi na babeszjozę, głównymi objawami, które będziemy mogli zauważyć, są ciemne zabarwienie moczu oraz zażółcenie błon śluzowych, czyli tzw. żółtaczka. Łatwym do dostrzeżenia objawem jest trudność w poruszaniu się. Podczas choroby stawy zwierzaka są opuchnięte, może mieć on także powiększone węzły chłonne. W profilaktycznym leczeniu chorób odkleszczowych zalecane jest stosowanie preparatów odstraszających oraz pasożytobójczych. 

Główne przyczyny babeszjozy

Babeszjoza jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze. Wywołują ją pierwotniaki Babesia. W zależności od części świata mogą je przenosić różne gatunki kleszczy i możemy spotkać odmienne typy tej choroby. W Polsce przyczyną choroby jest pierwotniak Babesia canis, którego przenoszą kleszcze z gatunku Dermacentor reticulatus oraz Ixodes ricinus. W przeciągu ostatnich lat mogliśmy zauważyć duże rozpowszechnianie tej choroby na terytorium całego kraju. Z tego względu ryzyko zarażenia istnieje w każdym województwie. Dlatego też powinniśmy dbać o zwierzaki, regularnie sprawdzać ich skórę oraz sierść, a także stosować różnego rodzaju preparaty zabezpieczające.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments