Ostatnio aktualizowane: 20.10.20

 

Wybierając się w podróż z naszym pupilem powinniśmy zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Jest to bardzo istotne, ponieważ niektóre psy nie są przyzwyczajone do dłuższego przebywania w pojeździe i cała podróż może być dla nich stresująca. Nigdy nie wiemy, jak zareaguje nasz zwierzak, więc warto zapewnić mu jak najlepsze warunki, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo nie tylko jego, ale także innych uczestników ruchu drogowego.

 

Jaki środek transportu jest najlepszy do przewożenia psów?

Przewożenie zwierząt jest dużym wyzwaniem dla ich właścicieli. Kiedy musimy wybrać się np. na wizytę do weterynarza, powinniśmy zdecydować, jaki środek transportu wybrać. Istotne jest to, aby właściciel zwrócił swoją uwagę na wygodę oraz bezpieczeństwo czworonoga. Wybierając autobus warto pamiętać o tym, że duży pies zajmuje sporo miejsca, co może nie cieszyć pozostałych pasażerów. Podobnie jest w przypadku pociągów. Zatem można stwierdzić, że w większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest podróżowanie samochodem.

 

W jaki sposób przewozić czworonoga w samochodzie, aby był on w pełni bezpieczny?

Wielu właścicieli psów na samym początku, kiedy są one jeszcze szczeniakami, bierze je na własne kolana podczas jazdy samochodem. Jednak powinniśmy się zastanowić nad tym, czy aby na pewno jest to bezpieczne miejsce dla naszego zwierzaka? Jeżeli nie jest on stabilnie zabezpieczony, to podczas gwałtownego hamowania, może być narażony na różnego rodzaju obrażenia zagrażające nie tylko jego zdrowiu, ale także życiu pozostałych pasażerów. W przypadku dużych psów specjaliści polecają zakup pasów bezpieczeństwa, które swoim wyglądem przypominają szelki, używane podczas wyprowadzania czworonoga na spacer. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w specjalną matę, którą można rozłożyć na tylnych siedzeniach pojazdu. Dzięki niej zabezpieczymy się przed osadzaniem sierści oraz brudu. 

Przewożenie psa w klatce

Często właściciele dużych psów decydują się na przewożenie ich w bagażniku. Wybór ten jest dobry w przypadku kiedy mamy samochód typu kombi. Tego typu auta mają zwykle dużą powierzchnię bagażową, która często oddzielona jest kratą od części, w której przebywają pozostali pasażerowie. Dzięki temu podczas wypadku wszyscy pasażerowie są bezpieczni. Bagażnik warto także wyścielić matą ochronną lub kocami. Zwiększy to komfort zwierzęcia w trakcie podróży. Kolejną dobrą propozycją jest transporter dla dużego psa. Można umieścić go w bagażniku lub na tylnym siedzeniu. Przy wyborze odpowiedniej klatki musimy pamiętać o tym, aby była ona wystarczająco duża. Nasz pupil powinien czuć się w niej komfortowo. Najlepszym wyborem będzie model, w którym nasz zwierzak bez problemu będzie mógł wstać, obrócić się oraz wygodnie położyć. 

 

Jak wygląda podróż z dużym psem w samolocie?

We wszystkich liniach lotniczych duże psy podróżują zawsze w luku bagażowym. Zalecane jest, aby znajdowały się one w specjalnym transporterze. Powinien być on na tyle duży, aby nasz pupil mógł w nim swobodnie stanąć oraz się obrócić. Klatkę, warto wyposażyć w identyfikator, na którym znajdują się dane właściciela oraz docelowe miejsce podróży. Jedyny wyjątek stanowią zwierzęta, które towarzyszą osobom niewidomym. W ich przypadku linie lotnicze umożliwiają podróż w środku samolotu bez konieczności korzystania z transportera. Taki zwierzak musi jednak mieć kaganiec oraz być w specjalnej uprzęży. Ma to na celu zabezpieczenie pozostałych uczestników lotu przed niespodziewanym zachowaniem czworonoga. 

Jak wygląda podróż psa na statku?

Zwierzęta możemy przewozić na promach i to zazwyczaj jedynie w ramach rejsów transportowych. Wyjątek ten stanowią jednak psy asystujące osobom niewidomym. Niektóre wycieczkowce umożliwiają przewożenie czworonogów w prywatnych kabinach. Na niektórych promach zwierzęta mają wyznaczone klatki w specjalnie przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu. W takim miejscu właściciel powinien dbać o jego karmienie, a także wyprowadzanie. Niektórzy pasażerowie podczas podróży promem decydują się na pozostawienie psa w samochodzie. Jednak w takiej sytuacji muszą oni poinformować obsługę. W przypadku tej opcji w czasie niektórych podróży można do naszego pupila zaglądać co jakiś czas. Jednak część promów zamyka pokład, na którym znajdują się samochody i wtedy właściciel przez wiele godzin nie ma możliwość wglądu do swojego psa. 

 

W jaki sposób poradzić sobie ze stresem zwierzaka podczas podróży?

Istotne jest to, aby podróże ze zwierzakiem zacząć jak najwcześniej. Mały szczeniak jest w stanie lepiej przyzwyczaić się do zmian. Dla niego zazwyczaj wszystko jest nowe i każde doświadczenie przyjmuje z wielką ciekawością. Dla starszego psa, który rzadko miał możliwość spędzania czasu w bardziej urozmaiconym środowisku, sytuacja ta może być o wiele trudniejsza. Pierwsza podróż w samolocie może wywołać u niego duży stres. Przed podróżą warto zadbać o dobry stan zdrowia oraz samopoczucie pupila. Jeżeli w trakcie lotu wystąpi taka potrzeba, można podawać zwierzakowi lekarstwa na uspokojenie. Warto także zastosować łagodniejsze sposoby. Najbardziej polecane jest użycie smoczków antystresowych, obroży feromonowych lub kropli zapachowych. Na podróż można zabrać ze sobą ulubione zabawki oraz kocyk, na których pies może poczuć “domowy zapach”.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments