Ostatnio aktualizowane: 20.10.20

 

Popularnością wśród osób, które mają problemy z nadmiernym szczekaniem swojego pupila, cieszą się różnego rodzaju obroże antyszczekowe, w tym modele ultradźwiękowe. Nie wysyłają one sygnałów elektrycznych, ale dźwiękowe, co część zwierzolubów uznaje za bezpieczniejsze rozwiązanie. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem takiego gadżetu dla swojego pupila, chcesz dowiedzieć się, jak on działa i czy jest skuteczny, zapraszamy do lektury. 

 

 Jak działa ultradźwiękowa obroża antyszczekowa?

Niektóre psy potrafią szczekać, wydawać by się mogło, bez powodu. Bywa także, że każdy dźwięk wywołuje takie emocje u zwierzaka. Jeśli pupil ma dostęp do okna, przebywa na balkonie albo biega po ogrodzie i zobaczy obcą osobę, również może zacząć szczekać. O ile sytuacja w ogrodzie może być mało uciążliwa, o tyle szczekanie w małym mieszkaniu jest już odbierane inaczej, i to nie tylko przez właścicieli zwierzaka, ale także mieszkających obok sąsiadów. Z pomocą w takich sytuacjach może przyjść ultradźwiękowa obroża antyszczekowa. Jak działają tego typu urządzenia? Obroża antyszczekowa ma wbudowany mikrofon, który jest w stanie rozpoznać szczekanie lub wycie psa. Kiedy tak się stanie, obroża wydaje nieprzyjemny dla zwierzęcia dźwięk. Z reguły nie jest on słyszalny dla człowieka. Ultradźwięki są nieprzyjemne dla psa, czasami dodatkowo obroża wibruje. To wszystko sprawia, że pupil zaczyna kojarzyć szczekanie z czymś niemiłym i nieznośnym. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że mikrofon wyłapuje też szczekanie innych psów. Oznacza to, że jeśli w domu jest więcej zwierząt, takie rozwiązanie może się nie sprawdzić. W takim wypadku zdecydowanie lepiej skontaktować się z behawiorystą i zasięgnąć rady, jak pracować ze swoim pupilem. Trzeba być jednak nastawionym na to, że będzie to trudne i czasochłonne (tak jest w większości przypadków).

Skuteczność działania urządzenia

Producenci ultradźwiękowych obroży antyszczekowych przeprowadzali liczne testy, które miały potwierdzić skuteczność działania takiego urządzenia. Było to niezbędne do tego, aby dopuścić sprzęt do sprzedaży. W testach brali udział właściciele psów, sprawdzając, czy obroża rzeczywiście powstrzymuje zwierzaka przed szczekaniem. Większość osób stwierdziła, że to skuteczne rozwiązanie. Psy stosunkowo szybko nauczyły się, że nie należy szczekać. Miłośnicy czworonogów przyznają, że psy, które mają na sobie obrożę i zaczynają szczekać, po chwili przestają, rozglądają się po pomieszczeniu i wyglądają na wyraźnie zdezorientowane. Warto wiedzieć, że wytwarzane przez urządzenie ultradźwięki są w pełni bezpieczne dla zdrowia naszego zwierzęcia, choć powodują irytację. Większość dostępnych na rynku modeli działa w ten sposób, że dźwięki zmieniają ton, aby pies nie był w stanie przyzwyczaić się do działania sprzętu. Gdyby dźwięk był jednostajny, możliwe, że zwierzę szybko nauczyłoby się go ignorować. 

Warto wiedzieć, że w sklepach można znaleźć różne obroże ultradźwiękowe. Poszczególne rodzaje różnią się tym, dla jakich dużych psów są przeznaczone. Oznacza to, że niezależnie do tego, jakiej rasy pupila mamy, czy jest on duży czy też mały, możemy wypróbować obrożę antyszczekową i spodziewać się dobrych efektów. Producenci przyznają, że skuteczność urządzeń tego typu nie zawsze jest widoczna od razu, czasami trzeba czekać kilka dni, aby zauważyć poprawę w zachowaniu psa.

Jak korzystać z obroży antyszczekowej?

Konsumenci są zgodni co do tego, że ultradźwiękowa obroża antyszczekowa to urządzenie łatwe w użytkowaniu. Pierwszym krokiem, który powinien wykonać każdy kupujący, jest zapoznanie się z instrukcją obsługi. Specjaliści podkreślają też, jak ważna jest odpowiednia regulacja obroży i to nie tylko pod względem jej obwodu, ale też intensywności działania. Warto wiedzieć, że używanie ultradźwiękowej obroży antyszczekowej nie jest zalecane bez przerwy. Możemy ją założyć np. wtedy, kiedy pies przebywa na balkonie, mają przybyć do nas goście albo spodziewamy się, że nasz pupil będzie rozemocjonowany. Musimy pamiętać, że szczekanie dla psa jest jak dla człowieka mówienie, więc nie można w pełni pozbawiać go tego przywileju. 

Jak podają specjaliści, do najczęstszych przyczyn sięgania po obroże antyszczekowe są skargi sąsiadów na zbyt głośne zachowanie psa czy uciążliwe szczekanie na wszystkie napotkane podczas spaceru osoby. Z obroży tego typu korzysta się także na różnego rodzaju szkoleniach poza domem. Zwykle zaleca się, aby z obroży antyszczekowej zacząć korzystać nie wcześniej niż po osiągnięciu przez psa 6 miesięcy. Niemniej jednak nad tą kwestią można zastanowić się z behawiorystą. Ważne jest, aby sprawdzić przed zakupem, dla jakich psów przeznaczona jest obroża. Zazwyczaj wskazana jest na niej nie tylko rasa czy waga psa, ale także wiek pupila. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments