Ostatnio aktualizowane: 20.10.20

 

Podczas podróży ze zwierzęciem powinniśmy pamiętać o jego bezpieczeństwie. Czworonóg podczas nagłego hamowania samochodu, kiedy nie jest dobrze zabezpieczony, może stanowić zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla pasażerów pojazdu oraz innych uczestników ruchu. Warto zapoznać się ze wskazówkami, które pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem z pupilem.

 

Przewożenie małego psa w samochodzie luzem

Często zdarza się, że właściciele małych psów decydują się na ich przewożenie w pojeździe luzem lub na kolanach właściciela. Zazwyczaj wybierają oni miejsce na tylnej kanapie, a także na przednim siedzeniu obok kierowcy. Jednak decydując się na takie przewożenie czworonoga, powinniśmy pamiętać o tym, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, w jaki sposób nasz zwierzak się zachowa. Małe psy mogą bez problemu przemieszczać się po wnętrzu pojazdu, co może spowodować, że kierowca nie będzie mógł skupić się na prowadzeniu auta. Takie działanie często niesie za sobą nieprzewidziane skutki, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Niebezpieczeństwo może istnieć podczas gwałtownego hamowania. W momencie, kiedy jesteśmy zmuszeni do wykonania samochodem gwałtownych ruchów, wszyscy pasażerowie są w jakimś stopniu zagrożeni.

Taka sytuacja może być bardziej niebezpieczna w przypadku większych zwierząt, jednak przy przewożeniu małych psów ryzyko również istnieje. Zwierzak, który siedzi na tylnej kanapie, spada z niej i w ten sposób naraża nie tylko siebie, ale i wszystkich podróżujących. Według przeprowadzonych badań ważący 2 kg przedmiot podczas wypadku uderza w przednią szybę z siłą, która jest równa przedmiotowi o wadze ok. 100 kg (badanie to przeprowadzono przy prędkości 90 km/h). Jest mało prawdopodobne, żeby mały pupil przeżył taką kolizję. Nie tylko jego życie jest zagrożone, ale także zdrowie innych uczestników ruchu. Z tego względu powinniśmy zadbać o to, aby był on odpowiednio unieruchomiony. W taki sposób zadbamy o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Jak najlepiej przewozić małego psa?

Podczas przewozu czworonogów, powinniśmy zachować odpowiednie środki ostrożności. Specjaliści twierdzą, że najlepszym wyborem dla małego psa jest transporter. Z pewnością zwiększa on prawdopodobieństwo bezpiecznego dotarcia do celu podróży. Na rynku możemy spotkać modele wykonane z plastiku oraz wikliny. Te pierwsze okazują się praktyczniejsze, bo są łatwiejsze w czyszczeniu oraz lżejsze, a ich montaż nie jest trudny. Kiedy kupimy już klatkę, z pewnością będziemy się zastanawiać, w którym miejscu najlepiej ją umieścić. Crash testy wykazały, że najbezpieczniejsza jest podłoga pomiędzy przednim a tylnym siedzeniem. Jeżeli zdecydujemy się na przypięcie transportera pasami, powinniśmy liczyć się z tym, że pod wpływem dużego nacisku w trakcie wypadku mogą pęknąć jego ścianki. Wybierając klatkę dla zwierzaka, powinniśmy zwrócić uwagę na jej wielkość. Musi być ona takich rozmiarów, aby pies czuł się w niej komfortowo. Jednocześnie miejsce to nie może być zbyt duże, gdyż w takiej sytuacji pupil może się w niej przewracać podczas ruchu pojazdu. Transporter powinien zapewniać także odpowiednią wentylację. Jeżeli chcemy, żeby skrzynia była bardziej wygodna dla czworonoga, jej wnętrze możemy wyścielić kocami, a boki pianką. Warto się jednak wcześniej upewnić, że żaden z tych elementów nie będzie stanowić dla zwierzęcia zagrożenia. Taka sytuacja może nastąpić, kiedy pies będzie próbował żuć wykorzystany przez nas materiał.

 

Materiałowe torby

W wielu sklepach oferujących produkty przeznaczone dla zwierząt możemy spotkać się z takimi akcesoriami, jak torby z materiału. W ich przypadku bez problemu oraz większej obawy przed zranieniem czworonoga możemy użyć pasów bezpieczeństwa. Specjaliści twierdzą, że wybór zabudowanych transporterów jest niewłaściwy, ponieważ do ich wnętrza dociera bardzo mała ilość powietrza. Przez to nawet w przypadku, jeżeli pojazd wyposażony został w klimatyzację, to istnieje bardzo duże ryzyko niebezpieczeństwa szybkiego przegrzania organizmu zwierzaka. Jest to najbardziej istotne w przypadku małych piesków, które są najmniej odporne na wysoką temperaturę. 

 

Pasy bezpieczeństwa dla zwierząt

Niektórzy właściciele czworonogów nie są zwolennikami zamykania psów w klatkach. W takim przypadku często wybierają oni pasy bezpieczeństwa. Obecnie sporo marek produkuje tego typu wyroby w każdym rozmiarze (od XS do XL). Te mniejsze dobrze sprawdzają się w przypadku psów o niskiej wadze. Tego typu zabezpieczenie najlepiej stosować w przypadku pupili przyzwyczajonych do noszenia szelek.

Co robić, kiedy w naszym pojeździe nie ma tylnego siedzenia

Tylne siedzenie samochodu jest uważane za jedno z najbezpieczniejszych miejsc do przewożenia zwierząt. Wynika to z tego, że na przednim siedzeniu podczas wypadku otwierają się poduszki powietrzne, które stanowią duże zagrożenie dla pupili. Jednak co robić, kiedy w aucie nie ma tylnego siedzenia? Taka sytuacja ma głównie miejsce, w przypadku pojazdów ciężarowych oraz samochodów dwuosobowych. Wtedy najlepiej zabezpieczyć pupila w transporterze na przednim siedzeniu. Wcześniej jednak powinniśmy wyłączyć boczne poduszki bezpieczeństwa po stronie pasażera. Psa można także przypiąć specjalnymi pasami bezpieczeństwa. W żadnym wypadku nie powinniśmy wozić zwierzaka w tylnej, otwartej części pojazdu. 

 

W jaki sposób zapewnić zwierzakowi komfort podczas jazdy?

Jeżeli wybieramy się w dłuższą podróż, warto pamiętać o tym, aby zapewnić zwierzakowi pełny komfort jazdy. Powinniśmy zaplanować postoje, wskazane jest, aby odbywały się co dwie godziny. Wtedy pies ma możliwość rozciągnięcia nóg oraz wypróżnienia się. Istotne jest to, aby zapewnić mu świeżą wodę, a w przypadku kiedy jest taka potrzeba, należy go również nakarmić.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments