Ostatnio aktualizowane: 20.10.20

 

W sklepach można znaleźć różne rodzaje obroży dla psów, wybór w tym zakresie jest naprawdę imponujący. Warto przed podjęciem decyzji zakupowej poznać propozycje producentów i zdecydować, jakie akcesorium nas interesuje. W ten sposób będziemy mogli zawęzić swoje poszukiwania, co w przypadku tak licznego grona produktów jest niezbędne. Poniżej prezentujemy różne rodzaje obroży dla psów.

 

Podział ze względu na typ zapięć

Ze względu na rodzaj zapięcia możemy wyróżnić m.in. obrożę na klamrę, która jest znana przez wszystkich i stanowi najczęstszy wybór właścicieli psów. To akcesorium ze zwykłym zapięciem na zatrzask. Klamra zazwyczaj jest wykonana z mocnego tworzywa sztucznego, dlatego odznacza się wytrzymałością i tym samym sprawia, że zapięcie jest bezpieczne. Obroże tego typu często nazywane są klasycznymi. Zwykle długo one służą, bo zatrzask nie jest podatny na zniszczenia. Innym rozwiązaniem są obroże na sprzączkę, które swoim wyglądem przypominają nieco skórzany pasek do spodni. Takie akcesoria są polecane dla czworonogów z bujną sierścią, która przeszkadza podczas zapinania obroży. Właściciele psów przyznają, że ten rodzaj zapięcia nie jest w pełni komfortowy. Przygotowywanie psa do spaceru zajmuje nieco dłużej niż w przypadku zwykłej, klasycznej obroży z klamrą. W sklepach można też znaleźć obroże półzaciskowe, które mają regulowany pasek i część zaciskową. Działa ona w ten sposób, że zaciska się podczas napięcia do pewnego momentu (nie uciska mocno szyi psa). Może występować w formie materiałowej lub łańcuszkowej. Obrożę zakłada się przez głowę. Takie akcesoria są polecane szczególnie podczas nauki spokojnego chodzenia. Kolejnym typem są obroże martingale, które działają podobnie do półzaciskowych. Zaciskają się one w określonym miejscu. Są polecane dla psów, które mają wąskie szyje np. chartów. Modele martingale są tak zrobione, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko wyślizgnięcia się zwierzęcia z obroży. 

Obroże antyszczekowe 

Poza klasycznymi obrożami, z których korzysta się podczas spacerów z pupilem, są też modele bardziej zaawansowane, o odmiennych funkcjach. Mowa tutaj o wszystkich obrożach antyszczekowych, które, jak sama nazwa wskazuje, mają zniechęcić psa do szczekania. Są one wybierane przez właścicieli, którzy mają problemy ze swoim psiakiem, wykorzystuje się je także podczas szkoleń. Wśród obroży antyszczekowych można wyróżnić m.in. obroże elektryczne z wbudowanym czujnikiem reagującym na głos psa. Kiedy urządzenie wykryje wibracje w gardle, wysyła impuls elektrostatyczny, który ma za zadanie zniechęcić do szczekania. Warto, aby obroża tego typu była regulowana, tak aby każda osoba mogła ustawić intensywność impulsów i czujność urządzenia. Właściciel czworonoga może też zdecydować się na zakup obroży ultradźwiękowej, która działa podobnie do modeli elektrycznych, z tą różnicą, że wydaje dźwięk, a nie wysyła impulsy elektryczne. Ultradźwięki w większości przypadków są w ogóle niesłyszalne dla człowieka, jednak pozostają irytujące dla psa. Pupil zaczyna więc kojarzyć szczekanie z czymś nieprzyjemnym i przestaje ujadać. Do wyboru są też obroże wibracyjne, które wysyłają wibracje mające oduczyć psa szczekania. Ostatnim typem obroży antyszczekowych są modele zapachowe. Działają one w ten sposób, że kiedy czujnik wykryje szczekanie, spray zostaje uaktywniony. Zapach, który on rozprowadza, jest nieprzyjemny dla psa. 

 

Obroże ochronne

Innym typem obroży są modele ochronne, czyli takie, których zadaniem jest zabezpieczenie psa przed kleszczami, pchłami i innymi pasożytami. Nie mają one elementu pozwalającego na przypięcie do nich smyczy, ponieważ ich przeznaczenie jest inne. Ich powierzchnia pokryta jest specjalnymi substancjami czynnymi, które odstraszają pasożyty. Często wykorzystywanym do ich produkcji materiałem jest polichlorek winylu. Dobrej jakości obroże ochronne są przystosowane do radzenia sobie z wilgocią, więc można z nich korzystać bez względu na pogodę i mieć pewność, że zachowają swoje właściwości.

Inne rodzaje

Sklepy zoologiczne oferują też obroże pokryte warstwą PVC, które wyróżnia wysoka odporność na czynniki zewnętrzne. Z uwagi na materiał wykonania, są one wyjątkowo łatwe w czyszczeniu, więc są chętnie wybierane dla psów, które często odbywają długie spacery po lesie czy polach i to w różnych warunkach pogodowych. Częstym wyborem są też obroże świecące, które szczególnie dobrze sprawdzają się po zmroku. Dzięki nim nasz pupil jest lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu, co niewątpliwie zwiększa jego bezpieczeństwo. 

Jak widać, wybór obroży dla psa jest bardzo duży, mamy różne modele o różnym przeznaczeniu. Każdy ze wspomnianych typów występuje w różnych długościach, więc nie ma żadnych problemów ze znalezieniem obroży w odpowiednim rozmiarze. Alternatywą dla tego akcesorium są szelki, które okazują się szczególnie dobrym rozwiązaniem dla psów, które mocno ciągną na spacerach. Prawie każda z wymienionych przez nas obroży występuje w różnych wersjach kolorystycznych, często są one dostępne w zestawach z pasującymi smyczami.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments