Ostatnio aktualizowane: 26.01.21

 

Nadmierne wypadanie włosów u naszego czworonożnego pupila, nie za każdym razem ma podłoże chorobowe. Normalne jest, że pies każdego dnia gubi sierść. W jednym czasie traci jej trochę więcej, a w niektórych miesiącach nieco mniej i nie ma w tym nic niepokojącego. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie są powody linienia psa i kiedy należy się tym przejmować, przeczytaj poniższy artykuł. Zamieściliśmy w nim przyczyny linienia czworonoga.

 

Sezonowa utrata sierści

Najbardziej obficie sierść wypada w czasie wiosny i jesieni. Zjawisko jest normalnym stanem i nie powinno w żaden sposób niepokoić opiekuna. W tej sytuacji gubienie sierści przez psa, to przygotowanie do zmieniających się warunków atmosferycznych. U każdego czworonoga wygląda to inaczej. Jedne pozbywają się większej ilości włosów, a u innych wypadanie jest raczej skromne. Niezależnie do której grupy należy nasz pies, warto zaopatrzyć się w furminatory, którymi będziemy wyczesywać na spacerach lub zaraz po nich martwe włosy. Należy też pamiętać, aby w okresie linienia częściej odkurzać mieszkanie.

Nieprawidłowa dieta

Do osłabienia struktury włosia i wypadania sierści przyczynia się brak w diecie psa witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych, cynku czy też nadmiar wapnia i potasu. Zwykle zmiany nie występują punktowo, i dotyczą całej sierści. Dieta czworonoga powinna być zbilansowana, tak aby dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych w prawidłowych proporcjach. Stosowanie niezbilansowanej diety najczęściej wynika z błędów żywieniowych opiekunów, którzy gotują dla pupila w domu. Aby uniknąć takiej sytuacji, najlepiej stosować gotową, pełnoporcjową karmę dla psów, zarówno suchą, jak i mokrą.

 

Alergie 

Gubienie sierści może być spowodowane większą wrażliwością na część alergenów. Psy często są uczulone na ślinę pcheł żerujących na ich skórze. Zdiagnozowanie alergii u psa, podobnie jak u człowieka, nie jest proste. Postawienie diagnozy wiąże się z wykonaniem szeregu specjalistycznych badań oraz cierpliwości ze strony opiekuna.

Trzeba zaznaczyć, że zmiany alergiczne na skórze psa pojawiają się nagle, wówczas zwierzak czuje bardzo silny świąd, więc liże miejsce, w którym odczuwa dyskomfort i wygryza sierść. Skutkiem tego jest rana, która zdarza się, że wymaga interwencji u weterynarza. Wyłysienia na tle alergii występują miejscowo. Leczenie pupila, który ma alergie, polega głównie na eliminowaniu uczulających i dających objawy alergenów.

 

Pasożyty oraz bakterie 

Pasożyty są zazwyczaj pierwotną przyczyną problemu. Małe stworzenia żerują na powierzchni skóry bądź w jej warstwie powierzchownej zaburzając jej ciągłość. Skutkiem jest wypadanie sierści, a uszkodzona skóra jest pożywką dla pasożytów i niebezpiecznych bakterii. Atakując uszkodzone miejsca, zajmują kolejne obszary, w tym: mięśnie, tkankę podskórną, a także kości. Poza tym wraz z krwią mogą rozprzestrzeniać się po całym organizmie zwierzaka.

 

Grzybica

Grzybica to przypadłość, która spotyka starsze osobniki, u młodych psiaków rzadko występuje. Atakuje zwierzęta, które mają słabszy układ immunologiczny. Przyczyną dolegliwości są najczęściej grzyby Trichophyton i Microsporum. Psy zakażają się poprzez kontakt z zainfekowanymi włosami lub naskórkiem. Grzybica u czworonogów objawia się okrągłymi wyłysieniami, strupami i łuskami. Leczenie jest dość długotrwałe i może potrwać od kilku do kilkunastu tygodni.

 

Stres, nerwica oraz depresja 

Nieprawidłowości związane z zaburzeniami neuro psychogennymi też mogą mieć wpływ na nadmierne wypadanie zwierzęcej sierści. Zmiany są uogólnione i nie są widoczne jako pojedyncze ogniska wyłysień. Jest to przyczyna, którą trudno zdiagnozować, dlatego najpierw należy wykluczyć wszystkie inne powody nadmiernego wypadania włosów u naszego pupila.

Zapalenie skóry, które jest spowodowane ciągłym jej wylizywaniem to schorzenie wtórne. Ponad połowa czworonogów, która cierpi na zaburzenie, boryka się z lękami. Dlatego chory pies wylizuje różne miejsca na swoim ciele, w rezultacie traci włosy i powierzchniowo uszkadza ciągłość skóry. Jest to poważna choroba, która wymaga leczenia weterynaryjnego.

 

Choroby endokrynologiczne

Choroby endokrynologiczne powodują nadmierną utratę sierści u psa. Tego typu przypadłość to wyniki nieprawidłowych proporcji hormonów w organizmie zwierzaka. Zaburzenie hormonalne występuje, gdy gruczoły dokrewne, które produkują i wydzielają hormony funkcjonują w sposób nieprawidłowy. Podobnie jest, gdy organizm zwierzaka nie reaguje w odpowiedni sposób na wytworzone hormony. Jest dużo chorób, z powodu których psom wypada sierść, do najistotniejszych należą: niedoczynność i nadczynność tarczycy, przerost i zapalenie tarczki ogona, dysfunkcja jajników, nadczynność kory nadnerczy i rogowacenie ciemne.

Atopowe zapalenie skóry 

W związku z nieprawidłowościami immunologicznymi na ciele psa rozwijają się zmiany zapalne będące źródłem świądu. Dodatkowo powstaje rumień. Zwierzak, drapiąc swędzące miejsce uszkadza powierzchnię skóry. Razem z wykwitami pojawiają się krostki, nadżerki, grudki, a także miejscowe wyłysienia. U niektórych ras przy atopowym zapaleniu skóry występują jeszcze inne nietypowe zmiany, jak: pokrzywka czy łojotok suchy.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments