Ostatnio aktualizowane: 26.02.21

 

Ze względu na to, że akwarium z pływającymi w środku rybkami ładnie wygląda, sporo osób pragnie rozpocząć hodowlę. Pojawia się jednak pytanie, jak założyć pierwsze akwarium. Jeśli nie mamy wśród znajomych osoby z doświadczeniem w tym zakresie, pierwszym miejscem, w którym szukamy informacji, jest zwykle Internet. W związku z tym przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, który powstał na podstawie wiedzy i doświadczenia akwarystów. Jesteśmy pewni, że ujęte w nim wskazówki ułatwią Ci zakładanie pierwszego akwarium.

 

Stworzenie listy zakupów

Podczas zakładania zbiornika wodnego ważna jest odpowiednia organizacja. Dlatego też jednym z pierwszych zadań, jakie musi wykonać początkujący akwarysta, jest stworzenie listy niezbędnych akcesoriów. Oczywiście na samym jej szczycie znajdzie się akwarium, które musi być dostosowane pod względem wielkości dostosowanej do pomieszczenia, a także w zależności od ryb, jakie chcemy hodować. Na rynku są różne rodzaje zbiorników, więc bez względu na potrzeby powinniśmy bez problemu znaleźć dla siebie odpowiedni produkt. Wśród niezbędnych sprzętów do akwarium można wyróżnić filtr i grzałkę do wody. Wiele osób inwestuje też w odmulacz do akwarium na baterie, choć trzeba podkreślić, że w sklepach można znaleźć też modele ręczne. Korzystanie z nich może okazać się jednak nieco mniej wygodne. Odmulacze są potrzebne, aby łatwo czyścić dno. Niezbędnym wyposażeniem jest też pompa i stosowne oświetlenie. Polecane są moduły LED, które dobrze oświetlają zbiornik i można je kupić ze światełkami w różnych kolorach. Na liście niezbędnych akcesoriów do kupienia powinien znaleźć się też czyścik do szyb, termometr i siatka do odławiania ryb. Oczywiście nie możemy też zapominać o pokarmie. Kiedy już będziemy mieć swoją listę, najlepiej wybrać jeden sklep internetowy i dokonać w nim zakupu. Oczywiście możemy też zdecydować się na zakupy stacjonarne, jednak w przypadku nabywania tak dużej liczby produktów, może się to zdecydowanie mniej opłacać.

Wybranie miejsca do ustawienia akwarium

Przy zakładaniu domowego akwarium należy się zastanowić, gdzie je umieścimy. Należy podejść do tego rozsądnie, bo późniejsze przenoszenie zbiornika może okazać się kłopotliwe. W jakim miejscu powinniśmy ustawić akwarium? Przede wszystkim powinno być ono lekko zacienione. Jeśli do zbiornika będzie wpadało zbyt dużo światła słonecznego, może to spowodować rozwój glonów. Tym samym akwarium będzie szybciej się zanieczyszczało i wymagało częstszej pielęgnacji. Najlepiej, jeśli zbiornik będzie ustawiony na specjalnie przygotowanej do tego szafce, to da nam pewność, że mebel wytrzyma spore obciążenie i będzie gwarantował stabilność. W Internecie znajdziemy duży wybór szafek pod akwarium dostosowanych do zbiorników o różnych wymiarach i kształtach. Meble są dostępne w różnych kolorach, dlatego ich dopasowanie do wnętrza nie powinno okazać się zbyt wymagające. Akwaryści wskazują też, aby wybierać miejsce ustawienia zbiornika z łatwym dostępem do źródła zasilania. Trzeba pamiętać, że niektóre akcesoria do pracy wymagają podłączenia do prądu. Tam, gdzie postawimy akwarium, musi być na tyle dużo miejsca, aby można było wygodnie wykonywać wszystkie czynności związane z jego pielęgnacją. Ostatnią, choć równie ważną kwestią w kontekście wybrania miejsca akwarium jest to, aby wziąć pod uwagę, że ma być ono widoczne dla odwiedzających nas gości. Większości akwarystom zależy, aby zbiornik wzbudzał wśród innych osób podziw, więc ukrywanie go w zakamarkach mieszkania nie jest dobrą decyzją. 

 

Urządzenie akwarium

Kiedy już kupimy potrzebne rzeczy i zdecydujemy, gdzie ustawić akwarium, możemy rozpocząć jego urządzenie. Najważniejszym punktem na tym etapie jest wybranie odpowiedniego podłoża. Może być ono zrobione z piasku albo żwiru. Jeśli wybierzemy kamyczki (bardziej powszechne), pamiętajmy, aby nie były one zbyt duże ani za małe. Należy też zwrócić szczególną uwagę na ich pochodzenie. Podłoże nie może być sztucznie barwione, bo może to oznaczać, że zawiera szkodliwe substancje, które będą negatywnie wpływać na środowisko wodne. Dlaczego podłoże jest tak ważne? Przede wszystkim dzięki niemu ryby lepiej czują się w zbiorniku. Ponadto podłoże zwiększa walory estetyczne zbiornika i pozwala zasadzić w środku ładne roślinki. Sadzenie można przeprowadzić przed lub po nalaniu wody do środka. Pierwszy ze sposobów wydaje się wygodniejszy. Do zbiornika warto też wstawić drobne dekoracje w postaci budowli. Rybki będą mogły się skrywać w środku, a dzięki temu ich codzienne życie okaże się ciekawsze. 

Zarybianie zbiornika

Ostatnim krokiem jest zarybianie zbiornika, jednak zanim się tego podejmiemy, musimy wypełnić akwarium wodą i odczekać, aż będzie miała ona odpowiednie właściwości. Warto użyć preparatu, który oczyści wodę ze szkodliwych substancji. Zbiornik powinien stać bez ryb przez kilkanaście dni. Niezbędny jest stabilny montaż filtra i grzałki. Jeśli mowa o wybieraniu gatunków ryb do akwarium, możliwości są bardzo duże. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia w hodowli, najlepiej wybierać ryby dla osób początkujących, które nie są zbyt wymagające w hodowli (to m.in. pawie oczko, kirysek czy welonka).

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments