Ostatnio aktualizowane: 26.01.21

 

W przypadku niektórych ras psów, samo częste wyczesywanie ich sierści nie jest wystarczające. Aby była ona w jak najlepszej kondycji, powinniśmy poddawać ją także okresowemu strzyżeniu. Możemy skorzystać z usług profesjonalisty lub robić to samodzielnie, wystarczy zaopatrzyć się w maszynkę do strzyżenia psów. Nie jest to bardzo duży wydatek, a zdecydowanie może nam pomóc w codziennej pielęgnacji pupila.

 

Rodzaje maszynek do strzyżenia psów

Obecnie na rynku mamy dwa rodzaje maszynek do strzyżenia psów. Możemy wyróżnić modele:

Uniwersalne – wyposażone są one w pojedyncze ostrze, które jest przeznaczone do strzyżenia danego rodzaju sierści. Możemy także spotkać narzędzie wyposażone w kilka wymiennych ostrzy lub  stworzone dla jednej, konkretnej rasy psów. Maszynki mogą być wyposażone w ostrze o wymiarach:

    • 9.5 mm – najlepiej sprawdzi się w przypadku gęstej, poplątanej sierści dużych ras psów.
    • 6.3 mm – przeznaczone jest do długiej sierści.
    • 3.2 mm – sprawdzi się w przypadku czworonogów z gęstym włosiem.

Specjalistyczne – służą do wykończenia nowej fryzury zwierzaka. Najczęściej wykorzystywane są przez profesjonalistów, w zakładach specjalizujących się w strzyżeniu psów.

Dla osób początkujących dobrym rozwiązaniem jest wybór modelu z wymiennymi ostrzami. Dzięki temu będziemy w stanie samodzielnie skrócić sierść pupilowi oraz dokładnie przyciąć włosy w trudniej dostępnych miejscach, np. w okolicach uszu.

Na co powinniśmy zwrócić swoją uwagę, wybierając maszynkę do strzyżenia psów?

Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia do strzyżenia sierści zwierząt, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów oraz wyposażenie, wchodzące w skład zestawu. Są nimi:

Moc – im jest ona wyższa tym dla nas lepiej. Wybierając urządzenie o niższej mocy, musimy pamiętać, że może się ono szybciej nagrzewać, a także ulec uszkodzeniu przy zbyt częstym użytkowaniu.

Ostrze – ważny jest rodzaj ostrza oraz możliwość jego wymiany w momencie zużycia. Dla osób początkujących dobrą propozycją jest wybór modelu z wymiennymi ostrzami. Ułatwi nam to strzyżenie naszego pupila oraz sprawi, że wykonywany przez nas zabieg będzie bardziej profesjonalny. Długość ostrzy powinniśmy dopasować do rasy psa. Do sierści delikatnej oraz cienkiej najlepsze będą dłuższe ostrza. W przypadku czworonogów o gęstym i puchatym włosiu zalecane są krótsze wersje o długości do 6 mm.

Zasilanie – obecnie producenci oferują zarówno modele, które zasilane są sieciowo, jak i te zasilane przez akumulator. Wybierając maszynki, które mają przewód, musimy pamiętać, że będziemy mieć ograniczone pole manewru. Ich zaletą jest nieprzerwana praca. Modele wyposażone w akumulator musimy co jakiś czas ładować, dlatego warto wybrać urządzenie wyposażone w baterię o maksymalnej pojemności.

Wielkość – podczas wyboru odpowiedniego modelu, istotna jest także wielkość urządzenia. Im zwierzę jest mniejsze, tym też maszynka, którą wybieramy, powinna być mniejsza.

Poziom emitowanego hałasu – wybierając odpowiedni model, warto zwrócić swoją uwagę także na hałas, który wydobywa się z urządzenia w trakcie pracy. Sprzęt nie powinien być bardzo głośny, aby nie wystraszyć zwierzaka.

Materiał najlepsze maszynki do strzyżenia psów wykonane są z dobrej jakości metalu lub ceramiki.

 

Jak często powinniśmy przycinać sierść naszemu pupilowi?

Jeżeli chodzi o pierwsze strzyżenie pupila, to jego termin uzależniony jest od rasy. Jednak powinniśmy pamiętać o tym, aby od samego początku przyzwyczajać szczeniaka do takiego zabiegu. Pierwsze strzyżenie najczęściej odbywa się, gdy pupil ma ok. 3 miesiące. Kiedy zdecydujemy się na pierwsze strzyżenie psa, warto na początku wybrać się do profesjonalisty. Pomoże on nadać sierści zwierzaka odpowiedni kształt. Kolejnym razem możemy sami spróbować przyciąć uformowaną już sierść. Jeżeli jednak na początku boimy się, że możemy skrzywdzić psa, najlepiej ponownie udać się do zakładu specjalizującego się w przycinaniu sierści zwierząt. Po jakimś czasie, kiedy nabierzemy większej odwagi, możemy spróbować samodzielnie strzyc psa. Do tego potrzebna nam będzie dobra maszynka, która jest wyposażona w wymienne ostrza oraz nakładki. Są to elementy niezbędne do domowego strzyżenia. 

Co lepiej wybrać – maszynkę do strzyżenia psów czy nożyczki?

Maszynka do strzyżenia psów najlepiej sprawdzi się w przypadku, kiedy chcemy skrócić sierść pupila, a także nadać jej odpowiedni kształt. Jest ona dobrym rozwiązaniem w przypadku większych psów. Po nożyczki warto sięgnąć, kiedy naszym celem jest skrócenie długich pasm włosów. Sprawdzają się one u mniejszych ras, które mają gładką sierść.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments