Ostatnio aktualizowane: 20.10.20

 

Prawie każdy właściciel psa spotkał się z problemem związanym ze szczekaniem swojego pupila właściwie bez powodu albo w najmniej odpowiednich momentach. Takie zachowanie zwierzęcia może irytować nie tylko nas, ale także pozostałych domowników czy sąsiadów. Jak skutecznie oduczyć psa przypadkowego szczekania? Jak ograniczyć ten problem? Producenci akcesoriów dla czworonogów opracowali specjalne obroże antyszczekowe. Czy rzeczywiście one działają?

 

Jak ograniczyć problem szczekania u swojego psa?

Jeśli zauważyliśmy, że naszemu psu coraz częściej zdarza się szczekać i zaczyna być to irytujące, trzeba podjąć odpowiednie działania. Im szybciej zabierzemy się do pracy, tym większa szansa, że zwierzak nie utrwali tego zachowania. Zazwyczaj, kiedy pupil zaczyna szczekać, stosujemy różnego rodzaju komendy, które jednak nie zawsze przynoszą efekty. Co więcej, jeśli mówimy do naszego psa głośno, może on pomyśleć, że dołączamy do niego i również jesteśmy pobudzeni tym, co zaobserwowaliśmy. Takie działanie oczywiście nie przynosi efektów. Chcąc uspokoić czworonoga, można spróbować odwrócić jego uwagę, np. zachęcając go do zabawy. Innym sposobem, sprawdzającym się także podczas sesji treningowych z pupilem jest używanie specjalnej obroży antyszczekowej. 

Warto zauważyć, że pies, który dużo szczeka, może być po prostu znudzony. Trzeba więc tak zorganizować swój każdy dzień z pupilem, aby zapewnić mu odpowiednio dużo rozrywki. Oczywiście, kluczem do sukcesu są spacery, które jednak muszą być na tyle długie i atrakcyjne, aby pies zdążył się wyszaleć. Pamiętajmy, że na samym początku spaceru musimy pozwolić zwierzęciu się załatwić i powąchać na spokojnie trawę. Nie wymagajmy od razu, aby pies szedł blisko naszej nogi. Kiedy już zauważymy, że pupil zaspokoił swoje potrzeby, możemy zacząć trenować z nim komendy czy iść w ustronne miejsce, aby się wybiegał. Szczególnie polecane u młodych psów jest to, aby na spacery zabierać ulubione zabawki np. piłkę. Świetnym sposobem na “wymęczenie” psa jest też kontakt z innymi czworonogami i wspólna zabawa. 

Kilka słów o obrożach antyszczekowych

Obroża antyszczekowa przypomina wyglądem zwykłą obrożę, tyle że jej budowa jest nieco bardziej skomplikowana. Wewnątrz gadżetu tego typu znajduje się urządzenie elektroniczne, które jest aktywowane wtedy, kiedy wyczuje wibracje w psim gardle. Wtedy też obroża wysyła nieprzyjemny impuls, który ma powstrzymać czworonoga przed szczekaniem. Ładunek elektryczny jest wysyłany natychmiast, dlatego też obroże antyszczekowe uznawane są za skuteczne. Pies zaczyna po czasie kojarzyć szczekanie z czymś nieprzyjemnym. Zaletą obroży antyszczekowych jest to, że zostały one tak skonstruowane, aby być bezpieczne dla zwierzęcia. Producenci, którzy cieszą się zaufaniem konsumentów, dbają o to, aby ich produkty przed dopuszczeniem do sprzedaży przeszły stosowne testy. Wybierając obrożę antyszczekową dla swojego pupila, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy interesujący nas model ma stosowny certyfikat. Jeśli tak, możemy mieć pewność, co do bezpieczeństwa stosowania sprzętu. 

Decydując się na korzystanie z obroży antyszczekowej, trzeba wziąć pod uwagę to, że nie we wszystkich przypadkach dobrze się sprawdzi. Mowa tutaj szczególnie o sytuacji, w której w domu znajduje się więcej niż jedno zwierzę. Chodzi o to, że urządzenie jest aktywowane przy każdym szczeknięciu, także tym pochodzącym od innego psa, który znajduje się w pobliżu. W związku z tym “karane” jest nie to zwierzę, które rzeczywiście zawiniło. To może powodować dezorientację naszego pupila. 

Czy warto kupić obrożę antyszczekową?

Oczywiście, trudno podać jedną słuszną odpowiedź na to, czy obroża antyszczekowa rzeczywiście działa i warto ją kupić. Wielu właścicieli czworonogów przyznało, że to właśnie ten gadżet okazał się pomocny w szkoleniu zwierzaka i przyniósł oczekiwane efekty. Najważniejsze jest to, aby decydując się na zakup obroży antyszczekowej, wybierać modele cenionych i mających doświadczenie producentów. Szczególnie polecamy zakup sprzętów z odpowiednimi certyfikatami. Jesteśmy pewni, że dobra obroża antyszczekowa przyniesie oczekiwane efekty. Jeśli jednak z jakichś przyczyn nadal wahasz się, czy zainwestować w taki gadżet, możesz poprosić o radę weterynarza. Dobrym sposobem jest też zasięgnięcie opinii behawiorysty zwierząt, czyli osoby, która zajmuje się problemowym zachowaniem czworonogów. Możliwe, że behawiorysta wskaże inne, mniej inwazyjne metody walki z problemem, ale musisz nastawić się na to, że będą one wymagały od Ciebie zdecydowanie więcej pracy i zaangażowania. Warto na koniec podkreślić, że obroże antyszczekowe są chętnie wykorzystywane przez szkoleniowców psów. Są to osoby z dużym doświadczeniem, które pracują nad posłuszeństwem zwierząt. Fakt wykorzystywania przez nich obroży tego typu może stanowić dowód na to, że są one skuteczne, a co najważniejsze, bezpieczne dla psa.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments