Ostatnio aktualizowane: 26.01.21

 

Typowe psie zachowanie, jakim jest drapanie się, może być spowodowane kilkoma czynnikami. Jeśli tego typu zachowanie nie jest ciągłe, to nie powinno wzbudzać naszego niepokoju. Natomiast gdy pupil jest rozdrażniony i drapie się zbyt intensywnie i często, to potrzebuje pomocy. Warto zaopatrzyć się w furminatory, których zastosowanie przyniesie ulgę dla zwierzaka. W poniższym artykule zebraliśmy kilka powodów, dla których pies się drapie.

 

Pchły

Szczególnie łatwo łapią pchły szczenięta. Mogą skakać z jednego psa na drugiego lub z trawy czy innej powierzchni. Poza tym, owady szybko się rozwijają, ale do tego potrzebują żywiciela, czyli w tym przypadku psa. Gryzą go, co jest bardzo irytujące i sprawia dyskomfort. Ugryzienia bardzo swędzą, zwłaszcza gdy pupil ma alergię. To z kolei znacznie pogarsza sytuację, gdyż łatwiej wówczas o alergiczne zapalenie skóry. Pchły są trudne do wykrycia, widoczne są, dopiero gdy jest ich bardzo dużo. Możemy je rozpoznać jako małe podłużne kształty, które bardzo szybko poruszają się po sierści czworonoga. Zdarza się, że szybciej niż pchły, jesteśmy w stanie rozpoznać ich obecność w pozostawionych odchodach.

Sucha skóra 

Jeśli pies dużo czasu przebywa w suchym środowisku lub o niskiej wilgotności, to jego skóra narażona jest na przesuszenie. Gdy skóra jest sucha, to staje się swędząca. Dlatego pies zaczyna się drapać, gdyż chce poczuć ulgę. Za suchość skóry u szczeniąt odpowiada również zła dieta, czyli taka, która pozbawiona jest odpowiednich kwasów tłuszczowych.

 

Alergie i infekcje bakteryjne

Dość częstą przyczyną występowania swędzenia są alergie. Głównie mamy do czynienia z alergią pokarmową. Należy zatem przeanalizować dietę naszego pupila. Gdy pies dostaje karmę, warto zwrócić uwagę na jej skład – ponieważ alergenem często są zboża. Początkowo można zmienić karmę na tę, która będzie pozbawiona uczulającego składnika. Oczywiście zdarza się, że inne składniki odpowiedzialne na przykład za konserwację też działają na psa uczulająco. Wówczas można rozejrzeć się za produktem innego producenta lub podawać inne pokarmy.

Oprócz alergii pokarmowych uczulać może inny czynnik, który pochodzi ze środowiska. Do takich alergenów możemy zaliczyć między innymi: proszek do prania, płyn do mycia naczyń, pyłki, leki i różnego rodzaju środki weterynaryjne.

Jeśli mowa o infekcjach bakteryjnych to wystarczy, że w istniejącą na ciele psa ranę wda się bakteria. Będzie to skutkowało pojawiającym się swędzeniem. Drapanie nie przynosi ulgi, a powoduje większe rozdrapywanie i roznoszenie bakterii. Kończy się to zazwyczaj wizytą u weterynarza i leczeniem.

 

Stres

Wielu opiekunów nie zdaje sobie sprawy, że jego pupil w sytuacjach stresowych więcej się drapie. Jeżeli jest to jednorazowa sytuacja, na przykład podczas wizyty u weterynarza, to drapanie się nie zaszkodzi psu. Natomiast gdy zwierzak ciągle narażony jest na stres, to będzie to miało bardzo negatywny wpływ na jego ogólny stan. Stres wpływa na sen, co oznacza, że pies mniej śpi, a jeśli uda mu się zasnąć, to odpoczynek będzie mało wartościowy. Skutkiem nieodpowiedniego odpoczynku może być rozdrażnienie czworonoga, agresja zarówno wobec ludzi, jak i innych zwierząt, a także spadek lub wzmożony apetyt oraz nieradzenie sobie z emocjami. Wszystkie czynniki wpływają z kolei na obniżenie odporności. Co więcej, pies podatny jest wtedy na złapanie wirusów i bakterii.

 

Kleszcze 

Kiedy czworonoga ugryzie kleszcz, najczęściej się drapie, przez co podrażnia ukąszone miejsce. Bardzo często dochodzi do wyrwania bądź naruszenia kleszcza, co może być dużym problemem. Pozostała część pajęczaka, która została w ciele psa, najczęściej prowadzi do miejscowego zapalenia. Kleszcze występują na terenach zielonych, dlatego psy narażone są na ich ukąszenia. Najczęściej można je spotkać w wysokich trawach, terenach zalesionych, czy też parkach i ogrodach. Najlepszym sposobem, aby uniknąć chorób, które niesie ze sobą ten rodzaj pajęczaków, jest zabezpieczenie psa przed ich ukąszeniem. Na rynku jest wiele preparatów w postaci kropli czy specjalnej obroży, które są pomocne i chronią czworonogi.

 

Roztocza

Jeśli chodzi o roztocza, to ich działalność ogranicza się do uszu i okolic. Stworzenia ciągle się przemieszczają i powodują silne swędzenie. W związku z tym, gdy nasz psiak drapie się w okolicach uszu, pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, jest to czy nie ma roztoczy. Ciemne oraz suche zabrudzenia to miejsce, gdzie lubią bytować pajęczaki. Jeżeli dołączą do nich drożdże i bakterie, to występuje podrażnienie, które powoduje bardzo uporczywe swędzenie.

Grzybica skóry

Grzybica jest przypadłością, która może, ale nie musi powodować swędzenia i zmian skórnych. Pierwsze przy chorobie pojawiają się charakterystyczne plamy na skórze psa, a potem świąd. Na szczęście choroba nie powoduje żadnych innych objawów, a zwierzak zachowuje dobry apetyt i chęć do zabawy. Najczęściej z grzybicą skóry mają do czynienia młode psy, ale to nie oznacza, że u dorosłych osobników problem nie występuje.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments