Ostatnio aktualizowane: 20.10.20

 

Ciągłe szczekanie psa może być uciążliwe nie tylko dla właścicieli, ale także sąsiadów. Kiedy problem narasta i właściwie co chwilę pojawia się sytuacja, której wolelibyśmy uniknąć, zaczynamy szukać rozwiązania. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę kilku sposobów, które mogą sprawdzić się, kiedy Twój pies za dużo szczeka.

 

Ograniczanie przyczyny szczekania

Często zdarza się, że pupil zaczyna szczekać, kiedy przez okno zobaczy przechodniów. O ile nie jest to bardzo uciążliwe, jeśli mieszkamy w mało uczęszczanym miejscu, staje się takie, gdy nasze mieszkanie czy dom znajduje się np. niedaleko centrum miasta. Jeśli pies wygląda przez okno, powinniśmy je zasłonić albo w innym sposób uniemożliwić do niego dostęp. Jeśli pupil przebywa na zewnątrz, w miarę możliwości nie powinniśmy zostawiać go bez nadzoru przez dłuższy czas. 

 

Uczenie psa komendy “cicho”

Innym sposobem na ograniczenie problemu szczekania jest nauczenie psa komendy “cicho”. Aby jednak było to możliwe, pierwsze trzeba nauczyć pupila szczekania na polecenie. Jeśli trudno nam przekonać do tego zwierzaka, możemy sami naśladować szczekanie i liczyć na to, że psiak zacznie szczekać razem z nami. Kiedy to zrobi, powinniśmy go nagrodzić. Po opanowaniu sztuki wywoływania szczekania musimy przejść do nauki wyciszania. Jeśli pies zacznie szczekać, połóżmy przysmak niedaleko niego i kiedy ten przerwie szczekanie, aby go powąchać, pochwalmy go za dobre zachowanie. Trening wywoływania szczekania i wyciszania musimy odbywać regularnie i zdawać sobie sprawę z tego, że efekty nie pojawią się natychmiast. Niemniej jednak jest to skuteczna metoda, której warto poświęcić więcej czasu. Jeśli czynnikiem zapalnym powodującym u psa szczekanie jest np. pukanie do drzwi, jedna osoba może to robić, a my w tym czasie, będąc w domu, powinniśmy skupić się na uspokojeniu psa. Z czasem powinniśmy zacząć trenować w miejscach, w których jest więcej bodźców i tym samym pupilowi trudno jest się skupić.

Przyzwyczajanie psa do bodźców

Na liście skutecznych sposobów pozwalających na ograniczenie niepotrzebnego szczekania psa jest przyzwyczajanie go do bodźców powodujących takie poruszenie. Powinno się to odbywać bardzo powoli. Niektórzy specjaliści przyznają, że dobrym sposobem jest oswajanie pupila z rzeczą, miejscem czy sytuacją, która powoduje szczekanie, poprzez podawanie zwierzęciu smakołyków. W ten sposób pies zaczyna kojarzyć, że dana sytuacja wiąże się z radością wynikającą z otrzymaniem jedzenia. Jeśli nasz pupil ma w zwyczaju szczekać na inne psy, poprośmy znajomego właściciela czworonoga o to, aby pojawił się w polu widzenia naszego psa. W tym samym czasie powinniśmy zacząć karmić pupila smakołykami i przestać, kiedy inny pies zniknie z pola widzenia. Proces ten trzeba oczywiście powtarzać wiele razy, aby przyniósł oczekiwany efekt.

 

Dbaj o zmęczenie psa

Warto wiedzieć, że pies czasami szczeka, ponieważ chce zwrócić na siebie uwagę. Wie, że jeżeli zacznie to robić, od razu ktoś pojawi się obok niego i będzie starał się go uciszyć. W związku z tym trzeba szczególnie dbać o to, aby pies każdego dnia miał zapewniony odpowiedni poziom rozrywki. Spacery muszą być na tyle długie, aby pupil nie tylko mógł załatwić swoje potrzeby, ale też się zmęczyć. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy wychodzić z psem tam, gdzie ma dużą, wolną przestrzeń i może pobiegać bez smyczy (bez narażania go na niebezpieczeństwo). Pies po intensywnej zabawie i spacerze wraca do domu zmęczony i nie ma siły na to, aby szczekać bez powodu. 

 

Zakup obroży antyszczekowej

W ograniczaniu niepożądanego zachowania psa może pomóc też obroża antyszczekowa. W sklepach można znaleźć różne rodzaje tego gadżetu. Niektóre obroże wysyłają impulsy elektryczne, inne dźwiękowe, a jeszcze inne rozpylają nieprzyjemny dla psa zapach. Każde jednak z tych urządzeń jest aktywowane wtedy, kiedy pies zaczyna szczekać. Po pewnym czasie szczekanie zaczyna się kojarzyć pupilowi z czymś nieprzyjemnym.

Podsumowanie

Każdy z przedstawionych sposobów jest na swój sposób skuteczny, choć nie możemy się spodziewać tego, że efekty pojawią się od razu. Jeśli chcemy podjąć walkę ze szczekaniem psa, musimy być przygotowani na to, że nauka dobrego zachowania zajmie nam sporo czasu, tym bardziej, jeśli pies ma ten problem już od dawna i jest to u niego wyuczone zachowanie. Podczas szkolenia warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim nie powinniśmy krzyczeć na psa, kiedy ten szczeka, bo wtedy może pomyśleć, że robimy to razem z nim. Warto w miarę możliwości dbać o to, aby szkolenie kojarzyło się psu z czymś przyjemnym. Co istotne, jeśli mieszkamy z innymi osobami, powinniśmy zaangażować do pracy wszystkich członków rodziny.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments