Ostatnio aktualizowane: 26.01.21

 

Adopcja zwierzęcia jest bardzo poważną decyzją. Przed jej podjęciem, należy rozważyć szereg kwestii, które mogą na nią wpłynąć. Jeżeli nie jesteś do końca pewien, czy jesteś gotowy na zakup lub adopcję psa, to z pewnością powinieneś przeczytać poniższy artykuł. Zawarliśmy w nim informacje, z którymi warto się zapoznać, przed wzięciem pod swój dach nowego czworonożnego członka rodziny.

 

Adopcja zwierzęcia. Na co powinniśmy się przygotować?

Jeżeli zdecydujemy się na wzięcie psa ze schroniska, powinniśmy być świadomi obowiązku, jaki na nas spadnie. Nie możemy wybierać naszego nowego podopiecznego na podstawie samego zdjęcia zamieszczonego na stronie internetowej schroniska. Przed podjęciem decyzji o adopcji musimy osobiście poznać zwierzaka i spędzić z nim trochę czasu, np. pójść na spacer. Powinniśmy zadbać także o to, aby dowiedzieć się jak najwięcej o psie. Warto także zapytać, w jaki sposób trafił on do schroniska, czy był krzywdzony, czy jest zdrowy i zaszczepiony, jak zachowuje się w stosunku do dzieci oraz innych zwierząt. Psy, które znajdują się w schronisku, często przeżyły bardzo trudne chwile. Utraciły swój dom lub nawet nigdy go nie miały. Z tego względu mogą być one bardzo nieufne i agresywne w stosunku do obcych. Dlatego też powinniśmy się dobrze zastanowić, czy jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie warunki oraz stworzyć rodzinę dla takiego psiaka.

Kupno psiaka

Zwierzę możemy kupić od hodowcy. Psy rasowe mają rodowód oraz zazwyczaj są wytresowane. Jednak i w tym przypadku, powinniśmy najpierw spróbować pobyć z nim jakiś czas i spróbować nawiązać jakąś więź z nowym pupilem. Jeżeli zdecydujemy się na zakup starszego psa, to zazwyczaj jest on już dobrze wytresowany i nie powinniśmy mieć większego problemu z jego agresją. Jeżeli nasz wybór padł na rasowego czworonoga, to hodowca powinien nam dać także jego rodowód 4-pokoleniowy, który jest osobno przypisywany do każdego zwierzęcia. W dokumencie tym będziemy mogli znaleźć informacje na temat przodków nowego domownika. Zarówno psy, które kupimy, jak i te, które adoptujemy, mają takie same potrzeby. Musimy je karmić, wychodzić z nimi na spacery, zapewnić im odpowiednie lokum, zadbać o ich zdrowie oraz pamiętać o obowiązkowych szczepieniach. Ważne jest także dobre dopasowanie zwierzęcia do właścicieli. Istnieje bardzo duża ilość ras psów i każda z nich ma swoje unikalne cechy. Musimy także wziąć pod uwagę wiek, płeć i osobowość czworonoga. Warto poczytać o różnych rasach i wybrać taką, która będzie najlepiej pasować do Twojej rodziny i do miejsca, w którym mieszkasz. To, czy zdecydujemy się na zakup czy też adopcję, zależy głównie od nas samych, jednak przed wybraniem każdej z opcji powinniśmy wraz z całą rodziną poważnie się zastanowić i podjąć odpowiednią decyzję. 

 

Przeciwwskazania do adopcji psa

W sytuacji, kiedy Ty lub któryś z członków Twojej rodziny ma uczulenie na sierść, nie powinieneś decydować się na adopcję. Najskuteczniejszym sposobem walki z tą chorobą jest unikanie alergenu. Musimy pamiętać także o tym, że psy są zwierzętami, które żyją od 10 do 13 lat. Z tego względu, jeżeli mamy dzieci to musimy je przygotować na to, że ich zwierzak kiedyś w końcu umrze. Ludzie przyzwyczajają się do zwierzęcia bardzo szybko i często zdarza się, że śmierć ich pupila jest dla nich bardzo trudnym przeżyciem. 

Czy pies to duża odpowiedzialność?

Decydując się na zakup lub adopcję zwierzaka, musimy wiedzieć, że obarczamy się w ten sposób dużą odpowiedzialnością. Pies jest żywą istotą, która ma potrzeby i to nie tylko fizjologiczne. Zwierzęciu trzeba poświęcać uwagę, każdego dnia się z nim bawić i spacerować. Jeżeli zdecydujemy się na zwierzę, musimy pamiętać, aby je regularnie karmić, wychodzić z nim na spacery, szczepić, a w razie potrzeby wozić do weterynarza. Ważne jest także to, aby spędzać z czworonogiem jak najwięcej czasu, aby nie czuł się on osamotniony i nieszczęśliwy. Musimy mu zapewnić miejsce do spania w spokojnym miejscu w domu lub w ogrodzie. Jeżeli przebywa on na podwórku, potrzebna będzie dobrej jakości buda dla psa. Można ją zrobić samodzielnie lub zakupić w sklepie. Jeżeli zdecydujemy się na zakup, musimy być przygotowani na koszt od 100 zł do 500 zł. Na rynku dostępne są także droższe modele, które kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Są one zazwyczaj wyposażone w dodatkowe elementy. Nasz psiak musi mieć także własną miskę na jedzenie oraz picie. Psa powinniśmy także regularnie trenować, ponieważ jest to niezbędne zarówno dla jego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. W sytuacji, kiedy szykuje się nam dłuższy wyjazd i nie mamy możliwości wziąć ze sobą czworonoga, powinniśmy mu zapewnić odpowiednią opiekę na czas naszej nieobecności. 

W momencie, kiedy zwierzę domowe zrani człowieka  (pogryzienie) lub spowoduje szkodę na przedmiocie innej osoby, będziemy odpowiedzialni za jego postępowanie. Wtedy musimy samodzielnie naprawić zaistniałą szkodę. Właściciele czworonogów mogą wykupić dobrowolne ubezpieczenie OC.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments