Ostatnio aktualizowane: 05.12.20

 

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia akwarium jest filtr. Wiele osób, które po raz pierwszy kupują produkt zastanawia się, który model sprawdzi się najlepiej w przypadku ich akwarium. W poniższym artykule staraliśmy się zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje, które pomogą nie tylko w wyborze odpowiedniego urządzenia, ale również dadzą wiele wskazówek odnośnie do jego instalacji.

 

Do czego służy oraz jak działa filtr do akwarium?

Główną funkcją filtra do akwarium jest usuwanie różnego rodzaju zbędnych substancji oraz oczyszczanie wody. Ma to na celu stworzenie jak najlepszego środowiska dla żyjących w nim organizmów. Jeżeli wybrany model działa prawidłowo, woda znajdująca się w zbiorniku powinna być przejrzysta. Jeżeli nie zastosujemy filtrów, woda w akwarium może przybrać brzydkie zabarwienie, stać się mętna oraz wydzielać nieprzyjemny zapach. Wszystko to spowodowane jest przez substancje, które powstają w wyniku przemiany materii oraz amoniaku, który jest wydzielany przez ryby. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze drobinki kurzu, które osadzają się na powierzchni wody i resztki obumierających roślin, które opadają na dno akwarium. W przypadku naturalnego zbiornika wody np. jeziora mamy do czynienia z samoczynnym oczyszczaniem się wody. W przypadku zbiorników sztucznych, jakimi są m.in. akwaria, proces ten jest niemożliwy bez zastosowania odpowiedniego filtra.

Dobry filtr do akwarium to taki, którego działanie polega głównie na oczyszczaniu znajdującej się w zbiorniku wody oraz na jej podmienianiu. Co 2 lub 3 tygodnie powinniśmy wymieniać ok. 20%-30% wody znajdującej się w akwarium. Świeża woda powoduje rozrzedzenie nagromadzonych w pojemniku zanieczyszczeń i sprawia, że całość jest bardziej przystosowana do bieżącego filtrowania. Specjaliści zalecają usuwanie starej wody za pomocą odmulacza, który usuwa nie tylko wodę, ale także wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia znajdujące się na dnie zbiornika.

Wyróżniamy trzy metody filtracji:

Mechaniczną – oczyszcza wodę z resztek zanieczyszczeń. Filtr mechaniczny jest w stanie usunąć wszelkie drobinki, brud oraz resztki przemiany materii. Zazwyczaj wyposażony jest w wymienny wkład, który jest wykonany z flizeliny, nylonu lub włókna syntetycznego. W niektórych sklepach dostępne są filtry mechaniczne z gąbką.

Chemiczną – przebiega najczęściej przy użyciu filtrów z węglem aktywnym. Głównym celem jest usuwanie związków chemicznych, które nie powinny znajdować się w akwarium.

Biologiczną – oczyszczanie polega na neutralizowaniu szkodliwych związków chemicznych, które mogą pojawiać się w zbiorniku naszego akwarium. Filtry są w stanie zmienić produkowany przez ryby amoniak w nieszkodliwy azotyn, który bardzo często wykorzystywany jest przez rośliny. W filtrze biologicznym umieszczone są bakterie nitryfikacyjne, które w głównej mierze odpowiadają za skuteczność pracy tego urządzenia.

 

Jakie są rodzaje filtrów do akwarium?

Podział nie zależy tylko od metody filtracji, ale także od budowy oraz miejsca montażu. Z tego względu wyróżniamy filtry:

Wewnętrzne – są częstym wyborem w przypadku akwariów domowych. Montowane są zazwyczaj na przyssawki w środkowej części szyby zbiornika. Ten rodzaj filtrów jest w stanie przeprowadzać filtrację: mechaniczną, biologiczną oraz chemiczną. 

Kubełkowe – są montowane na zewnątrz zbiornika. Użytkownicy uważają je za najlepsze rozwiązania do każdego akwarium. Dzięki temu, że są montowane na zewnętrznej ściance akwarium, nie zajmują one miejsca w wewnętrznej części zbiornika. Dostęp do nich jest łatwy oraz wygodny. Są one w stanie działać mechanicznie, biologicznie lub chemicznie. Wszystko zależy od zastosowanych przez nas wkładów.

Kaskadowe – to kolejny rodzaj filtrów montowanych na zewnętrznej ściance akwarium. Można je umiejscowić na tylnej lub bocznej ściance. Ich działanie polega na pobieraniu wody ze zbiornika, a następnie wypuszczenie jej z powrotem do akwarium w formie niskiej kaskady. Filtry są w stanie działać mechanicznie i biologicznie. 

Jaki filtr do jakiego akwarium?

Wybór odpowiedniego filtra jest zależny nie tylko od osobistych preferencji właściciela, ale również od wielkości posiadanego przez niego akwarium. Filtr zewnętrzny o pojemności 25 l będzie dobrą opcją w przypadku zbiorników o pojemności od 20 l do 30 l. W tego typu zbiornikach raczej nie warto wybierać filtrów wewnętrznych, bo zajmują one sporo miejsca. Filtr zewnętrzny powinien być dopasowany pod względem parametrów i wydajności do ilości wody w akwarium. Według danych technicznych urządzenie powinno być w stanie przepuścić całą wodę, która znajduje się w zbiorniku dwa razy w ciągu godziny. Jeżeli nasze akwarium ma pojemność 20 l, to warto wybrać model o maksymalnym przepływie 40 litrów na godzinę. W większych akwariach o pojemności 60 l możemy zamontować zarówno filtr zewnętrzny, jak i wewnętrzny. W tym przypadku nasz wybór powinien paść na model o wydajności ok. 120 l na godzinę.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments