Ostatnio aktualizowane: 26.01.21

 

Wiele osób uważa, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Zwierzę towarzyszy swojemu właścicielowi w codziennych czynnościach, jest dla niego świetnym kompanem i potrafi poprawić humor. Seniorzy, którzy nierzadko mieszkają sami, narzekają na brak towarzystwa. Zakup albo adopcja zwierzęcia może być rozwiązaniem tych problemów. Jakie rasy psów są polecane dla osób starszych?

 

Cocker Spaniel

Wśród polecanych psów dla seniora znajduje się Cocker Spaniel. Jest to rasa odpowiednia dla osób, które wciąż mają sporo energii i są w stanie poświęcać dużo czasu swojemu pupilowi. Spaniele to psy energiczne, o przyjacielskim usposobieniu. Wykazują one silne przywiązanie do właściciela, są czułe i rodzinne. Istotne jest to, że ta rasa jest z reguły spokojna, łagodna i uległa, choć psy wymagają odpowiedniego szkolenia, aby stały się posłuszne. Spaniele będą chętnie spędzać czas z osobą starszą, a także będą ładnie bawiły się z wnukami. Psy tej rasy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, więc będą dobrze czuły się w domu z ogrodem. Warto zabierać je na długie spacery, podczas których będą mogły tropić i węszyć. Tak jak wspomnieliśmy na początku, ta rasa jest polecana dla aktywnych seniorów, którzy lubią pozostawać w ruchu i mają sporo czasu na zajmowanie się swoim psiakiem. Cocker Spaniele mają długą, gładką sierść, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji (kąpania, szczotkowania i trymowania).

Mops

Dla nieco mniej aktywnych osób dobrym wyborem będzie mops, czyli pies o przyjaznym usposobieniu, który potrafi rozweselić swojego właściciela. Dobrze radzi sobie on nawet w małym mieszkaniu. Co istotne, mopsy nie przepadają za długimi spacerami. Ponadto nie lubią przebywać na zewnątrz, kiedy panują upały. To może być bardzo dobre połączenie dla osób starszych, które z powodów zdrowotnych muszą nieco ograniczyć ruch i się oszczędzać. Mopsy mają krótką, gęstą sierść, która nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Utrzymanie zwierzęcia w czystości i dobrej kondycji nie wymaga więc sporych nakładów pracy. Decydując się na tę rasę, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zwierzęta te mają czasami większe problemy zdrowotne od innych. Mogą więc wymagać częstszych wizyt u weterynarza, co wiąże się z większymi kosztami utrzymania.

 

Pudel

Wśród polecanych ras dla osób starszych znajduje się też pudel średni. To zwierzę polecane do domu aktywnego emeryta, który ma czas i siłę do tego, aby wspólnie ze swoim czworonogiem prowadzić aktywny tryb życia. Pudle preferują dłuższe spacery i zabawy. Z natury są energiczne i pogodne, lubią współpracować z człowiekiem i uczyć się nowych rzeczy. Pudle uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu i potrzebują uwagi swojego właściciela, do którego szybko się przywiązują. Psy tej rasy mają hipoalergiczne włosie, które wymaga odpowiedniej pielęgnacji. 

 

Sznaucer

Sznaucery miniaturowe również są na liście polecanych psów dla osób starszych. Są towarzyskie i mają przyjazne usposobienie, więc ich wychowanie nie powinno być szczególnie trudne. Oczywiście, jak w przypadku każdego zwierzęcia, potrzebny jest czas, cierpliwość i umiejętność prowadzenia. Osoby starsze mają jednak z reguły zdecydowanie więcej czasu, który mogą poświęcić właśnie na szkolenie swojego psiaka i spędzanie z nim czasu. Sznaucery są bystre i samodzielne, chętnie uczą się nowych sztuczek, a zabawy na myślenie są ich ulubionymi. Wybierając psa tej rasy trzeba mieć na uwadze to, że może być on nieco hałaśliwy, a pielęgnacja jego sierści wymaga więcej czasu. 

 

Szpic miniaturowy

Dobrą rasą psów dla seniorów jest też szpic miniaturowy. Te zwierzęta są oddane i wierne swojemu właścicielowi. Mają dużo energii, więc lubią dłuższe spacery i zabawę. Czasami szpice miniaturowe bywają uparte, choć kluczowe jest tu odpowiednie wychowanie i konsekwencja w prowadzeniu. Szpice są chętnym towarzyszem codziennych czynności. Mają sierść, która wymaga odpowiedniej, często okazuje się, że nieco czasochłonnej pielęgnacji. 

Korzyści wynikające z posiadania psa

Jest sporo plusów z posiadania zwierzęcia i każdy właściciel bez problemu je wymieni. W przypadku osób starszych pies stanowi dodatkową motywację do tego, aby codziennie się ruszać. To z kolei pozwala utrzymać dobrą formę i zdrowie. Pupil jest dla seniorów także idealnym towarzyszem na co dzień. Często osoby starsze mieszkają same i cierpią na brak towarzystwa. Wspólne spacery z psem są też świetną okazją do tego, aby poznać nowe osoby, które również mają czworonogi. Przed zdecydowaniem się na zwierzę, trzeba odpowiednio się do tego przygotować. Dobra buda dla psa to jeden z pierwszych zakupów w przypadku osób ze swoim ogródkiem. Nawet jeśli chcemy, aby zwierzę spało w domu, a nie na dworze, buda będzie dla niego dobrym miejscem do tego, aby odpocząć np. w ciągu dnia. 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments