Ostatnio aktualizowane: 20.10.20

 

Zabranie kota na spacer może być nowatorskim i zabawnym sposobem na stymulację umysłową i ćwiczenia fizyczne zarówno dla kota, jak i właściciela. Oczywisty wydaje się fakt, że wyjście na spacer z kotem całkowicie różni się od spaceru z psem. Wiele miejsc, do których udają się właściciele psów, nie jest przystosowanych do spaceru z kocim przyjacielem. W jaki sposób przygotować zwierzę do wyjścia na spacer? 

 

Od czego należy zacząć?

Decydując się na wspólne spacery z kotem warto zacząć od zakupu odpowiedniej obroży, szelek oraz smyczy. Właściciele, którzy decydują się na wyprowadzanie zwierzaka w obroży, powinni zainwestować w model zapinany na klamrę. Najlepsza obroża dla kota wykonana jest z dobrego materiału oraz ma okucia zabezpieczone warstwą antykorozyjną, do których można zapiąć smycz. Ważne jest to, aby na początku przyzwyczaić kota do obroży. Wyjście ze zwierzęciem, które ma po raz pierwszy założoną obrożę będzie stresujące dla kota oraz właściciela. Zwierze musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji, dlatego należy uczyć go stopniowo, jak powinno się zachowywać. Pierwsze próby wyjścia na spacer w obroży mogą nie należeć do udanych. Kot będzie robił wszystko, aby uwolnić się ze smyczy i ściągnąć obrożę. 

Z tego względu bezpieczniejsze są szelki. Pozwalają one równomiernie rozkładać nacisk na wiele obszarów ciała i nie duszą zwierzęcia. Ponadto zapobiegają wyślizgnięciu się kota z uprzęży, co jest bardzo ważne, szczególnie spacerując po mieście. Warto wybrać model z regulacją, która pozwoli odpowiednio dopasować rozmiar do budowy ciała. Szelki powinny być dopasowane do wielkości, długości futra oraz wagi kota. Dobranie niektórych modeli może być trudne, szczególnie w przypadku mocno puszystych kotów. 

Przed spacerem warto także wybrać odpowiedni rodzaj smyczy. Właściciele czworonogów nie zalecają chodzenia z kotami na automatycznie zwijanej smyczy. Zwierzę może się wystraszyć hałasującego mechanizmu i spłoszyć się. Oprócz tego istnieje duże ryzyko zwiększenia odległości między właścicielem a czworonogiem. W takiej sytuacji człowiek traci kontrolę nad tym, co robi jego zwierzę. W przypadku wyprowadzania kota na dwór lepiej mieć go blisko siebie, szczególnie jeśli w pobliżu pojawi się pies. Bezpieczniejsze są zwykłe, krótkie smycze, które pozwalają stale kontrolować ruchy kota. 

Nie wszystkie koty będą chciały chodzić na smyczy, ale każdy kot powinien mieć taką możliwość.

Wyprowadzanie kota może zapewnić pupilowi znacznie bogatsze życie. Wiele kotów uwielbia wychodzić na zewnątrz i wąchać nowe zapachy, widzieć nowe rzeczy czy tarzać się w trawie. Koty lubią drapać prawdziwe drzewa, a także mieć bliski kontakt z naturą, który warto im umożliwić. Zwierzak, który regularnie opuszcza swoje cztery kąty, staje się inteligentny i bardziej myślący. Naukowcy są zdania, że w trakcie spacerów, kot uczy się poszczególnych zapachów i lepiej poznaje swoje możliwości. Oprócz tego regularne spacerowanie może pomóc wystraszonemu kotu zdobyć większą pewność siebie i przezwyciężyć dotychczasowe obawy i niepokój, które niejednokrotnie są powodami agresji. 

 

Etap przyzwyczajania 

Zaleca się, aby przed wyjściem z pupilem na spacer przyzwyczaić go do obroży, szelek i smyczy. Kot powinien być najpierw szkolony w pomieszczeniu głównie ze względów bezpieczeństwa. Weterynarze sugerują, aby kupić wszystkie niezbędne przybory i dać kotu do powąchania i zabawy. Kiedy zwierze zaznajomi się z nowymi przedmiotami, można przypiąć kotu uprząż, aby dopasować ją do jego budowy. Jeśli kot będzie wystraszony warto dać mu nagrodę w postaci ulubionego smakołyku. Właściciele powinni pozwolić pochodzić kotu w szelkach po mieszkaniu, a dopiero później rozpocząć próbę wychodzenia na zewnątrz. 

Komfort i wygoda 

Kot powinien czuć się wygodnie na uprzęży przed wyjściem na zewnątrz. W momencie, kiedy będzie gotowy do wyjścia, warto dać mu możliwość wybrania kierunku swojego pierwszego spaceru. Można wybrać dla zwierzęcia najlepszą przestrzeń do stawiania pierwszych kroków na dworze. Powinna być ogrodzona płotem i niewypełniona wieloma nowymi bodźcami. Właściciele kotów mieszkających w mieście mogą rozważyć wyjazd ze zwierzęciem poza miasto, tak aby najpierw oswoić go z nowym otoczeniem. 

 

Czy wyprowadzanie kota na smyczy wygląda tak samo, jak wyprowadzanie psa? 

Wielu właścicieli kotów zastanawia się, czy wyprowadzanie pupili na spacer wygląda tak samo, jak wyprowadzanie psa. Jak się okazuje, spacerowanie z kotem może być znacznie trudniejsze. Po pierwsze, koty nie zawsze słuchają poleceń właścicieli. Lubią chodzić swoimi ścieżkami i nie zawsze odpowiada im spacer w miejscu wybranym przez człowieka. Po drugie, wyprowadzanie kota jest znacznie trudniejsze, jeśli chodzi o jego prowadzenie. Po trzecie, wiele miejsc nie jest przystosowanych do spacerów z kotami. Należy uważać, aby pupil nie został zaatakowany przez wolno biegającego psa. Ważne jest także to, aby przyzwyczaić zwierzę do regularnych spacerów. Początkowo kot może być lekko oszołomiony nowo poznanym terenem, więc należy dać mu trochę czasu, aby poczuł się w pełni bezpieczny.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments