Ostatnio aktualizowane: 26.01.21

 

Upalne dni i gorące słońce, to duże ryzyko dla człowieka, jak i jego czworonożnego przyjaciela. Niektórzy opiekunowie psów, chcąc dla swojego pupila jak najlepiej, decydują się na wizytę u groomera, aby ogolić większą część sierści. Czy im mniej włosów, tym pies lepiej się chłodzi? Dlaczego strzyżenie psów latem nie jest dobrym pomysłem? Przeczytaj poniższy tekst, aby dowiedzieć się, jak zadbać o czworonoga w upalne dni.

 

Jak działa psia sierść?

Wierzchnia warstwa futra psa złożona jest z twardszych włosów okrywowych, chroniących przed przemoczeniem w czasie deszczu lub śniegu. Druga warstwa nazywana podszerstkiem to miękkie włosy, które chronią skórę psa przed wilgocią i wychłodzeniem. Porą zimową podszerstek może być tak gruby, że ciężko przez niego dostać się do skóry zwierzaka. Wiosną, kiedy panują wyższe temperatury, następuje gwałtowne zrzucenie wewnętrznej warstwy sierści. Latem ciało psa pokryte jest jedynie włosami okrywowymi, które zapewniają pupilowi izolację od gorąca i chronią delikatną skórę przed poparzeniami słonecznymi.

Golenie psów latem

Psy o jednowarstwowej i długiej sierści, która nieustannie rośnie można latem ogolić. U czworonogów takich ras, jak: chart afgański, shih-tzu czy york, futro odrasta dość szybko. Strzyżenie ras psów, które mają dwuwarstwową sierść, może w sposób trwały i nieodwracalny zniszczyć strukturę włosa, a także pozbawić go wielu właściwości.

Po goleniu sierść odrasta dość szybko, najpierw rośnie podszerstek, a w drugiej kolejności warstwa wierzchnia. Włosy okrywowe rosną wolniej i dłużej, ponieważ muszą się przebić przez gęsty puch. Przedostanie się przez wewnętrzną warstwę, sprawia, że nie są już gładkie. Zdarza się, że włosie podczas wzrostu wplątuje się w podszerstek, powodując, że na skórze zwierzaka tworzy się splątana i nieprzewiewna warstwa. Sierść nie spełnia roli odbijania promieni słonecznych, ale je przyciąga. Pochłanianie ciepła i brak przepływu powietrza przyczynia się do tego, że ostrzyżony krótko psiak przegrzewa się szybciej, niż zwierzę, które ma długie i nieogolone futro. Delikatna i odsłonięta skóra psa, która wystawiona jest na bezpośrednie działanie słońca może doznać silnego poparzenia.

Nawet po jednorazowym strzyżeniu psa, jego włosie może nie powrócić do pierwotnego stanu. Wówczas sierść zwierzaka z podwójnym włosiem będzie szorstka, skołtuniona i utraci właściwości izolacyjne. Oprócz tego, że nie będzie chronić przed przegrzaniem, to straci również właściwości wodoodporne. Brak przewiewu na skórze przyczyni się do powstania grzybicy i podrażnień.

 

Mechanizm chłodzenia u czworonoga

Psy niekoniecznie, tak jak ludzie cieszą się piękną i słoneczną pogodą. W okresie letnim, kiedy przychodzą upalne temperatury, naszemu pupilowi jest zdecydowanie cieplej niż nam. Jest to spowodowane tym, że zwierzę ma mniej mechanizmów chłodzenia oraz nie umie odpowiednio dostosować się do otoczenia, w którym panują wysokie temperatury. Dlaczego tak się dzieje? Otóż chłodzenie organizmu psa jest dość słabe. Ludzie chłodzą się całą powierzchnią skóry i pocą się, a pies czuje ulgę głównie poprzez dyszenie. Psy pocą się jedynie w okolicach stóp, głowy oraz uszu, zatem jest to niewielka powierzchnia w porównaniu do całego ciała. Chłodzenie jest więc utrudnione. Pies nie poci się w taki sposób jak człowiek, ponieważ nie ma gruczołów potowych. Czworonogi jedynie wydzielają ciepło, co przy wysokich temperaturach powietrza może być niewystarczające. Konsekwencją długiego przebywania na słońcu może być przegrzanie i udar.

Dbanie o sierść w czasie upalnych dni

Według opinii maszynka do strzyżenia psów nie jest potrzebna do pielęgnacji sierści. Najlepiej będzie, gdy w czasie upalnych dni sprawimy zwierzakowi porządną kąpiel w warunkach domowych lub u psiego fryzjera. Warto również w okresie letnim często i intensywnie wyczesywać podszerstek. Usunięcie martwych włosów, spowoduje, że do skóry czworonoga dotrze więcej powietrza. Nienaruszony stan włosów okrywowych, będzie doskonale spełniać funkcję izolacyjną.

Inne sposoby na upalne dni.

Wyczesywanie psa i regularne kąpiele, nie są jedynymi sposobami na ulgę dla psa w upalny okres. W gorące dni na spacer warto zabierać dla czworonoga butelkę wody. Dla własnego i psiego dobra lepiej unikać spacerów w godzinach, w których jest najbardziej gorąco. Podczas spaceru prowadźmy psiaka w miejsca możliwie zacienione oraz bardziej po trawnikach niż kostce, aby nie narażać na kontakt poduszek łap z rozgrzanym chodnikiem. Jeżeli pupil źle znosi wysokie temperatury, warto zainwestować w matę chłodzącą, a na spacery w kamizelkę chłodzącą.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments