Ostatnio aktualizowane: 26.01.21

 

Nawet gdy pies przebywa z właścicielami przez większą część dnia, zdarzają się sytuacje, w których trzeba zostawić pupila samego. Najczęściej jest to związane z pracą i obowiązkami poza domem. Niezależnie, czy pies znajduje się na podwórku, czy w domu, zostawienie go samego może być problematyczne, dlatego podpowiadamy, jak długo zwierzę może pozostać bez opieki.

 

W niektórych sytuacjach trzeba będzie zostawić psa samego w domu. Czasem tylko na kilka godzin, ale może zdarzyć się też, że zaplanujesz całodniową wycieczkę, na którą nie możesz zabrać ze sobą pupila. Czy można zostawić zwierzę bez opieki na tak długo i czy każdy pies może zostać sam? Wszystko zależy od wieku i charakteru czworonoga. Niektóre psy lubią i chcą mieć chwilę spokoju, odpocząć od właściciela. Takim typom nie przeszkodzi kilkugodzinna rozłąka, o ile będą miały zapewniony pokarm i świeżą wodę. Dużo zależy również od wieku zwierzęcia. Szczeniaki poniżej 10. tygodnia życia nie powinny zostać same dłużej niż godzinę. Psy, które skończą drugi miesiąc życia, mogą spędzić bez opieki 2 godziny. Wraz z wiekiem wydłuża się czas, w którym możemy zostawić pupila samego. Dorosłe psy potrafią wytrzymać w zamknięciu nawet 6 godzin, nie jest to jednak zasada, której należy się bezwzględnie trzymać. Okres, w którym zwierzę poradzi sobie bez właściciela, różni się w zależności od rasy, charakteru i wychowania psa. Niektóre dorosłe zwierzęta mogą odczuwać stres i niepokój już po 2 godzinach w odosobnieniu. Przed podjęciem decyzji, na jak długo zostawić psa bez opieki, spędź trochę czasu na obserwacji jego zachowania, tego, czy spędza większość swojego czasu z ludźmi i jak znosi chwilowe zamknięcie.

Czy pies odczuwa samotność?

Psy to zwierzęta stadne. Jeszcze zanim zostały oswojone przez człowieka, żyły w dużych grupach z własną strukturą i hierarchią. Obecnie właściciel i domownicy pełnią funkcję stada w życiu psa. Pierwotne instynkty, które wciąż są obecne w udomowionych czworonogach, nakazują psu życie w strukturze grupy. Zwierzę, które zostawało samo, było zwykle chore i słabe. Psy, które traktują człowieka jak część swojego stada, odczuwają samotność, gdy zostaną bez opieki. Ponadto dzięki spędzaniu dużych ilości czasu z pupilem, uczysz go przywiązania i zachowań społecznych. W rezultacie zwierzę nie będzie w przyszłości agresywne i nie będzie unikać kontaktu z człowiekiem. Psy są również zależne od ludzi, szczególnie jeśli przebywają w domu. To właściciel wyprowadza je na spacer, gdzie mogą się wybiegać i załatwić swoje podstawowe potrzeby. Zamknięte przez cały dzień w domu nie mają takiej możliwość, dlatego mogą stawać się osowiałe lub przeciwnie, agresywne. Innym problemem wynikającym z zostawiania psa w zamknięciu, może być jego załatwianie swoich potrzeb w pomieszczeniu.

 

Jak zostawić psa samego?

Dobrym rozwiązaniem na pozostawienie zwierzęcia samego jest kojec dla psa do domu. Taki sprzęt można ustawić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Pupil, zamknięty w nim, będzie czuł się bezpiecznie, jeżeli wcześniej odpowiednio go do niego przyzwyczaisz. Ponadto zmniejszy to ryzyko zniszczeń różnych przedmiotów w domu, takich jak meble czy ściany, ponieważ zwierzę będzie miało do dyspozycji jedynie określony teren. Często jest to również bezpieczne rozwiązanie dla psa, który pod nieobecność właściciela mógłby zrobić sobie krzywdę, na przykład zrzucając na siebie ciężkie przedmioty z półek. Możesz również zainwestować w specjalne zabawki, które zajmą uwagę psa na długi czas. Nuda jest czynnikiem, która wzbudza w czworonogach niszczycielskie i agresywne zachowania. Dlatego przed zostawieniem zwierzęcia w domu, znajdź zabawkę, która spodoba się Twojemu psu.

Zwierzęta często odczuwają stres, gdy w domu jest zbyt cicho. Zaczynają wtedy szczekać i zachowywać się niespokojnie. Rozwiązaniem jest radio, które możesz włączyć na czas swojej nieobecności, dzięki czemu pies będzie spokojniejszy. Niektóre zwierzęta reagują nerwowo również na hałasy dochodzące z zewnątrz. W takiej sytuacji zasuń rolety lub zasłony, co odizoluje psa od stresującego dźwięku. Przed pozostawieniem zwierzęcia w domu możesz zmęczyć go zabawą lub ćwiczeniami. Dzięki temu pójdzie ono spać i lepiej zniesie te kilka godzin bez Ciebie. Jeżeli wcześniej wyprowadzisz pupila na spacer, będzie miał on szansę wybiegać się i załatwić swoje potrzeby. Dzięki temu możesz mieć pewność, że po powrocie do domu nie będzie czekać na Ciebie niemiła niespodzianka. Kiedy wrócisz, pamiętaj również, aby poświęcić psu dużo uwagi i wynagrodzić mu te kilka godzin w samotności. Sprawi to, że nie będzie on zlękniony i nadal będzie czuł się bezpiecznie. Zabierz też pupila na spacer lub wymyśl kilka zabaw, które pozwolą mu rozładować energię. Psom, które ciężko znoszą rozstania z właścicielem, można włożyć do kojca lub położyć obok legowiska przedmiot przesiąknięty zapachem człowieka. Może być to element garderoby lub ręcznik, dzięki któremu zwierzę będzie czuło się spokojniej. Najważniejszy jest komfort psa. A jeśli Twój pupil nie lubi samotności, warto poszukać kogoś, kto zajmie się nim podczas Twojej nieobecności.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments