Ostatnio aktualizowane: 20.10.20

 

O bezpieczeństwo czworonoga powinniśmy dbać nie tylko podczas długich podróży, ale także w trakcie krótszych przejażdżek. Złe zabezpieczenie pieska może stanowić spore zagrożenie nie tylko dla zwierzęcia, ale także wszystkich pasażerów. W poniższym artykule zaprezentowaliśmy kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę podczas przewozu średniej wielkości psa.

 

Jakie samochody są najbezpieczniejsze do przewozu psów?

Według specjalistów najbezpieczniejszymi oraz najlepiej przystosowanymi do przewożenia psów samochodami są modele typu kombi, które wyposażone są w zamontowane na stałe boksy lub mają wstawiony transporter dla psa. Klatka dla czworonoga powinna być dobrana w taki sposób, aby dać mu możliwość swobodnego wstania, obrócenia oraz położenia. Nie może ona mieć jednak zbyt wiele luzu, ponieważ w takim przypadku w trakcie hamowania nasz pupil może być narażony na różnego rodzaju urazy spowodowane odbijaniem się od ścianek transportera. Niektórzy właściciele decydują się na wyścielenie wnętrza klatki kocami oraz pianką. Zastosowanie tych produktów zwiększa komfort jazdy oraz zabezpiecza przed powstawaniem urazów. Powinniśmy jednak pamiętać, aby sprawdzić, czy nasz zwierzak nie będzie gryzł tych produktów, gdyż w takiej sytuacji mogą one stanowić dla niego niemałe zagrożenie. Zazwyczaj w samochodach kombi jesteśmy w stanie przewozić w bagażniku dwie klatki na średnie psy o wielkości około: 82 cm x 57 cm x 60 cm. Jeżeli nie mamy zbyt dużej ilości miejsca w naszym bagażniku, możemy także wykorzystać tylne siedzenie. W takim przypadku klatkę ustawiamy bokiem. Należy ją przymocować w taki sposób, aby zapobiec jej przemieszczaniu się. Często do tego celu wystarczy dosunięcie przedniego fotela. Dodatkowe zabezpieczenie mogą stanowić gumki do mocowania towaru.

Przyczepa stosowana do przewozu zwierząt

Jednym z bardzo bezpiecznych sposobów na przewóz naszych pupili jest wykorzystanie specjalnej przyczepy. Produkt tego typu nie jest jeszcze jednak popularny w Polsce. Korzystają z niego przede wszystkim hodowcy owczarków niemieckich oraz osoby, które uprawiają sport np. zaprzęgowy. 

 

Przewożenie psa luzem

Bardzo duża część właścicieli zwierząt decyduje się na ich przewożenie luzem. Często wybieranym przez nich miejscem jest bagażnik. Jeśli jest on oddzielony od kabiny, w której znajdują się podróżujący kratką lub wysokimi siedzeniami, wybór ten jest dosyć bezpieczny dla pozostałych pasażerów, ponieważ w przypadku gwałtownego hamowania nasz pupil nie poleci do przodu. Jednak musimy pamiętać, że taki sposób nie jest w pełni bezpieczny dla zwierzaka. Według statystyk im bagażnik, w którym go przewozimy, jest większy oraz im mniejszy jest nasz pies, tym jego obrażenia podczas wypadku mogą być większe. Dlatego też przewożąc zwierzaka, musimy pamiętać, aby go odpowiednio zabezpieczyć.

 

Pasy bezpieczeństwa dla zwierząt

Bardzo dobrą propozycją, która jest w pełni bezpieczna dla pupili, jest przewożenie ich na tylnym siedzeniu samochodu oraz przypięcie pasami bezpieczeństwa. Są one wyglądem zbliżone do szelek, które użytkujemy podczas wyprowadzania psa na spacer. Wpina się je do pasów, w które wyposażony jest każdy pojazd. Specjaliści polecają zainwestować w droższe modele, które mają przeprowadzone atesty. Jest to bardzo istotne, ponieważ te, które ich nie miały, często mogą nie sprostać masie zderzeniowej w momencie kolizji drogowej.

Przewożenie psa samolotem

W sytuacji, kiedy chcemy wybrać się z naszym zwierzakiem w podróż samolotem, powinniśmy zadbać o kilka rzeczy. Przede wszystkim przed takim wyjazdem warto wybrać się do weterynarza po to, aby wszczepić pupilowi czip. Dzięki temu urządzeniu będzie można w łatwy sposób go zidentyfikować w momencie zaginięcia. Gadżet ten jest niezbędny także w momencie wyrabiania paszportu. Następnie należy się zorientować na temat wymagań danej linii lotniczej dotyczących przewozu zwierząt. W większości z nich, jeżeli chcemy, aby pupil znajdował się razem z nami na pokładzie samolotu, to jego waga razem z klatką powinna mieścić się w przedziale od 6 kg do 8 kg. Psy, które się w nim nie mieszczą, są zazwyczaj transportowane w klatkach, które są umiejscowione w luku bagażowym. Taki transporter powinien spełniać wymagania, które ustanowiło IATA. W regułach tych znajduje się między innymi punkt, który mówi, że klatka powinna być wodoszczelna oraz zamknięta na kłódkę, a czworonóg musi mieć możliwość swobodnego wstania, obrotu, a także położenia się. Maksymalna waga transportera znajdującego się w luku bagażowym nie może przekraczać 75 kg. W przypadku przewoźnika PLL LOT, za przelot między krajami Europy, za psa o wadze do 8 kg zapłacimy 50 EUR, a jeżeli jest konieczność umieszczenia go w luku bagażowym to 100 EUR, za średniej wielkości czworonoga oraz za duże zwierzę – 200 EUR. Jeżeli nasza podróż będzie odbywać się między kontynentami, to musimy przygotować się na następujące koszty: mały pies – 70 EUR, umieszczenie go w luku bagażowym – 150 EUR, średni i duży zwierzak – 300 EUR.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments