Ostatnio aktualizowane: 05.12.20

 

Samo założenie akwarium nie jest trudne, choć poza zbiornikiem i rybkami trzeba też pamiętać o zakupie kilku niezbędnych sprzętów. Jednak początkujące osoby często nie zdają sobie sprawy z tego, że akwarystyka to hobby generujące comiesięczne wydatki. Czy na utrzymanie akwarium trzeba przeznaczać bardzo dużą kwotę?

 

Co jest niezbędne do założenia akwarium?

Osoby, którym marzy się hodowla rybek, zwykle jako pierwsze kupują akwarium. Średnio kosztuje ono kilkadziesiąt, maksymalnie ok. 100 – 300 zł. W tej kwestii dużo zależy od tego, jaka jest pojemność zbiornika. Poza rybkami powinniśmy w nim umieścić również roślinki, za jedną zapłacimy przeważnie kilka, maksymalnie kilkanaście złotych. Podłoże kosztuje średnio 50 zł, tło do przyklejenia na tylną ściankę 20 zł, a ozdoby akwariowe od 20 zł do nawet 120 zł. Każdy akwarysta musi dodatkowo zainwestować w kilka sprzętów: grzałkę do wody, termometr, odmulacz dna oraz filtry. Większość wymienionych urządzeń także kosztuje kilkadziesiąt złotych. W zbiorniku potrzebne jest też oświetlenie o dostatecznie dużej mocy, wykazujące odporność na działanie wilgoci. Warto dokupić dodatkowo elementy ułatwiające dbanie o akwarium, w tym czyścik do szyb czy siatkę do odławiania rybek. Nie są to drogie produkty, przeciętnie kosztują one ok. 10 zł.

Nierzadko założenie akwarium wiąże się z koniecznością zakupu pokrywy, która zapobiegnie wyskakiwaniu ryb i ochroni je przed innymi domowymi zwierzętami, np. kotami. Zależnie od wielkości, materiału wykonania oraz producenta zapłacimy za nią od 50 zł do ponad 1000 zł. Bardzo przydatna zwykle okazuje się ponadto szafka akwariowa. To mebel, który jest przystosowany do ustawienia na nim zbiornika z wodą, nie zniszczy się pod jego ciężarem. Ile kosztuje taka szafka? Przeważnie jej cena mieści się w przedziale od 150 zł do ok. 500 zł.

Koszt założenia a wielkość akwarium

Nie zawsze zakładanie mniejszego akwarium wiąże się z mniejszym wydatkiem. Niezależnie od tego, jakie wymiary ma zbiornik, musimy kupić do niego wszystkie potrzebne elementy. Oczywiście nie musimy już na samym początku inwestować w specjalną szafkę czy pokrywę, jeżeli nie ma takiej potrzeby. Niemniej jednak akwarium trzeba obowiązkowo wyposażyć w oświetlenie, filtry i grzałkę, inaczej nie zapewnimy rybom odpowiednich warunków do życia, co może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Jeśli początkowo planowaliśmy zakup akwarium o pojemności 150 l, ale potem uznaliśmy, że jest to za duży wydatek i zdecydowaliśmy się na model np. 80 l, nie zredukujemy mocno kosztów, gdyż i tak musimy kupić wszystkie potrzebne sprzęty.

W niektórych sklepach dostępne są bardzo tanie zestawy akwariowe, jednak ich zakup nie jest polecanym rozwiązaniem. Jak przekonują doświadczeni akwaryści, znajdujące się w nich elementy zazwyczaj nie są dobrej jakości, więc szybko się psują lub już na samym początku okazuje się, że nie są odpowiednie do użycia. Wtedy musimy samodzielnie dokupić brakujące sprzęty i ostatecznie wydajemy na całość więcej, niż początkowo oczekiwaliśmy.

Miesięczny koszt utrzymania akwarium

Przeciętny, miesięczny koszt utrzymania akwarium to ok. kilkadziesiąt złotych. Do niego wlicza się głównie pobieraną przez grzałkę i oświetlenie energię elektryczną, podmianę wody, pokarm dla rybek i ewentualnie stosowane suplementy czy preparaty służące do uzdatniania wody i zmiany jej pH. Trudno jednoznacznie określić, ile dokładnie będzie nas kosztowało utrzymywanie akwarium, bo to zależy też od ilości ryb i tego, jaki pokarm wybieramy. Suchy wystarcza średnio na 1 – 2 miesiące i kosztuje od 20 do 30 zł, z kolei za mrożony zapłacimy ok. 10 zł. Każdy akwarysta musi liczyć się też z tym, że rybki mogą niespodziewanie zachorować. Wtedy trzeba kupić odpowiednie leki, to przeważnie wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Doświadczone osoby radzą, aby co pewien czas, przykładowo co miesiąc lub dwa, odkładać określoną kwotę. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przydadzą się w momencie, kiedy pojawi się konieczność wymiany akwarium na nowe. Ponadto większość akwarystów dokupuje co rok nowe roślinki i ryby, kosztują one od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Mimo że początkowo założenie akwarium wydaje się dużą inwestycją, nie powinniśmy rezygnować ze swoich planów związanych z hodowaniem rybek. To bardzo ciekawe hobby, które dodatkowo ma pozytywny wpływ na samopoczucie, a nawet kondycję zdrowotną. Jeśli nie dysponujemy dużym budżetem, możemy wstrzymać się z zakupem akwarium na pewien czas i systematycznie odkładać określoną kwotę, aby później kupić większy oraz lepiej wyposażony zbiornik.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments