Ostatnio aktualizowane: 05.12.20

 

Decydując się na adopcję psa, powinieneś zaopatrzyć się w kilka rzeczy, które są dla niego niezbędne. Jedną z nich jest obroża. Stając się opiekunem nowego zwierzaka, powinniśmy od samego początku przyzwyczajać go do noszenia jej. Będzie ona bardzo przydatna podczas spacerów, ponieważ możesz do niej przypiąć smycz. Obroża jest symbolem mówiącym, że zwierzę ma właściciela.

 

Obroże dla psów wykonane z taśmy polipropylenowej

Duża ilość dostępnych na rynku obroży wykonana jest z wysokogatunkowej taśmy polipropylenowej lub parcianej, materiały te są wytrzymałe oraz trwałe. Poszczególne modele, które zostały wykonane z tego tworzywa, różnią się pomiędzy sobą estetyką wykonania oraz wykończeniem. W sklepach możemy spotkać obroże wykonane z polipropylenu  w cenach od 10 zł do nawet 100 zł. 

 

Skórzane obroże dla psa

Obroże dla psów wykonane ze skóry są zazwyczaj bardzo solidne. Wyróżniają się one dużą trwałością oraz estetycznym wyglądem. Produkty z naturalnych materiałów są bardzo przyjemne w dotyku i delikatne w kontakcie ze skórą zwierzęcia. Ich wadą jest to, że w trakcie częstego kontaktu z wodą, mogą się szybko niszczyć. Dlatego decydując się na zakup produktu skórzanego, musimy pamiętać o tym, że będziemy zmuszeni do jego częstszej wymiany. Cena modeli wykonanych ze skóry to ok. 100 zł. Polecane są one szczególnie w przypadku większych i silniejszych psów.

Obroża dla psa przeciw kleszczom

Na rynku dostępne są obroże, które dzięki specyficznym właściwościom są w stanie spełnić konkretne funkcje. Może to być np. zabezpieczenie zwierzęcia przed osiadaniem na jego sierści szkodliwych pasożytów. Obroża dla psa przeciw  kleszczom chroni nie tylko przed kleszczami, ale i pchłami.

 

Obroża dla psa z feromonami

Obroża z feromonami służy do złagodzenia oraz kontrolowania poziomu stresu u pupila. Produkt działa w ten sposób, że po założeniu obroży zwierzęciu, uwalniane są z niej syntetyczne substancje, które są podobne do feromonów wytwarzanych przez sukę podczas macierzyństwa. Ten model zalecany jest szczególnie w czasie przeprowadzki, zaadoptowania nowego zwierzęcia, a także innych zmian, które mogą wywołać stres u pupila. Obroże z feromonami zalecane są podczas terapii behawioralnych, które są stosowane u zwierząt lękliwych oraz wycofanych. Decyzję o ich noszeniu przez psa powinien podjąć lekarz weterynarz lub behawiorysta. 

 

Obroża z GPS

W przypadku, kiedy podczas spacerów nasz pies lubi uciekać, dobrą propozycją będzie zakup obroży wyposażonej w nadajnik GPS. Informuje on nas o miejscu przebywania zwierzęcia oraz o przebiegu trasy, którą przemierza w danej chwili. Jest to szczególnie pomocne w momencie poszukiwań zaginionego czworonoga. Jest to drogi produkt, kosztuje nawet kilka tysięcy złotych, ale dla posiadaczy rasowych zwierzaków jest to podstawowy element wyprawki czworonoga.

 

Obroża metalowa

Opiekunowie psów buldogowatych oraz molosów często decydują się na zakup obroży metalowych. W sklepach możemy zakupić łańcuszki zaciskowe, modele półzaciskowe, dławiki oraz kolczatki dla psa. Wielu z nas zastanawia się, czy takie obroże są rzeczywiście potrzebne oraz przyjazne dla czworonogów. Musimy pamiętać, że tego typu modele nie powinny być stosowane na co dzień, ponieważ jest to niehumanitarne. Narzędzia te służą głównie do tresury zwierząt. Ich celem jest sprawianie psu bólu w momencie, kiedy szarpnie nagle smyczą, oraz w przypadku niepożądanego zachowania. Korzystanie z takich obroży na co dzień może powodować zwiększenie agresji u czworonoga. Jednak gdy zdecydujemy się na jej stosowanie, powinna być ona jak najlepiej dopasowana do wielkości oraz stylu życia czworonoga. Nie może być zapięta zbyt ciasno ani zbyt luźno. Najprostszym sposobem na dobranie odpowiedniej obroży jest użycie metody dwóch palców. Polega ona na tym, że pomiędzy obrożę a szyję pupila wkładamy dwa palce. Powinny one swobodnie się zmieścić, a jednocześnie przylegać do zapiętej obroży. Jeżeli palce nie chcą się swobodnie usytuować w tym miejscu, oznacza to, że jest ona zapięta za ciasno. W przypadku szczeniaków do założonej obroży powinien mieścić się jeden palec.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając obrożę dla naszego pupila?

Gdy pies jest duży i silny, wybrana przez nas obroża nie powinna być delikatna. W przypadku bardzo ruchliwych zwierząt, które jeszcze nie umieją chodzić na smyczy, musimy zwrócić uwagę na zapięcie. Często zdarza się, że plastikowe zatrzaski są zbyt słabe, żeby utrzymać dużego zwierzaka. Jeżeli nasz piesek jest mały, nie możemy mu kupić ciężkiej oraz szerokiej obroży, ponieważ może ona uszkodzić mu kręgi lub utrudniać poruszanie się. 

 

Jaką obrożę wybrać dla czworonoga?

Musisz pamiętać o tym, że każdy pies powinien na co dzień nosić obrożę. Warto jest ją wyposażyć w adresówkę, na której można napisać dane właściciela. Dzięki temu w momencie, gdy zwierzę nam ucieknie, będzie łatwiej nam je złapać. Przed zakupem powinniśmy się skonsultować z innymi właścicielami psów oraz hodowcami i lekarzami weterynarii, którzy mogą pomóc nam w wyborze odpowiedniego modelu dla zwierzaka. Pamiętaj, że nie liczy się sam wygląd oraz cena obroży. Najważniejsza jest wygoda naszego czworonoga, ponieważ taki produkt jest przeznaczony dla niego i to on będzie go nosił na co dzień.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments