Ostatnio aktualizowane: 20.10.20

 

W momencie, kiedy decydujemy się na wzięcie psa w podróż, musimy liczyć się z tym, że czekają nas dodatkowe koszty. Przed wyjazdem należy załatwić kilka formalności, aby zapewnić zwierzakowi pełne bezpieczeństwo. W poniższym artykule zamieściliśmy informacje, które podpowiedzą, o co w szczególności warto zadbać przed podróżą. 

 

Lot samolotem z psem

Jeżeli zdecydujemy się na podróż z pupilem do innego kraju i jako środek transportu wybierzemy samolot, powinniśmy liczyć się z tym, że nie wszyscy przewoźnicy przyjmą zwierzę na pokład samolotu. Obecnie tanie linie lotnicze raczej nie przewożą zwierząt. Wyjątkiem są psy przewodnicy, towarzyszące osobom niewidomym. Jednak o zaistnieniu takiej sytuacji należy poinformować przewoźnika w momencie rezerwacji biletu. Przykładowo, w przypadku Ryanair’a w trakcie jednego lotu na pokładzie samolotu może przebywać tylko 4 pasażerów o ograniczonych możliwościach poruszania się, niewidomych lub niedowidzących z psem przewodnikiem, lub osób, które wymagają specjalnej pomocy. Przepisy te obowiązują ze względu na bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. Inna sytuacja jest w przypadku linii Easyjet. Tam informację o zwierzęciu możemy przekazać najpóźniej 48 h przed planowanym terminem lotu. 

Pasażerowie, którzy podróżują z psem przewodnikiem, muszą zadbać o niezbędne formalności. Zobowiązani są oni do przedstawienia na wszystkich lotach na terytorium Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego ważnego paszportu psa lub oficjalnego zaświadczenia wydanego przez lekarza weterynarii oraz książeczkę zdrowia psa z ważnymi szczepieniami przeciwko wściekliźnie. Inna sytuacja ma miejsce w Wielkiej Brytanii oraz w Republice Irlandii. W obu krajach dodatkowo należy zaopatrzyć się w dokumenty potwierdzające to, że pies przewodnik zgłoszony został do jednej z organizacji, którymi są:

 • * Międzynarodowa Federacja Psów Przewodników,
 • * Psy Przewodnicy UK,
 • * Międzynarodowa Organizacja Psów Przewodników.

Oprócz tego każdy czworonóg powinien być poddany odpowiedniemu przeszkoleniu. W trakcie lotu ma mieć założoną obrożę lub kamizelkę przewodnika, a także znajdować się na podłodze przy nogach osoby niepełnosprawnej. Niezależnie od linii lotniczej pies przewodnik podróżuje za darmo.

Wybierając polskie linie lotnicze LOT, obecność zwierzęcia na pokładzie samolotu zależy od jego wagi oraz wielkości. Waga psa, który przebywa na pokładzie wraz z transporterem, nie może przekraczać 8 kg. Większe zwierzęta przewożone są w luku bagażowym. Do ich transportu w takich miejscach potrzebny jest transporter dla psa do samolotu. Ważne jest także to, aby został on wyposażony w pojemnik z wodą oraz jedzeniem. 

Opłaty za przewóz zwierząt w liniach lotniczych LOT są następujące:

Krajowe loty Polska:

  • * Małe zwierzę w kabinie samolotu – waga do 8 kg – 50 zł.
  • * Średniej wielkości zwierzę w luku bagażowym – waga od 8 do 15 kg – 90 zł.
  • * Duże zwierzę w luku bagażowym – waga powyżej 15 kg – 170 zł.

Europa, Bliski Wschód:

  • * Małe zwierzę w kabinie samolotu – waga do 8 kg – 50 EUR.
  • * Średniej wielkości zwierzę w luku bagażowym – waga od 8 do 15 kg – 100 EUR.
  • * Duże zwierzę w luku bagażowym – waga powyżej 15 kg – 200 EUR.

USA, Kanada, Chiny:

  • * Małe zwierzę w kabinie samolotu – waga do 8 kg – 70 EUR / 100 CAD / 100 USD.
  • * Średniej wielkości zwierzę w luku bagażowym – waga od 8 do 15 kg – 150 EUR / 200 CAD / 200 USD.
  • * Duże zwierzę w luku bagażowym – waga powyżej 15 kg – 300 EUR / 400 CAD / 400 USD.

 

Opłaty za przewóz zwierząt w liniach lotniczych Lufthansa:

Krajowe loty Niemcy:

  • * Małe zwierzę w kabinie samolotu – waga do 8 kg – 35 EUR, 50 USD / CAD.
  • * Średniej wielkości zwierzę w luku bagażowym – waga do od 8 15 kg – 70 EUR, 10 USD / CAD.
  • * Duże zwierzę w luku bagażowym – waga powyżej 15 kg – 150 EUR, 200 USD / CAD.

Europa, Kraje Trzeciego Świata:

  • * Małe zwierzę w kabinie samolotu – waga do 8 kg – 50 EUR, 60 USD / CAD.
  • * Średniej wielkości zwierzę w luku bagażowym – waga od 8 do 15 kg – 100 EUR 150 USD / CAD.
  • * Duże zwierzę w luku bagażowym – waga powyżej 15 kg – 200 EUR, 300 USD / CAD.

Loty między kontynentami:

  • * Małe zwierzę w kabinie samolotu – waga do 8 kg – 70 EUR / 100 CAD / 100 USD.
  • * Średniej wielkości zwierzę w luku bagażowym – waga od 8 do 15 kg – 150 EUR / 200 CAD / 200 USD.
  • * Duże zwierzę w luku bagażowym – waga powyżej 15 kg – 300 EUR / 400 CAD / 400 USD.

O co powinniśmy zadbać przed udaniem się ze zwierzakiem na pokład samolotu?

Wybierając się w zagraniczną podróż z czworonogiem powinniśmy zadbać o kilka podstawowych formalności. Przede wszystkim musimy udać się do weterynarza, aby wszczepił pupilowi czip. Zawiera on 15 cyfrowy numer, który przyznawany jest indywidualnie każdemu zwierzakowi, a następnie wpisywany do jego książeczki zdrowia. Każdy właściciel musi samodzielnie go zarejestrować w internetowej bazie danych. Bez tego małego urządzenia, jeżeli będziemy chcieli udać się w podróż, nie załatwimy nic. Kiedy mamy czip, możemy wyrobić zwierzakowi paszport. Można to zrobić u uprawnionych do tego lekarzy. Ich rejestr znajdziemy na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Paszport w chwili wyrobienia zastępuje książeczkę szczepień psa, w której do tej pory zapisywaliśmy historię leczenia pupila. Cena wyrobienia paszportu wynosi 100 zł. Przed wyjazdem na wakacje musimy także zadbać o aktualne szczepienia na wściekliznę. Jeżeli pies szczepiony jest po raz pierwszy, należy je odbyć co najmniej 21 dni przed planowanym wyjazdem.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments