Ostatnio aktualizowane: 26.01.21

 

Decydując się na przygarnięcie psa, należy pamiętać, że zwierzę nie może być chwilową zachcianką dziecka. Warto zdecydować się na pupila, który będzie towarzyszem nie tylko najmłodszych, ale także całej rodziny. Poniżej prezentujemy rasy psów odpowiednie dla rodzin z dziećmi. 

 

Labrador retriever

Labrador Retriever jest bardzo żywiołowym, a jednocześnie łagodnym, przyjacielskim i bezproblemowym w wychowaniu psiakiem. Uwielbia zabawę z ludźmi oraz innymi zwierzętami. Bardzo dobrze czuje się w towarzystwie dzieci. Głośnym szczekaniem jest w stanie odstraszyć włamywacza, ale zdarza się, że zwierzę może być przyjazne wobec obcych ludzi. Labrador retriever najczęściej spotykany jest w trzech umaszczeniach: czarnym, biszkoptowym oraz czekoladowym. Ma krótką i gładką sierść. Dorosły pies osiąga od 55 do 60 cm wzrostu, a jego waga mieści się w granicach 20 – 30 kg. 

 

Golden retriever

Golden retrievery to łagodne, przyjazne i posłuszne psy, które bez trudu można wyszkolić. Uwielbiają aktywną zabawę, dlatego dobrze czują się w towarzystwie dzieci.  Zwierzęta mają proporcjonalną budowę ciała. Ich silna muskulatura oraz mocne kości sprawiają, że goldeny są zwinne i aktywne fizycznie. Psy osiągają od 50 do 60 cm wzrostu. Waga dorosłego czworonoga waha się pomiędzy 30 a 40 kg. Jego sierść ma średnią długość. Może być gładka lub falowana o intensywnie złotej, blado żółtej lub kremowej barwie.

Buldog francuski

Buldogi francuskie to ciekawskie, wesołe i towarzyskie psiaki. Szybko przywiązują się do właścicieli, okazując im swoje oddanie. Bez trudu zadomawiają się w nowym otoczeniu. Czworonogi lubią być w centrum zainteresowania, wymagają bliskiego kontaktu z członkami rodziny. Buldogi są bardzo dobrymi kompanami najmłodszych. Psy nie wymagają dużej przestrzeni, dlatego buda dla psa w ich przypadku nie jest wymagana. Wystarczy mały kącik w mieszkaniu, w którym umieścimy wygodne legowisko. Dzięki łagodności oraz cierpliwości chętnie biorą udział w zabawach z dziećmi. Buldogi francuskie osiągają wysokość pomiędzy 24 a 35 cm. Ich waga sięga od 8 do 14 kg. Mają krótką i gładką sierść, która występuje w kolorze wszystkich barw płowych, od czerwonej po jasnobrązową. 

 

Cocker spaniel angielski

Cocker spaniel angielski to przyjazna dla człowieka rasa psów. Czworonogi są oddane i wierne właścicielom. Dobrze sprawdzają się jako psy rodzinne. W stosunku do innych zwierząt czworonogi są mniej ufne. Wynika to z powodu ich pierwotnego przeznaczenia, którym było polowanie. Psy są ruchliwe, dlatego chętnie angażują się w aktywności fizyczne. Wymagają bardzo konsekwentnego wychowania. Jednak nie powinniśmy być surowi w stosunku do nich. Dorosły cocker spaniel angielski osiąga ok. 40 cm wysokości, jego waga sięga 14,5 kg. Sierść psa jest jedwabiście gładka. Zazwyczaj ich umaszczenie jest jednokolorowe, niekiedy mają biały „krawat” na klatce piersiowej. Elementem, który wyróżnia ich spośród innych psiaków, są długie i wiszące uszy. 

 

Mops

Dla osób szukających psa, który urozmaici życie rodzinne, dobrą propozycją jest adopcja mopsa. Jego zachowanie oraz usposobienie wprawi w wesoły nastrój każdego członka rodziny. Mimo że jest mały i ma krótkie łapy, uwielbia być w ciągłym ruchu. Mops potrafi być leniwy, dlatego lubi spokój, długie drzemki, przytulanie i głaskanie. W stosunku do ludzi oraz innych zwierząt mops jest przyjaźnie nastawiony. Czworonogi bez trudu przyzwyczajają się do opiekunów. Pieski osiągają 35 cm długości i ważą od 6 do 8 kg. 

 

Boston terrier

Boston terrier jest wesołym i nieagresywnym czworonogiem. Dobrze czuje się jako kompan nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Psy tej rasy nie lubią samotności, wymagają dużego zainteresowania właściciela. Nie możemy zostawić ich na dłuższy okres bez opieki. Czworonogi nie czują się dobrze u osób, które długo pracują poza domem. Zwierzęta można łatwo wytresować, są inteligentne, ruchliwe oraz chętne do nauki. Boston terrier jest psem o eleganckim wyglądzie, osiąga ok. 35 cm wysokości. Jego waga wynosi od 6,5 do 11 kg.

Owczarek australijski

Dla osób, które szukają psa o silnym temperamencie, dobrą propozycją będzie przygarnięcie owczarka australijskiego. Jest to inteligentny i bardzo wytrzymały pies. Dobrze radzi sobie jako pies pasterski, ale nie gorzej odnajduje się także w rodzinne. Jest chętny do nauki, dlatego jego tresura nie powinna sprawić problemu. Musimy pamiętać, że owczarek australijski może nabrać złych nawyków. Z tego względu jego wychowanie musi być rozważne. Jeżeli nie będziemy konsekwentni, zwierzak może wyczuć nasze słabości i wykorzystać je na swoją korzyść. Owczarki szybko przyzwyczajają się do opiekuna, z radością wykonując jego komendy. Psy tej rasy są zwinne, poruszają się lekko i bez wysiłku. Odnoszą sukcesy w psich sportach. Osiągają od 51 do 58 cm wysokości. Ich waga wynosi maksymalnie 22 kg.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments