Ostatnio aktualizowane: 26.01.21

 

Wiele osób uważa, że zwierzęta to najlepsi przyjaciele i trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Mieszkanie oraz przebywanie z czworonogami sprawia dużo radości i daje satysfakcję. Jednak wiążę się z szeregiem obowiązków, które czasami nas przerastają. Dbanie o dom, w którym mieszka zwierzę gubiące sierść to nie lada wyzwanie. W poniższym artykule przedstawiamy, jak radzić sobie z psią sierścią w domu.

 

Minimalizuj ilość kłaczków

Warto przyjrzeć się pupilowi i ocenić wygląd sierści. Gdy odstają kępki puchu w różnych miejscach na ciele oraz gdy pies ma kołtuny przy uszach, warto go wyczesać. Jeśli dawno nie kąpaliśmy zwierzaka, warto to zrobić po wyczesaniu. Zabiegi sprawią, że zmniejszy się ilość gubionej sierści w naszym domu.

Do kąpieli zwierzaka należy używać specjalnych szamponów przeznaczonych wyłącznie dla czworonożnych przyjaciół. Kosmetyki dla ludzi nie są odpowiednim kosmetykiem dla psów, gdyż mają różne pH. Ich zastosowanie mogłoby przynieść wiele szkód. Pupil może dostać alergii, będzie się drapać, w rezultacie podrażni skórę, co wywoła łupież.

Zadbaj o dietę zwierzaka i pielęgnuj włosie 

O kondycji i ilości gubienia włosia decyduje dieta pupila. Pokarm, który jest ubogi w substancje wspomagające, negatywnie wpływa na sierść czworonoga. Oleje Omega-3 i Omega-6 są podstawowymi składnikami pożywienia, dzięki którym włosy psa lepiej wyglądają i rzadziej wypadają. Kwasy tłuszczowe są o tyle ważne, że pupil nie potrafi ich sam wytwarzać. Wyżej wymienione składniki mają również dobroczynny wpływ na cały organizm zwierzaka. Oprócz tego, że tłuszcz jest źródłem energii, to konieczny jest do przyswojenia przez psi organizm rozpuszczalnych w nim witamin: D, E oraz K. Witaminy mają korzystny wpływ na kondycję i porost włosów. Warto, aby pokarm zwierzaka był wzbogacony o biotynę i witaminę A. Duże znaczenie ma jakość zjadanego białka, zwłaszcza że aminokwasy są głównym budulcem sierści. 

Czynności, takie jak: strzyżenie, trymowanie, kąpanie oraz czesanie powinny być powtarzane z pewną systematycznością, w zależności od rasy czworonoga. Zabiegi wykonywane systematycznie sprawią, że zwierzak będzie odpowiednio wypielęgnowany, a nasz dom czystszy. Nie należy oszczędzać na wizycie u groomera, który za pomocą maszynki do strzyżenia psów skróci sierść. Dzięki pomocy specjalisty zaoszczędzimy czas na sprzątaniu i nie narazimy psa na dolegliwości skórne.

 

Miejsca zakazane

Pies nie musi mieć dostępu do wszystkich pomieszczeń i mebli w domu.  Oczywiście nie od razu nasz pupil będzie przestrzegał wyznaczonych reguł. Do tego potrzebna jest konsekwencja, gwarantująca sukces. Gdy zabronimy wchodzić zwierzakowi np. na kanapę, to miejsce będzie nam dużo łatwiej utrzymać w czystości. Jeśli nie potrafimy wyegzekwować od psa posłuszeństwa, to wyznaczenie zakazanych miejsc na nic się nie zda. 

Warto zauważyć, że miejsca czy strefy w domu bez psa, to nie tylko miejsca bez sierści, ale też dobre rozwiązanie pod względem wychowawczym. Zwierzęta, które nie mają ograniczeń i którym pozwala się wchodzić tam, gdzie mają ochotę, są mniej posłuszne. Każdemu czworonogowi łatwiej będzie odnaleźć się w domu, w którym będą wyznaczone reguły. Warto nauczyć pupila, że nie zawsze jesteśmy dla niego dostępni. Stwórzmy psu azyl, który będzie wolny od sierści. 

Rolka do ubrań pod ręką

Jeśli mamy w domu czworonożnego przyjaciela, który gubi sierść, warto zaopatrzyć się w rolkę do ubrań. Jest to niedroga i pomocna inwestycja. Zawsze, gdy będzie konieczność, możemy jej użyć, pozbywając się szybko niechcianego psiego włosa z kanapy, ubrań lub innych elementów wyposażenia naszego domu.

Odkurzacz, który jest odpowiedni dla właścicieli zwierząt

Możemy odkurzać jak najczęściej, jednak nie jest to z pewnością ulubiona czynność. Zakup dobrego sprzętu do sprzątania jest w przypadku posiadania psa dobrą inwestycją. Dostępne są odkurzacze przeznaczone dla posiadaczy futrzanego przyjaciela. Sprzęt charakteryzuje się dużą mocą, co przekłada się na dokładniejsze zbieranie gubionej przez zwierzaka sierści. Ponadto odkurzacze mają opcję prania dywanów czy tapicerki, zawierają także specjalne końcówki ułatwiające sprzątanie w trudno dostępnych miejscach.

Turboszczotka do odkurzacza jest dobrym rozwiązaniem dla mebli tapicerowanych, dywanów lub pościeli. Szczotka radzi sobie z mocno trzymającą się powierzchni sierścią, zarówno długą, jak i krótką. Dzięki temu, że działa efektywnie, zaoszczędza nam sporo czasu. Turboszczotkę można kupić w zestawie z odkurzaczem lub osobno. Możemy zdecydować się na większy model przeznaczony do dywanów albo mniejszy, którym będziemy mogli manewrować po pościeli i meblach oraz w trudno dostępnych miejscach.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments