Ostatnio aktualizowane: 11.07.20

 

Choć jakość dostępnych karm dla psów jest bardzo dobra, jeśli wybieramy produkty o sprawdzonym składzie i dobrego producenta, również i takie pożywienie może nie sprzyjać naszemu zwierzęciu. Jeśli zauważymy, że dzieje się z nim coś złego np. pies zaczyna się mocno drapać, a sierść przestaje wyglądać tak dobrze, jak dotychczas, może to świadczyć o reakcji alergicznej. Jakie składniki najczęściej ją powodują? 

 

Nietolerancja pokarmowa a alergia

Na samym początku warto być świadomym tego, że nietolerancja pokarmowa a alergia to dwa różne pojęcia. Nietolerancja u psów ma miejsce wtedy, kiedy pies ma problem z trawieniem któregoś ze składników. Alergia natomiast jest reakcją immunologiczną. Ma ona miejsce wtedy, kiedy układ odpornościowy przez pomyłkę identyfikuje dany składnik pokarmu jako szkodliwy. Z tego też powodu organizm psa zaczyna wytwarzać obronne przeciwciała, które są niezbędne do walki z danym składnikiem. Reakcje alergiczne mogą objawiać się na kilka sposobów: swędzącą skórą, kichaniem, gorącymi punktami, wysypkami skórnymi, wymiotami i biegunką, wydzielinami z oka czy wypadaniem sierści.

Składniki mogące powodować alergię

Jest kilka składników, które najczęściej powodują reakcję alergiczną u psów. Należy do nich m.in. wołowina, która jest bardzo często występującym składnikiem psiej karmy. Co ciekawe, karmienie psa tym samym pożywieniem przez lata zwiększa potencjał na pojawienie się nietolerancji pokarmowej albo alergii. W związku z tym, jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy, zachowując przy tym zdrowy rozsądek, od czasu do czasu zmieniać karmę. 

Na liście składników, które potencjalnie mogą powodować alergię, znajduje się też mleko. Niektóre psy mają problemy z trawieniem laktozy, a po jej spożyciu występuje biegunka, wymioty i intensywne gazy. W jaki sposób odróżnić nietolerancję laktozy od alergii? Alergia na nabiał powoduje swędzenie skóry i podobne objawy, podczas gdy nietolerancja jest związana zawsze z trawieniem. 

Pszenica również może uczulać, choć z niektórych badań wynika, że psy częściej cierpią na alergię spowodowaną przez mięso, a nie zboża. Na liście potencjalnych alergenów znajdują się także jajka. Niemniej jednak ten składnik nie występuje zbyt często w karmach, więc łatwo go unikać.

Popularnym mięsem występującym w karmach dla czworonogów jest kurczak, który również może powodować nieprzyjemne reakcje organizmu. Podobnie jest zresztą z jagnięciną. Specjaliści przyznają, że jeśli większość mięs i ryż uczula naszego psa, warto spróbować karmy, w której głównym składnikiem jest dziczyzna i słodkie ziemniaki. W kontekście alergii i nietolerancji pokarmowych znaczenie odgrywa też soja, która dodatkowo może prowadzić do problemów związanych ze wzrostem, rozrodem, sprawnością tarczycy i wątroby. Najlepiej unikać tego składnika, bo niesie on za sobą więcej zagrożeń niż potencjalnych korzyści. 

Wśród składników mogących powodować alergię są też różnego rodzaju dodatki do żywności: substancje poprawiające smak, barwniki i konserwanty. Można łatwo ich uniknąć, wybierając dobrej jakości karmy bez tego typu dodatków. Nie warto jednak sugerować się samym zapewnieniem producenta na etykiecie, zdecydowanie lepiej jest sprawdzić prawdziwość podawanych informacji przez dokładne zapoznanie się ze składem.

 

Badanie alergii pokarmowej dla psów

Jeśli zauważymy niepokojące zmiany w zachowaniu czy na ciele psa, powinniśmy jak najszybciej interweniować. Oczywiście, najbardziej rozsądnym wyjściem wydaje się wizyta u weterynarza. Lekarz powinien nam pomóc w zdiagnozowaniu problemu i ewentualnie znalezieniu alergenu, który powoduje takie, a nie inne dolegliwości. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są komercyjne testy alergiczne skóry, które można wykonać. Nie ma jednak jeszcze dowodów, które potwierdzałyby ich skuteczność. Niemniej jednak naprowadzenie poprzez taki test może dać nam podstawę do wykluczenia konkretnych składników i sprawdzenia, czy takie działania przynoszą efekty. 

Jak karmić psa ze skłonnością do alergii?

Karma dla psa alergika to produkt, który powinniśmy bez trudu znaleźć w dobrym sklepie zoologicznym. Takie pożywienie można też nabyć przez Internet, co nierzadko jest wygodniejszym rozwiązaniem. Zakup odpowiedniej karmy może okazać się kluczem do sukcesu. Niemniej jednak jej wybór nie jest już tak łatwy, trzeba dokładnie zapoznać się z listą składników i sprawdzić, czy nie ma na niej tego, co uczula naszego psa. Jeśli nie możemy znaleźć dobrego gotowego jedzenia dla naszego zwierzęcia albo liczba składników powodujących alergię jest długa, powinniśmy zdecydować się na samodzielnie przygotowanie posiłków. Oczywiście, zajmuje to zdecydowanie więcej czasu, ale właściciel ma pewność, co znajduje się w misce jego psiaka.

W przypadku psów cierpiących na alergię najlepiej sprawdza się dieta eliminacyjna, która polega na tym, że obecne źródła białka i węglowodanów są zastąpione innymi. W ten sposób można sprawdzić, czy zmiana diety wpłynie dobrze na naszego czworonoga.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments